Плус Инфо

Премиерот на Република Северна Македонија се надева дека непосредното членство на неговата земја во НАТО ќе биде дел од еден поширок процес што ќе го поврзе ...
сите 7 | | | веќе видена

Српскиот и косовскиот претседател, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, во присуство на еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан и претседавачот со Минхенската ...
сите 45 | | | веќе видена

Останав без зборови. Нема зборови како да се заблагодарам. Изненадена сум морам да кажам. Прво ви благодарам бидејќи Македонија е во женски род. Можеби доаѓа ...
сите 243 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова е претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ со кој партијата ќе излезе на претседателските избори на 21 април и на 5 мај. Таа победи ...
сите 243 | | | веќе видена

Премиерите на Р епублика Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денеска учествуваа на панелот „Разговор со добитниците на наградата ...
сите 130 | | | веќе видена

Што ги спречува Србија и Косово да постигнат договор како што тоа го направија Грција и Република Северна Македонија, праша денеска претседавачот со ...
сите 45 | | | веќе видена

Повеќе илјади луѓе протестираа денеска попладне во Минхен, каде се одржува Минхенската конференција за безбедност на која учествуваат лидерите на повеќе земји ...
сите 3 | | | веќе видена

Дел од зградата на универзитет во рускиот град Санкт Петербург се урна попладнево, но сите студенти и професори кои се наоѓале внатре се безбедно евакуирани, ...
сите 31 | | | веќе видена

Само пред една година влезот на мојата земја во НАТО беше незамислив и за многумина дури и невозможен. Но, сепак се случи. Меѓународната заедница ја препозна ...
сите 149 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека предлогот на „Договорот со народот“, направен од опозицијата, е „збир на неверојатни глупости“, како ...
сите 25 | | | веќе видена

Ракометната федерација на Македонија денеска го одржа редовното годишно собрание, на кое се анализираа резултатите на репрезентативните тимови во изминативе 12 ...
сите 31 | | | веќе видена

Владата на Обединетото Кралство во однос на Македонија ќе го користи терминот Република Северна Македонија, соопшти денеска с екретарот за надворешни работи ...
сите 44 | | | веќе видена

Во канцеларија во амбасадата на САД вчера попладне избувнал пожар, соопшти МВР. Случајот во полиција бил пријавен околу 17:30 часот. Според МВР, полициски ...
сите 81 | | | веќе видена

Делегатите на ВМРО-ДПМНЕ почнаа да гласаат за избор на еден од деветте пријавени кандидати за претседател на државата. На гласачките ливчиња кандидатите се ...
сите 243 | | | веќе видена

Поранешниот македонски премиер, Владо Бучковски во интервју за БГНЕС зборува за односите помеѓу Македонија и Бугарија велејќи дека е добро што премиерите Зоран ...
сите 4 | | | веќе видена

Не се доставени никакви докази за мешање на Русија во прашањето „за промена на името на Македонија“, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи ...
сите 35 | | | веќе видена

next