Пад на авион на американската морнарица во Алабама резултираше со смрт на најмалку две лица, изјавија локалните власти. „На терен нема повредени цивили“, рекол ...
сите 17 | | | веќе видена

Студенти од Универзитетот Салфорд во Англија биле снимени како скокаат низ прозорците од првиот спрат за да избегаат од полицијата која упаднала на корона ...
сите 5 | | | веќе видена

Оперскиот пејач Благој Нацоски кој живее и работи во Италија објави фотографија на Фејсбук, на која е заедно со нашиот фудбалски ас, Горан Пандев, кој по ...
сите 15 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче не чувствува одговорност за да поднесе оставка која од него ја бара опозицијата. Тој денеска во Струмица ја повика ...
сите 179 | | | веќе видена

СЗО работи на изработка на насоки за употреба на лекот ремдесивир. Светската здравствена организација соопштила дека работи на изработка на насоки за употреба ...
сите 29 | | | веќе видена

Италијанскиот виролог Ѓоршо Палу изјавил дека коронавирусот е опасен, за некои и смртоносен, но дека генерално, смртноста е ниска, и сигурно не е на ниво на ...
сите 23 | | | веќе видена

Договорот за добрососедство со Бугарија е потпишан и на македонски јазик, изјави пратеничката на СДСМ, Марија Георгиевска, одговарајќи на новинарско прашање за ...
сите 382 | | | веќе видена

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов смета дека македонските медиуми ги извртеле неговите зборови за испраќање на бугарски војници ...
сите 100 | | | веќе видена

Девојче и нејзиниот брат биле пронајдени во стан три дена откако нивните родители починале од труење со кисели краставици. Роднините на рускиот пар Јакунун, ...
сите 3 | | | веќе видена

Две вработени и 13 деца од неготинска градинка се во изолација, откако дете добило позитивен резултат на Ковид тест. Извршена е дезинфекција во градинката. ...
сите 311 | | | веќе видена

Зоран Заев молчи во врска со изјавите на врни бугарски политичари дека Гоце Делчев е бугарин, а македонскиот јазик дека е лингвистичка форма на бугарскиот. ...
сите 93 | | | веќе видена

На 64-годишна возраст почина од неодамна пензионираниот пратеник и актуелен претседател на партијата Сојуз на Ромите од Македонија, Амди Бајрам. Од неговата ...
сите 267 | | | веќе видена

Годинава, Организацијата на обединетите нации одбележува значаен јубилеј – 75 години од основањето. Формирана во 1945 година во свет на урнатини, ОН денес се ...
сите 44 | | | веќе видена

И покрај „длабоката држава“ во Македонија, ние сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува, вели лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо ...
сите 54 | | | веќе видена

next