Рингераја

Исповед на една жена, која со години се обидува да стане мајка... Клучни зборови: патот до дете вистински приказни забременување /1 1 /1 1 Докторот рече дека нема потреба да правиме дополнителни испитувања, дека доста време изгубивме, да комплетираме документи за инвитро. Јас предлагав имунолошки, генетски и слично, тој се насмевна и пак потврди дека нема потреба. Дека повеќето проблеми со инвитрото се решаваат. Јас сум некако упорна па прашувам што би можело да биде, барам начин да се најде и реши проблемот пред да го оптеретам моето тело на јаки хормонски терапии. Докторот вели дека постојам милион предпоставки, но се е можеби и тешко може да се докаже, но пак не убедува да не губиме време и пари, гледа големи можности во успешно Ин витро. Мене па тоа Инвитро ме плаши, ветив дека ќе ја соберам целата документација и дека во најскор можен рок ќе се појавам кај докторот. Пред да започнам да се спремам за Инвитро, ни се случиа неколку неубави работи, па средувајќи ги нив заборавив на документите ...
сите 17 | | | веќе видена

Посакувате, кога Бог ги креирал децата, да запомнел да стави mute копче... Клучни зборови: дете тригодишно мајка /1 1 /1 1 Посакувате, кога Бог ги креирал децата, да запомнел да стави mute копче. Колку повеќе брзате, толку повеќе вашето дете се движи како да има цемент во чизмите. Принудени сте да слушате поп-музика и Katy Perry е ваша омилена пејачка. Заклучувате дека кој и да пишувал за “ужасната втора година” е или глупав, или нема тригодишно дете. После поминат ден со вашето дете, вашата нова мантра е “Некаде е 5 часот наутро”. Понекогаш вашиот најголем успех е да поминете со детето преку улица без да загинете и двајцата. Тоа никогаш не е уморно се додека...ззззззз.... Може да се грижи помалку за тоа како ќе го облечете. Ставете било кој на иста возраст и висина до него и веднаш се најдобри пријатели. Да се најдат две исти чевли е многу потешко отколку да се реши Питагоревата теорема. Истото се однесува и на чорапите. Овошје јаде како лудо, а за зеленчукот прашува “Што е ова?” Кога е дома има ...
сите 2 | | | веќе видена

Градиме пријателства, собираме сликички и одиме во Берлин во зоолошката градина! Клучни зборови: bitolsko cupe bimilk album so slikicki deca igri berlin /1 1 /1 1 Пријателствата се незаменлив дел од животот на секое дете. Друштвените вештини кои тоа ги учи од најрана возраст, особено способноста да стекнува пријатели, се важни за неговиот иден развој. Голем број детства низ повеќе генерации се обележани со собирање сликички и пополнување албуми. Единствено нешто кое е променето со текот на годините, е тематиката на албумите со сликички, додека чувството е останато исто. Радоста и нетрпението кои сме ги чувствувале ние кога ќе ни се падне онаа сликичка што ја посакуваме, исчекувањето на средбите со нашите пријатели за размена на сликички и заедничката еуфорија, денес ја доживуваат и нашите деца. Собирањето сликички е всушност добра основа за учење на многу животни лекции. Децата кои ја практикуваат оваа активност, најчесто ? приоѓаат со многу страст и посветеност. Детето со нетрпение ја отвора ...
сите 4 | | | веќе видена

Влегувајќи во 8-от месец од бременоста, идната мајка треба да обрнe особено внимание на исхраната Клучни зборови: бременост исхрана витамини /1 1 /1 1 Влегувајќи во 8-от месец од бременоста, идната мајка треба да обрнe особено внимание на исхраната. Многу жени со чувство на тага се одлучуваат за строга диета. Лекарите советуваат да се држиѕе до балансирана исхрана. Така раѓањето ќе биде полесно. Собравме неколку препораки за исхрана пред раѓањето. Се надеваме дека ќе ви бидат корисни - Пред раѓањето е пожелно да соберете сили. За таа цел наспијте се! Трудете се да не се преоптоварување стомакот и да не јадете пред спиење. - Запомнете дека сила ви дава не само месната храна, туку исто така житариците и зеленчукот. Салатите и кашите не го оптоваруваат желудникот и во исто време ви даваат многу енергија. Ограничете ја потрошувачката на животински протеини - риба, месо, јајца, млеко ... - Ако ви се дояде нешто слатко запечати овошје. Можете да ги Зачинете со малку мед. 11 причини за ...
сите 12 | | | веќе видена

Сосема е вообичаено бебињата да плачат, но некои од нив плачат многу почесто од останатите. Доколку сте новопечени родители, овие моменти можат да ви причинат тешкотија, можеби и мала паника, бидејќи не можете да го смирите своето дете Клучни зборови: бебе грчеви колики /1 1 /1 1 Големи се шансите честото и неконтролирано плачење на вашето бебе да се должи на грчеви. Што ги предизвикува грчевите? Не е точно утврдено што ги предизвикува грчевите. За ова постојат неколку теории – некои лекари сметаат дека грчевите се дел од процесот на развој на детето и дека се резултат на неговата адаптација на средината. Како други причини се наведуваат развојот на дигестивниот систем, гасови, преголема чувствителност на светлина и звуци, фактот што нервниот систем сèуште се развива.Како причина за грчеви се наведува и цуцлата на шишето, бебето при пиењето на млеко може да голта повеќе воздух,ако цуцлата не е со соодветна големина. Исто така грчевите може да се јават или зголемат и од исхраната на мајката која ...
сите 2 | | | веќе видена

Стоматолошката ординација Калајџи “Dental Care” во соработка со семејниот портал Рингераја.мк ќе спроведува здравствено воспитни активности од темата орално здрвје од стоматолошки аспект Клучни зборови: калајџи dental care стоматологија зараза здравје /1 1 /1 1 Како најповршна стуктура која го штити забот е глеѓта или емајлот на забот која впрочем претставува и најцврсто ткиво во човековиот организам. Ако кариесот го помине овој слој многу полесно поминува и прогредира во вториот слој. Под глеѓта се наоѓа втор слој на минерално ткиво таканаречен "дентин" кој по својот состав е многу поблизок до коскеното ткиво. Дентинот е многу помалку отпорен на хемиски и термички дразби кои се секојдневие во оралната шуплина. Во срцевината на забот се наоѓа комора во која е сместена пулпата односно нервот и крвните садови кои го исхрануваат и инервираат забот. • Анатомски забот се состои од видлив дел наречен коронка, потоа врат на забот кој во нормални околности е прекриен со гингивал ...
сите 2 | | | веќе видена

Видеото нуди увид во извршување на постапката класичен царски рез, со спинална анестезија. Ова е мал филм од породување, преку кој ќе добиете увид во атмосферата во операционата сала Клучни зборови: Царски рез видео породување /1 1 /1 1 Постојат премногу докази за големата љубов на близнаците кои живееле во утробата на мајката 9 месеци. Постојат многу снимки и фотографии за близнаци кои после породувањето се фатиле за рака или се прегрнале. Видеото е снимено од позицијата на татко, камерман или фотограф, па не очекувајте крвави фотографии, но затоа можете да ја видите атмосферата во салата. Уживајте во слатките моменти на раѓање на малите близнаци. Слични содржини, кои ги читаат другите корисници Трудници! Ова не смеете да јадете! Прва лекција за сите трудници! Отпечатете го овој инфографик и прицврстете го со магнет на фрижидерот 7 Десет интересни факти за фетусот Прочитајте како во вашето тело се развива чудото наречено живот 5 ...
сите 2 | | | веќе видена

Исповед на една жена, која со години се обидува да стане мајка... Клучни зборови: забременување бебе неплодност исповед /1 1 /1 1 Втор дел Дарко вика на мене, дека таму само за пари станува збор, дека треба да сме смирени и да оставиме да помине време...колку време ма Дарко 4 години ни поминаа... Ох господи ние никогаш не сме биле бесни толку еден на друг, толку скриена лутина, и одделени ставови. Но мене не ми дава мира ако седам и чекам, поминатите години како црвец ми ја гризат душата и срцето. Го немам тоа што најмногу го сакам, што цел живот се спремав да го имам, она за кое едвај чекав да завршам факултет, да добијам добар назив и да добијам добра работа. И денес е се спремно и не можам повеќе да чекам. Приватната клиника е полна со млади луѓе, можеби се оние со кои секојдневно си разменуваме искуства и болки на форумите... Но тука не разговараме, само гледаме во своите мапи со документи и чекаме на ред, чекаме да сме чекор поблиску до остварувањето. Колку е тежок овој пат си помислувам, ...
сите 8 | | | веќе видена

Стоматолошката ординација Калајџи “Dental Care” во соработка со семејниот портал Рингераја.мк ќе спроведува здравствено воспитни активности од темата орално здрвје од стоматолошки аспект Клучни зборови: стоматомогија Заби превенција калајџи dental care /1 1 /1 1 Наша цел е преку здравствено едукативни мерки да се споделат основни совети за нашите сограѓани со чие спроведување би се постигнало зачувување и унапредување на оралното здравје, не само на поединци туку на колективното орално здравје на целата популација. Имаме две генерации на заби плус една, и тоа: • Млечни заби кои почнуваат да никнуваат некаде од 6-от месец по раѓањето, и тие се дваесет (20) на број. Честа грешка е што не се посветува внимание на нивното здравје бидејќи се сфаќаат како заби кои се менуваат. Нивната важност е од особено значење за нормалниот развој на двете вилици но и на детето воопшто. Млечните заби се чувари на простор на трајните заби и се орган кој ја обавува џвакалната функција. Вадењето на млечните ...
сите 4 | | | веќе видена

Реакцијата на оваа мајка на нападот на бес на нејзиниот син, може да не научи на сите лекции за родителството. Приказната е апсолутно инспиративна... Клучни зборови: мајка син љубов /1 1 /1 1 Ова беше мојот пекол минатата среда. Скршени остри парчиња стакло. Син ми го направи ова. Понекогаш, многу често, работите се кршат ненадејно. И тоа ви го одзема здивот...веднаш Ми се одзеде здивот кога син ми, влегувајќи во бањата, фрустриран, лут, од само нему познати причини, ја удри силно вратата од бањата, предизвика да падне големото огледало на подот и да се скрши на милион парчиња. Точно милион скршени парчиња огледало почнаа да ja рефлектираат светлината од попладневното сонце. Јас бев тивка. Ја преживеав оваа незгода и вдишав длабоко. Го изнесов кучето надвор за да не се исече на шепите. Отидов зад куќа и почувствував како врели силзи ми се тркалаат по лицето. Зачудувачки е колку осамено може да се чувствуваш кога си самохран родител, во вакви моменти. Сфатив колку исплашено и разочарано се ...
сите 8 | | | веќе видена

Стоматолошката ординација Калајџи “Dental Care” во соработка со семејниот портал Рингераја.мк ќе спроведува здравствено воспитни активности од темата орално здрвје од стоматолошки аспект Клучни зборови: стоматолошка ординација калајџи здравје Заби /1 1 /1 1 Наша цел е преку здравствено едукативни мерки да се споделат основни совети за нашите сограѓани со чие спроведување би се постигнало зачувување и унапредување на оралното здравје, не само на поединци туку на колективното орално здравје на целата популација. Здравствено воспитната програма е систематско-стоматолошка-превентивна, профилактичко-тераписка работа од која се очекува следното: 1. Стекнување со основни предзнаења за здравјето на забите и устата, како примарен сегмент од дигестивниот систем; 2. Мотивирање на нашите најмлади пациенти за редовни превентивни прегледи и подигнување на нивната здравствена свест на повисоко ниво; 3. Зачувување и унапредување на оралното здравје кај населението ...
сите 3 | | | веќе видена

Мајката на четири деца, 32-годишната Constance Hall од Перт, Австралија, повторно има добра поента, пишувајќи за постпородилната депресија. Таа нуди одличен увид во феноменот кој погодува многу мајки, а се рефлектира и врз животот на целото семејство Клучни зборови: мајка совети депресија /1 1 /1 1 Не ми се допаѓа поимот постпородилна депресија. Е па да се родат и одгледуваат деца е депресивно и тоа не не нешто што ќе во видите на фотографиите објавени на facebook, каде вашиот сопруг го бања бебето и сите се среќни и задоволни. Реалноста е дека сите четири ѕида во кои сте затворени со расплаканите деца, пополека почнуваат да се стеснуваат и се помалку има место за пријателите, кои полека исчезнуваат од вашиот живот, а на мажот, за кој мислевте дека е феноменален, се повеќе му замерувате што не е во вашата кожа. Нека преземат и другите одговорност за децата Ставете ја на себе најубавата маица, шалот или пончото кое обожававте да го носите додека немавте деца. Направете го тоа кога работите ќе ...
сите 2 | | | веќе видена

Утрово во 3,40 часот се роди вториот син на Кристина Арнаудова. Мајката и бебето се чувствуваат одлично. Честитки! Клучни зборови: кристина арнаудова бебе породување /1 1 /1 1 Радосната вест ја објави Кристина на својот ФБ профил: Утрово, рано рано, во 3,40 часот се роди нашиот втор син, Матео Петровски. Ние се чувствуваме одлично, а јас сум најсреќна мајка на свет! Добредојде Матео во нашиот свет и нашиот дом полн со љубов. Те сакаат мама, тато и бато! ЧЕСТИТКИ!!! Слични содржини, кои ги читаат другите корисници Штедливите светилки - смрт над нашите глави?! Додека од ден на ден се погласно не советуваат да ги фрлиме класичните светилки и да ги замениме со штедливи, голем број... 20 Календар на исхрана од 4-12 месеци Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење... 11 Подигнување на свеста за рак на грло на матка Во светски размери годишно се ...
сите 12 | | | веќе видена

Додека од ден на ден се погласно не советуваат да ги фрлиме класичните светилки и да ги замениме со штедливи, голем број експерти предупредуваат, економичните светилки треба да се користат колку што е можно поретко и подалеку од нас Клучни зборови: штедливи светилки штедење струја опасност жива /1 1 /1 1 Европската унија со директива забрани произведување на класични сијалици форсирајќи ги на европските пазари исклучиво штедливите, иако според познавачите се штетни по здравјето. Тогаш зошто толку се инсистира на нивното користење. Ја штедат енергијата но не и вашиот живот! Берлински истражувачи тврдат, светилките за кои веќе некое време се полемизира се исклучително штетни. Вклучените светлосни тела емитуваат фенол, нафтален и стилен – канцероген состав кој при долготрајна изложеност може да биде фатален. Фенолот во организмот навлегува преку дишните патишта нарушувајќи ја нивната функција како и срцевата работа. Израелскиот Универзитет Хаифа, веќе одамна објави истражување според кое ...
сите 5 | | | веќе видена

Исповед на една жена, која со години се обидува да стане мајка... Клучни зборови: забременување бебе неплодност исповед /1 1 /1 1 Да имам дете, мое и на Дарко, наше заедничко, пола на мене пола на него..или ок било како, само нека одбери, ама барем нозе како мене... тоа беше нашиот сон, уште кога прв пат од кога се фативме за раце, искрено и чисто, се гледавме во очи. Ние не сонувавме за престиж, не сонувавме за кариера, тоа не ни беше битно – нам ни беше битна скромна куќичка, дворче со миленичиња и растрчани дечиња..а дојде време да имаме кариера а да немаме тоа што беше на прво место. Направивме најубава свадба, бевме најсреќни, отидовме на посакуваното патување и бевме спремни за доаѓањето на најубавото. И чекавме, чекавме... бременост немаше. Упорно се оттргнував од помислата дека можеби нешто не е во ред, па нема шанси, тоа сме ние двајца, совршени еден за друг, совршени за дете, секој би не посакал како родители. И поминува една година, па уште една, па уште една.. Првата година па и ...
сите 4 | | | веќе видена

Му требаш на синот мамичке.Понекогаш дури и повеќе отколку што ќе ти каже... Клучни зборови: мајка син разговор /1 1 /1 1 Мојот син не е многу разговорлив. Тој прво размислува, а потоа влегува во акција. Не му е неопходно да зборува. Повеќе е тивок, силен човек, ако ме разбирате? Мене не ми пречи тоа што малку зборува. Му велам дека тоа мене ми е ОК. Не мора да биде говорник...но мора да комуницира. Не за мое добро, туку за доброто на неговите пријателства и врски. Бидејќи дури и на 12-годишна возраст, овој млад човек се надева дека ќе се ожени и дека ќе формира семејство еден ден. Исто како татко му. А бракот бара комуникација. Родителството бара комуникација. Другарството бара комуникација. И знаете што открив? Дека најдобро функционира ако му ги поставам овие прашања: Кој е досега најубавиот ден од твојот живот? Кој беше најнеубавиот ден од твојот живот...и зошто? Ако можеш да избереш што да ти подготвам за ручек, што би избрал? На која планина сакаш да се искачиш? Што најмногу ти се допаѓа ...
сите 4 | | | веќе видена

Спијте, одморајте се, гледајте ТВ и одете на романтични вечери со вашиот партнер – тоа ќе ви кажат повеќето, пред да добиете бебе. Но јас сум овде за да ви кажам да НЕ ги правите овие работи пред породување. Еве што да правите... Клучни зборови: трудница мајка занимливости /1 1 /1 1 Доколку само спиете, се одморате, шетате и се релаксирате, породувањето ќе биде преголем шок за вашиот организам. Наместо тоа, чекор по чекор навикнувајте се на екстремниот замор, стрес и хаос кој ве чека. Еве неколку начини како да се подготвите за доаѓањето на бебето : Наместете го вашиот аларм да ѕвони на секој час меѓу 20 часот навечер и 8 часот наутро. Кога ќе го слушнете алармот веднаш вадете ја градата и оставете ја извадена 5-10 минути. Потоа станете и чудете се што да правите, држејќи во раце голема кукла. Играјте и пејте песни, се додека не ви се причини дека ќе паднете. Повторувајте го истото секоја вечер. Во текот на денот носете ја куклата во раце, каде и да одите низ куќата. Всушност најдобро е да не ...
сите 2 | | | веќе видена

Вистинска приказна на 30-годишна македонка, напишана за Рингераја.мк Клучни зборови: анксиозност панични напади вистинска приказна исповед /1 1 /1 1 Се викам Лела. Всушност, не е важно како се викам. Се викам како и тебе, ти што го читаш ова во моментов и што ќе се пронајдеш во она што имам да го кажам. Се викам како што се викаш ти, што ќе најдеш трошка утеха и надеж во моите зборови. Да почнам од почеток. Читајте внимателно, сигурна сум дека многумина ќе се пронајдат во ова што ќе го прочитаат. Имам само 30 години, мајка сум на прекрасно дете, имам прекрасен сопруг, семејство кое ме поддржува во секој мој чекор и што ми дава надеж за подобра и посветла иднина. До пред 10 месеци немав ниедна грижа на светот, уживав во секој момент со семејството и пријателите, бев многу дружељубива и постојано насмеана и позитивна, цврста личност која исправено и силно се соочуваше со секој предизвик во животот. Личност што секогаш, ама секогаш во работите ја гледаше исклучиво позитивната страна. Секогаш за ...
сите 23 | | | веќе видена

Посветено на сите жени кои ги даваат своите животи за доброто на семејството Клучни зборови: мајка жена домаќинка мамино катче /1 1 /1 1 Разговор меѓу сопруг и психолог... П: Како заработувате за живот Господине Роџерс? С: Работам како сметководител во банка. П: А вашата жена? С: Таа не работи ништо. Домаќинка е. П:Кој прави појадок за вашето семејство? С: Жена ми, бидејќи не оди на работа. П: Кога обично ја разбудувате од спиење вашата сопруга? С: Таа се разбудува пред мене бидејќи мора да подготви појадок и да ја намести масата. Потоа треба да се организира за да направи ручек за децата за на училиште, добро да ги облече, да ги најаде и да им помогне да ги измијат забите. Исто така да им ги провери ранците дали ги ставиле сите книги и помагала. П: Кој ги носи вашите деца на училиште? С: Жена ми ги носи, бидејќи таа не работи. П: Откако ќе ги однесе децата на училиште, што прави? С: И треба малку време да подготви пари и да ги плати сметките за струја, вода и да застане во маркет за да ги купи ...
| | веќе видена

Вистинска приказна на 30-годишна македонка, напишана за Рингераја.мк Клучни зборови: анксиозност панични напади вистинска приказна исповед /1 1 /1 1 Се викам Лела. Всушност, не е важно како се викам. Се викам како и тебе, ти што го читаш ова во моментов и што ќе се пронајдеш во она што имам да го кажам. Се викам како што се викаш ти, што ќе најдеш трошка утеха и надеж во моите зборови. Да почнам од почеток. Читајте внимателно, сигурна сум дека многумина ќе се пронајдат во ова што ќе го прочитаат. Имам само 30 години, мајка сум на прекрасно дете, имам прекрасен сопруг, семејство кое ме поддржува во секој мој чекор и што ми дава надеж за подобра и посветла иднина. До пред 10 месеци немав ниедна грижа на светот, уживав во секој момент со семејството и пријателите, бев многу дружељубива и постојано насмеана и позитивна, цврста личност која исправено и силно се соочуваше со секој предизвик во животот. Личност што секогаш, ама секогаш во работите ја гледаше исклучиво позитивната страна. Секогаш за ...
сите 50 | | | веќе видена

next