Плус Инфо

Хакерската група Стапот на Мојсеј, составена од ирански граѓани тврди дека извршила хакерски напад врз израелското Министерство за одбрана. Хакерите тврдат ...
сите 5 | | | веќе видена

Поради големиот број нови инфекции со коронавирус во Хрватска, Загреб воведе нов болнички режим, според кој сите поголеми болници во главниот град стануваат ...
сите 54 | | | веќе видена

Надзорниот одбор на НЛБ Банка АД Скопје на денешната 98. седница назначи и потврди промени во раководството на банката. По шестгодишно успешно управување со ...
сите 14 | | | веќе видена

Средно училиште во Кентаки е под истрага откако во јавноста протекоа фотографии од училишна претстава на која се гледаат ученици како танцуваат во скутот на ...
сите 4 | | | веќе видена

Европа сака да биде зелена, па не само што го исфрла јагленот, туку и самата се откажа од речиси 20 отсто од домашното производство на гас, енергенсот на кој ...
сите 100 | | | веќе видена

На вчерашната средба на експертската група во Министерството за здравство на Хрватска, покрај зголемувањето на капацитетот за тестирање, договорен е и нов ...
сите 547 | | | веќе видена

Рекордните цени на гасот го загрозуваат економското закрепнување на Европа, изјави денеска извршниот директор на руската нафтена компанија „Росњефт“, Игор ...
сите 19 | | | веќе видена

Жителка на една висококатница во Тајланд им го пресекла јажето за потпора на двајца молери, очигледно лута што не и било кажано дека ќе ги извршуваат нивните ...
сите 4 | | | веќе видена

Во последните девет месеци евидентирани се 2.300 поплаки, жалби и прашања од незадоволни потрошувачи. Најголемиот дел се во доменот на сервисирањето, посебно ...
сите 13 | | | веќе видена

Дирекцијата на технолошко-индустриските развојни зони (ТИРЗ) заклучно со минатиот месец има потпишано договори во износ од 160 милиони евра, а очекувањата се ...
сите 46 | | | веќе видена

Кризата која настапи поради избивањето на пандемијата на коронавирусот, предизвика „најголем пад на миграциските текови досега“ во земјите членки на ...
сите 8 | | | веќе видена

Евтиниот антидепресив може да ја намали потребата од хоспитализација на високоризични возрасни лица заразени со ковид-19, покажуваат резултатите од студијата ...
сите 30 | | | веќе видена

Сојот под името „А. 30“, кој пролетва беше откриен кај повеќе луѓе во Шведска и во Ангола е речиси отпорен на антитела од вакцина и може да биде нова закана за ...
сите 158 | | | веќе видена

Наскоро нè очекуваат нови повисоки цени на брашното и лебот. Мелничко-пекарската индустрија ќе мора да ја зголемат цената на производите за да можат да го ...
сите 25 | | | веќе видена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) го одобри дополнувањето на Мрежните правила за дистрибуција на топлинска енергија за греење на Балкан ...
сите 12 | | | веќе видена

„ Нептун“, лидерот во малопродажбата на иновативни технологии и бела техника во земјава, го отвора најмодерениот продажен салон од овој бренд во најголемиот ...
сите 69 | | | веќе видена

Во студијата на пет еколошки тинк-тенкови се наведува дека средствата потрошени за борба против климатските промени мора да се зголемат до пет трилиони долари ...
сите 370 | | | веќе видена

Хиперсоничното оружје е новата „студена војна“ и трка по моќ во светот, а за разлика од нуклеарното вооружување нуди повеќе погодности: хиперсоничните ...
сите 54 | | | веќе видена

Инвестиции Вкупните инвестиции во основни средства во периодот јануари – септември 2021 година изнесуваат 850.639.878 денари. Резултати од работењето ...
сите 53 | | | веќе видена

next