Рингераја

Рекламите за „најновите и најдобрите“ играчки се секаде околу нас – во весниците, на телевизија, на интернет. Голема е веројатноста дека детето пред својот трети роденден ќе има барем 50 различни играчки дома Клучни зборови: деца раст развој /1 1 /1 1 Само помислете, откако сте ја наполниле куќата со толку различни „паметни“ играчки, колку долго вашето дете си игра навистина со секоја од нив пред да ја остави и да прејде на друга? Колку пати ви кажало дека му е здодевно? Најпродавани играчки се оние кои прават некој вид на врева (музика, звуци, гласови) и бараат многу малку когнитивна или креативна игра. Стручњаците велат дека со вакви видови на играчки децата наместо да учат и да откриваат повеќе како што тоа би го сакале нивните родители, всушност ја забораваат основната поента на детството – играта. Како сте си играле вие: Најверојатно многу време сте минувале надвор или сте биле ограничени на неколку играчки во соба кои ве терале да се потпрете на сопствената фантазија за да ви помине ...
сите 15 | | | веќе видена

Тие се разликуваат од останатите деца во тоа дека од рана возраст пројавуваат интерес кон науката, уметноста, покажуваат добри резултати во училиште и се многу по-будни од врсниците. За нив велиме дека се надарени деца Клучни зборови: надарени деца развој дете /1 1 /1 1 Тие се концентрирани Малите деца се многу љубопитни, но го задржуваат вниманието на нешто за кратко. Децата кои се надарени можат да бидат концентрирани подолго од останатите. Дури и некои бебиња уште од 6-тиот месец почнуваат да разгледуваат детски книги, исто препознаваат некои песнички. Можат да си играат сами Надареното дете може да си игра само и не секогаш има потреба од тоа да има до него возрасен, или други деца. Тоа се забавува со книги, играчки, сака да црта, поставува многу прашања и сака да раскажува свои приказни. Многу од надарените деца се интровертни, но во тоа нема ништо лошо. Тоа не значи дека не можат да се вклопат во играта со други деца. Решаваат проблеми Ќе препознаете дали вашето дете е надарено, ако ...
сите 28 | | | веќе видена

Бијонсе ја објави првата фотографија од близначињата и ги потврди нивните имиња Клучни зборови: Бијонсе фото близнаци /1 1 /1 1 Еден месец по нивното раѓање, Бијонсе ги претстави своите близначиња пред светот. 35-годишната пејачка на Instagram сподели фотографија од слатките новороденчиња. Музичката ѕвезда потврди дека со Џеј Зи добија момче и девојче и ги откри нивните имиња. „Сер Картер и Руми, 1 месец денес“ – напиша таа во описот. Неодамна странските медиуми алудираа дека близнаците ќе се викаат Руми и Сер Картер, бидејќи славното семејството поднесе барање за заштита на тие две имиња за производи како парфеми, бебешка опрема, колички, козметика, карти за игри, детски чанти и сл. Бијонсе и Џеј Зи го имаат заштитено и името на нивната 5-годишна ќерка Блу Ајви. Слични содржини, кои ги читаат другите корисници Аутизмот се појавува додека плодот е во ут... Горазд Росоклија, професор по неврологија и психијатрија на универзитетот "Колумбија" во Соединетите Американски Д... ...
сите 11 | | | веќе видена

Се роди првото бебе од сурогат мајка во Македонија, по речиси три години откако државата со закон го дозволи сурогатството. Бебето ги носи гените на биолошките родители, сурогат-мајката е само икубатор Клучни зборови: сурогат мајка бебе Македонија /1 1 /1 1 Пленуваше оној грч на биолошките родители што и како ќе биде со нивното бебе. Секако дека бевме сите среќни кога дојде до породување, ние од наша страна вложивме масимални напори сетоа тоа да помине во ред... Ако гледате од аспект на биполошките родители, ова е само еден инкубатор кој тоа бебе го носел, што се однесува до самиот технички пристап тој не е ништо пoразличлен од една ин-витро фертилизација“, вели д-р Зоран Петановски, гинеколог во Ре-Медика. Биoлошката мајка е родена без матка, затоа семејството одлучило потомство да добие на овој начин. Гинекологот Петановски ги охрабрува и останатите брачни двојки кои не можат да имаат деца, да поведат постапка за сурогатство. „Сакам да кажам, да ги охрабрам луѓето кои го имаат овој ...
сите 23 | | | веќе видена

Фотографка од Ирска го користи својот талент и вештините за работење со Фотошоп и создава бајковити фотографии од заспани новороденчиња Клучни зборови: фотографии новороденче бебе /1 1 /1 1 Прошетајте со поглед низ фотографиите од неодоливите бебенца кои патуваат во светот на бајките: Слични содржини, кои ги читаат другите корисници Календар на исхрана од 4-12 месеци Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење... 14 Време само за децата и семејството За времето поминато со детето не е важен кванитетот, туку квалитетот, бидејќи не е доволно родителот само физички да бид... 12 Календар на вакцинација Вашето дете треба да се вакцинира за да неговиот организам стекне имунитет на некои од тешките заразни болести. Вакцинат... 5 Бањање кое ќе Ве остави без здив Толку нежност! Толку убавина! Нема да останете ...
сите 27 | | | веќе видена

Прекумерната тежина или дебелината е состојба што се карактеризира со огромно количество акумулирани телесни масти во организмот која во последниве години дури добива размери на епидемија Клучни зборови: тежина деца прекумерна тежина /1 1 /1 1 Според податоците на Светската здравствена организација бројот на лица со прекумерна тежина го надминува бројот на луѓето кои гладуваат, аподатоците пак на Министерството за здравство во Македонија покажуваат дека една третина од децата на возраст до 7 години се со надпросечна тежина. Основната причина која доведува до зголемување на тежината е енергетскиот дисбаланс помеѓу внесените и потрошените калории, односно се јавува најчесто како резултат на зголемено внесување на калории, намалена физичка активност, но и генетска предиспозиција. Всушност, најголемиот број од вишокот калории доаѓа од зголемена консумација на јаглехидрати преку екстра големите порции на брза храна и засладени пијалаци. Исто така, и времето поминато во гледање телевизија и пред ...
сите 5 | | | веќе видена

Најдобар текст некогаш напишан! Клучни зборови: мајка ќерка врска /1 1 /1 1 - Остави го светлото вклучено – ми вели додека на прсти се искрадувам од собата. - Зошто мила? - Затоа. - Сигурно не се плашиш од темнината? - Те молам, остави го светлото вклучено – повторува. - Ок, но ќе те изедат комарци. - Ако. Мамо? - Молам - А дали ти се плашиш од нешто? Но онака, баш, баш. - Кој, јас? Мама од ништо не се плаши душо. Мама од ништо не се плаши. Освен од тоа дека ќе ми пораснеш пред да стигнам да те избакнувам и изгушкам и дека ќе ми се слизнеш низ раце, додека да трепнам со очите. Се плашам дека нема да се сеќаваш на деновите кои сме ги поминале заедно и дека истите ќе избледат како стара хартија. Се плашам дека утре пубертетот ќе те земе под свое и дека ќе биде тешко да те сакам. Дека ќе се загледам во твоето лице барајќи некаква трага од она дете кое трчаше низ куќа, скокаше по креветот и се смееше, некогаш ...
сите 21 | | | веќе видена

Поради високите температури во следниве три дена, ослободени од работа се овие работници Клучни зборови: трудници жештини ослободување работа /1 1 /1 1 Поради информацијата дека во наредните три дена земјава ќе биде зафатена од многу висока температура од портокалова фаза, Министерството за здравство препорачува од работни обврски да бидат ослободени бремените жени и хронично болните лица на возраст над 60 години. Министерството на работодавците им препорачува да го реорганизираат работното време во насока на избегнување активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот. Тоа препорачува да не се одржуваат спортски активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот, а особено се препорачува на установите за згрижување на децата (детски градинки) да не ги изнесуваат децата на отворено и да не практикуваат физичка активност во тој период. „За граѓаните од целата држава потсетуваме дека е потребно да ги почитуваат општите препораки за заштита од високата температура, како што се: заштита од ...
сите 41 | | | веќе видена

Сите родители знаат дека раѓањето на детето менува се. Седењето дома за мајката да се грижи за детето не е помалку работа од одењето на работа во канцеларија, а некогаш е дури и потешко Клучни зборови: мајка породилно отсуство развој на детето /1 1 /1 1 За сите идни и сегашни родителите, ние се обидовме да составиме кратка листа која покажува како всушност се чувствува мајката која е на породилно отсуство и како ги поминува деновите. Дневна рутина Дневната рутина накратко може да се опише како породилно отуство. Храни, пери, смени пелена, готви, смени пелена, пери, играј си со тресалката, пак пери, шетај... Во такви околности, одењето на доктор за нормален преглед е нешто надвор од вообичаеното. Нема распоред Однадвор гледано, нема ништо подобро за мајката и бебето од тоа да се следи одреден распоред. И педијатрите го велат истото. Сепак, реалноста си прави сопствени прилагодувања на тие планови. Време е за спиење? Бебето плаче и не сака да заспие. Не сака да јаде. Не сака да лежи во количка за ...
сите 3 | | | веќе видена

Хрватскиот портал24 sata.hr објави вест за тестирање на пелени кои се наоѓаат на нивниот пазар, па Ви ги претставуваме резултатите од истражувањето Клучни зборови: Хрватска пелени виолета /1 1 /1 1 На хрватскиот пазар се продаваат десетина видови пелени за еднократна употреба по цена од 30 до 100 куни по пакување (од 249 до 830 ден.), зависно од бројот на парчиња во пакувањето, а хрватската издавачка куќа „24 sata “ спроведе интересен тест, за од прва рака да утврди кои од пелените се најсигурни. Со тестот се опфатени 10 трговски марки на пелени, од кои најголем број се произведуваат во Европската унија. Во конкуренција на адутите од светските произведувачи и дистрибутери, како што се Pampers, Interspar, Muller, dm, Kaufland, Lidl, Baby Love и други, најдобри резултати на тестот покажале пелените произведени во Херцеговина! Имено, пелените на Violeta покажале поголема способност на апсорбирање течности од сите тестирани пелени и биле единствени кои и по седум децилитри впиена течност биле суви ...
сите 10 | | | веќе видена

Пресреќна сум што ве имам во мојот живот и тоа ми носи многу радост. Кој би знаел дека вакво нешто ќе има толкаво влијание на мојот живот. Вие сме сменивте на подобро и не би можела да замислам свет во кој вие не постоите Клучни зборови: тетка внуци ветување /1 1 /1 1 Би сакала да го поминам секој ден со вас, без оглед на дали ве гледам како си играте, како боите во своите сликовници или ми поставувате милион прашања кои некогаш и не можам да ги одговорам. Вашите прегратки ме прават среќна, бидејќи секогаш имате насмевка и љубов за мене. Би сакала да можам да ве заштитам од сите негативни нешта кои се случуваат во светот. Би сакала да можам да ве заштитам од осаменост, скршени срца и омраза од другите луѓе. Јас постојано му кажувам на светот за вас и горда сум на тоа колку добри личности станавте досега. Сакам да следам како ќе се развивате и колку успеси ќе постигнете понатаму во животот. Сакам да ви ветам дека секогаш ќе ве дочекувам со отворени раце. Без оглед на тоа дали се тоа училишни ...
сите 49 | | | веќе видена

Ќе научиш да се тушираш за 48 секунди и попатно да ја измиеш и кадата, а можеби и лабавото Клучни зборови: мајка дете родител /1 1 /1 1 Ќе научиш да спиеш на нозе. Ќе научиш да правиш се буквално со една рака. Кому е потребна другата рака? Ќе научиш да се подготвиш за излегување за точно три минути. Ќе научиш дека јадењето без сол и зачини може да биде превкусно. Ќе научиш да ги препознаваш сите видови столица. Во сите состојби (течна, тврда...). Ќе научиш да се однесуваш кон дамките на облеката како да се ордени. Ќе научиш побрзо да спиеш. Ќе научиш да глумиш за Оскар. Ќе научиш нови нивоа на трпение и разбирање. Ќе научиш да се гордееш на себеси поради мали работи, како на пример тоа што детето ја преживеало својата прва година. Ќе го научиш бебешкиот јазик. Повторно ќе ги научиш сите детски песни. Ќе ги научиш имињата на сите цртани ликови. Ќе научиш да влезеш во бутик и да не си купиш ништо. Ќе научиш да римуваш се. Ќе научиш повторно да ја пронајдеш магијата во цртаните. Ќе научиш да одиш ...
сите 7 | | | веќе видена

Доктор Ранко Рајовиќ е лекар, невроендокринолог, основач на „Никола Тесла центар (НТЦ) – отсек за млади таленти“ , кој ги постави темелите на НТЦ системот за креативно учење Клучни зборови: ранко рајовиќ деца играње движење /1 1 /1 1 Иако во рамките на програмата на НТЦ се работи со деца, акцентот е ставен на едукација на родителите, воспитувачите и учителите, како личности кои непосредно се задолжени за развој на детето и неговите потенцијали. Целта на образованието според мислењето на доктор Рајовиќ, мора да биде развој на функционално знаење и креативност, што не беше случај со начинот на учење и образование на просторите од поранешна Југославија. „Сите ние бевме убедени дека нашите училишта се најдобри, дека нашите деца се најдобри. Меѓутоа, кога почнаа ПИСА тестирањата (Меѓународна програма за проценка на постигнувањата на учениците), констатиравме дека нашите деца се меѓу последните во Европа. Тие не се снаоѓаат кога од нив се бара да ги поврзуваат информациите. А тоа значи употребливо, ...
сите 9 | | | веќе видена

Еве неколоку стратегии за „преживување“ на патот, идеи за забава и практични совети кои ќе ви помогнат да си поминете полесно: Клучни зборови: патување одмор деца /1 1 /1 1 Пакување Долгите патувања со деца не се воопшто забавни, но, знаат да бидат и опуштени доколку добро испланирате с?, бидејќи авантурата започнува веднаш штом ќе го напуштите домот. 1. Спакувајте една мала торба, во која ќе ставите облека за следниот ден доколку патувате навечер, како четка за заби, пижами и с? што мислите дека ви е потребно за следното деноноќие. Многу ќе биде полесно да го отпакувате прво тоа кога ќе стигнете, отколку да се изгубите во огромниот куфер пол со с? и сешто. 2. Земете ги ќебето и перницата на вашето дете доколку имате простор за тоа. Ова е многу важно, бидејќи децата си ги сакаат своите работи, посебно кога треба да преспијат на ново и непознато место. Секако, и во автомобилот ќе им биде поудобно доколку има каде да ја потпрат главата и со што да се покријат. 3. Децата можат да истурат ...
сите 10 | | | веќе видена

Најголемиот шок во животот ми беше кога дознав дека сум бремена од човекот кој ме напушти за друга жена по седум години врска Клучни зборови: мајка дете родител /1 1 /1 1 Неколку месеци пред тоа, она што најмногу сакав беше да му родам дете на тој човек. Но, денот кога ме остави, сфатив дека тој не заслужил да биде татко на моето бебе. Всушност, не заслужил да биде ничиј татко. Само две недели откако се исели од мојот стан, дојде веста дека јас носам негово дете. Емоциите ми беа чист хаос. Од една страна не сакав да го родам тоа дете, од друга страна си велев дека тоа дете не беше виновно за ништо. Не беше виновно за тоа што неговиот татко е најголемиот идиот меѓу сите мажи на светов! Не сакав да го родам тоа дете. Три пати закажав во една приватна клиника за да абортирам. И секој пат кога сестрата ќе го прочиташе моето име, јас се правев дека не слушав и ја напуштав клиниката. Нешто во мене не ми даваше да уништам еден живот кој ништо не видел од живеењето. Се откажав од идејата за абортус. Си ...
сите 23 | | | веќе видена

Бијонсе се породи. Музичката дива и Џеј Зи им посакаа добредојде на овој свет на близначиња Клучни зборови: Бијонсе породување мајка близнаци /1 1 /1 1 Среќната вест ја потврди извор близок на парот за реномираното списание People. „Бијонсе и Џеј Зи се многу возбудени и веќе започнаа да ја споделуваат веста со семејството и најблиските пријатели – изјавил изворот. Веста за втората бременост, 35-годишната пејачка ја сподели објавувајќи фотографија од трудничкото стомаче и кратка порака. „Би сакале да ја споделиме нашата љубов и среќа. Благословени сме двојно. Многу сме благодарни што нашето семејство ќе порасне за два и ви благодариме за вашите добри желби“ – напиша таа. Славните музичари сè уште го немаат потврдено полот на близначињата. Тие заедно имаат уште едно дете – петгодишната ќеркичка Блу Ајви. Слични содржини, кои ги читаат другите корисници Зошто го родив детето кое не го сакав? Најголемиот шок во животот ми беше кога дознав дека сум бремена од човекот кој ме ...
сите 28 | | | веќе видена

Забавни илустрации ќе ви покажат дека мајките и децата ги гледаат нештата од различна перспектива Клучни зборови: мајка дете илустрации /1 1 /1 1 На цртежите е претставен еден обичен ден за мајката исполнет со безброј обврски во домот – пресоблекување, готвење, бањање, пазарување, чистење... Истиот тој ден, за нејзината малечка ќеркичка е магичен и исполнет со забавни моменти вредни за паметење. Погледнете ги илустрациите кои ќе ве потсетат дека треба да уживате во секој мал и сладок момент од мајчинството. Слични содржини, кои ги читаат другите корисници Десет совети како да бидете добра мајка Секоја мајка барем еднаш се запрашала дали е добра во таа улога , дали прави се' како што треба, или може да биде уште п... 44 Игри за поттик на интелегенцијата кај децата Општо познато е дека периодот од раѓањето до седмата година е период на најинтензивен раст и развој на детето, како во ф... 26 Децата да одат во градинка, иако сте цел ...
сите 29 | | | веќе видена

Нискиот процент на кардиоваскуларни заболувања кај жителите на Шпанија и Италија директно е поврзан со исхраната богата со леќа, пишува британскиот „ Telegraph“. Леќата помага и при губење на килограмите, бидејќи содржи многу малку калории Клучни зборови: леќа намирница здрава здравје /1 1 /1 1 Леќата се вбројува во групата на зрнести мешункасти зеленчуци, заедно со гравот, грашокот, боранијата. Познати се околу 40 – тина сорти леќа, кои се разликуваат по боја, големина и форма. Леќата се одгледувала уште од камено доба, а се претпоставува дека потекнува од југозападна Азија, од каде е донесена и во Европа. Се претпоставува дека леќата е прва намирница која човекот почнал да ја одгледува. Пред 8000 години пронајдена е на археолошките наоѓалишта на Блискиот Исток, а пронајдена е и во гробниците на египетските фараони. Ја одгледувале и старите Грци и Римјани, а се спомнува и во Библијата. Леќата со векови, зедно со јачменот и пченицата, била основна човекова намирница. Леќата е, што е и најбитно во ...
| | веќе видена

Со моторно возило можат во сообраќај на пат да се превезуваат лица во оној број кој е означен во сообраќајната дозвола, односно во потврдата за регистрација Клучни зборови: детско седиште задолжително дете безбедност /1 1 /1 1 Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата ги регулира правилата за превоз на деца на задното и предното седиште, предвидувајќи и посебни глоби доколку тие правила не се почитуваат. Во патнички автомобил на задното седиште, смее да се превезува дете помало од пет години, во поставено посебно детско седиште кое за седиштето од возилото е прицврстено со сигурносен појас или на друг соодветен начин. Во патнички автомобил на предното седиште, смее да се превезува дете до две години, ако возилото нема заштитно воздушно перниче, ако воздушното заштитно перниче е исклучено и ако детето се превезува во посебно детско седиште поставено спротивно од правецот на движење, при што истото е прицврстено на седиштето на возилото со помош на сигурносен појас со три точки на ...
сите 3 | | | веќе видена

Пратениците ја прифатија иницијативата на граѓани за промена на Законот за работни односи, според која породилното боледување наместо девет ке биде 12 месеци Клучни зборови: породилно отсуство трудница работа /1 1 /1 1 Во Собранието на Македонија вчера во комисиите интересна иницијатива на дневен ред. Породилното боледување, наместо девет месеци да трае година дена. Се работи за граѓанската иницијатива со предлог за донесување на закон за изменување на законот за работните односи. Членовите на собраниската Законодавно- правна комисија се согласија Собранието да расправа за промена на Законот за работни односи во делот кој го уредува времетраењето на породилното отсуство, поднесена од група граѓани. Граѓанската иницијатива бара продолжување на породилното отсуство за цели три месеци. Расправата започна со забелешка на претседателот на Комисијата Александар Кирацовски кој рече дека има пропуст во иницијативата во која наместо да се бара промена на член се бара промена на закон за породилно отсуство ...
сите 69 | | | веќе видена

next