Рингераја

"Што ти е гајле како изгледаш кога имаш толку слатко бебе?" Клучни зборови: убавина бременост породување /1 1 /1 1 Ова може да се каже од страна на секоја баба или тетка, но жената во бременоста е преплашена од толку многу проблеми поврзани со нејзината кожа. И тие не се неколку - стрии, целулит, сува и лушпеста кожа, дамки на лицето и телото, акни. Точно е дека децата се среќа во животот и му даваат сосема ново значење. Но желбата за тесно и убаво тело не застанува тука. Специјалистите велат дека постпарталното закрепнување треба да биде до една година во истото време, но ако се појави нова бременост, тоа ќе биде многу потешко. Мит 1: Можам да ја вратам мојата форма во секое време. Специјалистите советуваат враќање во форма во рок од една година од породувањето. Инаку, напорите мора да се удвојат. Нашите телесни ќелии имаат меморија. За време на бременоста, метаболизмот на телото се менува. Тој е програмиран да трупа масти, за да се заштити бебето и да му ги обезбеди сите потребни за живот. ...
сите 9 | | | веќе видена

Постојат три многу пријатни работи кои секоја жена може да ги прави за да ги зголеми своите шанси за забременување - спиење, пиење црвено вино и консумација на смути Клучни зборови: забременување здрава храна смути /1 1 /1 1 СОН Добриот сон помага да бидат оплодени јајце клетки кај 62,9% од жените, додека кај оние кои страдаат од ненаспаност и силни нарушувања во спиењето само 48,4% успеваат да забременат. Третата група во студијата со просечен квалитет на спиење изнесува 57,1%. Резултатите се од ново истражување на јапонски научници од клиниката Ханабуса во Кобе меѓу 208 жени, кои имале тешкотии во зачнувањето на бебе. Добриот ноќен сум може да се покаже како еден од важните секојдневни навики кај жените за подобрување на нивната фертилност (природна способност за зачнување на потомство) и така да ја зголеми веројатноста да забременат, коментираат експертите. Нередовната и умерената потрошувачка на алкохол има позитивно влијание врз плодноста, велат експертите. Ова може да се должи на ...
сите 2 | | | веќе видена

Ако сте одлучиле дека сакате да имате бебе, прочитајте ги нашите најдобри 10 совети кои ќе ви помогнат вас и на вашиот партнер да ги зголемите вашите шанси за зачнување и да го подготвите организмот за здрава бременост Клучни зборови: забременување совети зачнување /1 1 /1 1 1. Започнете да земате 400 мг фолна киселина секој ден Фолната киселина ќе го заштити бебето од дефект на невралната туба. Невралната цевка го поврзува 'рбетот и мозокот и почнува да се формира 16-18 дена по овулацијата. Ако не се формира нормално, постои ризик од вродени дефекти како што се спина бифида. 2. Консумирајте здрава исхрана пред бременоста Разновидната исхрана ќе ви даде хранливи материи кои ќе ви помогнат да се подготвите за здрава бременост. Вие и вашиот партнер треба да јадете здрава секој ден со внесување на зеленчук, овошје, посно месо и цели зрна во вашата исхрана. Избегнувајте ја обработената и пржената храна и ограничете го внесот на шеќер. Прочитајте повеќе за важноста за одржување на здрав оброк пред ...
сите 9 | | | веќе видена

next