Сакам да кажам

Општина Карпош, Владата и Агенцијата за млади и спорт ќе ја обновуваат култната сала „Партизан“ во Скопје, која сега е распадната, разурната и запалена. Откако ...
сите 23 | | | веќе видена

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ во режија на Љубомир Стефанов и Тамара Котевска на 23 јануари ќе има светска премиера на најголемиот американски ...
сите 9 | | | веќе видена

Бутелска, главната улица во скопката општина Бутел, четири месеци е раскопана, целата е со дупки и по неа не може да се вози. Град Скопје во октомври лани ја ...
| | веќе видена

Сите зимски тераси на кафулињата и рестораните на улица Аминта Трети (Ленинова) ќе се уриваат бидејќи се нелегални. Општина Центар им доставила допис на ...
сите 5 | | | веќе видена

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, ѝ порача на Велика Британија дека „нејзиното време е речиси истечено“, откако британскиот парламент ...
сите 297 | | | веќе видена

УЈП поднела жалба до Апелацискиот суд во Скопје на Планот за реорганизација на „Фени“ во стечај, што беше прифатен во Основен суд Велес. Оттаму не кажуваат ...
сите 46 | | | веќе видена

Бившиот мексикански претседател Енрике Пења Нието примил поткуп од 100 милиони долари од наркобосот Хоакин Ел Чапо Гусман, изјави сведок на судењето во Њујорк. ...
сите 14 | | | веќе видена

Лицата со попреченост како и сите оние што не можат да се движат, а користат пелени и влошки, како ортопедско помагало на товар на Фондот за здравствено ...
сите 21 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека ќе бара максимална казна за компанијата „Македонијалек“ за пропустот со погрешните декларации на вакцините МРП ...
сите 23 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го бранеше договорот за нормализирање на односите со Македонија во пресрет на гласањето за доверба на неговата влада, откако од ...
сите 231 | | | веќе видена

Министерството за надворешни работи жали што руското Министерството за надворешни работи во негативен контекст апострофира автентични политички процеси во две ...
сите 46 | | | веќе видена

Законот за употреба на јазиците, што вчера претседателот на Собранието Талат Џафери го испрати на објава во Службен весник, по членот 1 кој вели дека на целата ...
сите 53 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието Талат Џафери рече дека вчера во рамки на уставните надлежности ги потпишал указите за Законот за употреба на јазиците и Законот за ...
сите 18 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов вели дека објавувањето на Законот за употреба на јазиците и на Законот за ратификација на спогодбата од Преспа во Службен весник без ...
сите 123 | | | веќе видена

Вторник, пазарен ден во Велес, а пазарот е празен и пуст. Повеќе купувачи отколку продавачи. Ваква е сликата од почетокот на годината, откако стапи на сила ...
сите 105 | | | веќе видена

На булеварите и парковите во Скопје има 65.844 дрвја и 28.325 грмушки. Ова го покажуваат податоците на зелениот катастар кој за прв пат го изработи Град Скопје ...
сите 34 | | | веќе видена

Приватните избрани лекари од Македонија реагираат што партиципацијата во јавното здравство е покачена, а капитацијата кон нив, не е. Претседателот на ...
сите 22 | | | веќе видена

next