Плус Инфо

Германија соопшти за рекорден број нови случаи на заразени со новиот коронавурус – 6.638 за изминатите 24 часа. Така, вкупниот број на заразени лица во земјата ...
сите 516 | | | веќе видена

Глобалната економија преживува мало закрепнување бидејќи напредните економии се во можност да обезбедат поддршка, додека најсиромашните земји се соочуваат со ...
сите 18 | | | веќе видена

Словенечкиот премиер Јанез Јанша изјави дека во Словенија од денеска ќе стапат во сила заострени мерки против ширење на коронавирусот, кои вклучуваат учење на ...
сите 396 | | | веќе видена

Во Собранието од денеска почнува расправата по ребалансот на Буџетот за 2020 година, кој е втор годинава, заради справување со последиците од коронакризата. ...
сите 183 | | | веќе видена

ЕУ ќе ги замрзне финансиите и ќе забрани влез во Унијата на шест блиски соработници на рускиот претседател Владимир Путин поради труењето и обидот за атентат ...
сите 26 | | | веќе видена

Француската Влада денеска со декрет повторно воведе вонредна здравствената состојба, што влегува во сила од 17 октомври на полноќ во целата земја, поради ...
сите 225 | | | веќе видена

Вакцината против ковид-19, кога ќе стане достапна, на самиот почеток не треба да им се препорачува на децата бидејќи во сегашната фаза на истражување таа не е ...
сите 116 | | | веќе видена

Во следниот период ќе се работи на подобрување на планирањето, алокацијата и имплементацијата на јавните инвестиции со поддршка на Меѓународниот монетарен фонд ...
сите 68 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд во Ватикан денеска почна судски процес против двајца свештеници, од кои едниот е обвинет за сексуално злоставување на момче кое и помагало на ...
сите 13 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин денеска најави регистрација на втората руска вакцина против коронавирусот и скорашна регистрација на трета. – Би сакал да ...
сите 39 | | | веќе видена

На денот кога требаше да се оддржи втората претседателска дебата, предложена во виртуелен формат поради позитивниот коронавирус тест на Доналд Трамп, ...
сите 229 | | | веќе видена

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека Србија никогаш нема да и воведе санкции на Русија, иако е под притисок и, како што кажа, и понатаму ќе биде ...
сите 63 | | | веќе видена

next