Рингераја

Некои тешко доаѓаат до витка линија, а зад изгледот на Лепа Брена се кријат едноставни нешта. Откријте кои... Клучни зборови: Лепа Брена исхрана тајна убавина /1 1 /1 1 Лепа Брена со години оди на Тајланд на детоксикација, која може да се направи каде и да се наоѓате. - Кога станува збор за нашето поднебје, моја препорака секако е медитеранската кујна во која има многу риба и салата и во која нема предјадење, кажува Лепа Брена. Затоа зеленчукот на нејзината трпеза е чест гостин. Кога не јаде свежа, избира обарена храна и ја зачинува со неколку капки маслиново масло. - Лешниците и бадемите се секогаш подобар избор од грицките. Ако јадете слатко, гледајте да не биде мрсно. Тоа е едно од правилата кои ги усвоив едуцирајќи се за правилната исхрана. За вежбите нема изговори. - Мора да се вежба. Макар да се плива или да се практикува брзо одење, истакнува згодната пејачка. Кога Брена е на сцена гледате како со леснотија ги изведува своите движења. Тоа не е случајно. - За мојата професија мора да се ...
сите 7 | | | веќе видена

Од длабочината на душата Клучни зборови: анонимни писма песна љубов /1 1 /1 1 Љубов моја немирна... Убост и страст.. Проклетство и волшепство. Чувство мое необјасниво. Откритие најскапоцено. Пет букви од твоето име, како пет гранки од љубовно гнездо. Ембриону мој љубовен и животен. Ти си она што никој не е, и не би можел да биде во мојот свет. Копнеж мој! Опојна опивка, скриена тајна непозната, книга моја сочувана. Искра и надеж за која постојам на овој свет. Авторите на скриените писма остануваат непознати за јавноста. Рингераја.мк гарантира НЕоткривање на нивниот идентитет. Станете и вие анонимен автор на Рингераја.мк Испратете e-mail на glaven.urednik@ringeraja.mk Слични содржини, кои ги читаат другите корисници Тајните за убавината на жените ширум светот Во зависност од делот на светот и климатските услови кои владеат таму, жените се служат со разни трикови кои се целосно ... 5 Има три мали деца и секс 4 пати неделно?! ...
сите 3 | | | веќе видена

Во зависност од делот на светот и климатските услови кои владеат таму, жените се служат со разни трикови кои се целосно природни, а им помагаат на доста едноставен начин да ја негуваат својата убавин Клучни зборови: убавина жена свет /1 1 /1 1 Дознајте некои корисни совети и трикови за убавина од жените ширум светот. Египет – Земјата на античката козметика Египќанките, но и Египќаните, користеле козметика уште во времето на фараоните. Козметичките средства и шминка не ги употребувале само за разубавување, туку тие биле задолжителен дел и во ритуалите и во обредите. А, особено внимание посветувале на убавината и шминкањето на очите. Освен тоа, шминката имала и заштитна улога – ја штитела кожата и очите од пустинската прашина и сонце, од правот и можните инфекции. Египетските вештини за разубавување го достигнале врвот во 1 век п.н.е. благодарение на славната египетска владарка Клеопатра. Многу рецепти за нега на лице и тело кои биле создадени во нејзината доба се употребуваат и ден денес ширум ...
сите 3 | | | веќе видена

Вчера, Каролина Гочева и Михаил Корубин го изговорија судбоносното „ДА“ на магична церемонија која се одржа на спортскиот аеродром „Стенковец“, во близина на Скопје Клучни зборови: Каролина Гочева михаил корубин свафба фотографии /1 1 /1 1 37-годишната македонска ѕвезда изгледаше шармантно во венчаница со чипка. Бројни македонски ѕвезди, меѓу кои Елена Ристеска, Калиопи, Тамара Тодевска, Владимир Блажев – Панчо, Александар Дадар и Весна Петрушевска, славеа заедно со среќните младенци. „Михо и Керол од денес па натаму започнува вашата вистинска и најубава животна приказна, само што вие сами ќе си ја направите да трае и да ви е најубаво на свет.. само вие двајца и никој друг не е важен... СРЕЌЕН БРАК!!!“ – напиша Елена Ристеска во описот на фотографија со убавата невеста од свадбата. Слични содржини, кои ги читаат другите корисници Создадете подобар живот Својот живот го заробувате во негативни мисли и енергија ако го трошите на она лошо што може или би можело да се ... ...
сите 37 | | | веќе видена

Колку пати досега си имаш ветено дека од утре ќе се храниш здраво и ќе посветиш повеќе внимание на твоето тело? Денес е вистинскиот ден за да го оствариш тоа! Клучни зборови: philips соковник здравје здрава исхрана /1 1 /1 1 Започни го денот со цеден сок или вкусно смути и внеси ја потребната дневна количина на витамини, минерали и хранливи влакнакои ќе ти донесат доволно енергија во текот на целиот ден. Да, првиот чекор никогаш не бил полесен Придружи ни се во #PhilipsHealthyChallenge и дојди поблиску до здравиот начин на живот кој го посакуваш. Предизвикот наменет за сите оние кои сакаат да развијат здрави навики, ќе се одвива од 25 септемвридо 25 октомври, и има за цел преку споделување на здрави рецепти и совети да поттикне на конзумирање на здрава храна, на здрав начин. За да се вклучиш во предизвикот потребно е да споделиш 7 фотографии од здрави оброци или пијалоци користејќи го хаштагот PhilipsHealthyChallenge на твојот Facebook или Instagram профил. Во предизвикот веќе се приклучија Сања ...
сите 7 | | | веќе видена

Еве неколку идеи како повторно да ги употребите старите гуми, а со тоа ќе го разубавите Вашиот двор и градина! Клучни зборови: градина стари гуми дом /1 1 /1 1 Слични содржини, кои ги читаат другите корисници Бабарога е жива! Има ли шанса кај нашите д... Камилицата и ракијата ќе ја победат секоја настинка, ќотекот е излезен од рајот, а ако тоа не пали, ќе се појави бабарог... 34 Како овие деца ги посрамија родителите Родителите се согласуваат, децата се најголемо богатство, но понекогаш не се наш најдобар П.Р. Се трудиме да ги научиме ... 23 Маја Аргакијева photography: Лиам & Нејла Галерија: Maja Argakijeva, Creative Baby & Child Photography 7 Ќотекот НЕ е излезен од рајот Родителите имаат многу улоги во животот на детето. Тие се воспитувачи, доктори, тренери, возачи, учители, медијатори, го... 3
сите 2 | | | веќе видена

Бројните часови минати на работното место неминовно овозможуваат зближување со колегите. Сепак, не секој колега е скроен да биде ваш најдобар пријател Клучни зборови: работа колеги обврски /1 1 /1 1 КАКО ДА ГИ ПРЕПОЗНАЕТЕ ДУШКАЛАТА НА РАБОТА? Несигурни Голем дел од луѓето се соочуваат со комплекс на пониска вредност и се во костец со сопствените несигурности. Токму затоа сметаат дека е потребно да имаат повеќе информации за луѓето кои ги опкружуваат, со цел да се почувствуваат побезбедно, а понекогаш дури и супериорно. Честопати наоѓаат утеха и задоволство во туѓата неволја. Наметливи Некои навистина не ја знаат разликата помеѓу пријателски интерес и наметливо внесување во туѓи приватни работи. Овие луѓе се одликуваат со сиромашни социјални вештини, а ваквиот дрзок љубопитен пристап им е единствениот начин да стапат во контакт со колегите надвор од рамките на професионалниот однос. Опортунисти Најчесто имаат специјална скриена агенда: безмилосно душкаат во вашиот приватен живот со надеж дека ќе ...
сите 2 | | | веќе видена

Познатиот актер не дава често интервјуа, но на „Дејли мејл“ им успеа да добијат ексклузива и да позборуваат на темата која веројатно сите ги интересира – татковството Клучни зборови: џорџ клуни амал аламудин близнаци /1 1 /1 1 Дел од разговорот го пренесуваме во продолжение: Клуни призна дека одењето во Торонто е всушност првото одделување од близнаците кои веќе имаат три и пол месеци. -Ја гледаш разликата помеѓу нив, нели? Тој е двапати поголем од неа. А таа е малечка и прекрасна. Сега се во Лос Анџелес, а мајка им утринава ми прати фотографии. Добри фотографии прави – открива Клуни. Гледајќи ги фотографиите гордо, додава: -Не плачат. Јас плачам повеќе од нив. Во последно време плачам четири пати дневно, затоа што сум многу изморен – признава актерот. На прашањето, се сеќава ли како беше во времето кога бил сингл и немал вакви грижи, ќе се пошегува: -Нели беше супер? Но, од шести јуни, кога Амал (39) и јас ги добивме Александар и Ела, мојот живот се смени на начин на кој не можев ниту да ...
сите 9 | | | веќе видена

С? започнува со идејата да се има бебе. По извесен период одлучувате дека е вистинското време за бебе. Потоа престанувате да ги пиете антибеби пилулите и чекате. Можеби ќе помине месец или два. Сe уште не сте бремени. Почнувате да станувате загрижени Клучни зборови: забременување бебе дете /1 1 /1 1 Нема потреба. Два месеци не се воопшто загрижувачки период. Доколку се обидувате да забремените 12 месеци и имате помалку од 30 години тогаш треба да посетите репродуктивен ендокринолог и специјалист за неплодност. Доколку имате повеќе од 35 години, најдобро е да посетите специјалист по 6 месеци пробување. Пред овој период не постои причина да бидете загрижени. Еден просечен пар има 20 до 25 проценти шанса да зачнат во кој било месец, додека речиси две третини од двојките ќе забременат во првите 6 месеци. Жените над 35 години може да имаат повеќе потешкотии со забременувањето бидејќи квалитетот и квантитетот на нивната јајце клетка може да се промени во оваа фаза. Консултирајте се со доктор доколку ги ...
сите 4 | | | веќе видена

Сите деца го имаат во себе Клучни зборови: akter актер rabotilnica детско студио едукација забава /1 1 /1 1 Сите деца имаат актер во себе, а нашата цел е- преку креативни вежби и етиди, да го разиграме тој актер на "даските што живот значат" - на театарската сцена. Детското Младинско Драмско Студио "СЦЕНА" и оваа година врши уписи на деца и младинци од 8 до 18 години. Телефоните за информации и било какви прашања во врска со нашето креативно студио се: 078 606 293 - Теа Беговска, дипломиран режисер 078 335 423 - Миа Кантарџиева, дипломиран актер Да ја размрдаме имагинацијата на нашите најмили! Слични содржини, кои ги читаат другите корисници Шакира: Бидете строги, но полни со љубов Откако славната пејачка стана мајка на две деца, Милан и Саша, целиот нејзин свет се врти околу нив. Не пропушта прилика... 11 Знаци за паразитска инфекција кај децата Типични паразити се: пантличара, глиста, нематоди и едноклеточни протозои. Симптомите варираат од ...
сите 4 | | | веќе видена

Преголемото количество на шеќер може серизно да делува на вашето здравје. Тоа резултира со зголемување на килограмите, честа промена во расположението, а понекогаш предизвикува и зависност Клучни зборови: шеќер влијание здравје /1 1 /1 1 По два дена Повеќе нема да имате промени во расположението. Работата на дигестивниот систем ќе се врати во нормала и вашиот организам подобро и побрзо ќе ја вари храната. Една недела без шеќер Ќе чувствувате повеќе енергија и сила. Ќе спиете подобро, ќе имате подобар и поквалитетен сон и полесно ќе ви биде да се разбудите наутро. 10 дена без шеќер Ќе се намали количеството на лош холестерол во крвните садови, крвниот притисок ќе се врати во нормала и ќе намалите неколку килограми. Месец без шеќер Ќе се подобри изгледот и здравјето на вашата кожа, повеќе ќе го чувствувате вкусот на храната којашто ја консумирате и вашето сетило за мирис ќе се подобри. Една година без шеќер Ќе се чувствувате значително посилни, појаки и полни со енергија. Ќе намалите голем дел од ...
сите 6 | | | веќе видена

Дали сте знаеле дека за нормално функционирање на организмот на дневно ниво е потребно да внесете oд 5 до 13 парчиња овошје или зеленчук? Клучни зборови: zdravje ishrana здрава храна соковник здраво исхрана philips sokovnik /1 1 /1 1 Хранливите состојки достапни во овошјето и зеленчукот овозможуваат да ја добиете доволната количина на витамини и минерали со кои ќе можете да функционирате успешно во текот на целиот ден. Здравата исхрана, покрај здравите хранливи состојки подразбира и соодветен начин на нивно внесување во организмот. Соодветната распределба придонесува за поефикасно искористување со што носи повеќе бенефити за вашиот организам. Како најбрзо да го обезбедите најдоброто за вашиот организам? Започнете го денот со вкусно смути или цеден сок. Задржете ги хранливите материи во вашиот свежо цеден сок или смути и бидете сигурни дека секојдневно внесувате доволно состојки кои ќе придонесат да се чувствувате подобро. Енергијата за секојдневните активности ќе ви биде зголемена и телото ќе ...
сите 5 | | | веќе видена

Откако славната пејачка стана мајка на две деца, Милан и Саша, целиот нејзин свет се врти околу нив. Не пропушта прилика да каже дека мајчинството ? е на прво место, пред кариерата Клучни зборови: Шакира деца мајчинство /1 1 /1 1 Шакира открива како балансира помеѓу овие две работи, како се снаоѓа со улогата на родител и што е најважно при воспитување на децата: „Најголемата тајна за да одржам баланс е вежбањето. Секој ден вежбам еден час. Тоа ми помага за да останам физички и ментално здрава и да имам повеќе енергија кога сум со децата“. „Жерар ми е најголема подрршка. Тој е приземен и практично ги решава сите проблеми околу децата. Ги делиме обврските за да не се чувствува дека товарот е само на еден од нас. Јас сум таа што воспоставува дисциплина со децата, а Жерар е помек“. „Да си мајка е незаменливо чувство. Целиот свет ми се промени од корен. Ме натера да ги преиспитам приоритетите и да оставам простор само за најважните работи во животот, наместо да се нервирам за ситници“. „Не е лесно да ...
сите 4 | | | веќе видена

Со раѓањето на детето на секој родител му се менува животот, а приоритетите се подредуваат на сосема нов начин. Здавјето на детето доаѓа на прво место, а правилната исхрана станува еден од приоритетите Клучни зборови: органска храна одгледување деца исхрана /1 1 /1 1 Мајчиното млеко претставува оптимална исхрана за новороденчето, а во подоцнежниот период најдобар избор е храна готвена во домашни услови, која е еколошка и прилагодена кон потребите и возраста на детето Најдобар начин да се заштити имунитетот кај дечињата е консумирањето органска храна бидејќи децата се посебно чувствителни. Најчувствителни се до крајот на првата година од животот, што се должи на физиолошката незрелост на организмот и брзината на создавањето на клетките т.е. зголемувањето на телесната маса, со тоа телото може да се снабдува само при правилна и квалитетна исхрана. Бубрезите на доенчињата помалку се способни да ги исфрлат штетните материи од организмот, додека црниот дроб не може да ги разгради. До шеста година од ...
сите 4 | | | веќе видена

Иако никој не очекуваше уште една принова во Британското кралско семејство толку брзо, очигледно во 2018-та очекуваме ново кралско бебе Клучни зборови: Кејт Мидлтон Принцот Вилијам бременост /1 1 /1 1 Кејт Мидлтон и принцот Вилијам по третпат ќе станат родители, беше официјално објавено денес, на 4-ти септември. Исто како и во претходните две бремености, војвотката страда од Хиперемеза гравидарум, односно прекумерно повраќање и мачнини, па затоа ги откажува посетите закажани за деновиве, исто така беше наведено во соопштението. Сметајќи дека Кејт е 6 до 8 недели бремена, новиот кралски член може да го очекуваме кон крајот на април или почетокот на мај 2018-та година. Слични содржини, кои ги читаат другите корисници Palce: Мојата породилна приказна Моментот кога јас се претворив во “ние” 10 Најчести симптоми на бременоста Некои жени едноставно “знаат” дека се бремени од самиот почеток на зачнување на детето. Меѓутоа на други им се потребни ... ...
сите 29 | | | веќе видена

Нормално е да паѓа одредена количина на влакна од главата, тоа е резултат на обновувањето на епителното ткиво. Но доколку косата паѓа се повеќе и повеќе и престанува да расте, тогаш станува збор за здравствен проблем Клучни зборови: опаѓање коса природен лек /1 1 /1 1 Има повеќе причини за опаѓање на косата, како, неухранетост, грип, бременост, стрес, користење на преса за коса, неправилна грижа за косата и слично. Оваа природна маска со кокосово масло против опаѓање на косата ќе Ви помогне да ја вратите косата во првобитна состојба и да го подобрите нејзиното здравје. Состојки: – 3 лажици кокосово масло (45 грама) – 2 лажици етерично масло од Салвија разредено со маслиново масло (30 грама) Првин се меша етеричното масло од Салвија со маслиновото масло 10 капки на 1 лажица. Може да користите и бадемово масло. Ставете ги маслата во сад кој може да се загрева. Загревајте ја смесата на слаб оган. Нанесете ја смесата на косата и ставете најлон. Потоа памучна крпа. Преноќете така. Наутро измијте ја ...
сите 4 | | | веќе видена

Како треба да се разговара со детето за училишните обврски? Клучни зборови: деца училиште прв ден /1 1 /1 1 Тргнувањето на училиште е важен и значаен ден за секое дете, но и за неговите родители. Детето се чувствува гордо и „возрасно“, но е неоптоварено и сè уште нема јасна претстава што го чека таму. Родителите, од друга страна, понекогаш се оптоваруваат со многу прашања и грижа како детето ќе се снајде во новата средина. Важно е и како реагираат родителите. Ако се вознемирени и уплашени, тие чувства ќе му ги пренесат и на детето, без оглед колку и да се обидуваат да ги скријат. Затоа, покажете му на детето дека сте среќни и горди со него затоа што поаѓа на училиште. Детето мора да ги почувствува вашите позитивни емоции, дека сте среќни и дека го поддржувате во тие моменти затоа што тргнувањето на училиште е нормален знак дека детето пораснало. За училиштето треба да се зборува на ведар и забавен начин Должност на родителите е да создадат атмосфера во која детето со задоволство ќе тргне на ...
сите 19 | | | веќе видена

Никогаш на своја рака не му давајте антибиотик на вашето дете! Секогаш консултирајте се со стручно медицинско лице, донесете го детето на преглед Клучни зборови: дете антибиотик здравје /1 1 /1 1 Многу често кога има проблем родителите бараат совет и во аптека, па земаат лекарства без рецепт. Запомнете, антибиотик давајте само по препорака на лекар и со потврда дека станува збор за бактериска инфекција. Родителите не треба ниту да прават споредба со децата од своите пријатели. Ако еден антибиотик реагирал добро кај детето на вашите пријатели, не значи дека при исти симптоми треба да го земете и вие. Секое дете си е различно само по себе, иако станува збор за иста бактерија. Од кога може да се даде антибиотик? Нема ограничување за возраста, има ограничување во однос на тоа кој антибиотик може да се даде на која возраст. Групата полусинтетски пеницилини може да се дадат уште од најраната возраст, групата антибиотици кои содржат клавулонска киселина – цефалоспорини не се за новороденчиња и за деца ...
сите 4 | | | веќе видена

Една од најважните подготовки за училиште не ја собира во училишниот ранец и нема опција за онлине нарачка, но е есенцијална и незаменлива како молив Клучни зборови: емпатија деца училиште /1 1 /1 1 Како кутија со боици може да ја има во многу бои и со неа може да го опремиме секој ученик. А со тоа може да го промениме светот на секое дете. Замислете ја следната сцена. На игралиште, 6 годишно дете паѓа од лулашка и почнува да плаче. Некои од децата се смеат, некои го вртат погледот на страна. Едно дете дотрчува да му помогне. Емпатична реакција полна со грижа и љубов. Дали ова дете ја научило оваа вештина или има вроден капацитет за емпатија? Одговорот е и двете. Според Vicki Zakrzewski постои силна релација помеѓу социјално-емоционалното учење и когнитивниот развој. Таа додава дека децата веќе на 18 месеци покажуваат сочувство, емпатија и алтруизам. Тие вештини се дел од нив, но во исто време тие треба да се негуваат, бидејки средината може да го инхибира нивниот развој. Со други зборови ...
сите 5 | | | веќе видена

За неколку дена почнува новата учебна година, а со тоа и трошоците на родителите за подготовка на своите деца за училиште Клучни зборови: училиште училишна година ученици /1 1 /1 1 Според пресметките за целосна подготовка на еден ученик за во училиште на четврти септември родителите треба да одвојат најмалку 100 евра за еден ученик. Тука влегуваат минималните трошоците за ранец, школски прибор и облека. Треба да се купат, тетратки, блокчиња, острила, моливи, гуми, разни боички и др. школски прибор, потоа ранец, маички, панаталони, тренерки, патики. Ранците се на прво место и ги има во разни големини и бои, и секако цени кои се движат од 500 за оние со послаб квалитет , па до оние подобрите и секако брендираните кои се движат до 3.000 денари. За школскиот прибор кој опфаќа тетратки, блокчиња, разлини видови боици, фломастери, лепила, ножички, колажна хартија и други работи родителите ќе мора да издвои од 1.000 до 2.000 денари. Облеката е дополнителен трошок. Иако се уште е топло сепак за нови ...
сите 18 | | | веќе видена

next