Рингераја

Роуан Атинсон на 62 годишна возраст ќе стане татко по трет пат Клучни зборови: татко трет пат роуан аткинсон мистер бин /1 1 /1 1 Ѕвездата на серијата „Мистер Бин“ чека принова со својата девојка Луиз Форд (33), која се очекува да се породи наредните недели. Аткинсон беше 24 години во брак со Сунетра Састри, а во 2014 година се појавија шпекулации дека има нова љубов. На крајот се потврди дека се работи за актерката Форд, која ја започнал на претставата „Quartermaine’s Terms” во 2013 година. Актерот од првиот брак има две возрасни деца, а на пат е и третото дете. Слични содржини, кои ги читаат другите корисници Народен лек против ешерихија коли Рецепт од чесна сестра од Посушје, кој доста се користи во Хрватска и Босна и Херцеговина. Рингераја.мк го споделува со ... 7 Бременост по недели Сакате да дознаете што се случува со вашето тело, како бебето се развива и расте, како и што се врти низ главата на идни... 5 Што боли најмногу за ...
сите 3 | | | веќе видена

Класиката никогаш не излегува од мода. Да, зборуваме за Bella, бренд кој е добро познат по својата линија на зимски капути, совршени по минимализмот и кројот кој природно легнува на телото, идеални за секоја модерна и деловна жена Клучни зборови: мода bella капути /1 1 /1 1 Препознатливи се по својот секогаш модерен дизајн кој ги следи светските трендови. Квалитетот и изработката се подобруваат во континуитет секоја сезона и веќе неколку години по ред се користат штофови од природни материјали, мешавина на кашмир и волна, како и 100% природна волна во најсофистицирана и најмодерна изработка. Уште од 1991 година, Bella капутите се првиот избор за деловните и модерни дами кои сакаат да ја истакнат својата женственост. Од класични волнени велури и фланел во црна и тегет боја, до комбинации на волнени плетенини во најактуелните бои од сезоната, секој модел е скроен со посебно внимание и љубов, со избрани детали кои го прават посебен и различен од другите. Низ годините Bella докажува дека квалитетот и ...
сите 8 | | | веќе видена

Славната пејачка повторно е во блажена стостојба и чека бебе со кантри пејачот Блејк Шелтон Клучни зборови: гвен стефани блек шелтон бебе бременост /1 1 /1 1 За Гвен Стефани повеќепати се пишуваше дека е повторно бремена, но најновите фотографии ги потврдија шпекулациите како точни. Стомакот веќе не се сокрива, а Гвен го прошета во костим на сирена кој го облече за Ноќта на вештерките. Странските медиуми пишуваат дека Гвен подлегнала на вештачко оплодување, кое се покажа како успешно. Потсетување, Гвен од бракот со поранешниот сопруг Гавин Росдејл со кого беше 14 години во брак има три сина, Кингстон(11), Зуми (9) и Аполо (3). Слични содржини, кои ги читаат другите корисници Болна трудница Кои болести и лекови се штетни за вашето бебе? (англиско видео) 32 Петте радости на секоја трудница Ова се петте бонуси кои одат заедно со бременоста, покрај тоа што, знаете, на крајот ќе добиете бебе 15 Што боли најмногу за време на бременоста? ...
сите 13 | | | веќе видена

Кога повторно би се вратила играта, детскиот џагор на улиците, играњето игри во групи, другарување, почитување, социјализација, развивање на говор, развивање на моториката, игри со кал, одење боси, сето тоа ќе придонесе за поздрав развој на децата Клучни зборови: дефектолог игра деца развој /1 1 /1 1 Детето кое не игра е болно дете, но исто така и дете кое се заштитува од игра и на кое му се забранува да игра, ќе западне, односно ќе доживее физички и ментален хендикеп, смета дефектологот Маја Невчевска – Станкоска. Сведоци сме дека денес децата подоцна ги кажуваат првите зборови, а кога ќе прозборат, тоа е најчесто на англиски јазик. Говорот е оскуден, или пак не соодветстува на годините на детето. Но, исто така се забележува недоразвиена фина моторика која им задава потешкотии на децата во предучилишна, но особено во училишната возраст. Тешко им оди од рака играњето во групи. Наместо слободното време да го поминуваат надвор, во природа или пак пред зграда или куќа, тие седат затворени дома, пред ...
сите 5 | | | веќе видена

„Правото на породилно отсуство татковците слабо го користат, и можеби треба да се размислува за стимулативни мерки. Но за тоа треба широка дебата“, вели министерката Мила Царовска. - На настанот за унапредување на социјалното претприемништво Клучни зборови: татко породилно отсуство татковство /1 1 /1 1 Татковците слабо го користат правото за родителско отсуство за нега и грижа на новороденчето, и треба да се најде начин тоа да се стимулира, вели министерката за труд и социјална политика Мила Царовска. Таа смета дека е потребна широка и издржана дебата за предлогот на граѓанската иницијатива породилното отсуство да се зголеми од девет на 18 месеци, за кој што група пратеници веќе предложија измени на Законот за работни односи во Собрание. „Мислам дека треба низ дебата да видиме што ќе добиеме, а што ќе изгубиме ако имаме 18 месеци породилно отсуство. Да видиме дали тоа треба да го врземе само за жената или треба да имаме некакво условно породилно отсуство, кое ќе биде платено и за другиот ...
сите 56 | | | веќе видена

Во животот не барав многу,само здравје и трпение за с? она што се случуваше околу. Не сакав работи кои не ми се заслужени, туку сакав со секоја пора на моето битие и со секоја капка пот да го заработам она што другите мислеа дека им следува бесплатно Клучни зборови: татко ќерка мајка семејство /1 1 /1 1 Понекогаш си мислам дека ние луѓето сме многу лакоми, лакоми да зграбиме што е можно повеќе од животот кога станува збор за материјалното, притоа пропуштајќи ја можноста да живееме еден среќен живот полн со други нешта кои вредат многу повеќе. Во животот не барав многу, само здравје и трпение за с? она што се случуваше околу. Не сакав работи кои не ми се заслужени, туку сакав со секоја пора на моето битие и со секоја капка пот да го заработам она што другите мислеа дека им следува бесплатно. Така ме научија моите, кои иако многупати немаа што да ми дадат, токму во тие моменти ми дадоа с?. Иако тие мислеа дека треба да дадат многу повеќе, тоа беше сосема доволно. Од нив научив дека ништо на овој ...
сите 8 | | | веќе видена

Една мајка од Хрватска, која со години е преселена, живее и гради кариера во САД, се прослави како победник на натпреварот на Опра „Your OWN Show“ Клучни зборови: мајка видео болест /1 1 /1 1 Победи и си заслужи сопствено кулинарско шоу, а своите интереси ги проширила и со снимање на комични видеа за своите деца и животот како мајка. Во новото видео кое го објави на Фесјбук, покажува како изгледа еден ден кога мајката е болна. А, како мајка на 3 дечиња, никој не знае да го долови моментот подобро. За само неколку часа видеото се здоби со милион прегледи, бидејќи многу мајки се пронајдоа. Знаете ли што се случува кога мајката е болна? Задолжително изгледајте: Слични содржини, кои ги читаат другите корисници Детето се уште не зборува. Што да правам? Секој родител со нетрпение очекува неговото дете да ги изговори првите зборови и да се научи да именува што сака и што г... 27 Пет пијалаци кои ќе ве топлат оваа есен Ако и вас есенскиот студ ве фати ...
сите 3 | | | веќе видена

Близу 2.000 деца од 60 градинки ширум Македонија ќе учествуваат во креативни и едукативни работилници за зачувување на животната средина Клучни зборови: bimilk mleko humanitarna akcija gradinki dete recikliranje дете градинка хуманитарна акција БиМилк /1 1 /1 1 Како општествено одговорна компанија, Битолската млекара започна нов голем проект под името „Собираме и ре-креираме со Бимилк“ чија главна цел е поттикнување на навиките за зачувување на животната средина уште од најрана возраст. Проектот подразбира реализација на едукативни работилници наменети за деца од 4 до 5 години, а во нив се вклучени близу 2.000 деца од повеќе од 60 градинки ширум државава. Се работи за иницијатива во која Бимилк ги поттикнува децата да собираат празни амбалажи од Битолско млеко и од нив понатаму да изработуваат разни корисни предмети што може да имаат секојдневна употреба, со цел уште од најрана возраст да ја научат важноста за рециклирање и зачувување на животната средина. Истовремено, проектот има цел да ја ...
сите 12 | | | веќе видена

Резултатите од ново истражување спроведено во САД покажалe дека жените кои пијат чашка црвено вино неделно имаат поголема плодност отколку жените кои не консумираат вино, а научниците сметаат дека тоа е заради на антиоксидансите на овој напиток Клучни зборови: црвено вино плодност жена забременување /1 1 /1 1 Во истражувањето учествувале 135 жени на возраст од 18 до 44 години кои во својот дневник запишувале колку вино пиеле во текот на еден месец. Во тој период редовно посетувале ултразвучни прегледи за да имаат точни податоци за фертилитетот. Резултатите од истражувањето покажало дека жените кои редовно пијат црвено вино, без разлика на другите фактори, имаат подобра резерва на јајце клетки. Научниците напоменуваат дека овие резултати покажуваат дека се во предност единствено жените кои пиеле умерени количини на црвено вино, односно пет чашки месечно. Покрај тоа, нагласуваат дека резултатите од ова истражување треба да бидат земени со доза на резерва бидејќи студијата не покажала дека ...
сите 3 | | | веќе видена

Сите вие кои не пропуштате прилика да и кажете дека не е добра мајка, вие кои не бирате зборови и што ја обвинувате за се… Клучни зборови: мајка бебе крилја /1 1 /1 1 И ти што превртуваш очи кога нејзиното дете се однесува онака, како што тебе не ти одговара… Ти што под око ја гледаш кога во паркот го дои своето дете, затоа што било срамота да се дои во јавност… Особено ти, кој без срам секогаш и кажуваш колку се поправила и дека треба малку да ослабне, бидејќи поминало доволно време после породувањето. А доколку премногу се среди или многу брзо ослабела, кажуваш дека би можела малку повеќе да се посвети на своето дете, наместо да мисли само на себе. И ти што пишуваш или кажуваш за тоа дека е таа виновна ако го кара или ако недоволно го кара своето дете. Премногу била попустлива. Или пак, премногу строга. Ти што божем се грижиш дека детето е премногу или премалку облечено, дека детето е пречисто или валкано. И сите вие кои мислите дека сте подобри или би биле подобри, а всушност никогаш не сте ...
сите 3 | | | веќе видена

Познавате ли родители коишто тврдат дека нивното бебе полесно се заспива со одредени звуци, како оние кои ги прави фенот или правосмукалката? Можеби и вие сте таков родител, или сте биле дете кое заспивало на многу сличен начин? Клучни зборови: фен звук бебе /1 1 /1 1 Сте се запрашале ли некогаш зошто бебињата го обожаваат овој тип на звуци? Одговорот е многу поедноставен отколку што може да замислите. 9 месеци домот на бебето била многу бучната матка на мајката. Секоја минутка од секој ден, матката била опкружена со симфонија од внатрешни звуци: срцебиењето на мајката, крвниот притисок, нејзините стомачни грчеви, подригнувања, итн. Воедно, да не ги изоставиме и надворешните звуци и гласови, како секојдневните разговори, домашната бучава, сообраќајот, музиката и многу други. Па може да замислите како бебето се чувствува кога се раѓа и од една многу бучна матка одеднаш се префрла во многу тивок свет. Токму затоа звуците на фенот и правосмукалката им се многу блиски на бебињата. Бидејќи ги ...
сите 3 | | | веќе видена

Никогаш не знаев каков благослов е тоа да се биде мајка. Не ни претпоставував Клучни зборови: мајка деца љубов /1 1 /1 1 Не знаев дека можеш за друго човечко суштество да се грижиш толку многу, да се вложиш целосно и со толкава љубов. Не верував дека може мојот живот толку да се смени и да станам толку трпелива. Со раѓањето на бебето како да се смени мојот идентитет, станав посмирена личност. Иако е голем физички и емоционален предизвик да се биде мајка, јас никогаш не би го менувала тоа на светот. Кој би рекол дека можам да поминам со бессони ноќи, со постојано кревање, со толкав голем напор? Некогаш се чувствувам како да ќе се онесвестам од замор, како да ќе заспијам секаде, но нема поголем благослов од тоа да се биде мајка. Милион пати ќе го потврдам истото. Мајчинството ме натера да размислувам многу за мојата мајка. Колку не и помагав кога работеше, колку силна беше додека растевме. Постојано се прашувам колкава сила има во себе таа жена за да има се уште енергија дури и за своите внуци. ...
сите 6 | | | веќе видена

Новак и Јелена Ѓоковиќ минатиот месец го добија своето второ дете. Иако славниот пар се обидува да го чува приватниот живот подалеку од будното око на јавноста, понекогаш им дозволува на своите фановите да ѕирнат во интимните семејни моменти Клучни зборови: јелена Ѓоковиќ Новак Ѓоковиќ доење бебе /1 1 /1 1 31-годишната Србинка сподели фотографија на која ја дои едномесечната ќеркичка Тара . Заедно со нив на фотографијата е и едно од трите семејни кученца – Пјер. Пред два дена, Јелена сподели фотографија и од синот Стефан за неговиот трет роденден. Во описот, таа открива дека плачела од среќа што го гледала синчето насмеано и разиграно на роденденската прослава. „Прашање до мајките – Дали плачете и станувате емотивни на родендените на вашите деца? Јас не сум „плачлива“ девојка. Всушност, не сакам воопшто да плачам, но за роденденот на Стефан започнав да плачам само што го видов насмеан. Беше толку среќно момче денес и ние многу се забавувавме додека го гледавме како си игра со другачињата. Ова е ...
сите 5 | | | веќе видена

Со намалувањето на температурите, на дамите им станува потешко да ја истакнат женствената фигура под неколкуте слоеви облека Клучни зборови: капути белла зима /1 1 /1 1 Што можете да направите за да изгледате беспрекорно во периодот кој следува? Носете впечатлив капут! Тој ќе ви даде можност да бидете различни и дотерани, без разлика што носите под него. Дури и во најладните денови кога треба да бидете закопчани до вратот, добриот капут ќе ви помогне да блескате. Кога зборуваме за добар капут, најверојатно првата асоцијација ви е поврзана со Bella – нашиот бренд за првокласна модна облека кој ни згодните креира уникатни капути инспирирани од деловната и модерна жена. Од она што веќе може да се види во нивните продажни салони, со сигурност може да се каже дека и оваа сезона ќе бидат први збор за дамите со изострен вкус. Без разлика дали сте љубители на класичниот црн капут или преферирате нешто повпечатливо, едно е сигурно – нема да бидете обични. Капутите на Bella се изработени според уникатен ...
сите 13 | | | веќе видена

Овој напиток е одличен за сечие здравје, затоа што освен што го ослободува телото од токсини исто така ги намалува и килограмите Клучни зборови: лимон магданос напиток /1 1 /1 1 Потребно е да пиете по една чашка 6 дена по ред, потоа одморете еден ден и повотрно повотрете ја постапката и тоа во рок од 30 дена. Прилично брзо по примената на овој прекрасен пијалок ќе забележите промени на телото. Состојки 1 лимон 60 грама магдонос 60 милилитри вода Се што треба да направите е да го исцедите лимонот, исецкајте го магдоносот и истурете ја зовриената вода. Тогаш мора да го оставите да се олади за да можете да ја пиете течноста. Слични содржини, кои ги читаат другите корисници Децата во зима да се бањаат еднаш на три дена Децата не треба да се бањаат секој ден, посебно не во зима, доволно е еднаш на три дена. Потребно е секојдневно одржувањ... 29 10 вкусни овошни кашички за бебе Направете сами сладок оброк за своето бебе! Домашните кашички се повкусни, ...
сите 14 | | | веќе видена

Лорен Варнефорд имала 18 абортуси и потрошила 90.000 евра за вештачко оплодување но успеа да се оствари во улогата на мајка во 48. година во животот и на својот сопруг Марко (55) му подари дете по 16 години борба Клучни зборови: мајка оплодување забременување /1 1 /1 1 -Дури по 16 години лекарите открија дека тука нешто не е во ред. Дијагностицираа дека имам „ќелии убијци“ кои ги напаѓаат и уништуваат ембионот кој е стар само неколку недели. Одлучивме да престанеме да се обидуваме во 2010 година зошто секој пат кога ќе останев бремена, бременоста ми се завршуваше во 14 недела. Постојано се надевав и разочарував. Не можев да престанам да плачам секојпат кога ќе ми се случеше абортус. Не можев повеќе да поминувам низ тоа. Но 5 години подоцна одлучив себеси да си дадам последна шанса и да одам на донација на ембриони во Чешка 2015 година. Потоа се случи вистинско чудо, останав бремена и успеав да го родам мојот син Вилијам во 37 недела со царски рез. 18 долги години од кога почнавме да работиме на ...
сите 2 | | | веќе видена

Алармантна ситуација со заразното заболување Морбили кај нас во Македонија, поготово во последниве неколку години. Оваа тема заслужува и објаснување што се Морбилите и зошто така брзо се појавија во Македонија Клучни зборови: мали сипаници морбили заразна болест /1 1 /1 1 Болеста клинички се манифестира со општа слабост, малаксаност, треска, воспалителни промени во конјунктивата на слузницата на дишните органи и појава на осип на кожата кој постепено се проширува на кожата на лицето и вратот а потоа и трупот и екстремитетите. Инкубација со мали сипаници е кратка и изнесува 10-11 дена и нема симптоми, но во последната третина од периодот на инкубација, пациентот е контагиозен. Клиничката слика на болеста тече низ три фази, а во некои случаи може да биде усложнета и се јавуваат компликации како што се воспаление на белите дробови и мозокот. Дијагнозата на морбилите се базира на клиничката слика и откривањето на антитела во крвта. Не постои специфична морбилна терапија. Нејзиниот изглед и ...
сите 23 | | | веќе видена

Се проценува дека детето во првите три години од животот има просечно четири до шест инфекции на горните респираторни патишта годишно. Зачестеноста се намалува кај постарите деца Клучни зборови: болести деца есен настинка вирус /1 1 /1 1 Околу 90% од инфекциите на респираторниот тракт кај децата се од вирусна етиологија, а меѓу нив се најчести риновирусните инфекции со застапеност околу една третина. Голема способност на опстанок на вирусите Сите респираторни вируси немаат способност на опстанок кај одредена личност подолго време – поголем број од инфекциите се краткотрајни, но развиле способност на опстанок кај популацијата воопшто. Тие можат секундарно да инфицираат поголем број лица, опстанувајќи подолго време. Респираторните вируси се пренесуваат по воздушен пат од инфицираната личност – со кашлање и кивање, или со директен контакт со инфицираниот материјал од кожата. Заболувањето зависи од имунолошкиот статус на детскиот организам и епидемиолошката ситуација во домот или колективот. ...
сите 9 | | | веќе видена

Родителите кои го изгубиле своето 14-месечно бебе поради болест, истетовирале ангелски крилја на своите грбови и позирале заедно со новородената ќеркичка на прекрасната семејна фотографија Клучни зборови: фотографија ангелски крилја починат син спомен /1 1 /1 1 Откако Глорија и Стив Кимел во 2015 година го загубиле својот 14-месечен син Исак поради спинална мускулна атрофија, му оддале почит на своето дете со тоа што истетовирале усогласени ангелски крилја на своите грбови. Две години по трагичната смрт на детето, Глорија и Стив станале родители на малечката Клер и знаеле дека сакаат да направат нешто посебно и значајно за нејзината прва фотографија. Тие позирале, лежејќи на стомак и ја “вгнездиле” својата ќерка помеѓу нив за да изгледа како девојчето да има ангелски крилја. На тој начин, родителите ? посакале добредојде, вклучувајќи го и Исак во нивната фамилијарна фотографија. “Бидејќи Исак не е физички со нас, помислив дека би било прекрасно да имаме спомен на начин што и тој ќе биде дел од ...
| | веќе видена

Истражувањата покажуваат дека одреден вид на храна има многу поголема корист за човековиот организам од останатите намирници Клучни зборови: храна здрава храна имунитет вируси /1 1 /1 1 Еве кои намирници ќе ви помогнат да го зајакнете организмот и да го заштитите вашето тело од бројни воспаленија и инфекции. Јогурт Редовниот внес на добрите бактерии кои се наоѓаат во јогуртот делуваат благотворно врз здравјето на цревата и општо целиот имунитет. Една студија на универзитетот во Виена покажала дека 200 милилитри јогурт дневно ги зголемува резервите на витаминот Д, што исто така го намалува ризикот од разни воспаленија. Супа од кокошка Таа не го лечи само воспаленото грло, туку обезбедува и доволна хидратација на телото и изобилува со нутриенти кои го активираат имунитетот. Супата од кокошка е исто така одлична за исфрлање на секретот од белите дробови. Печурки Печурките се богати со селен, витамин Б и антиоксиданси, а студиите покажуваат дека тие го поттикнуваат создавањето на белите крвни зрнца, ...
сите 11 | | | веќе видена

next