Рингераја

Како треба да се разговара со детето за училишните обврски? Клучни зборови: деца училиште прв ден /1 1 /1 1 Тргнувањето на училиште е важен и значаен ден за секое дете, но и за неговите родители. Детето се чувствува гордо и „возрасно“, но е неоптоварено и сè уште нема јасна претстава што го чека таму. Родителите, од друга страна, понекогаш се оптоваруваат со многу прашања и грижа како детето ќе се снајде во новата средина. Важно е и како реагираат родителите. Ако се вознемирени и уплашени, тие чувства ќе му ги пренесат и на детето, без оглед колку и да се обидуваат да ги скријат. Затоа, покажете му на детето дека сте среќни и горди со него затоа што поаѓа на училиште. Детето мора да ги почувствува вашите позитивни емоции, дека сте среќни и дека го поддржувате во тие моменти затоа што тргнувањето на училиште е нормален знак дека детето пораснало. За училиштето треба да се зборува на ведар и забавен начин Должност на родителите е да создадат атмосфера во која детето со задоволство ќе тргне на ...
сите 19 | | | веќе видена

Никогаш на своја рака не му давајте антибиотик на вашето дете! Секогаш консултирајте се со стручно медицинско лице, донесете го детето на преглед Клучни зборови: дете антибиотик здравје /1 1 /1 1 Многу често кога има проблем родителите бараат совет и во аптека, па земаат лекарства без рецепт. Запомнете, антибиотик давајте само по препорака на лекар и со потврда дека станува збор за бактериска инфекција. Родителите не треба ниту да прават споредба со децата од своите пријатели. Ако еден антибиотик реагирал добро кај детето на вашите пријатели, не значи дека при исти симптоми треба да го земете и вие. Секое дете си е различно само по себе, иако станува збор за иста бактерија. Од кога може да се даде антибиотик? Нема ограничување за возраста, има ограничување во однос на тоа кој антибиотик може да се даде на која возраст. Групата полусинтетски пеницилини може да се дадат уште од најраната возраст, групата антибиотици кои содржат клавулонска киселина – цефалоспорини не се за новороденчиња и за деца ...
сите 4 | | | веќе видена

Една од најважните подготовки за училиште не ја собира во училишниот ранец и нема опција за онлине нарачка, но е есенцијална и незаменлива како молив Клучни зборови: емпатија деца училиште /1 1 /1 1 Како кутија со боици може да ја има во многу бои и со неа може да го опремиме секој ученик. А со тоа може да го промениме светот на секое дете. Замислете ја следната сцена. На игралиште, 6 годишно дете паѓа од лулашка и почнува да плаче. Некои од децата се смеат, некои го вртат погледот на страна. Едно дете дотрчува да му помогне. Емпатична реакција полна со грижа и љубов. Дали ова дете ја научило оваа вештина или има вроден капацитет за емпатија? Одговорот е и двете. Според Vicki Zakrzewski постои силна релација помеѓу социјално-емоционалното учење и когнитивниот развој. Таа додава дека децата веќе на 18 месеци покажуваат сочувство, емпатија и алтруизам. Тие вештини се дел од нив, но во исто време тие треба да се негуваат, бидејки средината може да го инхибира нивниот развој. Со други зборови ...
сите 5 | | | веќе видена

За неколку дена почнува новата учебна година, а со тоа и трошоците на родителите за подготовка на своите деца за училиште Клучни зборови: училиште училишна година ученици /1 1 /1 1 Според пресметките за целосна подготовка на еден ученик за во училиште на четврти септември родителите треба да одвојат најмалку 100 евра за еден ученик. Тука влегуваат минималните трошоците за ранец, школски прибор и облека. Треба да се купат, тетратки, блокчиња, острила, моливи, гуми, разни боички и др. школски прибор, потоа ранец, маички, панаталони, тренерки, патики. Ранците се на прво место и ги има во разни големини и бои, и секако цени кои се движат од 500 за оние со послаб квалитет , па до оние подобрите и секако брендираните кои се движат до 3.000 денари. За школскиот прибор кој опфаќа тетратки, блокчиња, разлини видови боици, фломастери, лепила, ножички, колажна хартија и други работи родителите ќе мора да издвои од 1.000 до 2.000 денари. Облеката е дополнителен трошок. Иако се уште е топло сепак за нови ...
сите 18 | | | веќе видена

Речиси не постои мајка која не ја изговорила реченицата „Моето дете не јаде доволно“ Клучни зборови: дете исхрана јадење /1 1 /1 1 Повеќето од вас сигурно знаете колку фрустрирачка може да биде состојбата кога детето одбива да јаде, посебно кога внесуваме некоја нова храна или, уште полошо, кога му се нуди храна што претходно ја јадело а сега категорично одбива да ја јаде. Повеќето од децата го прават ова одвреме-навреме, но за еден мал процент тоа е „начин на живеење“. Зошто е тоа така? Различни фактори може да бидат причина и истите треба внимателно да се откријат за да му помогнеме пред сè на детето, но и на родителите во надминување на оваа трауматична состојба. Секако, прво на што секогаш помислуваме е дека на детето не му се допаѓа понудената храна. Дете со кое лесно се комуницира само ќе ни каже дека понудената храна не му е доволно вкусна. Во тој случај лесно може да ја замениме. Но, проблем е кога детето не сака да прими ниту еден вид понудена храна. Во тој случај може да се работи за ...
сите 13 | | | веќе видена

Поради високите температури и спарнини, летото за трудниците може да биде многу напорно и стресно. Секако треба да ги потсетиме на неколку корисни совети, кои ќе им помогнат полесно да ги совладаат летните горештини Клучни зборови: бременост плажа трудница /1 1 /1 1 1. Облека: Широка удобна облека од природни материјали (памук, лен, свила) во светли бои кои ги одбиваат светлосните зраци. Шапки со широк раб и очила за сонце се добра заштита од УВ зрачење. Обувките треба да бидат комотни, поголеми за половина број, со максимална висина од 3 до 4 см бидејќи е најфизиолошка за ‘рбетот, а при тоа отоците на нозете се најмали. Најудобни се оние обувки од типот на Боросани. Се препорачуваат и спортски, како и анатомски обувки. Балетанки и апостолки не се препорачуваат. 2. Исхрана: Во бременоста дневниот внес на калории треба да е само 300 калории повеќе дневно. Во лето храната треба да биде богата со свеж зеленчук, овошје, протеини, интегрални житарици и внес на многу вода. Премногу солена храна ...
сите 12 | | | веќе видена

Стомачните вируси кои активно заразуваат периодов можеби и не можеме да ги спречиме, но може да се заштитиме од труењата со храна, кои, исто така, се ризик што ни го носи топлото време и летото Клучни зборови: труење храна лето /1 1 /1 1 Затруени со расипана или неправилно чувана и третирана храна, се редовни пациенти на инфектолозите, особено на лето. За да се спасиме од мачните симптоми на труење, лекови, инфузии или лежење во болница тие советуваат да бидеме повнимателни, а доколку се случи труење навреме да побараме помош. Како се препознава труење со храна? Труењето со храна може да биде многу опасно за децата и за постарите, за бремените жени и за хронично болните. Симптомите може да се појават и по 72 часа после јадењето од заразената храна. Во топлите месеци се зголемува ризикот од труење со храна, вели д-р Андреа Николова-Пауновиќ, матичен лекар, па граѓаните мора да се попретпазливи. - Труењето може да се препознае по симптоми како повраќање, проливи, треска, зголемена телесна ...
сите 8 | | | веќе видена

Голотијата пред децата им се спротивставува на традиционалните норми и им помага на децата да развијат здрава слика за нивното тело и сексуалност. Тоа, пак, не значи дека треба да се однесувате како нудисти! Клучни зборови: деца родители голи /1 1 /1 1 Ова се работите што би требало да ги знаете… 1. Децата сами донесуваат одлуки Децата размислуваат со своја глава. Без оглед на тоа колку се обидуваме да им влијаеме преку нашето однесување, тие секогаш ќе имаат свое мислење кое има улога на филтер за сите нешта што ги перципираат. Тоа значи дека преголемата отвореност околу голотијата може да биде исто толку вознемирувачка колку и преголемата срамежливост и претпазливост. Ако викате и се криете откако детето ќе ве види голи додека излегувате од туш кабината, тоа може да испрати порака дека голото тело е срамно и дека треба да биде постојано скриено. Од друга страна, пак, ако се шетате голи по дома додека си правите кафе мислејќи дека оставате впечаток на луѓе кои си го сакаат телото, тоа може да ...
сите 14 | | | веќе видена

Дали сте забележале дека родителите и односот со нивните деца е многу променет за разлика од кога вие бевте дете? Клучни зборови: среќни деца родители мајка татко /1 1 /1 1 Некои промени се во позитивна смисла, но некои можеме да кажеме и дека се неприфатливи. Сепак, ќе гледаме кон добрата страна на работите. Колку и да се родителите модерни, секој од нив сака нивното дете да биде среќно и успешно да израсне во зрела личност. Погледнете што им е заедничко на родителите на среќните деца: Поминуваат време заедно Дел од модерните родители имаат многу зафатен распоред. Кога се изморени, најлесен начин да ги анимираат децата е да им пуштат телевизија или да им дадат таблет/мобилен телефон. Но постојат и такви кои знаат дека мора да има активности кои ќе им бидат интересни и на родителите и на детето. Детето ќе заборави што сте му купиле, но никогаш нема да заборави некоја заедничка авантура. Уживаат во семејните ручеци Децата кои почесто уживаат во семејните ручеци имаат попозитивен поглед кон ...
сите 13 | | | веќе видена

Неверојатна мешавина составена од само две состојки, но таа е исклучително ефикасна во борбата против многу различни здравствени проблеми, особено цисти и миоми Клучни зборови: чувар куќа лек цисти миоми /1 1 /1 1 Првата состојка на овој лек е чувар куќа, широко користено растение уште од античките Македонци и Римјани. Латинското име на чувар куча значи “секогаш жив”, и ова растение дефинитивно го заслужува своето име, бидејќи има многу минерални хранливи материи, особено кога станува збор за лекување на цисти и миоми. Состојки: – 300 грама листови од чувар куќа – 500 грама мед Подготовка: Првин, исечете ги лисјата на чувар куќа и потоа додадете мед. Оставете го да отстои 2-3 дена. Како да го користите: Конзумирајте го лекот наутро на гладно пред да јадете или пиете. Да не се јаде ништо во текот на наредните 2 часа. Овој лек има способност да го стимулира метаболизмот и да го прочистува организмот од токсини. Дури руските лекари го препорачуваат овој лек, бидејќи е исклучително корисен во ...
сите 4 | | | веќе видена

Кејт Мидлтон им даде на мајките уште еден висок стандард - да го следат, или да го критикуваат. Според Us Weekly, Кејт и принцот Вилијам не им дозволуваат на децата да играат дома со iPad Клучни зборови: Кејт Мидлтон Принцот Вилијам деца играчка /1 1 /1 1 Кејт Мидлтон и принцот Вилијам им забранија на децата да играат дома со iPad. Тие сакаат нивните деца да израснат како нив, без електронски играчки за забава. Тие веруваат во вистински играчки, играње надвор и поттикнување на активната имагинација за двете свои деца, Џорџ и Шарлот. Но дали овој стандард е реалистичен, па дури и здрав? Еве што препорачува Американската Академија на Педијатри: Дадете приоритет на слободното време Студиите за негативните ефекти на времето поминато пред екран сеуште се актуелни. Научниците сеуште испитуваат како може да влијае времето поминато пред екран на телата и мозокот на децата: "Две неодамнешни студии покажаа дека е многу тешко да се добијат овие одговори. Она што го знаеме со сигурност е дека креативната ...
сите 17 | | | веќе видена

На неполни две години близначките Ана и Ања го искачија Триглав Клучни зборови: близначки планинарење Триглав /1 1 /1 1 На неполни две години близначките Ана и Ања го искачија највисокиот врв во Словенија , врвот Триглав на 2864 метри . Желбата од пред две години на мајката Наташа Стевановска Илиева се исполнила, вели битолчанецот Јоце Смилевски кој што е член на планинарските друштва „Ѓорѓи Наумов“ и „Пелистер“ од Битола. Раскажува дека во неговото досегашно планинарско искуство, а е планинар 25 години, ова за него било голем предзвик, бидијќе во својот ранец на грб ја носел малата Ања. Кај таткото Трајче Илиев во ранецот била малата Ана а пак мајката ги носела потребите за децата. – Тоа беше желба на мајката Наташа да го искачиме врвот Триглав кој што е еден од најтешките врвови за искачување на бившите југословенски простори.Заедно со Наташа ние по втор пат го искачуваме овај врв, вели Смилевски Искачувањето било во пресрет на Илинден, и за среќа, како што вели, Смилевски поминало во најдобар ...
сите 3 | | | веќе видена

Поп-пејачката Наташа Беквалац и нејзиниот партнер Лука Лазукиќ на почетокот на идната пролет ќе станат родителите, бидејќи пејачката е бремена, пишува српски „Блиц“ Клучни зборови: Наташа Беквалац бременост родителство /1 1 /1 1 Како што српски „Свет“ дознава, Наташа е во вториот месец од бременоста, а овој факт се обидела да го скрие од јавноста. Меѓутоа, тоа не и пошло од рака, бидејќи минатата недела рано наутро е видена како оди кај гинеколог во една приватна клиника. – Наташа е бремена и среќна е поради тоа, но нејзиниот план беше барем уште извесно време тоа да го сочува за себе. Пејачката се посомнева дека е бремена додека со Лука беше во Грција пред неколку недели. Направи тест, го прекина одморот и веднаш се врати во Белград. По посетата на гинекологот, повеќе немаше сомнежи – навел извор близок на пејачката. На тоа како Лука реагирал, пријателката на Наташа вели: – Двајцата се пресреќни поради бебето. Наташа е сигурна дека Лука е идеален маж со кого треба да има бебе и дека влегол во ...
сите 20 | | | веќе видена

Ирина Шајк и Бредли Купер со ќеркичката Леа на прошетка во Лос Анџелес Клучни зборови: Ирина Шаик Бредли Купер прошетка /1 1 /1 1 Ирина Шајк и Бредли Купер уживаат во улогата на родители. Семејна прошетка на славниот пар со нивната мала ќеркичка Леа де Сејн беше овековеченa од папараци. На фотографиите, 42-годишниот актер го носи во кенгур четиримесечното девојче, додека 31-годишната Русинка чекори покрај нив, облечена во комфорен макси фустан. Слични содржини, кои ги читаат другите корисници Кога доењето боли Повеќето од мајките додека дојат барем еднаш имаат проблем со болно доење. Ретки се оние кои никогаш не осетиле барем ед... 88 Грчеви кај доените бебиња Грчевите, познати под името колики кај доенчињата, се своевидно чудо на природата. Нападите на плачење обично започнуваа... 12 Календар на исхрана од 4-12 месеци Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е ...
сите 11 | | | веќе видена

Понекогаш родителите се соочуваат со проблем кога детето се плаши да спие само. Кошмарите можат да бидат честа појава и кај децата од две години, седум години, но и кај тинејџерите Клучни зборови: дете само заспивање /1 1 /1 1 Причините за тоа можат да бидат многубројни: навика детето да спие со некого, страв од самотија, желба да биде со мајката, драстични промени во животот, судир во семејството и слично. Што да се прави во таква ситуација? Ако родителот постојано спие со детето затоа што тоа се плаши, тогаш детето нема никогаш да се соочува со своите стравови и чувства. Стравот и анксиозноста се природни емоционални искуства што ги доживува секој. Но ако детето се плаши подолго време, тоа може да укажува на сериозен психолошки проблеми. Како прво, родителот мора да знае зошто детето се плаши да спие само. Најчестата причина е тоа што детето се плаши од промена. Додека спиело со мајката, се навикнало на нејзиното присуство и нејзиниот мирис и се чувствува безбедно. Постои страв и од измислени ...
сите 37 | | | веќе видена

Секогаш добро размислете што му велите на своите деца и не дозволувајте да правите компромиси со тоа. Држете се до вистината, дури и таа да не е пријатна за децата Клучни зборови: дете развој воспитување /1 1 /1 1 “Прави како што ти велам – не гледај ме мене!” Ова е една од најголемите грешки. Децата учат многу повеќе од однесувањето на околните отколку од нивните зборови. Родителот зборува едно, а прави сосема друго. Потоа тежината на зборовите му се губи, бидејќи нема со што да ги потврди. Ако ова се случува, време е да престанете со оваа навика. Нема како да го научите постариот дете да не го зголемува тонот кон својата сестра, ако и вие го правите тоа. Бидете пример за своето дете. Однесувајте се така како што сакате тоа да се однесува. “Се ќе биде во ред!” Од каде знаете? Што ако најдобрата пријателка на детето е тешко болна? Не им давајте лажна надеж на своите деца, бидејќи така се претворате во лажго. Можете да најдете начин да ја објасните ситуацијата и да се обидете да ги замислите сите ...
сите 20 | | | веќе видена

Домашните базени им се омилени на децата, но и на опасните микроорганизми Клучни зборови: базен деца капење /1 1 /1 1 Буквално секое дете што деновиве влегува во мојата ординација е со симптоми на пролив, повраќање, дехидрирање. Кога ги прашувам родителите, ми велат – вчера детето се капеше во базен, вели д-р Весна Стојанова Атанасовска, од ординацијата „Медико Марија”. Амбулантите, приватните ординации, но и клиниките се полни со пациенти кои добвиле инфекции предизвикани од бактерии кои ги „закачиле” во неистечни води. Докторите предупредуваат капачите и сопствениците на базени многу да внимаваат на хигиената. „Најмногу од децата пациенти што ги носат родителите се капеле во домашни базени, во кои не се прави никаква дезинфекција, не се става хлор. Децата имаат инфекции, како и гнојна ангина најчесто предизвикана од стрептокока. За жал има и многу болни бебиња кои се разболеле откако родителите ги капеле во базен. Тие, особено домашните базени треба да се добро проверени, хлоризирани, ...
сите 16 | | | веќе видена

Физичкото казнување деца е лоша мерка и не влијае позитивно ниту на нивното воспитување. Психолозите предупредуваат дека ќотекот е опасен за децата, не само затоа што им предизвикува физичка болка, туку и затоа што негативно влијае на нивниот развој Клучни зборови: ќотек дете воспитување /1 1 /1 1 Погрешно верување Марија Стефанова, психолог, психотерапевт од психолошко советувалиште и консултативно-едукативен центар „Петар Пан“ објаснува дека телесното казнување на деца, како метод на воспитување, секако дека не треба да се применува. Таквиот начин на воспитување остава последици по развојот на личноста на детето и влијае од повеќе аспекти. - Колку детето е помало, толку потешко ја сфаќа поврзаноста на своето однесување со казната. Децата помали од 18 месеци се многу осетливи на повреди и секое физичко казнување може да доведе до повреда - вели Стефанова. Често родителите, објаснува таа, имаат впечаток дека физичката казна позитивно влијае на несаканото однесување, но тоа не е така. - Како ...
сите 24 | | | веќе видена

Не чекајте детето да порасне за да го научите да плива, всушност дури и не чекајте да стане дете, додека е мало бебе препуштете му го задоволството од водениот спорт Клучни зборови: бебе пливање уч /1 1 /1 1 Повеќето тренери кои се занимаваат со бебиња, му препорачуваат на родителите да го одведат бебето уште кога е само 4 – 6 месеци. Некои дури прифаќаат и уште помали бебиња, бидејќи веруваат дека тие потсвесно имаат врска со водата и може да пливаат. Всушност најмалите навистина полесно свикуваат со водата, но секое нивно движење се следи од посебен тренер. Најчесто активностите се во група од неколку деца и присуствуваат и родителите. Во првите часови е потребно присуство на мајката и таткото секогаш до бебето, но во подоцнежна фаза малите се оставаат сами да се движат во водата под будниот поглед на инструкторот. Пливањето ја зајакнува координацијата Пливањето помага за зајакнување на мускулите на бебето, за развивање на координација и апсорпција на способности, кои инаку се учат многу ...
сите 13 | | | веќе видена

Многу од проблемите со кои се соочуваме денес, се резултат на одредени пропусти во нашето воспитување, а тие пак настанале од проблемите во воспитувањето на нашите родители Клучни зборови: дете воспитување родители /1 1 /1 1 Психологот Лион Селцер го воочил ова во неговата долгогодишна практика и издвоил 10 клучни особини кои треба да ги поседува секој родител, за да успее да го изведе детето на прав пат. Време и внимание – Родителите се должни да го стават детето на прво место во животот. Со тоа што редовно ќе му го укажуваат потребното внимание, ќе му покажат дека тоа им е важно и дека е сакано. Емпатија и разбирање – За да имаат среќно детство, а подоцна и среќни зрели години од животот, децата треба да се почувствуваат разбрани. Родителот треба постојано да се обидува да го разбере детето што тоа сака да му каже, дури и кога тоа има тешкотии со изразувањето на мислите и чувствата. Прифаќање – Добриот родител секогаш го прифаќа тоа што детето му го кажува, без разлика дали се сложува со ...
сите 17 | | | веќе видена

next