На 28.11.2017 г. во хотел Парк во Скопје се одржа конференција на тема „Родово базирано насилство врз жени во спорт“, во организација на Национална мрежа против насилство врз жени и семејно насилство, ТАКТ и Агенција за млади и спорт, со поддршка на Амбасадата на САД во Македонија, а во рамки на кампањата „16 Дена активизам против насилство врз жени“. На 28.11.2017 г. во хотел Парк во Скопје се одржа конференција на тема „Родово базирано насилство врз жени во спорт“, во организација на Национална мрежа против насилство врз жени и семејно насилство, ТАКТ и Агенција за млади и спорт, со поддршка на Амбасадата на САД во Македонија, а во рамки на кампањата „16 Дена активизам против насилство врз жени“. Говорници на конференцијата беа: Горан Никовски - редовен професор на Факултет за физичко образование, спорт и здравје, Силвија Митевска - параглајдеристка и Претседателка на ТАКТ, Дрита Ислами - атлетичарка, Милева Велкова - поранешна ракометарка, Ирена Андреевска - спортска новинарка во МТВ. На конференцијата се ...
сите 65 | | | веќе видена

Бербата на првиот медицински канабис одгледан во Македонија е завршена, следи високо софистициран технолошки процес со кој ќе се произведе екстракт од канабисот и наскоро се очекува производот да биде достапен на локалниот пазар. Процесот на одгледување на растението Сатива со цел производство на лековито масло е исклучително сложен, којшто бара целосно внимание и исполнување на строго дефинирани услови и амбиент. Од компанијата NYSK холдинг информираат дека согласно првичната проценка станува збор за одличен род што ќе даде квалитетен производ, со висок процент на канабиноиди. „ Целиот процес од засадувањето на растението, созревањето и берењето е следен и внимателно набљудуван од нашиот тим составен од експерти во секторот. Нивното знаење и искуство во процесот на преработка ќе биде посебно искористено во следната фаза , каде се прави екстракцијата на маслото од канабис и негово прилагодување за посакувањата намена. Соодветно на постојната законска легислатива за користење на масло од канабис во ...
сите 2 | | | веќе видена

(Скопје, 24.11.2017) – Завар Дизајн ја изложува својата најнова колекција на клуб маси Stones на Skopje Design Week. Колекцијата на мебел се карактеризира со иновативни и уникатни креации, кои со својата визија ја редефинираат формата и ја подигнуваат функционалноста на естетско ниво. Оригинални најчесто рачно изработени, за производите се користат исклучиво квалитетни природни материјали кои ја будат естетиката на металот. Употребувајќи го уметничкиот пристап при изработката на дизајнот за објектите, високата естетика е ставена во функција со цел да се добие мултифункционална скулптура. „ Клуб масите Stones се резултат на способноста да се интегрираат новите технологии и дизајнот, при што пристапот е чисто артистички и визионерски, а финалниот производ не се само функционални предмети туку мебел што во еден тривијален амбиент би бил извор на повисока естетика и облагородувач на просторот. Самиот дизајн ги поместува границите на занаетчиството за да му дадат на ладниот метал нови димензии и убавина, што ...
сите 7 | | | веќе видена

Во пресрет на празниците, модната куќа Елена Лука дизајнираше специјализирана линија свечени аутфити во духот на празничната атмосфера. „Овој период од годината, традиционално креираме уникатна линија на облека со еден посебен, празничен карактер што го заокружува позитивното расположение околу празниците. Секој дизајн има свој препознатлив естетски печат, со што секоја креација е одраз на различниот стилски идентитет на жените. Како најава за оваа линија, направивме фотосесија со Викторија Јаначковиќ која со својата исклучителна енергија го оживеа секој модел пред фото објективот токму онака како што и замислувавме“, изјави Елена Пандева, сопственичка и генерален менаџер на модниот бренд Елена Лука. Елегантната и префинета естетика го дефинира дизајнот на креациите во широка палета на бои со акцент на интензивните нијанси како црвена, зелена, сина, виолетова... Линијата на кроевите варира од нежни, суптилни и женствени силуети до деликатни и артистични форми, што се одраз на различниот карактер и стилски ...
сите 2 | | | веќе видена

Би препорачал на публиката да се опушти и да ужива во она што сме го подготовиле за нив со надеж дека ќе им се допадне. Ве чекаме на Neuland Sensorium, порачува Џијан Емин. П: На 25ти ноември ќе се одржи несекојдневниот Neuland Sensorium настан во Мала Станица, каде македонската публика ќе има чест да ужива, покрај другите уникатни доживувања и во вашата музика. Како вие ја доживувате музиката? ЏЕ : П ред некој ден констатирав дека всушност ова е мој прв солистички настап во Македонија. Драго ми е што се случува на вакво високо ниво, со голем оркестар и врвна техничка продукција, како дел од проектот Neuland во Македонија. Музиката секогаш ја доживувам различно во зависност од самата музика и она што таа го кажува, дали носи некаква порака, дали има суштина и живот во идејата. Секако уште многу други фактори и аспекти одлучуваат за тоа како ќе доживеам одредена музика. Покрај тоа што сум професионален музичар цел живот, се уште можам да слушам музика како обичен слушател и тоа е за мене голема среќа, ...
сите 3 | | | веќе видена

Денес, 20.11.2017, Битолска млекара го одбележа Светскиот ден на детето и истовремено го означи стартот на едукативните работилници во рамки на проектот „Собираме и ре-креираме со Бимилк“, кои во следниов период ќе се одржуваат во повеќе од 60 градинки ширум државава. Со омилениот лик на Битолското Чупе и аниматори облечени во костими на витамини, децата од СОС Детско село Македонија, имаа можност да учествуваат на првата работилница за зачувување на животната средина и со тоа да се стекнат со навики за грижа за природата уште од најрана возраст. Преку интересна едукативна програма, тие учеа како од празните амбалажи од Битолското млеко можат да изработуваат разни корисни предмети што може да имаат секојдневна употреба, со цел да ја научат важноста за рециклирање, но и важноста од стекнување здрави навики и консумирање млеко и млечни производи уште од нивното рано детство. „ Со цел да го покажеме нашиот искрен придонес кон заедницата и децата, Бимилк години наназад го одбележува Светскиот ден на детето преку ...
сите 12 | | | веќе видена

Мартин Видоевски е магистер по Човечки ресурси, меѓутоа неговата моментална професија и животна преокупација ни најмалку не се поклопуваат со она за што се образувал. Тој истовремено е и сертифициран бодибилдинг и фитнес тренер преку Бодибилдинг и фитнес Федерацијата на Македонија и Факултетот за физичка култура, а неговото професионално искуство вбројува и менаџирање на Фитнес центарот во салата „Јане Сандански“. Денес работи како личен тренер во Фитнес центарот во Парк Хотел и Спа, меѓутоа она што е најинтересно кај Мартин е податокот дека од својата 14-та година па сѐ до денес има изгубено повеќе од 30 килограми и сосема го има променето својот животен стил. Вели дека најголем проект кој досега го има работено, а и сѐ уште го работи, е работата на себе. Од 2000 година е целосно посветен на фитнесот и здравата исхрана, а својот баланс вели го наоѓа единствено во истрајноста. Тој всушност денот го започнува пред 6 часот наутро, секојдневно вежба до 7 часот, а сѐ до 16 часот ги одржува тренинзите со своите ...
сите 15 | | | веќе видена

Ладното време не е причина да се затворите дома и да заборавите на добрата забава. Кој е подобар начин да го загреете телото ако тоа не е со добар коктел или добра музика која ќе ви го обземе телото? Да, добро разбравте, коктели пиеме преку цела година. Ги рушиме стереотипите и бариерите, им пркостиме на правилата и гласно велиме, коктелите не се само за на плажа. Постојат многу вкусни коктели кои се создадени за во зима. Најдобриот бармен во Македонија, Филип Арнаудов советува кои коктели се одлични за зимската сезона и кои најдобро одат во комбинација за добра музика и забава. Подгответе се за возбудлива коктел сезона, додадете нота шаренило на студените денови, помешајте ги вкусовите и сетилата и дозволете адреналинот да дивее на подиумот за играње. Прв на листата го става своето ремек дело од коктел, коктелот Белегзија кој е посебен по својата комбинација на автентични македонски пијалоци, лозова ракија во комбнација со сок од јаболко и сируп од слатко од смокви и ванила сируп. Следниот на листа е ...
| | веќе видена

Елена Бубало ‒ Некои ја знаат како фитнес-инструктор, некои како личен тренер, некои по спортските настани што ги организира, но најмногу по нејзината лична групна програма „Total Body Workout by Bubalo“. Но, оние што ја познаваат и одблизу, знаат дека таа е и мајка на шестмесечно бебенце по име Андреј, а, пак, оние што не ја познаваат лично, веројатно се прашуваат како Елена има време за сè? Вели дека вежбањето ја исполнува, а мајчинството ја дополнува, но она што е најважно ‒ со добро испланирано време, баланс се наоѓа во сè. Нејзиното лично мото е дека жената не треба да се запостави во ниту една етапа од нејзиниот живот, а единствена граница да не ја постигнеме целта сме самите ние. Таа е упорна и мотивирана, секојдневно посветена на тренинзите и приватно и професионално. Со спорт се занимава уште од основно училиште, а како тренер за групни и персонални активности е повеќе од 7 години, и тоа постојано надградувајќи се преку повеќе спортски семинари, конгреси и едукации. Вели отсекогаш го сакала ...
сите 9 | | | веќе видена

Еден од најреномираните музички автори во регионот, ДАРКО РУНДЕК се враќа на ТАКСИРАТ за прослава на 20-годишнината од неговиот соло првенец „Апокалипсо“, албумот кој ја означи најголемата пресвртница во неговата кариера. Големиот јубилеј, на 7-ми декември во Младински Културен Центар во Скопје, ДАРКО РУНДЕК ќе го прослави со македонската публика, претставувајќи го специјалниот музичко-сценски перформанс „APOCALYPSO NOW“ од истоимената турнеја со лимитиран број ексклузивни настапи во регионот! На оваа турнеја Рундек го придружуваат седум одбрани музичари, со кои албумот „Апокалипсо“ го разоткрива на сцената во уникатен аудио-визуелен настан, претставувајќи ја сета интимност, убавина и раскош на неговата музика и поетика, а која стана дел од животот на повеќе генерации во регионот, од тинејџерите до луѓето кои зад себе носат и повеќе од пола век искуство. И не случајно на ТАКСИРАТ! Имено, првиот солистички настап на Рундек во Македонија беше токму со „Апокалипсо“ и токму во МКЦ на првиот ТАКСИРАТ. Се чини ...
сите 15 | | | веќе видена

Пет македонски и шест бугарски текстилни компании ги презентираа своите производи вчеравечер во галеријата „Безистен“ во Штип во организација на македонскиот Текстилен кластер во соработка со Моден викенд Скопје. Станува збор за домашните компании „Астибо фешн груп“, „Амор-компани“, „Ист комерц- Санда“, „Кули“ и „Ларс“, и бугарските: „Бода стајл“, „Витал“, „Пирос“, „Нов свет“, „Мартекс 2“ и „Валена“. Пред ревиите публиката имаше можност да го види видео спотот „Одберете креативна професија! Бидете и вие дел од текстилната индустрија“ кој го изработи Текстилниот кластер со кој сакаат на новите генерации да им ги покажат перспективните страни на текстилната индустрија и потенцијалите за кариера во истата. Настанот е во рамките на пограничниот проект ‘‘Градење на интернационална конкурентност на текстилните компании во пограничниот регион МК-БГ‘‘ кој Текстилно Трговско Здружение – Текстилен кластер од Македонија го спроведува во партнерство со Браншовата организација за текстил и облека од Бугарија. Проектот е ...
сите 4 | | | веќе видена

FUNK SHUI е скопски бенд кој комбинира повеќе различни ритмови и алтернативни инструментални музички жанрови. Создаден е пред 7 години во длабочините на МКЦ, а комплетиран од тројца музичари кои создаваат своја лична авторска музика преку долги импровизирачки сесии. Истата година, FUNK SHUI за прв пат своите дела ги наснимува во вид на четири демо песни под наслов „Got Funk?!“. На почетокот во FUNK SHUI членуваат Лука Ѓоргиевски (вокал и гитара), Давид Николовски (тапани) и Стефан Стојанов (бас гитара), а подоцна на негово место се приклучува Михаил Намичев. Досега, бендот има издадено два албума- „Етер“ во 2012 година и „R.E.M“ во 2015 година. Во периодот помеѓу двата албума, бендот го издава синглот со наслов „Огледала“, кој подоцна се наоѓа на вториот албум. По издавањето на вториот албум FUNK SHUI ја снимаат песната „Архетип“, која добива и свој видео запис. Овој сингл е најсофистицираното и најсозреано дело на бендот. Во изминатите години FUNK SHUI имаат настапувано на многубројни музички фестивали во ...
сите 5 | | | веќе видена

Близу 2.000 деца од 60 градинки ширум Македонија ќе учествуваат во креативни и едукативни работилници за зачувување на животната средина Како општествено одговорна компанија, Битолската млекара започна нов голем проект под името „Собираме и ре-креираме со Бимилк“ чија главна цел е поттикнување на навиките за зачувување на животната средина уште од најрана возраст. Проектот подразбира реализација на едукативни работилници наменети за деца од 4 до 5 години, а во нив се вклучени близу 2.000 деца од повеќе од 60 градинки ширум државава. Се работи за иницијатива во која Бимилк ги поттикнува децата да собираат празни амбалажи од Битолско млеко и од нив понатаму да изработуваат разни корисни предмети што може да имаат секојдневна употреба, со цел уште од најрана возраст да ја научат важноста за рециклирање и зачувување на животната средина. Истовремено, проектот има цел да ја поттикне и хуманоста кај децата бидејќи на крајот предметите ќе бидат изложени на голем хуманитарен базар на кој собраните средства ќе бидат ...
сите 13 | | | веќе видена

Со традиција уште од 1952 година, Млекара АД Битола денес е најголемиот производител на млеко и млечни производи во Р. Македонија, задоволувајќи ги секојдневно потребите на повеќе од милион потрошувачи. Покрај долгата традиција и вложувањето во интерес на потрошувачите кои се и во фокусот на деловната стратегија на компанијата, Бимилк постојано инвестира и во развојот, модернизацијата и стандардизацијата на производството. Дополнително, континуираниот развој на млекопроизводството преку воведување современи техники и технологии, изградбата на нови фарми, едукацијата на фармерите за да се обезбедат доволни количини сурово млеко со квалитет што ги задоволува највисоките светски стандарди – се само дополнителни фактори кои истовремено ја потенцираат и одличната соработка и посветеност на Бимилк кон своите кооперанти. Одржувањето коректни партнерски односи на Бимилк со своите добавувачи, како и позитивното влијание врз развојот на фармите со цел да се обезбеди квалитетна суровина, се отсликуваат и врз работењето ...
сите 3 | | | веќе видена

Со задоволство ве информираме дека е познато финалното шоу на Авалон Продукција за историски успешната концертна 2017 година во Македонија. На 22 декември како второ издание на АLL YOU NEED IS LOVE евентот, новогодишен концерт ќе одржи една од најуспешните светски атракции GIPSY KINGS. Актуелната формација на бендот, предводена од Paco & Mickael Baliardo доаѓаат во Скопје со Greatest hits сет, директно да влијаат на предновогодишната атмосфера во Скопје. Со заводливо мешање на традиционалниот фламенко стил со поп и латино ритам, GIPSY KINGS станаа планетарен феномен и кралеви на музичката сцена. Нашата публика ќе ужива во најголемите хитови како: „Volare“, „Bamboleo“, „Baila me“ и уште многу други хитови. Во текот на речиси три децениската кариера, GIPSY KINGS имаше неколку светски турнеи и продадоа над 25 милиони албуми. Еден од родоначалниците на денешниот стил на оваа група, Manitas de Plata, чие вистинско име е Ricardo Baliardo, припаѓа меѓу најголемите гитаристи на сите времиња. После шест номинации за ...
сите 24 | | | веќе видена

На претпоследниот ден од шеснаесеттиот Моден викенд Скопје, вчеравечер во „Скопје Мериот Хотел“ беа прикажани најновите колекции на ателјето „Алшар“, „Walone fashion group“ , српската дизајнерка Ана Трошиќ Трајковиќ и „Shaleva Couture“. Колекцијата “Калеш Анѓа“ која ја потпишува Силвија Миха од ателјето „Алшар“ е инспирирана од истоимената книга на Столе Попов и македонските револуционери, особено од жените и нивната борба за слобода и личен избор. „Кроевите и формите на креациите се инспирирани од македонските носии и облеките на нашите револуционери но претставени со асиметрични и авангардни форми, често со изразен волумен и суптилни детали од македонскиот фолклор.“, вели Миха. Косовската модна куќа „Walone fashion group“ која станува редовен учесник на Моден викенд Скопје, во најновата колекција за есен-зима, 2017/2018 носи модели составени од вечерни тоалети и венчаници. Српската дизајнерка Ана Трошиќ Трајковиќ со колекцијата „42“ за прв пат се претстави пред македонската публика. Креациите се ...
сите 28 | | | веќе видена

Скопје (23.10.2017) Со четири ревии вчеравечер во „Скопје Мериот Хотел“ започна шеснаесеттиот Моден викенд Скопје , под мотото на сезоната #Stopthetraffik. Сезоната есен-зима 2017/2018 ја отвори ревијата на „Papaz“ и колекцијата „Подем на гревот“ чии креации ги потпишува дизајнерот Андреј Папаз Ѓоргиевски. „Централното место во колекцијата ја зазема приказната за Содома и Гомора, два библиски града, синоними за грев, блуд и разврат. Колекцијата „Подем на гревот“, сугерира со нагласена сексапилност, инспирирана од човековата сексуалност и хедонизам. Силуетата во исто време e провокативна и елегантна, употребени се повеќе видови на еко кожа, свилен жоржет, штоф и чоја. Земајќи предвид каде се смета дека Содомa и Гомора се наоѓале териториски, деталите се преземени од традиционалната облека од Блискиот Исток.“, вели Ѓоргиевски за својата колекција. Публиката ја виде и најновата колекција на „Sigma Jewelry“ инспирирана од богатата традиција, засилена со тонови на розево и бело злато, а истовремено проткаена со ...
сите 64 | | | веќе видена

На сите ни е добро познато дека витамините се многу важни за правилен раст и развој на децата, меѓутоа и за подобрување на здравјето воопшто и за одржување добар баланс во организмот кај возрасните. Но, дали знаете што всушност претставуваат витамините? Тие се комплексни соединенија што вашето тело не може да ги произведе само и мора да ги зема од храната во мали дози. Важни се за нормалното биолошко функционирање, односно за растењето, нормалното функционирање на клетките и ткивата и, општо, за одржување на здравјето. Секој витамин си има своја намена и влијае врз подобрувањето на одредени процеси во организмот. Доколку имавте дилеми, накратко ви ги претставуваме 10-те витамини што се најважни за детското здравје. Витамин А – овој витамин го подобрува имунитетот и го зајакнува срцето, а најпознат е по тоа што е одговорен за подобар вид, здрава кожа и за правилен раст. Го има во морковите, зелениот и темнозелениот зеленчук, портокалот, жолтото овошје и зеленчук, јајцата, млекото, павлаката, сирењето и во ...
сите 7 | | | веќе видена

MyGreatRecipes, апликацијата за готвење создадена од македонски девелопери, денес ќе биде објавена на познатата платформа за откривање нови продукти, ProductHunt. MyGreatRecipes е апликација која се стреми да ја подобри вашата продуктивност во кујната преку својата база од 100.000 рецепти надополнети со високо квалитетни фотографии и концизни упатства. Апликацијата овозможува ефикасно пребарување на рецепти по состојки и оброци, организирани во колекции и категории. Со лансирањето на ProductHunt целта е апликацијата да се пласира меѓу првите пет бидејќи со тоа доаѓа голема видливост и популарност како од страна на интернет корисниците, така и од медиумите. Конкуренцијата на ProductHunt е огромна па затоа ќе и треба вашата помош. Поддржете ја MyGreatRecipes апликацијата на овој ЛИНК .
сите 9 | | | веќе видена

Германските пионери на електронската музика, легендарните КРАФТВЕРК ќе настапат во Скопје со извонредното 3-Д шоу од нивната актуелна и исклучително успешна светска турнеја. Концертот на КРАФТВЕРК во Скопје, како ексклузивен настан во организација на ТАКСИРАТ и Password Production, ќе се одржи на 27-ми февруари 2018 година во Вип Арена „Борис Трајковски“. КРАФТВЕРК е една од највлијателните и најзначајните електронски групи во светот чие музичко наследство е легендарно и вонвременско! Како предводник на експерименталната сцена, со својата визија за иднината КРАФТВЕРК ја создаде музичката подлога за дигиталната ера на 21-виот век. Музиката на КРАФТВЕРК изврши огромно влијание врз цел спектар на музички жанрови: од електро до хип-хоп, од техно до синтпоп и не постои речиси ниту еден германски бенд кој толку често се наведува како извор на инспирација и авторитет за илјадници музичари. Поради пресудното влијание и применливоста на електрониката во музиката тие важат за бендот без кој модерната музика денес не ...
сите 44 | | | веќе видена

next