Сакам да кажам

Собраниската Комисија за уставни прашања денес во 14 часот треба да ја продолжи расправата по Предлог за пристапување кон измена на Уставот. Се очекува ...
сите 517 | | | веќе видена

Багерите на Водно продолжија со градежни работи за изградба на магистралниот гасовод за Тетово и Гостивар. Од граѓанската иницијатива „Го Сакам Водно“ велат ...
сите 41 | | | веќе видена

Народните избраници во Собранието се исправени пред историската одлука за иднината на Македонија, и од таа одлука ќе зависи новата фаза од нашата историја: ...
сите 22 | | | веќе видена

Во истрагата под кодно име „Пациент“, една од шесте што ги објави денеска Специјалното јавно обвинителство, постои основано сомнение за злоупотреба на ...
сите 85 | | | веќе видена

Наградата „11 Октомври“, највисокото државно признание, денеска во Собранието свечено им беше врачена на годинашните добитници, писателот Драги Михајловски, ...
сите 8 | | | веќе видена

Двајца патници се потешко повредени, но не се во животна опасност, а 6-мина се полесно повредени во судирот на македонскиот автобус со камион близу Линц, ...
сите 16 | | | веќе видена

Деветмина патници се потешко повредени во судирот меѓу македонски автобус и товарен камион утринава околу 6 часот на автопатот близу Линц, Австрија. Според ...
сите 28 | | | веќе видена

Иновативни начини на комбинирање велосипедизам со полнење на мобилни телефони, рециклирање и намалување на употребата на пластични шишиња, воведување здрава ...
сите 17 | | | веќе видена

Најмалку десет луѓе, од кои двајца британски државјани, загинале во поплавите на шпанскиот остров Мајорка. Голем бран на каллива вода ги потопи тесните улици ...
сите 15 | | | веќе видена

Директорот на јавниот сервис Марјан Цветковски, ексгаздите на проврмровскиот портал „Курир“ Ацо Мисајловски и Саше Стојановски, експремиерот Никола Груевски и ...
сите 154 | | | веќе видена

Грчко-рускиот милијардер Иван Савидис со години беше главниот човек на Кремљ во Грција, но и предмет на интерес на американските шпионски агенции, пишува ...
сите 13 | | | веќе видена

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) отвори шест нови истраги, бидејќи нашло докази дека има основано сомнение за предизвикана финансиска штета на Буџетот на ...
сите 33 | | | веќе видена

Без печат од најголемите политички партии на Македонците Договорот со Грција не е одржлив и не може да живее, рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски во ...
сите 481 | | | веќе видена

Град Скопје ќе купува нови контејнери во кои ќе бидат вградени чипови за да покажуваат кога и колку се полни. Контејнерите ќе бидат со капацитет од 2.200 и ...
сите 4 | | | веќе видена

Четири малолетни ученици од основното училиште „Ѓорѓија Пулевски“ во скопската населба Аеродром во петокот фрлиле своја соученичка низ прозор. Министерството ...
сите 4 | | | веќе видена

Шаховскиот клуб Алкалоид, европски првак од 2016 година, повторно ќе атакува на титулата на Европскиот клупски куп, што годинава ќе се одржи од 11 до 18 ...
сите 57 | | | веќе видена

Сто илјади Македонци живеат во Германија и 80 до 100 лица секојдневно бараат работна виза, рече германскиот амбасадор Томас Герберих при денешната посета на ...
сите 7 | | | веќе видена

Стопирана е изградбата на 9-катницата кај Мајчин дом која што пред два дена почна да се гради во зеленилото. Градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин ...
сите 111 | | | веќе видена

Британската влада го доби првиот министер за превенција од самоубиство, во исто време кога во Лондон се одржува првиот глобален самит за ментално здравје. ...
сите 5 | | | веќе видена

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељаноски му кажа на премиерот Зоран Заев дека нема двотретинско мнозинство за уставните ...
сите 513 | | | веќе видена

next