Република

2 500 вработени во јавното претпријатие „Национални шуми“ сè уште ја немаат земено февруарската плата, поради што останаа и без здравствено осигурување. ...
сите 3 | | | веќе видена

Секој петти вработен во Франција во претпријатие или здруженија во приватниот сектор сега се наоѓа на режимот на делумна невработеност, јави дописникот на МИА. ...
сите 16 | | | веќе видена

Министерството за здравство објави упатство за домашно лекување на лица со полесни симптоми на ковид-19. Упатството е наменето за лицата со суспектна или ...
сите 43 | | | веќе видена

Светската шампионка во пливање Унгарката Богларка Капаш, е уште една во низата спортисти заразени со коронавирусот. Таа соопшти дека била позитивна на вирусот, ...
сите 9 | | | веќе видена

Откако во цела Италија пред неколку недели беше воведен колективен карантин како реакција против ширењето на коронавирусот, Италијанците низ цела земја пееја и ...
сите 16 | | | веќе видена

Американските поморски сили евакуираат илјадници морнари од носачот на авиони „Теодор Рузвелт” во Гуам, откако капетанот предупреди дека избувнувањето на ...
сите 22 | | | веќе видена

Лицата со лесна форма на болеста и без ризик за компликации се лекуваат во домашни услови. Матичниот/семеен лекар треба да биде вклучен во надзорот на ...
сите 43 | | | веќе видена

Евровизијата која требаше годинава да се одржи во Ротердам е откажана поради пандемијата од коронавирусот, фановите на Евровизија сега ќе гледаат алтернативно ...
сите 20 | | | веќе видена

Нема ниту еден субјект кој ги пофали економските мерки на владата, вели генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, додавајќи дека пакетот мерки е ...
сите 507 | | | веќе видена

Проблемот со здравственото осигурување на невработените како и лицата кои се отпуштаат, Фондот за здравствено осигурување го има предвидено и е предложено ...
сите 26 | | | веќе видена

Актерот Даниел де Ким, најпознат по улога во серијата „Изгубени“, објави дека е излечен од коронавирус, 10 дена по објавата дека е позитивен на Ковид 19. ...
сите 50 | | | веќе видена

Елис Марсалис jуниор, џез-легенда во Њу Орлеанс, почина во средата, изјави за Си-Ен-Ен Музичкиот директор на Центарот Елис Марсалис, Емиритус Квинт Дејвис. ...
сите 2 | | | веќе видена

Припадничка на домородно население во село што се наоѓа длабоко во Амазонија е заразена со коронавирус, што е прв таков случај кај повеќе од 300 бразилски ...
сите 69 | | | веќе видена

next