Сакам да кажам

Четири малолетни ученици од основното училиште „Ѓорѓија Пулевски“ во скопската населба Аеродром во петокот фрлиле своја соученичка низ прозор. Министерството ...
сите 4 | | | веќе видена

Шаховскиот клуб Алкалоид, европски првак од 2016 година, повторно ќе атакува на титулата на Европскиот клупски куп, што годинава ќе се одржи од 11 до 18 ...
сите 57 | | | веќе видена

Сто илјади Македонци живеат во Германија и 80 до 100 лица секојдневно бараат работна виза, рече германскиот амбасадор Томас Герберих при денешната посета на ...
сите 7 | | | веќе видена

Стопирана е изградбата на 9-катницата кај Мајчин дом која што пред два дена почна да се гради во зеленилото. Градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин ...
сите 111 | | | веќе видена

Британската влада го доби првиот министер за превенција од самоубиство, во исто време кога во Лондон се одржува првиот глобален самит за ментално здравје. ...
сите 5 | | | веќе видена

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељаноски му кажа на премиерот Зоран Заев дека нема двотретинско мнозинство за уставните ...
сите 513 | | | веќе видена

Пред Основното јавно обвинителство Скопје денеска напладне почна протестот за поддршка на Моника Ристеска, активистката за легализација на конопот за лична и ...
сите 17 | | | веќе видена

Нормално дека Oпштината може да сопре Детален урбанистички план (ДУП) под образложение за мораториум, кажа градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ, ...
сите 115 | | | веќе видена

Оштетениот и сведок, поранешниот претседател на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ, денеска сведочеше во Кривичниот суд за предметот на СЈО „Насилство ...
сите 54 | | | веќе видена

Никола Војминовски, осуден на 13 и пол години затвор за обид за убиство на Зијадин Села при организираниот напад на Собранието на 27 април лани, на денешното ...
сите 3 | | | веќе видена

Обвинителката од Специјалното јвно обвинителство (СЈО) Фатиме Фетаи побара итно издвојување на постапката на обвинетиот за насилствата во Општина Центар во ...
сите 79 | | | веќе видена

Неколку стотици граѓани јасно кажаа што мислат за најавеното градење на станбена деветкатница кај Мајчин дом во Општина Аеродром, кога се обидоа да ја урнат ...
сите 148 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел во писмото до премиерот Зоран Заев од 5 октомври ветува натамошна поддршка за имплементација на Преспанскиот договор и ...
сите 14 | | | веќе видена

Американската амбасадорка во Обединетите нации Ники Хејли, денеска објави дека дава оставка и веднаш демантираше дека се подготвува да биде противкандидатка на ...
сите 53 | | | веќе видена

Двајца македонски државјани загинаа во верижна сообраќајна несреќа која се случи утрово на автопатот Ниш-Белград, потврдија од Министерството за внатрешни ...
сите 58 | | | веќе видена

За утре во 12 часот е закажана седница на собраниската Комисија за уставни прашања, на чиј дневен ред ќе биде владиниот предлог за пристапување кон измена на ...
сите 119 | | | веќе видена

Во моментов нема решение за да спречи градбата на зградата кај Мајчин дом, ова е затекната ситуација што на секој начин пробавме да ја смениме, но не можевме, ...
сите 194 | | | веќе видена

За една и пол година во градинките во Македонија се вработени 1.025 воспитувачки, негувателки и друг потребен кадар, кажа министерката за труд и социјална ...
сите 36 | | | веќе видена

Два дена тетовци се жалат на лошиот мирис и вкус на водата од градската водоводна мрежа. Ова посебно беше изразено вчера наутро и во текот на денот, додека ...
сите 2 | | | веќе видена

next