Рингераја

Свинската маст е покорисна од путер, вели еден британски нутриционист. Според специјалистот, ова е затоа што содржи мононезаситени масти кои го намалуваат холестеролот Клучни зборови: свинска маст путер маргарин /1 1 /1 1 Ова е така, сепак, бидејќи маста е природна и не содржи хидрогенизирани масти, кои обично се додаваат на индустриски произведените производи понудени во супермаркетите. Затоа е добро за купувачите да читаат етикети, препорача Џо Траверс од Британската асоцијација на нутриционисти. Во многу рецепти за пециво тестото станува повеќе кисело, ако се готви со маснотии. Сепак, путерот обезбедува подобар вкус и боја. Маста, традиционален производ, пропаѓа во 1950-тите. Студиите потоа ги поврзаа заситените масти во неа со кардиоваскуларни болести. Таа исто така има повеќе калории – содржи 20 проценти повеќе калории од путер. Но, маста е еден од најбогатите извори на витамин Д – 50 отсто повеќе од маслото.
сите 12 | | | веќе видена

Секој родител сака неговото дете да зрачи со самодоверба, самопочит и достоинство. Самоуверените деца имаат поголеми можности да пораснат во среќни, независни, успешни и ментално силни личности, а кој родител не го посакува тоа? Клучни зборови: самодоверба дете родители /1 1 /1 1 ФОКУСИРАЈТЕ СЕ НА ДОБРИТЕ РАБОТИ Тоа што треба да го направите кога сакате му помогнете на детето да се избори со слабите страни е да се фокусирате на добрите. Разочарувањата се неизбежен дел од животот, но вие можете да му помогнете на вашето дете да се справи со нив, учејќи го да гледа на позитивната страна. Дадете му до знаење дека никој не е совршен и дека секој има нешто позитивно да му понуди на светот. ОХРАБРУВАЈТЕ ГО Секое дете има различни интереси и таленти. Можеби вашето дете сака кошарка или ракомет, можеби добро се снаоѓа со уметноста. Без разлика кој талент го поседува вашето дете, дознајте го тоа и поттикнете го уште повеќе да го развие преку часови, поединечно и во тим. Ова е одличен начин да ја зајакнете ...
сите 4 | | | веќе видена

Војвотката Кетрин и принцот Вилијам го претставија пред светот новороденото синче. Кралскиот пар заедно со малиот принц позираше пред болницата „St. Mary“ во Лондон само осум часа по породувањето Клучни зборови: Кејт Вилијам бебе /1 1 /1 1 36-годишната војвотка беше облечена во црвен фустан од Џени Пекам. Тешко е да се поверува дека фотографиите се направени неколку часа откако се породи. Бебето се роди тешко 3,8 килограми. Гордите родители наводно не го знаеја полот на бебето до самото раѓање. 35-годишниот принц и 36-годишната војвотка стапија во брак на 29 април 2011 година. Тие се родители и на 2-годишната принцеза Шарлот и 4-годишниот принц Џорџ. Џорџ и Шарлот претходно го посетија своето помало братче во болницата. Како и за претходните две деца, Кетрин се породи во болницата „St. Mary“ во Лондон, каде принцезата Дијана го донесе на свет Вилијам во 1982 година. Бебето ќе биде петто во линијата наследници на британскиот престол.
сите 82 | | | веќе видена

Кај бебињата и малите деца хранливата чувствителност е еден од првите проблеми со кои се соочуваат родителите. Таа се регулира од различни имуни клетки и може да предизвика различни симптоми Клучни зборови: млеко нетолеранција алергија /1 1 /1 1 Една од најчестите прехранбени чувствителности е онаа кон млекото и млечните производи. Како да дознаете дали детето страда од нив? Еве некои од најчестите знаци кои укажуваат дека треба да ја ограничите потрошувачката на млечни производи. Дигестивни проблеми Дигестивните проблеми се едни од првите знаци дека вашето дете има чувствителност кон одредена храна. Се разбира, многу бебиња и мали деца ги доживуваат овие болести или моментални болки. Но, кога постои абдоминална болка, гасови, запек или дијареа тоа може да е знак дека вашето дете има неподносливост кон храна. Обрнете внимание дали тоа се случува по прием на млечна храна и во рок од неколку дена направете диета која ја исклучува од менито. Егзема Нервозниот осип, кој е заеднички кај доенчиња и ...
сите 4 | | | веќе видена

Квалитетните апарати за домаќинство се основата на добра организација во домот. Помалку време, помалку нервоза, совршена помош да биде сe под конец Клучни зборови: philips пегла парен генератор /1 1 /1 1 Во денешното хаотично секојдневие, секоја од нас е менаџер. Едноставно, менаџираме на работа, менаџираме во семејството, менаџираме со сите секојдневни обврски со цел да може да ги постигнеме задачите кои си ги поставуваме. Затоа,важно ни е процесите да се брзи и ефикасни, а доброто планирање на времето значи подобри резултати. Квалитетните апарати за домаќинство се основата на добра организација во домот. Помалку време, помалку нервоза, совршена помош да биде сè под конец. Пеглањето можеби не е најинтересната работа, но дезинфекцијата на алиштата и перфектно средената гардероба се секогаш во мода. Во изминатиот периодво неколку наврати низ трговските центри имавме можност да се сретнеме со промоциите за парните генератори на Philips, кои ни оставија голем впечаток. Можете да ја оставите пеглата ...
сите 7 | | | веќе видена

Уште пред да знаеме, летото ќе пристигне. А за оние опседнатите со здравјето, со топлото време доаѓа и желбата за совршено зрели домати кои ги имаат сите хранливи вредности Клучни зборови: деца градина органски зеленчук /1 1 /1 1 Природното зелено е модерно. И како да не биде во овој современ свет, кога отсекаде сме потиснати од бетон. Во светот архитектите веќе создаваат и вертикални градини по фасадите, паркови по покривите и микро оази во големите деловни згради. Таков тренд одамна се смести и во нашите лични простори. Се почесто испраните алишта по балконите се заменети од саксии со раскошни цвеќиња, многу луѓе одгледуваат зачини и дури зеленчуци на терасата или дома, а при постоење на двор - во него. Создавањето на мини оази во дневната соба, пак е заразна опсесија. Ако имаш желба да имаш сопствена градина, а искуството со растенијата до моментов најчесто завршувал во канта, не се откажувај. Секој може да настапи успешно како градинар, но за тоа има правила, трикови и, најмногу - бара грижа ...
сите 3 | | | веќе видена

Умереното пиење алкохол позитивно влијае на здравјето. Некои нови студии покажаа дека пивото, а посебно темното, благотворно влијае на здравјето и убавината на жената Клучни зборови: пиво жена пиење /1 1 /1 1 Ова се причините поради кои не е така лоша идеја да се испие чаша пиво, по напорен работен ден. Ги зајакнува коските Жените кои пијат две пива дневно имаат појаки коски од оние кои не уживаат во овој пијалок. Тоа е резултат на студијата спроведена од Националниот колеџ за невропатска медицина од американската сојузна држава Орегон, објавена во „Natural Medicine Journal“. Покажа дека пивото содржи значителни количини биоразградлив силициум, кој е важен елемент за градба на коските. Затоа умерено пиење пиво е препорачливо за жени во менопауза. Противвоспалителни својства Пивото е одличен извор на витамини и минерали како магнезиум, калциум и селен, кои го штитат телото од сезонски болести. Содржи и бројни антиоксиданси кои го зајакнуваат имунитетот. Хмељ е една од најважните состојки во ...
сите 34 | | | веќе видена

Раѓањето на нов живот е магичен и неверојатен момент за сите, а особено за родителите кои конечно, по месеци поминати во исчекување, ќе можат да го прегрнат своето најмило Клучни зборови: породување фотографии бебе /1 1 /1 1 Меѓународната асоцијација на професионални фотографи за породувања секоја година организира натпревар на кој учествуваат фотографи од целиот свет. И оваа година жирито имаше тешка задача да избере победници од стотиците импресивни фотографии. Еве ги најдобрите: Победничката фотографија за 2018 година
сите 4 | | | веќе видена

Мајка на четири деца им се обрати на сите мажи кои постојано ги прашуваат нивните сопруги зошто се лути и нервозни Клучни зборови: сопруга мајка 4 деца /1 1 /1 1 Џесика е мајка на четири деца на возраст од една и дванаесет години, која едвај има време за спиење и која за себе вели дека се обидува да биде колку што е можно попозитивна на лудото, стресно, прекрасно, болно и истоштувачко патување наречено мајчинство. Прочитајте го нејзиниот текст адресиран до мажите на кои им се чини дека имаат нервозна сопруга. До мажот чија сопруга изгледа налутено. Еве што треба да знаеш: Неодамна имав еден од „оние“ денови како мајка. Се чувствував огорчено и фрустрирано и на некој начин гневно, и да, бев лута. Маж ми дојде и ме праша дали сум добро, а спомна и дека во последно време му се чинело дека му сум лута постојано. Прво го негирав неговото тврдење. Не му бев лута нему. Или пак можеби му бев? Накратко се подзамислив, а потоа му признав дека ме полудува тоа што се тушира со затворена врата и што кака без ...
сите 2 | | | веќе видена

Борко Ристовски несомнено е горд на своето семејство. 35-годишниот голман на македонската ракометна репрезентација сподели фотографии со малото синче и сопругата Нина заедно со емотивна порака за нив Клучни зборови: борко ристовски фото син /1 1 /1 1 „Тие се отчукувањата на моето срце, пулсот во моите вени и енергијата на мојата душа“ – напиша среќниот татко во описот.
сите 13 | | | веќе видена

Црниот дроб е втор по големина орган во човековото тело. Благодарение на работата на црниот дроб, се извршуваат голем број функции вклучувајќи: нормално одвивање на метаболните процеси, одбрана на организмот, детоксикација на крвта... Клучни зборови: детоксикација морков цвекло црн дроб /1 1 /1 1 Со оглед на тоа што црниот дроб извршува голем број функции кои се од витално значење за човековиот организам, неопходно е да се сочува неговото здравје. Правилната исхрана може да ја подобри работата на црниот дроб и да овозможи непречено одвивање на биохемиските процеси. Дознајте кои намирници се „чувари“ на здравјето на црниот дроб. ЦВЕКЛО Цвеклото е богато со флавоноиди и бета-каротен, состојки кои ја подобруваат функцијата и го промовираат здравјето на црниот дроб. Дополнително, цвеклото помага во прочистување на крвта и елиминација на токсините од организмот. Се советува секојдневно консумирање на цвекло, најдобро свежо во салата или како свежо исцеден сок. БРОКУЛИ Поради изобилството на ...
сите 14 | | | веќе видена

Афти се непријатни формации во устата, од кои никој не е поштеден. Често се појавуваат при стрес, ослабен имунолошки систем или вирусни инфекции. Еве неколку опции за да ги елиминирате брзо Клучни зборови: афти уста лек /1 1 /1 1 Лут црвен пипер Лутиот црвен пипер е рангиран меѓу најлесните и ефтини начини за отстранување на афти. Во случај да ја изберете оваа опција, избегнувајте да го допирате со јазикот. Направете си паста од лут црвен пипер и вода и нанесете мала количина од неа врз афтата. Ќе почувствувате кратка иритација што сепак брзо ќе исчезне. Но, не нанесувајте од пастата на афтата повеќе од два пати на ден. Кокосово масло Кокосовото масло има антифунгални и антибактериски својства, поради што е ефикасен лек против афти. Нанесете го директно на афтата по неколку пати на ден со помош на памук. Може исто така да се “плакне” устата по два пати на ден со 1 лажица кокосово масло. Kоријандер Коријандерот е еден неочекуван начин за да се излечат афтите. Ако имате листови од коријандер, ...
сите 10 | | | веќе видена

Бурак Озчивит и Фахрије Евџен беа магнети за погледи на премиерата на „Can Feda“ во Истанбул Клучни зборови: Бурак Озџивит фахрије евџен неџла бали бел кемал карасевда фото /1 1 /1 1 Турските актери, кои кај нас се прославија со улогите на Неџла од „Кога лисјата паѓаат“ и Бали-бег од „Величествениот“ и Кемал од Карасевда, присуствуваа на прикажувањето на неговиот нов филм во Emaar Square Mall. На црвениот тепих, убавите ѕвезди изгледаа елегантно и гламурозно.
сите 2 | | | веќе видена

Во присуство на претставници на медиумите, педијатри, фармацевти, технолози, дерматолози и останати блиски соработници, „Алкалоид“ го одбележа почетокот на кампањата планирана по повод 40-годишиот јубилеј на водечкиот бренд на компанијата Бекутан Клучни зборови: Бекутан 40 години јубилеј /1 1 /1 1 Приказната за „Бекутан“ започнува во далечната 1978 година, со само 5 производи наменети за нега на бебешката кожа. Прв во редот, според видео сведоштвото на едни од првите директни креатори на проектот, бил „Бекутан“ кремот: „Токму на 8ми март, имав рачно направено точно 3 килограми ‘Бекутан’ крем кои ги подаривме на дечиња во градинка “ - стоеше во изјавата на г. Блажо Ставров, пензиониран технолог кој заедно со г-ѓа Софка Солеска, пензиониран фармацевт со особена гордост и пиетет се присетија на скромните почетоци на „Бекутан“ приказната. Според г-ѓа Солеска, индустриското производство на „Бекутан“ започнува во 1978 година, со „Бекутан“ кремот „во скромни количини на дупликатор од 100 литри, во ...
сите 4 | | | веќе видена

Пастелните нијанси се совршен избор за велигденски декорации во домот. Нежни, пролетни и свежи, овие слатки бои најверодостојно го прикажуваат будењето на пролетта, па се вистинската палета за да постигнете убава празнична атмосфера Клучни зборови: пастелни бои декорации велигден /1 1 /1 1 Потребни ви се само неколку расцутени пролетни гранчиња или покривка за масата со цветен дезен – вашата велигденска трпеза ќе мами воздишки. Комбинирајте ги со вашите омилени тонови, а не заборавајте да додадете и нешто свое, уникатно и неочекувано во декорацијата, за истата да биде забавна, весела и разиграна. Во продолжение, ви претставуваме неколку прекрасни предлози: велигденски декорации во пастелни бои, кои се едноставни и минималистички, но сепак мошне впечатливи и идилични. Инспирирајте се во пресрет на празниците, бидете креативни и внесете ја магијата на Велигден и во вашиот дом.
сите 22 | | | веќе видена

Многумина од нас имаат навика да приготвуваат големи количини храна која ја подгреваат следните неколку дена Клучни зборови: храна подгревање зеленчук месо отрови /1 1 /1 1 Излегува сепак, дека тоа може да биде не само нездрава храна која ги загубила корисните својства, но дури и токсична! Видете која храна не треба да ја подгревате: 1. Компири Тие ги губат корисните состојки при загревањето. Дури и да ги оставите на собна температура подолго време, може да станат токсични и да предизвикаат мачнина и труење при консумирање. 2. Ориз Оризот има спори кои можат да се претворат во бактерии кои остануваат активни дури и по термичката обработка. Кога оризот ќе остане на топло долго време откако бил зготвен, има голема веројатност да формира токсини кои предизвикуваат повраќање и дијареа. 3. Јајца Тие се богати со протеини, тие се корисни, но треба да се консумираат ограничено и по можност веднаш по нивната подготовка. Ако се претоплат формираат токсини кои предизвикуваат штети на дигестивниот ...
сите 4 | | | веќе видена

Направете ги најинтересните мозаик јајца за Велигден Клучни зборови: јајца бојадисување велигден направи сам /1 1 /1 1 За време на велигденските празници најчесто се вапсаат црвени јајца со лист од магдонос но, овој пат ви нудиме еден необичен и доста интересен начин како да го направите тоа поинаку, односно како да направите мозаик велигденски јајца. Декорирањето на овие велигденски јајца е многу забавно и веруваме дека и вашите деца ќе сакаат да се приклучат во овој направи сам проект! Потребен материјал за овој направи сам велигденски проект: тврдо варени јајца (бели) фарба за јајца лепило четка за боење Инструкции: Сварете најмалку 8 бели јајца; Половина од јајцата тргнете ги на страна; Во еден сад помешајте 230 милилитри вода со 60 милилитри оцет и фарба за јајца. Извапсајте 4 јајца во боја по ваш избор; Сега искршете и излупите 2 фарбани и 2 не фарбани јајца. Кога ќе ги лупите јајцата внимавајте да имате лушпи со различни големини кои потоа ќе ги лепите на останатите јајца; Користејќи ...
сите 21 | | | веќе видена

Покрај сите овие предлози за тоа како да ги декорирате вашите велигденски јајца, редно е да ве инспирираме и со направи сам проект – крошничка за чување на вашите велигденски јајца Клучни зборови: велигденска кошничка јајца направи сам /1 1 /1 1 Оваа интересна кошничка целосно е направена од рециклирани материјали односно од обична хартија од кеса за пазарување. Во продолжените погледнете кој материјали ви се потребни и начинот на изработка и фатете се за работа Што ви е потребно: хартиена кеса линијар и пенкало ножички силиконски пиштол сатенска лента за декорација на кошничката Инструкции: Внимателно расклопете ја хартиена кеса без да ја скинете. Треба да добиете голема правоаголна форма. Со линијар и молив одбележете ленти со големина од 3 см. Потребни ви се 18 ленти за корпата и 4 ленти за страничните делови. Со ножички исечете ги лентите од хартиената кеса. Со помош на силиконскиот пиштол залепете 3 ленти за да ги направите подолги. Потоа свиткајте ги на половина сите ленти (освен ...
сите 49 | | | веќе видена

Јана Бурческа пред пет месеци стана мајка, а денес за првпат сподели фотографија на која јасно се гледа лицето на слатката ќеркичка Дона Клучни зборови: бебе јана бурческа фото /1 1 /1 1 24-годишната музичка ѕвезда и претходно споделуваше фотографии од малата Дона, но досега умешно ? го криеше лицето. Јана објави дека е бремена непосредно пред настапот на Евровизија минатата година. Истата вечер таа доби предлог за брак од Александар Филиповски. Тие се венчаа во август 2017.
сите 13 | | | веќе видена

Во ентериерот доминираат светлите бои, а семејството во овој дом на тркала минува мигови за паметење Клучни зборови: пар деца родители автобус /10 1 /1 1 Деби Мајс (33) од Велика Британија со сопругот Габриел (45) од Тексас и нивните 4 деца живеат во уникатен дом. Тие купиле школски автобус и во рок од шест месеци го прилагодиле како дом, според потребите на нивното семејство. Патуваат низ цела Америка, а ваквата одлука ја донеле откако почувствувале како во нивната огромна куќа се чувствуваат одвоени еден од друг и секој води свој живот. Оваа авантура комплетно ги променила нивните животи, го зближила семејството и им дала неверојатно чувство на слобода. Велат дека животот им е многу поедноставен и заедно доживуваат неверојатни искуства. Како изгледа домот на тркала на семејството Мајс погледнете во галеријата.
сите 2 | | | веќе видена

next