Огромно задоволство ни е да ви го најавиме следниот проект за оваа година- еден од најголемите светски и најнаградувани гитаристи на сите времиња, после пауза од речиси 10 години повторно се враќа во Скопје, со два ексклузивни концерта во една вечер (од 20 и од 22 часот), на 25ти ноември во Македонската Опера и Балет. Ал Ди Меола ќе настапи со многу специфична програма, со музика на Битлси, Пјацола, како и негови авторски песни. Пошироката светска јавност го запозна Ал Ди Меола вo 1970-те години, како гитарист во џез-фјужн составот „Return to forever“, во кој членуваат клавијатуристот Чик Кореа, басистот Стенли Кларк и тапанарот Лени Вајт. За тоа време, додека тој е член во „Return to Forever“, составот објави три албуми. Но, кон крајот на 1970-те години, музичарот одлучува да прави соло кариера и до денес има објавено 24 албуми, освоено многу значајни награди и продадени над 10 милиони копии од своите изданија. Освен со Кларк и Кореа, Ал Ди Меола е познат и по соработката со колегите Пако Де Лусија и Џон ...
сите 29 | | | веќе видена

Огромно задоволство ни е да ви најавиме дека една од најактуелните светски ѕвезди во моментов, еден од највозбудливите и најспецифични вокали на денешницата, Rag`n`Bone Man доаѓа во Скопје, на голем концерт во арената „Борис Трајковски“, на 11ти мај. Добитникот на BRIT и Echo наградите, Rory Graham (aka Rag`n`Bone Man) идната година оди на Grand Reserve турнеја, која опфаќа 20 земји од Европа, на која на големо задоволство успеавме да го потврдиме и Скопје. Rag`n`Bone Man неодамна го издаде својот албум првенец со наслов „Human“, кој уште во првата недела се продаде во преку 117.000 примероци и така стана најбрзо продаван деби албум од музички изведувач на деценијата! Хит синглот „Human“ кој излезе во јули минатата година, буквално ја размрда музичката сцена и се искачи на врвот на светските топ листи дури во 33 земји, а во моментов има 367 милиони прегледи на YouTube. Покрај тоа што Rage`n`Bone Man годинава се закити со две BRIT награди, неговите турнеи во Европа и Британија се постојано распродадени. ...
сите 24 | | | веќе видена

Базиран на бестселерот на Винс Флин „Американски платеник“, филмот на публиката и го претставува еден од најпопуларните современи фиктивни херои, ЦИА агентот Мич Рап. Дваесет и три годишниот Мич ги има изгубено своите родители во трагична сообраќајна несреќа кога имал четиринаесет години, а неговата девојка ја губи во терористички напад на денот кога се вериле. Барајќи одмазда, тој е ангажиран од заменик директорот на ЦИА, Ирина Кенеди, како регрут во специјалните сили. Нему му го доделуваат Стен Харли, ветеран од Студената војна, да го обучува. Тие заедно ќе откријат бран на напади врз воени и цивилни мети. Ова откритие ќе ги води во заедничка мисија со турски агент во спречување на мистериозна оперативна намера за започнување на светска војна на Блискиот исток. Филмот ги обединува актерот во подем Дилан О’Брајан (во улога на Рап) и добитникот на „Златен Глобус“, Мајкл Китон како легендарниот ЦИА тренер Стен Харли. Мајкл Квеста, режисерот на филмот, креира бурно но возбудливо трансконтинентално патување ...
сите 2 | | | веќе видена

На претстојниот концерт во ВИП арената „Борис Трајковски“ во Скопје, легендата на светската рок сцена STING ќе настапи со своите долгогодишни соработници, гитаристите Dominic Miller и Rufus Miller, тапанарот Josh Freese, а негов специјален гостин ќе биде неговиот син, Joe Sumner. Joe Sumner е син на STING (Gordon Sumner) од врската со ирската актерка Frances Tomelty. Со музика почнува да се занимава уште во тинејџерските години, свирејќи на гитара и тапани, инспириран од албумот на Nirvana „Nevermind“. По само неколку години тој го формирал бендот „Fiction Plane“, заедно со басистот Dan Brown и гитаристот Seton Daunt. Покрај работата со овој бенд кој зад себе има шест студиски албуми, Joe Sumner во последниве пет години интензивно работи и на својата соло кариера, како и на својата мобилна апликација Vyclone. Позади себе има различно музичко искуство- од турнеи со музичарите кои тој ги нарекува своја фамилија (The Police, Sting), до соработки со разни музички изведувачи. Својот прв деби сингл насловен ...
сите 19 | | | веќе видена

Добро познатиот, традиционален вкус на кравјото Битолско кисело млеко отсега е достапен и во големо, семејно пакување од 700 гр во кантичка. Битолското кисело млеко досега беше достапно во пакување од 180 и 400 гр, а новата кантичка Бимилк ја лансира на барање на потрошувачите, со цел да ги задоволи потребите на целото семејство. Киселото млеко изобилува со калциум и полезни бактерии што му даваат совршена хармонија на организмот. Истовремено ги зајакнува коските, го зајакнува имунитетот и помага во правилна функција на организмот, па затоа се препорачува во секојдневната исхрана. Меѓутоа, не се само здравствените придобивки она што го прават Битолското кисело млеко незаменлив сојузник на семејната трпеза. Неговиот богат, полн вкус дозволува комбинации со секаква храна, омилена за децата, но и за возрасните. Всушност, една од главните состојки на традиционалната македонска трпеза е токму чинија кисело млеко. Ви приложуваме 3 идеи за вкусни традиционални, но и не толку традиционални оброци со кисело млеко. ...
сите 9 | | | веќе видена

Викендов во Скопје се отвори нова современа Спа и велнес ,,Ривајв клиник,, со нова современа апаратура за лице и тело која за прв пат се сретнува на македонскиот пазар и на своите клиенти ќе им овозможи накратко да го избегнат стресниот и напорен начин на живот и за многу кратко време да се опуштат, рехабилитираат и ревитализираат.,,Ривајв клиник,, освен за надворешната убавина на луѓето, нуди решение за многу медицински, здравствени и ментални проблеми. Во последно време луѓето се помалку посветуваат внимание на своето здравје и убавина од причина што живееме во напнато време кое носи многу стресови и обврски. Токму поради ваквиот начин на живот во центарот на Скопје се отвори нов Спа и велнес ,,Ривавј клиник,, кој претставува урбано спа дневно катче и нуди третмани и услуги за целото тело и духовната состојба на луѓето. Луѓето кои ќе ја посетуваат Ривајв клиниката ќе можат накратко да го избегнат секојдневниот хаос и да се доведат до целосен баланс и хармонија на организамот, како и целосно променети да ...
сите 2 | | | веќе видена

Традицијата вели дека за почетокот на учебната година, првачињата добиваат нешто слатко за лесно да им оди учењето. Посакувајќи им сладок, забавен и успешен пат во светот на образованието, Бимилк им подари чоколадно млеко „Моја Кравица“ на над 2.700 првачиња во 28 училишта од 10 градови во Македонија. Во акцијата за подарување на омиленото чоколадно млеко на првачињата, опфатени се вкупно 28 училишта низ цела Македонија, меѓу кои се и Скопје, Битола, Прилеп, Охрид, Куманово, Тетово, Гостивар, Струмица, Штип и Велес, а од компанијата велат дека нивната цел била да израдуваат колку што е можно повеќе деца со овој мал но сладок гест. „ Компанијата Бимилк им го честита почетокот на школувањето на сите првачиња, како и почетокот на учебната година на сите ученици. Имајќи ги секогаш среќните детски лица во нашиот фокус, одлучивме почетокот на учебната година да го искористиме како повод за уште една насмевка, да им посакаме многу успех и сладок почеток во учењето и да ги потсетиме дека пиењето млеко игра значајна ...
| | веќе видена

ДПТУ „ЖИТО“ ДООЕЛ Велес го отворија својот прв објект во општина Петровец. Со новоотворениот Жито маркет, граѓаните од оваа општина добија модерен супермаркет што нуди голем избор производи од многу брендови, со пристапни цени, одлична услуга како и разни поволности и чести промотивни акции за купувачите. Ова е 54-тиот објект на велешката компанија со што Жито маркети си ја зацврсти својата позиција на еден од најголемите ланци на супермаркети, со најбрзорастечка мрежа присутни низ целата држава. Темпото на растење се должи на зголемените барања од граѓаните за концептот на супермаркетот што го нуди токму Жито маркет, модерен и прилагоден на потребите на потрошувачите. „ На жителите на Петровец им нудиме концепт на малопродажен објект со ниски цени. Отвораме супермаркет што соодветствува со барањата и потребите на современиот потрошувач. „Жито маркети“ со секој новоотворен објект останува доследен и ја применува својата веќе докажана политика – понуда и услуга во согласност со високите стандарди на ...
сите 5 | | | веќе видена

Со огромно задоволство сакаме да ве информираме дека еден од најголемите американски бендови на сите времиња- ТОТО, за прв пат доаѓа во Скопје, со концерт во рамките на јубилејната турнеја по повод 40 години од нивното постоење, на 5-ти март 2018та година, во ВИП арената „Борис Трајковски“. Познати по своите врвни свирачки достигнувања, ТОТО е бенд кој светската музичка јавност го третира како еден од најдобрите во музичката индустрија, а членовите ги карактеризира како „Кралеви на живата свирка“. Во 2018-та тргнуваат на голема светска турнеја која опфаќа 40 земји, насловена "40 Trips Around The Sun", со која одбележуваат 4 децениска работа, а и со нов студиски албум кој треба да излезе во февруари идната година. - Јас, David, Steve и Joseph сме задоволни и истовремено возбудени за долгогодишниот успех на бендот. Оваа јубилејна турнеја, по повод 40 години од постоењето на ТОТО ќе биде многу специјална турнеја за секој од нас и за сите наши фанови низ светот- вели гитаристот Steve Lukather. За ...
сите 17 | | | веќе видена

Вечната дилема на секое семејство во недела е што да се подготви за вкусен неделен ручек кога секој член од фамилијата е дома. Често се случува размислувањето, дискусијата, планирањето на оброкот, па и готвењето, да бидат понапорни отколку што е потребно. Поради тоа, доколку не знаете што да зготвите за следното неделно попладне, ние сме тука да ви помогнеме. Изборот е разновиден и здрав за целото семејство. Започнуваме со путер чорба со карфиол како предјадење, каде што вкусот на новиот Битолски путер на Бимилк ќе ве воодушеви и нема да ве остави рамнодушни со секоја нова лажица. Чорбата ќе ни ја врати енергијата потрошена во текот на денот, а Битолскиот путер што е создаден од најквалитетни здрави суровини само ќе ни даде повод за уживање при секоја голтка. Путер чорба со карфиол Потребни состојки: - 1 китка карфиол – околу 1 кг - 1 лажица сол - 40 гр Битолски путер - 50 мл млеко - сол и црн бибер - 1 лажица мешан зачин - 1 јајце Подготовка: Најпрво го ...
сите 13 | | | веќе видена

Македонската компанија ФХ3Х учествуваше во креирањето на визуелните ефекти на филмот „Темната кула„ најновото филмско остварување според делото на Стивен Кинг, кое премиерно ќе се прикажува во Cineplexx во четврток на 10 август во 20.00 часот. Темната кула е американски, научно-фанстастичен вестерн, во режија на Николај Арчел, а кој е продолжување на истоимениот серијал новели на Стивен Кинг. Носители на главните улоги во филмот се Идриз Елба како Роланд Дешаин, револвераш кој трага по начин да ја заштити Темната кула од Волтер о'Дим, толкуван од Метју Меконахју, попознат во филмот како „Човекот во црно“. „Книгите „Темната кула“ Стивен Кинг започнал да ги пишува во седумдeсеттите години и тие се 8 книги на битка меѓу Роланд и Човекот во црно во една алтернативна реалност која може да се опише само како неверојатна мешавина на светот на Толкин и сега замислете го Клинт Иствуд во тој свет“ - изјави Кристијан Даниловски, еден од основачите и ко-сопственик на компанијата ФХ3Х. „На овој филм работевме од август ...
сите 22 | | | веќе видена

Дефинитивно, Македонија оваа лето е епицентар на најдобрата забава и музика во регионот.По еден месец чекање, љубителите на добрата музика и забава пред нов повик и предизвик. Повик за забава, за авантура, за непознато, за дополнителна доза адреналин. И оваа година дводневен спектакл во режија на Avalon Production под името Ohrid Calling, привлече и обедини илјадници вљубеници во добрата музика и забава која долго ќе се памети.И оваа лето подиумот во Охрид се тресеше во ритамот на најдобрата музика. Дводневниот спектакуларен фестивал полека но сигурно станува еден од најдобрите фестивали во регионот. По Скопје, Avalon Productionодличи да ја продолжи својата мисија и да создаде уште летни спомени, но сега во Охрид. Тие дефинитивно знаат како да го привлечат вниманието на Македонците, но и на голем број туристи кои допатуваа само за да бидат дел од најдобрата дводневна забава и да го претворат Охрид во фестивалски град кој мора да се посети. Секако за да биде фестивалот спектакуларен , потребни се мегазвезди, ...
сите 10 | | | веќе видена

И покрај сите напори да најдеме човечка, законска, професионална комуникација со сите инволвирани административни органи и тела, дојде време да си кажеме ЗБОГУМ ОХРИД!!! Лични волји, фрустрации и толкувања на непостоечки закони, нѐ принудуваат веќе втора година да се срамиме пред сите вас, посетители и изведувачи, оние кои најмногу ни значат. Забавата на Green Beach Festival ја скратија, но не ја уништија благодарение на сите артисти кои настапија и приредија епско доживување кое ќе се памети уште многу долго. Два дена поминавме заедно со илјадниците посетители кои доаѓаат и ги поминуваат овие денови во Охрид само поради овој настан, заедно и со артистите чие гостување е престиж за секоја земја, онаму каде се препознаени величината и значењето на ваквите фестивали, заедно и со стотиците луѓе ангажирани за продукцијата на настан од овој калибар реализиран по сите светски стандарди... и на сите нив им благодариме! Од утре сме во потрага по нова локација која ќе ја објавиме до Нова Година. Бараме простор со ...
сите 16 | | | веќе видена

Веќе добро е познато дека Битолскиот јогурт е секогаш во кругот на семејството. Тој ги негува семејните вредности, традицијата и заедничките семејни моменти, но знае и да изненадува, да поттикнува дружење и заедничко уживање околу трпезата. Така, во интересна акција, Битолскиот јогурт беше присутен и во кругот на познатите семејства. Знаејќи дека поради нивната ангажираност во јавниот живот, тие, несомнено, се грижат за своето добро здравје и добриот изглед, препознатливото Битолско чупе ги посети во нивниот дом и им достави уникатни подароци. Шармантната Маја Гроздановска-Панчева, сопруга на познатиот фудбалер Дарко Панчев, нè пречека со отворена врата, а ќерките Надица и Марија беа особено изненадени од подарокот. Панчеви велат дека доброто здравје и внесот на витамини и хранливи материи се особено важни за нивната исхрана, но она што е императив за време на нивниот оброк е токму собирањето на целото семејство. Битолското чупе ги посети и Сања Ристиќ и Дејан Пецаковски, познатиот пар што од неодамна го ...
сите 11 | | | веќе видена

Алексеј е на возраст од скоро 6 години и боледува од ретка болест -Прогресивна мускулна дистрофија (Distrophio musculorum progresiva DMD), која предизвикува изумирање на мускулните влакна. Медицинскиот центар за матични клетки (ВУ) во Пекинговозможува лекување на оваа тешка болест, но двонеделниот третман за операција, имплантација на матични клетки, физиотерапија, медицински услуги, пат, сместување и останати трошоци чини 30,000 долари. Бидејќи семејството не е во можност да го финансира лекувањето, апелираме до сите сограѓани да помогнат во обезбедување на потребните средства, доколку се во можност. Можете да донирате со повик на телефонските броеви143-115 (Телеком), 143-461 (VIP, ONE), или преку жиро сметка во НЛБ Тутунска банка 210-7000 00 6394-63, со цел на дознака – ДОНАЦИЈА.
сите 13 | | | веќе видена

“Музиката има моќ да го обликува вашиот карактер”- Аристотел Музиката е уметност со која преку звук ги изразуваме своите чувства, стравови, особини. Основни технички елементи на музиката се ритам, мелодија и хармонија. Меѓутоа, кога ќе се најдете помеѓу огромна толпа луѓе, веројатно ќе дојдете и до бесконечно многу дефиниции за тоа што е музика? Која е вашата дефиниција за музика? Љубов, бес, болка, среќа, тага , измешани чувства ? Музиката е алгебра на звукот , закони на математика кои се претвораат во хармонија, во совршена фрекфенција на воздушен бран. Од сите уметности, како музиката да е најетерич н а : за нејзино создавање потребно е најмалку материјал. Како и да е, надвор од сите теории и дефиниции , музиката како уметност има најголема моќ врз човекот. Уште во минатото музиката се смета како делод столбот на општествената стабилност и статус. Замижете и замислете го чувството на моќ, чувството кога сте на најдобриот и најголемиот подиум, кога сите ве движи еден ист ритам и иста енергија. Тоа е ...
сите 10 | | | веќе видена

InPlayer, македонско-британска компанија која има развиено своја платформа за монетизација и им помага на многу светски компании во монетизирање на нивните дигитални содржини, официјално ја најавува добиената инвестиција вредна 500.000 фунти од регионалниот инвестицискиот фонд South Central Ventures (SCV). По тој повод, на 24 јули, во 11:00 часот, се одржa свечен настан на кој присуствуваа министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и претставници од неговиот кабинет. Настанот се одржа во новите канцеларии на InPlayer кои официјално беа отворени на истиот датум. Канцелариите се наоѓаат во строгиот центар на град Скопје во новоотворениот бизнис центар „Челси“ на ул. Никола Кљусев бр.11. Во Скопје се наоѓа и топ менаџмент тимот, оперативниот директор (COO) Ненад Чубриновски и техничкиот директор (CTO) Филип Димчевски, додека извршниот директор (CEO) Џорџ Мик (George Meek) и управниот одбор на компанијата е во Лондон. InPlayer Македонија, моментално управува со тим од 35 вработени и ...
сите 5 | | | веќе видена

IMS Internet Media Services (IMS), подружница на Sony Pictures Television Networks и една од најголемите компании за продажба на дигитални реклами и медиа закуп во Латинска Америка, објави дека постигнала договор за стекнување на мнозински удел во Httpool, меѓународна огласувачка мрежа на повеќе канали, со присуство во Централна и Источна Европа и Азија Во согласност со регулаторното одобрување, договорот ќе создаде една од најголемите компании во индустријата на дигитален маркетинг и рекламирање, со комбинирано работење со кое се поддржуваат повеќе од 6000 агенции и брендови ширум светот и ексклузивно се застапуваат Twitter, LinkedIn, Spotify и повеќе од 5000 глобални и локалните издавачи во 30 земји во Латинска Америка, Централна и Источна Европа и Азиско-Пацифичкиот регион. „ Оваа аквизиција ќе му овозможи на IMS да се развие во некои од најзначајните земји со највисок потенцијал низ цела Европа и Азија и да создаде вистинска глобална компанија. IMS и Httpool заедно можат да понудат крајно решение за ...
сите 7 | | | веќе видена

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х учествуваше во изработката на визуелните ефекти на филмот Спајдермeн, премиерата на филмот е на 6 јули во киното Cineplexx. „ Иако малку видовме од новиот Спајдермен во последниот Капетан Америка: Цивилната Војна, ќе биде интересно да се види неговото воведување во групата Одмаздници за нас Марвеловите фанови, особено кога Спајдермен е 15 годишен тинејџер кој оди во средно училиште, а неговиот „ментор“ е Ајрон Мен. Од првото соло појавување на овој Марвелов лик, очекуваме духовито, жустро освојување со се она со кое Питер Паркер и неговото алтер Его не забавуваат веќе половина век. На овој проект работевме од јануари до мај оваа година, со тим од околу 70 артисти. Марвеловите филмови ни се особено драги проекти, бидејќи сме фанови како компанија, но сепак моментот кога ќе си го видиме името на одјавната шпица, како што е на пример последниот проект, Трансформери: Последниот Витез, кој имаше премиера минатата недела, е токму тој момент, непроценлив, ...
сите 18 | | | веќе видена

Легендарниот џез-состав „THE CHICK COREA ELEKTRIC BAND“ ќе гостува во Скопје, на 2 јули во Метрополис арената во 21 ч., во рамките на нивната светска, ексклузивна турнеја, во организација на „Спектакулум“. Ова е едно од оние случувања кое што градот долго ќе го памети. Станува збор за едно од најголемите живи имиња во сферата на џез-музиката, кое изврши силно влијание врз развојот на овој уметнички жанр. Славниот пијанист и композитор Чик Корија гостуваше во Скопје, во рамките на Скопскиот џез-фестивал во 2009 година со проектот „Ритрн ту форевер“ со Стенли Кларк на бас и тапанарот Лени Вајт, но сега доаѓа со бендот со кој што создаде вистинска духовна, уметничка револуција - Dave Weckl на тапани, John Patitucci на бас, Eric Marienthal на саксафон и Frank Gambale на гитара. На вчерашната прес-конференција по повод концертот на ѕвездите „Чик Корија и Електрик бенд“, присуствуваа музикологот Тина Иванова и сопственикот на радиото Џез ФМ, Ален Хаџи Стефанов. „Македонската публика ќе има навистина ретка можност ...
сите 17 | | | веќе видена

next