Сакам да кажам

За Денот на настава на турскиот јазик 21 Декември, Општина Велес го постави споменикот на таткото на модерна Турција Кемал Ататурк. Тој е подарок од турскиот ...
сите 3 | | | веќе видена

Ултрамаратонецот Николче Ѓоргиев кој живее и работи во Швајцарија допатува во Струмица за да ја трча делницата до Гевгелија во должина од 50-тина километри за ...
сите 12 | | | веќе видена

Луна паркот во Скопје ќе се гради според комплетно нов проект. Во буџетот за 2019 година на Град Скопје предвидени се пари за изработка на проект, изградба, ...
сите 3 | | | веќе видена

Долго најавуваното подмладување на машката ракометна репрезентација, конечно, би можело да се оствари на претстојното Светско првенство во Данска и Германија, ...
сите 73 | | | веќе видена

Небото над тетовското село Јегуновце блеска од синило, се гледа и првиот снег на околните планини во овој дел од Полошката котлина. Но само до пред две години ...
| | веќе видена

Претседателот на државата Ѓорѓе Иванов вчера го потпишал Законот за амнестија. Законот вчера беше објавен во „Службен весник“. Со објавувањето во „Службен ...
сите 422 | | | веќе видена

Министерството за здравство идната година планира да ја зајакне примарната здравствена заштита по руралните средини каде што нема матични лекари со мобилни ...
сите 2 | | | веќе видена

Унгарската авиокомпанија „Визер“ и во наредните четири години ќе добива субвенции од државата за летови од Меѓународниот аеродром Скопје и аеродормот „Свети ...
сите 7 | | | веќе видена

Најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар се соочува со двегодишна суспензија од европските натпреварувања, откако УЕФА го казни за прекршување на ...
сите 29 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција добило официјално известување од Обвинителството на Кнежеството Монако дека ќе му биде испратена ...
сите 4 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал оформи предмет по допрен глас по објавите во медиумите за одлуките на Судскиот буџетски совет за обезбедување средства ...
сите 27 | | | веќе видена

Сè поизвесно е дека обвинителката Вилма Рускоска и судијката Добрила Кацарска нема да бидат оставени сами да одлучат кои обвинети за организираниот напад во ...
сите 18 | | | веќе видена

„Живееме во време на ‚пост-вистина‚ или ‚алтернативна вистина‚ и лажни вести, и дури и кај нас политичарите почнаа да го користат терминот ‘лажна вест’ заради ...
сите 17 | | | веќе видена

Смарт или паметни венецијанерки кои сончевата енергија ја претвораат во електрична и светлосна, па може да осветлат просторија или да наполнат мобилен телефон ...
сите 5 | | | веќе видена

Доналд Трамп планира да повлече илјадници војници и од Авганистан, јавуваат американски медиуми. Неименувани официјални лица рекоа дека околу 7.000 припадници ...
сите 65 | | | веќе видена

Американскиот секретар за одбрана Џин Матис си заминува од кабинетот на Доналд Трамп, откако ноќеска поднесе оставка поради, како што вели во писмото, разлики ...
сите 107 | | | веќе видена

Економскиот директор на Клиниката за гинекологија и акушерство Валон Беља попладнево бил застрелан во Чаир. Тој е пренесен со повреда на десната потколеница во ...
сите 85 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вели дека Ѓорѓи Лазаревски и Ѕвонко Костовски, двајцата разузнавачи од Управата за безбедност и ...
сите 14 | | | веќе видена

next