Плус Инфо

Законот за двојазичност кој беше неуставно и незаконски потпишан од страна на Талат Џафери и објавен во службен весник е на штета на Република Македонија и ...
сите 383 | | | веќе видена

Целта на Владата е Договорот од Преспа да помине со најмалку 151 глас, технички ова не е потребно, но мојата проценка е дека додека да дојде договорот, во ...
сите 289 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, синоќа изјави дека Велика Британија би била најголем губитник доколку излезе од Европска унија без договор. – Прва ...
сите 383 | | | веќе видена

Долниот дом на британскиот Парламент синоќа со 432 гласа „против“ и 202 „за“ го отфрли Договорот за истапувањето на Велика Британија од ЕУ, што лани во ноември ...
сите 383 | | | веќе видена

Хидроелектраните „Шпилје“ и „Глобочица“, кои го сочинуваат Хидроенергетскиот слив (ХЕС) „Црн Дрим“ минатата година произвеле околу 600 милиони киловат часови ...
сите 5 | | | веќе видена

Шефот на европскиот преговарачки тим за Брегзит, Мишел Барние, утрово во Европскиот парламент порача дека е прерано да се проценат последиците од синоќешното ...
сите 383 | | | веќе видена

Фудбалерот на Пари Сен-Жермен, Анхел Ди Марија, цврсто верува дека неговиот тимски колега Килијан Мбапе ќе стане најдобриот играч во светот. Минатата година, ...
сите 21 | | | веќе видена

Германскиот вицеканцелар Олаф Шолц, по синоќешното отфрлање на договорот за Брегзит во британскиот Парламент, на Твитер објави дека тоа е „тажен ден за ...
сите 383 | | | веќе видена

Без разлика дали Македонците на крајот ќе го стават „Северна” пред името на нивната земја, неодамнешните вести за овој долготраен спор со Грција го подигнаа ...
сите 12 | | | веќе видена

Плакати со фотографии на пратениците кои го поддржуваат и ќе гласаат за ратификација на Договорот од Преспа беа залепени во Солун и низ други градови во ...
сите 224 | | | веќе видена

next