Популарно

Американскиот актер и музичар Џеред Лето и неговиот бенд „Thirty Seconds To Mars“ ќе организираат фестивал на хрватскиот остров Обоњан, близу Шибеник, што ќе трае од 9 до 12 август. Станува збор за манифестацијата „Марс Ајленд“, кој досега рок групата го одржуваше во Калифорнија. Рокерите амбициозно ја почнаа својата кампања повикувајќи ги луѓето да им се придружат на тридневната забава. Цената за билетите за концертите се движи од 900 до 5.650 евра, а во неа спаѓаат и сместувањето, храната, како и сите придружни активности при престојот. The post Џеред Лето ќе организира музички фестивал на хрватски остров appeared first on Популарно.мк .
сите 24 | | | веќе видена

Концертот на извонредниот трип хоп бенд HOOVERPHONIC кој ќе се одржи во Скопје, во рамки на својата балканска турнеја, која е исто така ќе биде во организација на Авалон Продукција, и тоа во Загреб, Белград и во Софија. Скопскиот концерт е закажан за 29-ти март во салата на Македонската филхармонија, која е најадекватна за музиката на овој бенд. HOOVERPHONIC e белгиски бенд основан во 1995 година кој има позади себе осум студиски албуми, како и неколку компилациски изданија. Кон средината на ноември минатата година, бендот го објави албумот „Looking for stars“ кој содржи единаесет нумери на кои бендот експериментира со повеќе музички жанрови, но сепак останува верен на трип хопот чија основа преовладува во целиот носач на звук, а исто така наиде и на одлични критики кај музичките рецензенти. Публиката во Скопје ќе има ексклузивна можност за прв пат во живо да ги чуе некои од најголемите хитови кои ја одбележаа кариерата на еден од најголемите трип-хоп бендови на сите времиња како што се легендарната „Mad ...
сите 16 | | | веќе видена

Православните христијани денеска ја слават Василица ,што важи за прв ден во новата година според јулијанскиот календар. Во храмовите на Македонската православна црква се одржуваат свети литургии. Некои семејства слават слава а некои имендени. Дел од граѓаните пак токму денеска го кршат лепчето со паричка. Се верува дека на оној на кој ќе му падне паричката ќе го следи здравје, среќа и бериќет во текот на целата година. The post Православните верници ја слават Стара нова година- Василица appeared first on Популарно.мк .
сите 19 | | | веќе видена

Минус 18 степени се измерени изутрина во Тетово, што е најниска температура во целата држава, по што следат со минус 15 Битола и Дебар, Струмица и Маврово со минус 14, Крушево и Берово со минис 13, Штип и Скопје Петровец со минус 11. Минус 10 степени се измерени во Охрид, Демир Капија и Крива Паланка, а минус девет во Скопје на Зајчев Рид, Претор и Пожаране, минис пет во Куманово, минус четири во Дојран, минус два во Гевгелија, покажува извештајот на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Намногу снег има во Маврови Анови, со снежна покривка од 81 сантиметар, Пожаране 45 сантиметри, Дебар и Лазарополе со 44, а 39 сантиметри во Ктрушево и на Попова Шапка. Според УХМР, во претпладневните часови преовладува сончево време со мала до умерена облачност. По одделни котлини ќе се задржи магливо и значително постудено. Преку денот облачноста ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Максималната температура ќе достигне од -4 до 3 степени. Во Скопје сончево со умерена облачност и со ...
сите 208 | | | веќе видена

Со традиционалното дефиле под маски, кои на сатиричен начин ќе ги отсликаат случувањата во изминатата година денеска напладне официјално почнува Вевчанскиот карневал „Василичари 2019 година“. Двете василичарски друштва Горна и Долна маала со зетот, невестата, двата ѓаволи, глупавите Августи и останатите маски инспирирани од актуелните политички и секојдневни случувања во изминатите 12 месеци ќе продефилираат низ вевчанските улици. Вевчани денеска и утре ќе наликува на театар на отворено, а секое карневалско издание за вевчанци е доживување и инспирација за изработка на маска за следната година. Вевчанци ќе кажат се, но до последен момент, до дефилето не откриваат во што ќе се маскираат. Градоначалникот Сашо Јанкоски информира дека патот до Вевчани и улиците низ населбата се чисти и сместувачките капацитети се исполнети. – Иако Вевчани има мал број сместувачки капацитети, тие се исполнети до последно место. Исчистени се улиците низ населбата, како и патот до Вевчани. Ги очекуваме сите љубители на хуморот и ...
сите 59 | | | веќе видена

Доколку во текот на денот имате потреба од кафе и калорична храна за да го намалите чувството на замор, обидете се наместо тоа во оброците да вклучите намирници кои ќе ви го зголемат нивото на енергија. Цвеклото, авокадото, слаткиот компир (батат), зелениот зелечук, бананите, црното чоколадо, како и водата, го зголемуваат нивото на енергија. The post Седум намирници кои ќе ви ја вратат енергијата appeared first on Популарно.мк .
сите 13 | | | веќе видена

„Диско треска“ е насловот на концертите кои денеска и утре од 20 часот ќе се одржат во Македонската опера и балет (МОБ). Годинава, на традиционалниот Василичарски концерт, под диригентство на Бисера Чадловска, ќе се изведат најголемите диско хитови од 70-ите години во целосно нови симфониски аранжмани. Хитовите на Глорија Гејнор, Дона Самер, „АББА“, „Би џис“, „Бони Ем“ и на Мајкл Џексон ќе ги изведат популарни пејачи од македонската естрада, во придружба на Оркестарот и Балетот на МОБ. Режисер на концертот е Дејан Прошев. The post „Диско треска“ вечерва во МОБ appeared first on Популарно.мк .
сите 27 | | | веќе видена

Најмногу снег има во Маврово, каде висината на снежната покривка изнесува 87 сантиметри, по што следат Пожаране со 49, Лазароиполе со 48, Попова Шапка со 47. Повеќе од 200 автомобили повеќе од 4 часа останаа заглавени на патниот правец Дебар -Маврово во близина на манастирот Св. Јован Бигорски, а целосно отсечени беа и селата Брест, Танушевци и Малино, Сопиште, Студеничани и Зелениково. Под влијание на нов влажен бран во понеделник ќе имаме нови врнежи од снег со слаб до умерен интензитет со што ќе дојде до понатамошно зголемување на снежната покривка. Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерна облачност. Ќе дува умерен северозападен ветер, најизразен во долниот тек на Поварадарието. Утринската температура ќе се движи од минус 14 до минус шест, а дневната од минус пет до три степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и умерен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до минус 10, а дневната ќе достигне до минус два степена. За време на викендот ќе биде стабилно и ...
сите 227 | | | веќе видена

Со 81 глас „за“ вечерва беа изгласaни амандманите за промена на Уставот. Со тоа од македонска страна нема пречка за имплементација на Договорот од Преспа. Сега следува негово гласање во грчкиот парламент. Во заедничкото соопштение на Владата и партијата Беса објавено непосредно пред почетокот на собраниската седница, се објаснува на кој начин се надминати разликите. „Уште еднаш се потврдува дека државјанството е македонско/граѓанин на Република Северна Македонија. Притоа е прифатен амандман на Уставниот закон со кој се потврдува државјанството македонско/граѓанин на Република Северна Македонија и се појаснува како ќе гласи за граѓаните Албанци на албански јазик, и ќе се утврди во сите закони каде што е тоа потребно. Истовремено, се прифати амандманот на уставниот амандман 36, со кој се потврдува дека Републиката подеднакво води грижа за дијаспората на сите свои граѓани. Дополнително во законот за лична карта ќе се впише и етничката припадност на граѓаните”, се вели во соопштението. Во него се наведува и ...
сите 64 | | | веќе видена

„Песната која ја пушти Милиграм во етерот е нешто што нема врска со мојот звук, јас сум тука само гостин дваесетина секунди, тоа е звукот на Милиграм и не е нешто што јас ќе го претставам во 2019 година. Една нова песна ќе претставам на MAC Awards“, вели Јелена Карлеуша и додава: „Очекувајте пукање од сите топови! Ќе ја користиме сета можна опрема и технологија. Многу се палам на тоа и имам тим на луѓе кои ќе се потрудат пред и после нас изведувачите да бидат како некој вид опера.“ На бината на MAC би сакала да настапи со американската раперка Карди Б, со која, како што вели, има одличен онлајн однос во кој меѓусебно се поддржуваат и фалат. „Од нашите – Николија ми е кул, Сенида ми е кул. Дури и овие два лика Џала и Буба – и тие ми се кул. Тие ми се кул затоа што знам што би правела со нив на сцената!“ додава Јелена. Што уште изјави за колегите од естрадата и настапот на MAC погледнете во видеото во прилог: The post КАРЛЕУША: На „MAC“ сакам да настапам со Карди Б! appeared first on Популарно.мк .
сите 2 | | | веќе видена

„Епл“ побара од своите партнери на крајот од минатата година да го намалат производството на паметни телефони за 10 отсто од планираниот обем во првиот квартал од 2019 година, сопшти „Никеи“, повикувајќи се на информирани извори. По втор пат во изминатите два месеци, „Епл“ ги прилагоди своите производни планови за новите модели на „ајФон“, потсетуваат аналитичарите на изданието. На 2 јануари, американската компанија ги предупреди инвеститорите дека нејзината заработка за четвртиот квартал од 2018 година ќе биде помала од очекуваната, а наместо планираните 89-93 милијарди долари, таа ќе изнесува 84 милијарди долари. По влошувањето на прогнозата за кварталот за првпат по 16 години, „Епл“ испровоцира продажба на нејзините акции на берзите ширум светот. Според „Си-Ен-Би-Си“, во позадина на негативните вести, акциите на компанијата паднаа за речиси 10 отсто, што претставува најголем пад од 2013 година. Пазарните набљудувачи коментираат дека „Епл“ страда од високото ниво на заситеност на пазарот за паметни ...
сите 8 | | | веќе видена

Не пропуштајте ја можноста да бидете никогаш поблиску до ѕвездите – обезбедете си најдобри места на MAC! Во продажба е пуштен ограничен број влезници за местата од кои своите омилени изведувачи ќе ги видите од огромна близина, а секој детаљ на Music Awards Ceremony спектаклот ќе го доживеете на потполно поинаков начин. Супер Фан пит влезниците по цена од 3000 динари се достапни на страницата eventim.rs. Овие билети ќе им овозможат на среќните купувачи на 29 јануари во Штарк Арената од најголема близина да уживаат во настапите на Марија Шерифовиќ, Жељко Јоксимовиќ, Бајага, Ван Гог, Петар Грашо, Тони Цетински, Сергеј Ќетковиќ, Каролина Гочева, Наташа Беквалац и многу други ѕвезди. Публиката од регионот досега немала можност на едно место да ги види сите најпопуларни изведувачи од Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Македонија и Црна Гора, а целта на Скајмјузик, кој ја организира и продуцира манифестацијата, е на посетителите во Штарк Арена да им приреди спектакл за памтење. На неколку поврзани бини ќе бидат ...
сите 32 | | | веќе видена

Во недела на 13.01. во „THE LOFT“ ќе можете повторно да ја почувствувате новогодишната еуфорија. Од „The Loft“ најавуваат спектакуларна премиум забава, и блексав старт на годината според јулијанскиот календар каде 13-ти јануари се смета за последен ден од годината. Ве покануваат заеднички да ја прославите Старата Нова година од поинаква и незаменлива перспектива, ја вкусите прекрасната храна и уживате во новогодишниот амбиент. Оваа година за прославата се обезбеди и премиум програма каде ќе присуствуваат повеќето резидент ДЈ-и на The Loft, како и No Story Band кој со прекрасните pop rock, ex yu хитови ќе ја кулминира атмосферата. Резервации на телефонскиот број: 071 272 000 или преку FB порака. Повеќе информации можете да погледнете на нивниот ФБ ЕВЕНТ The post Во недела во „THE LOFT“ ќе можете повторно да ја почувствувате новогодишната еуфорија appeared first on Популарно.мк .
сите 2 | | | веќе видена

Марија Шерифовиќ настапува на MAC! Тоа е најновата вест која ја потврди Скајмјузик, во чија организација и продукција на 29 јануари се одржува првото регионално доделување на музичките признанија Music Awards Ceremony (MAC). „Прв пат кога слушнав за MAC, помислив дека тоа е фантастична пудра, меѓутоа се покажа дека не е тоа, и сега сум пресреќна што конечно во Белград и регионално постои едно вистинско доделување на награди во сите категории“, вели Марија на шега и додава: „Јасно е како ден дека нема да помине без мене!“ И навистина како една таква манифестација да помине без неа? MAC на едно место ќе ги собере најголемите ѕвезди од Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Македонија и Црна Гора, меѓу кои Марија несомнено зазема значајно место. Бајага, Ван Гог, Петар Грашо, Тони Цетински, Жељко Јоксимовиќ, Сергеј Ќетковиќ, Каролина Гочева, Наташа Беквалац и многу други популарни музичари ќе бидат дел од MAC спектаклот, а нивните настапи специјално се осмислени и режирани само за таа прилика. На бината на Штарк ...
сите 11 | | | веќе видена

Минус 21 степен се измерени изутринава во Берово, минус 20 во Битола, минус 18 во Маврово, а минус 17 во Струмица. Под нулата е насекаде во Македонија. Според прогнозата на УММР, студеното време и минусните температури ќе продолжат и во текот на денов. На планините е формирана снежна покривка која е највисока во Маврово 66 сантиметри и во Крушево 27 см. Под влијание на влажен и студен бран, утре и во четврток ќе има нови пообилни врнежи од снег, особено во западните делови. Потоа следува период на стабилно и суво време со ниски утрински температури, а дневните ќе бидат во благо покачување. The post Метеоролозите најавуваат обилни врнежи од снег appeared first on Популарно.мк .
сите 308 | | | веќе видена

Нова година е ново време за интимно преиспитување, за нови почетоци, за нов оптимизам ( дури и кога мириса на глупост) и нова шанса да ги подобриме нештата. Секоја Нова година е можност за поправен испит, она на што сме ,,паднале” да го научиме и да не ги повторуваме истите грешки. Ако се преиспитаме кои зборови најчесто сме ги слушале, читале и изговарале во текот на изминатата година, ќе добиеме различни асоцијации колку и различни перцепции за себе и луѓето околу себе. Интимно, кога ќе се соочиме сами со себе и најголемите оптимисти и чисти души, барем еднаш ги изговориле, слушнале или прочитале зборовите загаденост, загадување, опасно, отровно, токсичност, отров… Било во буквална смисла, било во преносна смисла, метафорично фразеолошки изрази како ,,токсични врски” , ,,опасно опкружување” или ,,отров човек” се изрази од секојдневието со кои се труеме. Околу празниците честа дестинација на неумерените е Токсикологија. Кога се зборува, пишува или чита за загаденоста, добиваме впечаток дека е нешто ...
сите 2 | | | веќе видена

Температури под нулата се регистрирани секаде во Македонија утрово, при што најстудено било во Берово (-14), во Битола, Лазарополе и Струмица (-12), во Прилеп и Маврово (-11), во Крушево (-10), додека во Скопје, Тетово и Куманово температурите паднале до минус 4. Утрово времето е значително облачно и многу студено, со локални врнежи од снег во Лазарополе, Тетово и Маврово, а се очекува да дува и краткотрајно засилен северозападен ветер поизразен на северот. Во наредниве денови ќе преовладува променливо облачно и студено време со максимални дневни температури неколку степени под или околу нулата, а најстудено се очекува да биде во вторник наутро кога речиси во целата земја температурата ќе се спушти под -10, а на повеќе места и под -15 степени. The post Во вторник најстудено, температурата ќе падне под 15 степен appeared first on Популарно.мк .
сите 18 | | | веќе видена

Снежната покривка во Маврово достигна 65 сантиметри, во Крушево 30 Крушево, 27 во Битола, 24 во Тополчани, 12 во Ѓуриште, 11 во Пожаране и Лазарополе, и 10 сантиметри во Демир Капија и во Берово. Ноќеска најладно беше во Берово – 14 степени, во Битола, Лазарополе и Струмица – 12 степени, -11 во Прилеп и Маврово, -10 Крушево, -8 Крива Паланка, -7 во Демир Капија, -6 во Претор, -5 во Охрид, -4 во Тетово. The post Во Маврово 65 сантиметри снег, во Берово -14 степени appeared first on Популарно.мк .
сите 263 | | | веќе видена

Секогаш оригинални и уникатни момците од ДНК – Панчо и Андреј, и овој пат во свој стил и со посебна новогодишна и божиќна честитка за сите свои фанови, пријатели и вљубеници во модерниот звук. Честитката е сигурно претпоставувате музичка и е со наслов „Кога би знаела се“. Композицијата веќе очекувано е на проверениот тандем – Панчо и Лазар Цветковски, односно музиката е заедничка, текстот е на Панчо, додека аранжманот е дело на Лазар. Но тука не завршува целата приказна, која е љубовна и за која видеото е снимено во Чикаго, САД. Ова е всушност прво видео на ДНК кое е снимено надвор од нашите граници, а интересно е и по тоа дека во него Панчо и Андреј ги има во само неколку кадри. Тие се во улога на улични музичари забавувачи, додека околу нив се развива љубовната приказна меѓу боксерот (ГоГо) и девојката Тина, која работи во теретаната во која тој тренира. Боксерот ја гледа девојката во која веднаш се вљубува, се запознаваат, ја прашува да излезат… Следува прошетка по шеталиштето во Чикаго, вечера… Токму на ...
сите 8 | | | веќе видена

Божик се честита со зборовите „Мир божји, Христос се роди“, на што се одговара „Ваистина се роди“. По 40 дена, денеска е прв мрсен ден. Оние кои утринава беа на Светата Литургија и се причестија, можат да си го прослават Божик за кое вообичаено се подготвува свинско печено. „Раѓањето на нашиот Господ и Спасител Исус Христос е осмислувањето на нашето постоење. Со раѓањето на Исус Христос, нашиот живот повторно доби смисла, затоа што до тогаш, заради гревот, човекот испадна од заедницата со Бога и постана смртен и несреќен и неговиот живот немаше смисла. Со раѓањето, пак, на Богочовекот Христос повторно се воспостави таа заедница и можност за животот вечен и животот човечки доби смисла. Бог го создал човекот да има живот вечен и радост и веселие во него. Тој живот вечен се состои само во заедницата со Живиот и вечен Бог. Ние сме во заедница со Него, ако ги исполнуваме Неговите заповеди и Евангелието. Гревот е отпаѓање од таа благодатна заедница со Бога, а со тоа и од животот Вечен. Гревот е нашиот најголем ...
сите 112 | | | веќе видена

next