Плус Инфо

Новиот омикрон сој на коронавирусот е забележан во повеќе од 40 земји ширум светот, а многу од овие држави веќе почнаа да ги заоструваат мерките за ...
сите 205 | | | веќе видена

Техничката раководителка на Светска здравствена организација (СЗО) за ковид-19, Марија ван Керкова изјави дека според првичните информации лицата заразени со ...
сите 669 | | | веќе видена

Лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас му се заблагодарил на папата Франциск за споменувањето на Договорот од Преспа за време на говорот во Претседателската палата ...
сите 60 | | | веќе видена

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза со ковид-19, предупреди еден од научниците вклучени во развојот на вакцината ...
сите 205 | | | веќе видена

Задолжително „боцкање“ за сите граѓаните на Австрија од 1 февруари е предложено денеска од Министерството за здравство. Оние граѓани кои нема да дојдат на ...
сите 81 | | | веќе видена

Странските инвестиции во моментов се значаен чинител за економијата на државата. Но, полека треба да се намалуваат затоа што го оптоваруваат буџетот и имаат ...
сите 42 | | | веќе видена

Ако сме завршиле школо и имаме добра идеја, тоа само по себе не е доволно за успех. Патот до успехот е долг и има многу препреки. Успехот има многу елементи, ...
сите 24 | | | веќе видена

Четвртиот ковид-бран на омикрон-сојот галопира, а Европската Унија веќе размислува за воведување на задолжителни вакцини. Додека Урсула Фон дер Лајен неодамна ...
сите 35 | | | веќе видена

Пациентите кои заздравиле од тешка форма на ковид-19 имале двојно поголема веројатност да починат следната година од оние кои не се заразиле со коронавирус или ...
сите 37 | | | веќе видена

„Провери па купи“ ( www.proveripakupi.mk ) е веб-платформа која им овозможува на потрошувачите безбедно да купуваат преку интернет и е во функција од пред ...
сите 39 | | | веќе видена

Судот во Мјанмар денеска ја осуди поранешната премиерка Аунг Сан Су Чи на четири години затвор за поттикнување јавни немири и кршење на санитарните прописи ...
сите 40 | | | веќе видена

Во Италија од денеска стапија во сила построги мерки против коронавирусот, со кои невакцинираните лица ќе бидат исклучени од многу јавни активности, и нема да ...
сите 47 | | | веќе видена

Цените на нафтата на светските берзи паднаа и минатата недела, шеста седмица по ред, бидејќи трговците стравуваат дека варијанта та омикрон на коронавирусот ...
сите 29 | | | веќе видена

Главниот советник на американскиот претседател за пандемијата, инфектологот д-р Ентони Фаучи, изјави денеска дека иако има брзo ширење на сојот омикрон на ...
сите 669 | | | веќе видена

Припадниците на интервентната полиција опремена со штитови и шлемови распоредни во квартот на белгиската престолнина во кои се лоцирани државните и инстициите ...
сите 40 | | | веќе видена

ФИТР како и по навика за своите одлуки се крие позади флоскули и некои евалуаторски комисии. Во ниту еден момент не негира дека споменатите фирми и ликови за ...
сите 49 | | | веќе видена

Одлуката за замрзнување на цените на основните прехранбени продукти ја донесовме со цел да нема поголемо влијание во делот на трошоците што граѓаните ги имаат, ...
сите 246 | | | веќе видена

Жителите на Велика Британија ја критикуваа главната новогодишна елка во земјата, која традиционално ја подарува Норвешка и се поставува на плоштадот Трафалгар ...
сите 23 | | | веќе видена

Пороен дожд следен со грмотевици и град утринава го зафати Сплит, а невремето за неполн час ги поплави улиците од градот, поради што на терен мораа да излезат ...
сите 37 | | | веќе видена

next