Радио Слободна Македонија

Каталонските сепаратистички партии освоија тесно мнозинство во регионалниот Парламент на Каталонија, покажуваат прелиминарните резултати. Трите каталонски партии кои се залагаат за независност на регионот заедно освоија 70 пратенички места во Парламентот, што брои 135 пратеници. Коалицијата на поранешниот претседател на регионалната Влада Карлес Пуџдемон, Заедно за Каталонија, освои 34 места, Републиканската левица на Каталонија - 32, а екстремно левичарската партија Кандидатура за народно единство - четири пратеници. На изборите најмногу гласови доби центристичката партија Граѓаните, која е против независноста на Каталонија, освојувајќи 37 места во Парламентот.
сите 82 | | | веќе видена

Паричниот фонд за Светското првенство кое што идната година ќе се игра во Русија ќе изнесува 791 милион долари. Тоа претставува зголемување за 40 отсто во однос на Светското првенство кое што се играше во 2014 година, кога вкупниот фонд изнесуваше 564 милиони долари. Околу 400 милиони од вкупниот фонд ќе одат за награди за репрезентациите, додека останати се за тимовите и осигурувањата за играчите. Репрезентациите кои ќе се пласираат во 1/16финалето ќе заработат 12 милиони долари, додека на пример, новиот светски шампион ќе собере 38 милиони долари, а другиот финалист 28.
сите 15 | | | веќе видена

Симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ со своите возила попладнево во Скопје одржаа протестен конвој, во знак на поддршка на притворените за настаните од 27 април годинава во Собранието. Конвојот, како што беше најавено, тргна од пред спортската сала „Јане Сандански“ во населба Аеродром и заврши пред зградата на Основниот суд Скопје 1. Во едно од возилата на протестниот конвојот беше и партискиот лидер во оставка Никола Груевски.
сите 169 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски е единствен кандидат за нов претседател на партијата за кој делегатите ќе одлучуваат на Конгресот кој утре и задутре ќе се одржи во Валандово, дознава Курир од партиски извори. Според извори на Курир, правната комисија на партијата завршила со разгледување и верификација на кандидатурите за претседател на ВМРО ДПМНЕ и утврдила дека само една од двете пристигнати кандидатури е валидна. Заклучокот на правната комисија се очекува вечерва да биде презентиран пред Централниот комитет на партијата во рамки на подготовките за вонредниот конгрес во Валандово. Како што дознаваме, потврдена е кандидатурата на актуелниот генерален секретар Христијан Мицкоски. За втората кандидатура, комисијата утврдила дека е неуредна, односно дека не се исполнети пропишаните услови. Извори од партијата за Курир потврдија дека кандидатот воопшто не доставил листа со потписи од 30 делегати. Неофицијално се работи за Блаже Митрев од Скопје. Мицкоски по поднесувањето на кандидатурата ...
сите 395 | | | веќе видена

Откако беа сослушани сите сведоци и откако беа прочитани сите изјави на претставниците од двата клуба, ФА реши дека нема да повлече никакво обвинение и постапка против домаќинот Манчестер Јунајтед. Да потсетиме дека по дербито за Манчестер, во тунелот на „Олд Трафорд“ се случи расправија, која била поттикната прво од играчите на гостинската екипа, а нешто подоцна беше вмешан и Мурињо, кој наводно бил погоден со шише вода, за ситуацијата за малку да ескалира уште повеќе. Првите играчи кои беа вмешани во целата мешаница биле Ромелу Лукаку, Рахим Стерлинг, Микел Артета кој е помошник на Гвардиола и Жозе Муруњо.
сите 18 | | | веќе видена

Пејачи од македонската поп естрада во пресрет на Бадник и Божик се здружија и направија освежена верзија на една од најпознатите божикни песни во православниот свет „Вечниот Бог“. Освен Елена Ристеска, Тамара Тодевска, Димитар Андоновски и Некст тајм, кои втор пат се вклучени во проектот инициран од Бигорскиот манастир што има за цел да внесе празнична атмосфера на љубов и радост во секој дом, оваа година музичкиот дел од екипата со име „Бадникови поворки“ е засилена и со Даниел Кајмакоски, Викторија Лоба, Влатко Лозаноски, како и „Златните славејчиња“, кои на 6-ти јанари ќе ги предводат Бадниковите поворки низ цела Македонија. Песната е снимена во студиото „Алшар“ на Ивица Јанкуловски, а аранжманот е дело на Владимир Димовски, а видео спотот е веќе во подготовка. Ова музичко дело, најмногу ќе им помогне на децата – коледарчиња, со леснотија да ја научат божикната песна која низ стихови го пренесува настанот на Христовото раѓање.
сите 19 | | | веќе видена

Италијанскиот фудбалски првак Јувентус е сериозно заинтересиран за ангажман на младиот и талентиран играч за врска на Милан, Мануел Локатели. Тој игра малку оваа сезона во дресот на „росонерите“, но блесна токму на мечот против „старата дама“ кога постигна одличен погодок минатата сезона. Очигледно дека раководството на Јуве тоа не го заборави, и го следи младиот фудбалер на Милан за кого се подготвени да платат 20 милиони евра.
сите 11 | | | веќе видена

Минусни температури се регистрирани изутринава во цела Македонија. Најстудено - 12 е во Берово и во Маврово со - 11. Во Скопје се измерени минус девет степени, соопшто УХМР. Утринава преовладува студено време, во северните делови ведро со мала до умерена локална облачност, а во јужните делови умерено до значително облачно. Дува слаб северен ветер, особено на повисоките места и планините. Во текот на денот ќе биде сончево и студено со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, особено долж Повардарието.Највисоката температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 1 до 7 степени. Во Скопје слично време. Највисоката температура на воздухот ќе достигне до 5 степени. Утре ќе има зголемување на облачноста, а во северните делови и на планините ќе има повремен слаб снег. Ќе дува засилен северен ветер. Од недела следува период на стабилно и суво време, од понеделник со значителен пораст на дневните температури.
сите 303 | | | веќе видена

Извештајот на DealNews, кој секоја година ги рангира цените и нивните промени во текот на годината, вели дека голем број на производи и услуги ќе бидат со покачени цени во новата 2018 година, но ќе биде забележано и опаѓање на цените на некои од производите. Што ќе биде поскапо? Телефони Смартфоните веќе станаа значително поскапи во последните две години, а тој тренд ќе продолжи и понатаму. Тоа е тренд кој е спротивен од оној кај другите технолошки производи, кои како што поминува времето, стануваат поевтини. Патувања Во последните неколку години авионските патувања станаа поевтини, но во наредната 2018 година тие ќе бидат поскапени, што е предизивикано од банкротирањата на неколку светски авиопревозници. Освен тоа, се очекува да поскапат и цените на хотелските соби. Пилешко месо и останати прехрамбени производи Иако цените на месото, јајцата и прехрамбените производи беа константно во опаѓање, сепак, во наредната година тие ќе се покачат за 1 до 2 проценти. Посебно покачување на цените се очекува кај ...
сите 3 | | | веќе видена

Mакедонскиот бенд „FUNK SHUI“ има нова песна со наслов „Стаклени нозе“, кија е најава за новиот албум кој е во изработка и треба да излезе во текот на 2018-та година. Музиката и аранжманот се на FUNK SHUI, текстот е на Лука Ѓоргиевски, песната е снимена кај Ангел Ќосев во студио „Подрумот“, а видеото го изработи Михаил Намичев. -.Делувањето во услови на нестабилно заледено тло и воздух без кислород нека ви биде припрема за тоа што следи кога зимата ќе помине. Одете низ огнот, не бегајте од него, велат момците од FUNK SHUI .
сите 4 | | | веќе видена

На 22 и 23 декември во Тетово ќе се одржи „Џифони Македонија патува“ како патувачки дел од фестивалот во помалите градови од Македонија. Настанот ќе се одржува во средното училиште ССОУ „Моша Пијаде“ – Тетово каде што учениците од средните училишта во Тетово ќе гледаат играни филмови и ќе учествуваат во креативни работилници. Во текот на два дена преку богата програма и активности тимот на „Џифони Македонија“ се стреми неформално да влијае врз едукацијата на младите во областа на филмот и културата и да ги потенцира естетските вредности на филмот, а преку дискусии на темите од филмовите ќе се поттикнат да ги развиваат способностите за дебатирање. Преку работилниците учениците ќе имаат можност да ја развиваат својата креативност, а секако во текот на двата дена најважната работа за нив е да се дружат меѓу себе и добро да се забавуваат. Со цел приближување на брендот „Џифони’’ кон младите во Тетово, ќе бидат прикажани и кратки видеа од последните изданија на фестивалите „Џифони експириенс“ од Италија и ...
сите 4 | | | веќе видена

МАКЕДОНИЈА 5 ДЕНА - Во Македонија во сабота претежно облачно време со повремени сончеви периоди, ветровито и потопло време со пораст на температурите, особено на утринските кои што ќе се движат од -7 до 3 степени, а максималните дневни од -2 до 8 степени. Умерено облачно време со повремени сончеви периоди и потопло време во Македонија се очекува во недела. Минималните температури од -7 до 3 степени, додека пак дневните од 2 до 11 степени. Во понеделник и вторник сончево и топло време со дневни температури кои што ќе се движат во границите на повеќегодишниот просек за овој период од годината. Утринските од -6 до 2 односно од -5 до 3 степени, додека пак максималните дневни температури ќе достигнат 4 односно до 13 степени. СКОПЈЕ 5 ДЕНА - Во Скопје во сабота умерено облачно време со кратки сончеви периоди и температура до 4 степени. Во недела умерено облачно време со повеќе сончеви периоди и потопло време со дневна температура до 7 степени. Во понеделник и вторник потопло утро со минимална температура од -2 ...
сите 308 | | | веќе видена

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и студено со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Дневните температури ќе се движат од - 4 до 7 Целзиусови степени. Во Скопје максималната дневна температура ќе биде 5 степени, Крива Паланка 3, Маврово -4, Охрид 4, Битола 3, Кавадарци 5, Берово 1, Дојран 7... Утре времето ќе биде променливо облачно, во северните делови и на планините со повремен слаб снег, ќе дува засилен северен ветер, а дневните температури ќе бидат во интервал од 1 до 7 степени. В недела ќе биде облачно со дневни температури од 2 до 10 степени, а од понеделник ќе имаме потопло време со високи дневни температури од 5 до 14 степени.
сите 309 | | | веќе видена

Делови од повеќе скопски општини утре ќе имаат прекин во снабдувањето со електрична енергија. Во периодот од 8 до 10 часот без струја ќе бидат корисниците од ул.1687 во село Бардовци, општина Карпош, од 8:30 до 14 часот корисниците од бул. Христо Татарчев, како и корисниците лоцирани помеѓу Дизајн Фантази и новиот кружен тек во Кисела Вода, а во периодот од 9 до 10:30 часот, корисниците од улиците 368 и Невена Ѓеоргиева Дуња во истата општина. Без напојување со електрична енергија во периодот од 9 до 12 часот ќе бидат дел од корисниците од ул. Дамаска. во општина Карпош, од 11 до 12:30 часот, корисниците од улицата Благој Деспотовски Шовељ во општина Центар и во периодот од 11 до 13 часот, корисниците од ул. Прашка бр.54, 56 и 58 во општина Карпош. Корисниците, пак, од од ул. Ѓуро Ѓоновиќ бр.113 и нивната околина во општина Аеродром без струја ќе бидат во периодот од 10 до 12 часот.
сите 53 | | | веќе видена

Жителите на улицата „1615“ во општина Аеродром ќе останат без вода за пиење од 9 часот. Според Регионалниот центар за управување со кризи на град Скопје, прекинот ќе биде поради изведување на водоводен приклучок со пречник од 150 милиметри на улицата „1615“ бр. 4 во населба Аеродром. Корисиниците ќе бидат без вода се до завршување на работите.
сите 64 | | | веќе видена

Дел од улицата 1615 во општина Аеродром утре од 9 часот ќе биде без вода за пиење.Според Регионалниот центар за управување со кризи на град Скопје, причина за прекинот во водоснабдувањето е изведување на водоводен приклучок со пречник од 150 милиметри на улицата 1615 бр.4 (Новопроектирана) во населба Аеродром. Корисниците ќе бидат без вода за пиење сè додека екипите на ЈП „Водовод и канализација“ Скопје не завршат со работа.
сите 116 | | | веќе видена

Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје, ги известува сите учесници во сообраќајот дека поради протест затворена за сообраќај е крстосницата помеѓу булеварите Свети Климент Охридски и Мајка Тереза во близина на поранешна НИП Нова Македонија .Сообраќај не се одвива од крстосницата со улица Димитрије Чупоски до крстосницата со улиците Јордан Мијалков и Васил Ѓоргов, во двете насоки на движење, како и долж улицата Свети Кирил и Методиј од крстосницата со улицата Павел Шатев до Цветен Пазар. ЦУКС ги известува сите учесници во сообраќајот дека поради протест во овие моменти за сообраќај затворен е и дел од булевар Гоце Делчев, на потегот од крстосницата со улицата Филип Втори Мкаедонски до крстосницата со улица Беласица кај Скопски Саем во двете насоки на движење, но сообраќај не се одвива ниту по булеварот Крсте Мисирков во насока на движење од крстосницата со булевар Кочо Рацин и булевар Кузман Јосифовски Питу кај Веро Џамбо кон Бит Пазар, но и обратно, па учесниците во сообраќајот се ...
сите 8 | | | веќе видена

Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје, ги известува сите учесници во сообраќајот дека поради протест во овие моменти за сообраќај затворен е дел од булевар Гоце Делчев, на потегот од крстосницата со улицата Филип Втори Мкаедонски до крстосницата со улица Беласица кај Скопски Саем во двете насоки на движење, но сообраќај не се одвива ниту по булеварот Крсте Мисирков во насока на движење од крстосницата со булевар Кочо Рацин и булевар Кузман Јосифовски Питу кај Веро Џамбо кон Бит Пазар, но и обратно, па учесниците во сообраќајот се пренасочуваат по околните алтернативни траси. Оттука ЦУКС апелира до сите возачи да бидат внимателни ако се приближуваат кон овој потег, прилагодувајќи ја својата брзина на движење според условите на патот.
сите 9 | | | веќе видена

Условите во кој што се сместени притворените за настаните од 27 – ми април во Истражниот затвор Шутка се како во нацистички логор, обвинува денес Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ. -Хунтата се изживува со притворените патриоти. Додека затворската управа има греење и услови за работа, притворените во сред декември се сместени во ќелии со расипани прозори кои не се затвораат, а греење има само двапати во денот во времетраење од 1 час. Мувлата и влагата се редовен декор во секоја една ќелија во која се сместени патриотите. Луѓето наместо да можат да ја спремаат својата одбрана, тие се фокусирани како да издржат и преживеат во нацистичкиот затвор на хунтата. Помеѓу притворените има и болни луѓе кои секојдневно мора да примаат соодветна медицинска терапија, луѓе кои што треба да живеат и престојуваат во нормални услови, зошто се друго за нив е загрозувачко. Да изложите такви луѓе на такви нехумани услови е акт на тортура, каква што имало само во нацистичките логори на смртта, вели тој. Порачува дека недозволиво е во ...
сите 121 | | | веќе видена

next