Вкупно 16 решенија се избрани од над 500-тини апликации кои пристигнале на јавниот повик КРЕАТОН за справување со последиците од КОВИД-19 што го објави Фондот ...
сите 16 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден излезе информација дека 15.000 луѓе биле отпуштени од работа од угостителскиот сектор.Стопанството едвај дише, малите и средните ...
сите 38 | | | веќе видена

Хаосот во образованието наместо да се средува, тој само се зголемува. Цел месец преку медиуми и преку пресови го повикуваме министерот за образование да ...
сите 127 | | | веќе видена

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, како Главен координатор на Кризните штабови на единиците на локалната самоуправа ...
сите 77 | | | веќе видена

Во физичка пресметка во Крива Паланка едно лице било повредено со нож за време на полициски час од засега непознати причини, соопштуваат од МВР. Имено вчера 23 ...
сите 38 | | | веќе видена

На Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје почина едно лице од Куманово на возраст од 73 години. Во својот стан во Кавадарци, пак, е пронајдено ...
сите 928 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија денеска соопшти препораки и мерки за лична и колективна заштита за превозниците кои патуваат низ земјите со среден и висок ...
сите 98 | | | веќе видена

„Пандемијата која на светско ниво зазема огромни размери и не ја изостави ниту Македонија, покрај здравствениот систем и здравјето на граѓаните ја руши и ...
сите 361 | | | веќе видена

Немаме апсолутно никаков застој во реализацијата на програмите на Фонмдот за иновации и технолопки развој (ФИТР). Процесите не запираат, се работи на онлајн ...
сите 16 | | | веќе видена

Владата излезе со препораки за организација на производниот процес на фирмите кои вршат дејност производство на прехранбени производи. – Во погоните каде ...
сите 98 | | | веќе видена

Народната банка на Република Северна Македонија денеска упати апел до граѓаните заради заштита на јавното здравје, филијалите и експозитурите на банките да се ...
сите 56 | | | веќе видена

На фирмите кои вршат дејност производство и имаат производни погони, хали и слично, им се препорачува во погоните каде непосредно се врши производниот процес ...
сите 98 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Куманово поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица, обвинети за кривично дело – Непостапување според ...
сите 422 | | | веќе видена

На предлог на Министерството за локална самоуправа, Владата на Република Македонија на вчерашната 37. седница донесе Уредба за дополнување на уредбата со ...
сите 183 | | | веќе видена

next