Популарно

По успешното тестирање Твитер одлучи двојно да ја зголеми максималната должина на пораките, односно од 140 на 280 карактери, соопшти американската компанија. Веста претставува миниреволуција за социјалната мрежа, која спроведе тестирање во септември меѓу своите корисници. – Наша цел е да го направиме тоа, а истовремено да ја гарантираме брзината и кратката содржина, кои се олицетворение на Твитер. По резултатите од тестирањето со задоволство соопштуваме дека ја постигнавме целта и ќе извршиме промена на сите јазици, каде лимитот од 140 карактери им отежнува на корисниците, напиша компанијата на својот налог на Твитер. Продолжувањето на твитовите ќе се однесува само за пораките со латински букви, напоменува американската компанија, бидејќи лимитот од 140 знаци веројатно им претставува проблем пред се на корисниците кои пишуваат на англиски, шпански, португалски или француски јазик, за разлика од оние кои пишуваат на јапонски, корејски или кинески јазик.
сите 13 | | | веќе видена

По успешното тестирање Твитер одлучи двојно да ја зголеми максималната должина на пораките, односно од 140 на 280 карактери, соопшти американската компанија. Веста претставува миниреволуција за социјалната мрежа, која спроведе тестирање во септември меѓу своите корисници. – Наша цел е да го направиме тоа, а истовремено да ја гарантираме брзината и кратката содржина, кои се олицетворение на Твитер. По резултатите од тестирањето со задоволство соопштуваме дека ја постигнавме целта и ќе извршиме промена на сите јазици, каде лимитот од 140 карактери им отежнува на корисниците, напиша компанијата на својот налог на Твитер. Продолжувањето на твитовите ќе се однесува само за пораките со латински букви, напоменува американската компанија, бидејќи лимитот од 140 знаци веројатно им претставува проблем пред се на корисниците кои пишуваат на англиски, шпански, португалски или француски јазик, за разлика од оние кои пишуваат на јапонски, корејски или кинески јазик.
сите 13 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, на места пообилни, особено во јужните делови. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Кон крајот на денот од запад облачноста ќе се намалува. Температурата ќе се движи од осум до 14 степени. Во Скопје ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Температурата ќе достигне до 12 степени. Во наредните два дена ќе настапи преодно стабилизирање на времето, а од викендот следува период на променливо облачно и врнежливо време.
сите 291 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, на места пообилни, особено во јужните делови. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Кон крајот на денот од запад облачноста ќе се намалува. Температурата ќе се движи од осум до 14 степени. Во Скопје ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Температурата ќе достигне до 12 степени. Во наредните два дена ќе настапи преодно стабилизирање на времето, а од викендот следува период на променливо облачно и врнежливо време.
сите 291 | | | веќе видена

Владата денеска на седница донесе заклучок за престанок на акцијата „Ден на дрвото“, а причина се слабите ефекти од досегашното спроведување. Портпаролот на Владата на Република Македонија Миле Бошњаковски потенцира дека на седницата е разгледана Информацијата за спроведување на пошумувањето и оти Владата го задолжила ЈП Македонски шуми да достави сеопфатна информација за ефектите и резултатите од акцијата во изминатите години. – Досегашните информации пред да се донесе одлука се дека во минатото биле посадени 35 милиони садници, а процентот на успешност се движел од 0 до 15 проценти, рече портпаролот. Додаде дека идните активности за пошумување ќе се реализираат со одобрена предлог програма за проширена репродукција на шумите на Јавното претпријатие за стопанисување со државните шуми „Македонски шуми“.
сите 164 | | | веќе видена

Владата денеска на седница донесе заклучок за престанок на акцијата „Ден на дрвото“, а причина се слабите ефекти од досегашното спроведување. Портпаролот на Владата на Република Македонија Миле Бошњаковски потенцира дека на седницата е разгледана Информацијата за спроведување на пошумувањето и оти Владата го задолжила ЈП Македонски шуми да достави сеопфатна информација за ефектите и резултатите од акцијата во изминатите години. – Досегашните информации пред да се донесе одлука се дека во минатото биле посадени 35 милиони садници, а процентот на успешност се движел од 0 до 15 проценти, рече портпаролот. Додаде дека идните активности за пошумување ќе се реализираат со одобрена предлог програма за проширена репродукција на шумите на Јавното претпријатие за стопанисување со државните шуми „Македонски шуми“.
сите 176 | | | веќе видена

На повеќето луѓе нема да им биде пријатно да живеат под покрив, кој е тежок како просечен брод. Сепак тоа е сосема вообичаено за жителите на Монсанто во Португалија, кои своите домови ги изградиле на начин да се вклопуваат со околината. Селото се наоѓа на врв на планина и е сместено меѓу, па дури и под големи карпи. Џиновските камења имаат улога на под, па дури на покриви на куќите, кои биле изградени уште во 16-от век. Монсанто во 1938 година е прогласено за „најпортугалско село во Португалија“. И припаѓа на општината Идања а Нова, во близина на границата со Шпанија и главно превозно средство за неговите 800 жители и натаму се магарињата.
сите 3 | | | веќе видена

На повеќето луѓе нема да им биде пријатно да живеат под покрив, кој е тежок како просечен брод. Сепак тоа е сосема вообичаено за жителите на Монсанто во Португалија, кои своите домови ги изградиле на начин да се вклопуваат со околината. Селото се наоѓа на врв на планина и е сместено меѓу, па дури и под големи карпи. Џиновските камења имаат улога на под, па дури на покриви на куќите, кои биле изградени уште во 16-от век. Монсанто во 1938 година е прогласено за „најпортугалско село во Португалија“. И припаѓа на општината Идања а Нова, во близина на границата со Шпанија и главно превозно средство за неговите 800 жители и натаму се магарињата.
сите 3 | | | веќе видена

Во Њу Делхи денеска е прогласена вонредна состојба поради загадување на воздухот. Градските власти побараа затворање на сите основни училишта. На веб страницата на Амбасадата на САД беше објавено дека нивото на ПМ-честичките е 703, што е двојно повеќе од 330 колку што дозволуваат законите во Индија. Локалните власти предупредуваат за влошување на условите во наредните денови. Индиската лекарска асоцијација објави вонредна состојба и побара од градските власти „да направат сѐ што е можно за да се справат со таа опасност“. Заменик министерот задолжен за Њу Делхи, Маниш Сисодиа нареди затворање на сите основни училишта денеска и утре. – Решивме да ги затвориме основните училишта. Ќе ја следиме ситуацијата од час во час за да утврдиме дали мерката треба да се продолжи, изјави тој. Речиси два милиона ученици се запишани во основните училишта во Њу Делхи, според владините податоци од 2015 година. Сите активности на отворено, исто така, се забранети во главниот град. Светската здравствена организација во 2014 ...
сите 17 | | | веќе видена

Во Њу Делхи денеска е прогласена вонредна состојба поради загадување на воздухот. Градските власти побараа затворање на сите основни училишта. На веб страницата на Амбасадата на САД беше објавено дека нивото на ПМ-честичките е 703, што е двојно повеќе од 330 колку што дозволуваат законите во Индија. Локалните власти предупредуваат за влошување на условите во наредните денови. Индиската лекарска асоцијација објави вонредна состојба и побара од градските власти „да направат сѐ што е можно за да се справат со таа опасност“. Заменик министерот задолжен за Њу Делхи, Маниш Сисодиа нареди затворање на сите основни училишта денеска и утре. – Решивме да ги затвориме основните училишта. Ќе ја следиме ситуацијата од час во час за да утврдиме дали мерката треба да се продолжи, изјави тој. Речиси два милиона ученици се запишани во основните училишта во Њу Делхи, според владините податоци од 2015 година. Сите активности на отворено, исто така, се забранети во главниот град. Светската здравствена организација во 2014 ...
сите 17 | | | веќе видена

Сплет од емоции и интимна атмосфера на двата концерта на Раде Шербеџија кои овој викенд се одржаа во Македонската опера и балет. Тој пред македонската публика уште еднаш го потврди талентот како пејач, поет и глумец, токму поради театралноста во неговиот настап, а на бината беше придружуван од групата „Западни колодвор“. Причината за дводневниот концерт беше промоцијата на неговиот нов албум, но тој изведе и голем број од познатите песни и рецитали како „Не дај се, Инес“, „Мени се душо од теби не растаје“, „Чекај ме “, „Имам пјесму за тебе“ и многу други. Влатко Стефановски, Каролина Гочева, браќата Тавитјан и Гарабет Тавитјан и Јана Стојановска беа специјални гости и дополнително ја збогатија програмата на концертот. Двата концерта на Раде Шербеџија во МОБ поминаа во навистина емотивна, но опуштена и интимна атмосфера. 71-годишниот актер и пејач го заврши со прекрасна изведба на старата македонска песна „Со маки сум се родила“, која ја пееше заедно со Каролина и целата публика. Видеото од специјалниот ...
сите 6 | | | веќе видена

Сплет од емоции и интимна атмосфера на двата концерта на Раде Шербеџија кои овој викенд се одржаа во Македонската опера и балет. Тој пред македонската публика уште еднаш го потврди талентот како пејач, поет и глумец, токму поради театралноста во неговиот настап, а на бината беше придружуван од групата „Западни колодвор“. Причината за дводневниот концерт беше промоцијата на неговиот нов албум, но тој изведе и голем број од познатите песни и рецитали како „Не дај се, Инес“, „Мени се душо од теби не растаје“, „Чекај ме “, „Имам пјесму за тебе“ и многу други. Влатко Стефановски, Каролина Гочева, браќата Тавитјан и Гарабет Тавитјан и Јана Стојановска беа специјални гости и дополнително ја збогатија програмата на концертот. Двата концерта на Раде Шербеџија во МОБ поминаа во навистина емотивна, но опуштена и интимна атмосфера. 71-годишниот актер и пејач го заврши со прекрасна изведба на старата македонска песна „Со маки сум се родила“, која ја пееше заедно со Каролина и целата публика. Видеото од специјалниот ...
сите 6 | | | веќе видена

Возилата да не се користат без потреба, повеќе лица да се возат во едно возило, да се користи јавниот превоз, за загревање на домовите да не се користат отпадни материи и да се зголемат инспекциските контроли на оџаците во домаќинствата, објектите и индустриските и занаетчиските постројки од страна на државните инспектори. Ова се дел од препораките до граѓаните и до институциите во случај на надминување на концентрацијата на ПМ10 честичките во воздухот во текот на пет последователни дена над 50 микрограми на кубен метар, што ги објавија денеска од канцеларијата на градоначалникот на Град Скопје. Како што соопштија од Град Скопје, препораките се издадени врз основа на известување добиеното вчера од Министерството за животна средина и просторно планирање, а во согласност со Заклучокот од 108-та седница на Владата на Република Македонија одржана на 25.12.2012 година. Меѓу препораките до граѓаните се и за затоплување на домовите да не се користат отпадни материјали, прегорено машинско масло, лакирани и обоени ...
сите 239 | | | веќе видена

Гитара на починатата поп икона Принс, по долго и жестоко наддавање, е продадена за 700.000 долари, што е највисока цена платена кога било за гитара на покоен музичар. Првичната цена на прочуената сина гитара „Облак” беше проценета на 60.000. На истата аукција беше продадена и дијамантска ракавица на Мајкл Џексон за 102.000 долари, а неговата црвена јакна од змиска кожа, од спотот за „Beat it” достигна цена од 118.000 долари. Ем-Ти-Ви наградата Курт Кобејн е продадена за 62.500 долари, маица на Џими Хендрикс за 106.000, а оригиналот од текстот за песната „Starmen” на Дејвид Боуви за сума од 81.000 долари.
сите 20 | | | веќе видена

Гитара на починатата поп икона Принс, по долго и жестоко наддавање, е продадена за 700.000 долари, што е највисока цена платена кога било за гитара на покоен музичар. Првичната цена на прочуената сина гитара „Облак” беше проценета на 60.000. На истата аукција беше продадена и дијамантска ракавица на Мајкл Џексон за 102.000 долари, а неговата црвена јакна од змиска кожа, од спотот за „Beat it” достигна цена од 118.000 долари. Ем-Ти-Ви наградата Курт Кобејн е продадена за 62.500 долари, маица на Џими Хендрикс за 106.000, а оригиналот од текстот за песната „Starmen” на Дејвид Боуви за сума од 81.000 долари.
сите 20 | | | веќе видена

Опцијата „Инстаграм Сторис“ веќе има 300 милиони активни корисници дневно, што значи дека таа платформа моментно е речиси двапати попопуларна од „Снепчет“, на пример, кој претставуваше инспирација и урнек за „Сторис“. Извршниот директор на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, во рамки на последниот финансиски извештај, објави раст на „Сторис“ сервисот, кој на Ватс-ап има 300 милиони корисници дневно. Според извештајот, функциите како „Сторис“, наменети се за „подобро поминато време” со Фејсбук апликациите.
сите 6 | | | веќе видена

Опцијата „Инстаграм Сторис“ веќе има 300 милиони активни корисници дневно, што значи дека таа платформа моментно е речиси двапати попопуларна од „Снепчет“, на пример, кој претставуваше инспирација и урнек за „Сторис“. Извршниот директор на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, во рамки на последниот финансиски извештај, објави раст на „Сторис“ сервисот, кој на Ватс-ап има 300 милиони корисници дневно. Според извештајот, функциите како „Сторис“, наменети се за „подобро поминато време” со Фејсбук апликациите.
сите 5 | | | веќе видена

Во текот на изминатите три дена на подрачјето на Град Скопје сообраќајната полиција извршила увид на вкупно 40 сообраќајни незгоди. Од нив, четири лица се здобиле со тешки телесни повреди во четири сообраќајки, во 12 со полесни повреди се здобиле 12 лица, а во 24 е причинета материјална штета. Како што информира МВР, во петокот сообраќајната полиција извршила увид на 14 сообраќајни незгоди, од кои во една со тешки телесни повреди се здобило едно лице, во три полесно биле повредени четири лица, а 10 поминале со причинета материјална штета. Во сабота, бил извршен увид на 15 сообраќајни незгоди. Две лица биле потешко повредени во две сообраќајки, во четири биле полесно повредени седум лица, а девет поминале само со материјална штета. Вчера, пак, сообраќајната полиција извршила увид на 14 незгоди. Едно лице било тешко повредено во една, а во три сообраќајки полесно биле повредени четири лица. Во 10 била причинета материјална штета. МВР информира и уште дека сообраќајната полиција во текот на овие три дена ...
сите 73 | | | веќе видена

Во текот на изминатите три дена на подрачјето на Град Скопје сообраќајната полиција извршила увид на вкупно 40 сообраќајни незгоди. Од нив, четири лица се здобиле со тешки телесни повреди во четири сообраќајки, во 12 со полесни повреди се здобиле 12 лица, а во 24 е причинета материјална штета. Како што информира МВР, во петокот сообраќајната полиција извршила увид на 14 сообраќајни незгоди, од кои во една со тешки телесни повреди се здобило едно лице, во три полесно биле повредени четири лица, а 10 поминале со причинета материјална штета. Во сабота, бил извршен увид на 15 сообраќајни незгоди. Две лица биле потешко повредени во две сообраќајки, во четири биле полесно повредени седум лица, а девет поминале само со материјална штета. Вчера, пак, сообраќајната полиција извршила увид на 14 незгоди. Едно лице било тешко повредено во една, а во три сообраќајки полесно биле повредени четири лица. Во 10 била причинета материјална штета. МВР информира и уште дека сообраќајната полиција во текот на овие три дена ...
сите 73 | | | веќе видена

Шкотска е многу повеќе од килтот и гајдите. Овој дел на Обединетото Кралство е дел од богатата историја на оваа земја и е обоен со километри и километри прекрасни пејсажи. Шкотска е дом на прекрасна природа, високи планини, мноштво острови и густи шуми. Куиринг ( Quiraing ) Куиринг се наоѓа во источниот дел на Шкотска и е единствен дел што се уште се движи под влијанието на глечерите. Железницата Вест Хигланд ( West Hihgland) Оваа легендарна пруга е позната заради сцените од еден филм за Хари Потер. Пругата се протега низ прекрасен крај што вклучува долини, планини и езера. Дворецот Килчурн, езерото Аве ( Kilchurn, Awe) Дворецот Килцхурн лежи на полуостровот што се наоѓа на североисточниот дел од езерото Ање, а за време на високите нивоа водата овој Полуостров го претвoра во магичен остров. Раноч Мур во долината Глен Коу ( Rannoch Moor – Glen Coe ) Овој дел од Шкотска, западно од езерото Раноч, е познат по својот биодиверизитет. Тротерниш Риџ ( Trotternish Ridge) Како еден од најубавите гребени во Велика ...
сите 2 | | | веќе видена

next