„Тивери корпорејшн“ вчеравечер одржа концерт на стадионот на АРМ во Скопје и со нивниот настап започна овогодинешниот фестивал „Скопје колинг“ во организација на Авалон продукција.„Тивери корпорејшн“ ги претставија новиот албум The Temple od I & I но исто така ги отсвиреа поголемиот дел хитови од постарите албуми. Фото: Миладин Паповиќ
сите 9 | | | веќе видена

Вкупно 23 млади лица со свои бизнис планови аплицираа на отворениот Јавен повик за избор на најдобри бизнис планови и започнување на бизнис во рамки на проектот „Интегрирање на етничките малцинства на пазарот на трудот, преку поттикнување на нивниот потенцијал за вработување“ имплементиран од партнерските организации: ПСМ Фондација, ЗИП Институт, РОЖМ „ДАЈА“ и Футуре 21. Вело кафе2го ќе го има секаде каде што се собираат луѓе по Матка. Минималистичкиот дизајн на електичното возило ќе овозможи продор низ тесни патеки, нудејќи ги производите инстантно, таму каде што клиентот одмара, се шета или кампува. Добитник: Дона Наумовска Наслов на бизнис планот: ДОНА (латински збор за подароци) Опис на бизнис идејата: Нова услуга “Честитка до врата” (дома или на работно место) во околината на градот Тетово за специјални пригоди ( Нова Година, денот на жената 8-ми Март, родендени...). Но исто така доколку сакате да изјавите внимание, љубов или пак едноставно да кажете дека мислите на некого доволно е само да помислите ...
сите 9 | | | веќе видена

Се радуваме на нашето повторно доаѓање во Скопје, иако првиот пат нашиот настап беше оневозможен поради лошото време, се чувствуваме должни пред македонската публика да дојдеме повторно во Скопје.Затоа, ги повикуваме сите на 20-ти јуни, на одлична забава!- порачуваат од THIEVERY CORPORATIONво пресрет на нивниот концерт во Скопје, кој ќе се одржи на стадионот на АРМ, како специјално отворање на фестивалот SKOPJE CALLING 2017. Феноменалниот американски бенд кој го предводат Eric Hilton и Rob Garza доаѓаат во Скопје во полн концертен состав, кој брои околу 20 музичари. THIEVERY CORPORATION како музички колектив носи полно концертно искуство од разни светски музичари кои ја обединуваат светската традиција на уникатен и современ начин. Меѓу 20-те музичари на сцена, на бас свири харизматичниот AshishVyas, на гитара и ситар свири виртуозниот Rob Myers, додекана перкусии, пак, Frank Orall и Jeffrey Franca. Звучниот инженеринг, програмирање, ритмичките и хармонските делници во живо ги носи продуцентот на бендот и ...
сите 22 | | | веќе видена

Членовите од танцовото студио Beatrix Crew од Македонија во периодот од 22-28 мај во Пореч, Хрватска, учествуваа на светското првенство во модерни танци (ESDU – Dance Star Competition) по трет пат, откако за учеството собираа средства преку кампања за финансирање лансирана на „краудфандинг“ платформата Generosity. Оттаму се вратија со три награди. Dance Star – Global Dance Competitions има натпреварувачки карактер, а имаат учество повеќе од 55 земји и 50.000 танчери.Оттаму, иако во огромна конкуренција тие ги освоија највисоките пласмани досега забележани во Македонија. Beatrix Crew во Пореч се претставија со три хип хоп точки, односно со својата возрасна група, формација и јуниорска формација, од кои сите успеа да се пласираат во финалето на ова првенство. Возрасната формација (Evoke) освои 2-ро место, формација во А-лига, категорија Urban Dance Styles, во конкуренција од над 47 формации.Возрасната група (Colors) освои 5-то место група во А-лига, категорија Urban Dance Styles, во конкуренција од над 40 ...
сите 17 | | | веќе видена

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х учествуваше во изработката на визуелните ефекти на филмот „Мумијата“ со Том Круз кој започнува да се прикажува на репертоарот во Cineplexx од 8 јуни. На 8 јуни во киното Cineplexx започнува со прикажување најновото продолжение од франшизата филмови за древната легенда за Мумијата, легенда која ги фасцинира сите култури од почетокот на цивилизацијата. Том Круз ја предводи новата спектакуларна кинематографска верзија на оваа приказна која е околу принцезата Ахманет (во улога на Софија Бутела) која е разбудена од својот вечен сон во гробницата далеку под пустинските дини, гневна заради неможноста да си ја исполни судбината за која била предодредена, одмаздувајќи им се на луѓето кои ги смета за главни виновници. За работата на овој проект, Кристијан Даниловски, ко-основач и ко-сопственик на ФХ3Х изјави: „На филмот работеа околу 120 артисти во периодот од октомври минатата година до мај оваа година и иако можеби изборот на главниот глумец нема секому да ...
сите 12 | | | веќе видена

На 6 јуни, во АБЦ Кафе Бар во Скопје, ќе се оддржи третиот InTech MeetUp. Овојпат, имаме говорници кои ќе ни зборуваат за новитетите во технологијата и гејмингот. На дво-часовниот бесплатен настан, говорници ќе бидат: Митко Цабевски Секогаш во чекор со најновите технологии и демонстрација на високи перформанси во полето на проектниот менаџмент, со повеќе од 10 години искуство во развивање на продукти и маркетирање на истите. Како сериски претприемач, Митко има основано неколку компании: Tagger, Ambio и uPlug. Митко ќе ни зборува за „The next big TECH“. Наум Михајловски Game Designer кој моментално работи во TabTale. Неговиот интерес за game design почнува од многу одамна. Благодарение на Наум беа имплементирани повеќе промени во Heroes III. Покрај небројаните часови играње видео игри, Наум е дел и од идејата за првиот македонски подкаст за игри GG TV MK, кој е што опстанува веќе неколку години на нашите простори. Милан Тасевски Милан Тасевски е дваесет и седум годишен гејмер, музичар и музички продуцент, ...
сите 7 | | | веќе видена

Со големо задоволство Ве информираме дека на Македонија ќе и` се случи најголемиот концерт во нејзината досегашна историја! Во рамките на големата светска турнеја „57th & 9th" по повод истоимениот албум, на 15-ти октомври во арената „Борис Трајковски“ во Скопје, концерт ќе одржи едно од најголемите светски музички имиња на сите времиња- STING! STING заедно со The Rolling Stones, Bruce Springsteen, U2,Depeche Mode, Coldplay…, е претставник на таканаречената А листа на артисти од областа на рок музиката. STING е веќе на промотивна светска турнеја од февруари годинава, во која ги опфаќа сите континенти. Дел од летото му е резервирано за Европа, а на почетокот на септември настапува во Јужна Америка, додека во Европа повторно се враќа со серија на концерти од средината на септември до крајот на октомври. На оваа турнеја, STING свири неколку песни од навистина извонредниот нов албум, како и најголемите хитови од неговата соло кариера: „Fragile“, „Desert Rose“, „Fields of Gold“…, како и од времето на легендарната ...
сите 76 | | | веќе видена

Ве информираме дека има измена на локацијата за фестивалот SKOPJE CALLING 2017. Имено, поради Супер купот во фудбал, не сме во можност да ја одржиме фестивалската вечер на 23-ти јуни со MARTIN GARRIX, JAX JONES и ALEX ADAIR во Телеком Арената и поради тоа, истата ја префрлуваме на повеќе од соодветен простор, на стадионот на АРМ, којшто е буквално до Телеком Арената во Скопје. Капацитетот останува ист, 20 илјади посетители, а билетите со истите категории (кои се продадени во количина од повеќе од пет илјади влезници низ целиот овој дел на Европа) ќе важат и за оваа локација. Поради оваа измена, логично е на истата локација да биде и настапот на THIEVERY CORPORATION, којшто ќе биде уште поспектакуларен, бидејќи ќе се користи истата бина и продукција која ќе биде наменета за настапот на MARTIN GARRIX на 23 јуни, со тоа што за THIEVERY CORPORATION, просторот ќе биде адаптиран со капацитет од 5.000 посетители.
сите 9 | | | веќе видена

Јумеихо терапијата или масажа, всушност се состои од три техники, кои заедно во еден третман, секогаш резултираат со позитивни исходи. Тоа се: - Mасажа - Aкупресура - Рачна терапија За време на масажата мускулите на телото се опуштени, со што се подобрува циркулацијата на крв и лимфа, како и самиот метаболизам. Со стимулации на акупресурните точки се ослободуваат „блокадите“ на енергија во телото. Со рачната терапија, се враќаат зглобовите во нивната природна положба. Јумеихо масажата трае од 45 до 60 минути. Професионалните Јумеихо масажери, ја применуваат на целото тело, а не само на дел од телото. Целиот процес се одвива во лежечка состојба на гумена подлога, додека пациентот е облечен во комфорна облека. Има околу стотина методи и зафати кои се применуваат во оваа масажа, во зависност од болките и проблемите на пациентите. Јумеихо масажата опфаќа третирање на поголем број дисфункции и пореметувања во анатомијата на телото. Исклучително помага за зглобови, реума, мускулни проблеми, болки во ‘ рбетот, ...
сите 4 | | | веќе видена

One Love Tour е најжешката летна турнеја до сега креирана помеѓу две соседни држави- Македонија и Бугарија. Креатори и продуценти на проектот се Македонската Иноватива Груп и Бугарската Междина Станциа. Во вторникот , на 16ти мај, на прес-конференција во Софија која се одржа во хотел Маринела, продукциите ја официјализираа турнејата и објаснија нешто повеќе за истата: One Love е турнеја која обедини 6 балкански ѕвезди, најеминентните и влијателни артисти на една сцена, собрани со една иста идеја, надминување на сите политички и социјални спреги преку јазикот на нивната музика. Настапуваат : Слаткаристика, Тони Зен, DJ Гоце С. А.Ф. од Македонија , и Криско, Гери-Никол и групата Апсурт од Бугарија . Турнејата започнува во Банско на 22 jули со бе с платен концерт поддржан од Општина Банско , продолжува на 26ти Јули во Охрид, 27 jули Струмица, на 17ти а вгуст во Сончев Брег, 18ти aвгуст во Варна, 6ти с ептември во Пловдив, a концертната турнеја завршува со концертите на 30ти септември во Скопје и 7ми о ктомври ...
сите 13 | | | веќе видена

ЈП Паркинзи на Општина Центар и здружението за заштита на животни „Анима Мунди“ организираат голема хуманитарна забава за стерилизација на бездомните кучиња на територија на Општина Центар. Со стерилизација животните живеат подолг и поздрав живот. Стерилизираните живтни имаат смирен хормонален статус и не се здружуваат во глутници, се намалува нивното размножување и се намалува бројката на луѓе на кои им пречат животните. Со оваа хуманитарна акција сите заедно можеме да ја подигнеме свеста и да го спречиме неконтролираното размножување на бездомните кучиња во Општина Центар. Хуманитарната забава ќе се одржи во Брик бар на 19.05.2017 година (петок) со почеток од 21:30 часот. ЈП ПОЦ ги поканува сите граѓани кои се во можност да дојдат и со секој купен пијалок или доброволен прилог во кутиите за донации да помогнат во најголемата акција за стерилизација на бездомните кучиња на територија на Општина Центар со што заедно ќе помогнеме трајно да се реши проблемот со бездомните кучиња во општината.
сите 6 | | | веќе видена

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х учествуваше во визуелните ефекти на филмот „Вонземјанин: Завет“, продолжение на филмот „Прометеј“ од 2012 година кој ќе го погледнеме во четврток на 18 мај во киното Cineplexx. На 18ти мај во киното Cineplexx започнува со прикажување филмот „Вонземјанин“, новиот проект на режисерот Ридли Скот, а според сценарио на Џон Логан и Данте Харпер. Носители на главните улоги се Мајкл Фасбендер, Кетрин Ватерсон, Били Крадап, Дени Мекбрајд и Демиан Бишир, кои на вселенскиот брод наречен „Завет“, се упатуваат кон планетата Ориџ 6, со намера да ја колонизираат со 2000 патници на бродот и преку 1400 ембриони. Но неутронски шок бран го оштетува бродот и додека екипажот се обидува да го поправи, добиваат сигнал на емитувана порака од Елизабет Шо, како последица на катастрофалната мисија „Прометеј“. И секако, како во секој одличен увод во добра научна фантастика, наспроти отпорот на дел од екипажот сепак се донесува одлука да се истражи потеклото на сигналот од ...
сите 13 | | | веќе видена

Популарниот и наградуван сараевски актер, режисер, хуморист, „надреалиста“- со еден збор, човекот институција Бранко Ѓуриќ- Ѓуро, лично ја кани македонската публика на своето стенд-ап шоу, „Ѓурологија“. Ѓуро доаѓа во Скопје да ја разбие целата монотонија, и тоа со две ексклузивни шоуа, на 05 и 06 јуни во Македонската Опера и Балет. Со босански шарм и долгогодишно актерско искуство, кое посебно се истакна во култниот проект „Топ листа надреалиста“, публиката дефинитивно ќе ужива во претставата „Ѓурологија“. Бранко Ѓуриќ- Ѓуро секогаш е актуелен и забавен, па по повеќе од две децениската кариера се чини дека дури и не мора да направи нешто ново- тука се: „Топ листа надреалиста“, легендарните стари филмови, хитовите на „Бомбај штампа“… Иако самиот вели дека квалитетот на хуморот не е променет, туку луѓето денес поретко се смеат, со својот нов хит „Ѓурологија“ тој го покори регионот со смеењето како значајна терапија против суровото секојдневие. Билетите за „Ѓурологија“ се` уште се во продажба и можат да се ...
сите 9 | | | веќе видена

Авалон продукција ја отвара сезоната со еден од највозбудливите и најквалитетни бендови од светската концертна индустрија.Thievery Corporation доаѓа во Скопје, како специјално отворање на фестивалот Skopje Calling 2017. Авалон Продукција како и за секој свој избор за концерт во Македонија, секогаш настојува да ги задоволи апетитите на публиката од сите генерации и со различна жанровска определба. Се разбира, заедно со личните апетити и музички вкусови на продукцијата. Така и овој пат се одлучивме за бенд којшто е маестрален во живо и можеби единствениот во светот кој со својот уникатен музички стил спојува повеќе музички жанрови со елементи на електронска музика. Концертот ќе биде на отворено и ќе се одржи на 20-ти јуни на Скопското Кале со почеток од 21 часот. Влезниците по цена од 990 денари ќе бидат пуштени во продажба од 15-ти мај, преку продажната мрежа на Купи Карти За Се низ цела Македонија, Југотон и онлајн. Thievery Corporation во Скопје доаѓаат во комплетен состав, со над 20 музичари на сцена. ...
сите 15 | | | веќе видена

На 10-ти мај, со почеток од 11.30ч, во Дом на културата во Пробиштип, ќе се одржи завршната конференција на тема „Мерки за поддршка на млади на локално ниво – успешни локални приказни“. Конференцијата е дел од проектот „Градење на локални капацитети за креирање на младински политики“ финансиран од Европската унија. На конференцијата ќе бидат презентирани резултатите од проектот, најдобрите практики од пилотираните мерки од областа на младинските политики на локално ниво од општините Пробиштип, Чашка и Старо Нагоричане. Дополнително како дел од конференцијата ќе се одржи и тркалезна маса на тема „Соработката помеѓу граѓанските организации и локалните власти со цел вклучување на младите на пазарот на труд“. Презентација на клучните реализирани активности и спроведените предлог-мерки преку локални проекти на граѓанските организации ќе биде извршена пред релевантни стејкхолдери, претставници на граѓански организации, претставници на општините кои работат на полето на креирање младински политики, но исто така ...
сите 4 | | | веќе видена

По Сигма и Вилкинсон кои со спектакуларните настапи ги одбележаа претходните изданија на Д ФЕСТИВАЛ, во листата хедлајнери годинава се запишува уште една од најактуелните ѕвезди на новата британска сцена и тоа еден од најпопуларните состави на денешницата РУДИМЕНТАЛ, кои со својот глобално докажан диџеј сет се приклучуваат на новото фестивалско лето во Дојран. Глобалниот музички феномен РУДИМЕНТАЛ со својот диџеј настап ги обиколува најголемите фестивали во светот, а годинава во своите дестинации го запишува и премиерниот настап на единствениот летен „open-air“ фестивал во Македонија, Д ФЕСТИВАЛ ! Во претходните години овој ултимативен хит квартет, како тајфун ја освои светската сцена и „Рудиментал“ денес со право важат за еден од најбараните музички колективи , привлекувајќи ги околу себе соработниците како што се Џеј Зи, Емели Санде, Џон Њуман или Ед Ширан . Сопственици се на престижната „Брит“ награда , како и првото место на островската топ листа , со албумот „Home“ кој оствари мулти-платинести тиражи во ...
сите 6 | | | веќе видена

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х учествуваше во креирањето на визуелните ефекти и на вториот дел на Марвеловите „Чувари на Галаксијата“. На 4 мај во киното Cinplexx ќе биде премиерата на вториот дел на „Чуварите на Галаксијата„, на чии визуелни ефекти работеше и македонската компанија за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х. Според Кристијан Даниловски, ко-сопственик на ФХ3Х и извршен продуцент, на овој проект работеле вкупно 68 артисти од ноември минатата година до февруари 2017. „Овој проект го работевме во соработка со Метод студиос и на филмот беа изработени околу 60 кадри и како фанови на серијалот со нетрпение очекуваме да го видиме конечниот резултат. Од она што може да се види низ медиумите и форумите за филмот, не очекува забава која е типична за Марвел, и чисто како тривија за фановите ова е петнаесеттиот Марвелов филм досега, а како и во претходниот дел, музиката, која во првиот дел беше прекрасно изненадување, ни во овој дел нема да не остави рамнодушни. За визуелните ефекти ...
сите 9 | | | веќе видена

Вчера, на 26-ти април 2017, Проектот на УСАИД и LCIF за деца со пречки во видот организираше адаптирани спортски активности со децата со оштетен вид во училиштето "Вудроу Вилсон" во Тетово. Спортските активности беа подготвени од страна на тимот на Проектот, во соработка со Државниот универзитет за физичко образование, спорт и здравје, и имаат за цел да ја зголемат социјалната инклузија на децата со пречки во видот преку спортски игри и активности. Околу 50 деца учествуваа во активностите со родителите и вработените во училиштето. Во текот на многутте традиционални спортски игри учесниците имаа превез во очите со цел да соживуваат и имаат еднакви можности во однос на децата со пречки во видот. Гзим Исмаили, ученик во 3-то одделение кој следи настава и во Ресурсниот центар за деца со пречки во видот во училиштето "Вудроу Вилсон", беше многу среќен што беше дел од овој настан. „ Дури и покрај тоа што конкуренцијата беше тешка, јас успеав да побед ам во некои игри. Но, тоа не е важно на крајот од денот. Тоа што ...
сите 14 | | | веќе видена

На 27.04.2017 во Тренд Телеком во 11 часот се одржа прес конференција на здружението Проект Среќа, каде претседателката на здружението Кристина Арнаудова зборуваше за концептот на здружението, визијата и тековните и следни проекти на здружението. Здружението се фокусира на општестевната одговорност, особено на компаниите, и се труди да ги вклучи во сите проекти, како би помогнале голем дел од населението во нашата земја да има бенефит и момент на среќа од проектите кои ги работиме. Работата на здружението се дели во два сегменти, хуманитарни проекти, и општествено одговорни проекти кои ги работиме и ги нудиме на компаниите за реализација. Веруваме дека со нашата активност општествената одговорност во Македонија ќе стане многу подобра. Проектите кои ги работиме се трудиме да станат популарни, и да стигнат до секој потенцијален донатор, бидејки секој може да направи некого среќен, само треба начин и поттик. Идејата е да ја направиме хуманоста популарна а проектите достапни за секој потенцијален барател и ...
сите 5 | | | веќе видена

Почитувани со огромно задоволство сакаме Ве поканиме на првата прес конференција на “Здружението за Хумано – Општествен Развој, проект СРЕЌА”. Основач и претседател на здружението е нашата позната естрадна ѕвезда Кристина Арнаудова, која лично на самата прес конференција ќе Ве запознае со програмата на здружението, концептот и визијата, како и со досегашните резултати од еден од проектите на здружението “ Среќно Матуранти 2017 ” . Помогатели на проектот се македонските компании: Еуролинк, Алкалоид, Тиквеш, Дајнерс Клуб Интернешнал, ЕВН, Сенатор и Тренд. Датум – 27.04.2017 Локација – Тренд Телеком Почеток – 11 :00 ч.
сите 16 | | | веќе видена

next