Од 19 јануари па се додека има залихи, Скопје сити мол ја организира шопинг манијата наречена Last Minute Sale. Облека, накит, обувки, спортска опрема, модни додатоци, бела техника, со еден збор сè што сте посакувале да го иматеи е дел од актуелните колекции, ќе можете да го добиете по намалена цена, со попусти до дури 70%. Со оглед дека почетокот на акцијата се поклопува со продолжениот празничен викенд, тоа дава можност деновите да бидат искористени најубаво – во шопинг. Но не обичен, туку таков каде поради големите попусти, со ист буџет ќе може да дојдете не до едно, туку до неколку парчиња облека или други производи. А нема поубаво чувство од тоа да се купи нешто што се посакува, што веќе подолго време е на листата на желби, што ќе ни го разубави денот и што нè прави среќни. И тоа по неверојатно ниски цени поради што на пример, наместо едно или две, ќе можете да купите четири или пет парчиња квалитетна облека од актуелните колекции „Водејќи се по пазарните правила според кои најголемите попусти во ...
сите 12 | | | веќе видена

Во четвртокот вечерта, Марк Закербер фрли дигитален еквивалент на нуклеарна бомба во медиумската индустрија. Во последната објава, извршниот директор на Фејсбук рече дека нивните 2 милијарди корисници „ќе гледаат помалку јавни содржини како објави од бизниси, брендови и медиуми. И јавната содржината што повеќе ќе ја гледате ќе се заснова на истиот принцип.” Импликациите за ова се огромни, особено за брендовите и издавачите кои можеби премногу се потпираат на Фејсбук. Долго време, тоа и не беше така лоша стратегија, бидејќи Фејсбук генерираше неверојатни количини на сообраќај, но најавата на Закербер ги менува правилата. Според Кетрин Хејс, извршен директор на стартапот Vivoom, кој работи со кампањи генерирани од корисниците, менувањето newsfeed-от (централниот дел за објави) на Фејсбук ќе стане проблем не само за издавачите и за сообраќајот, туку и за брендовите, кои ќе почнат да ја губат публиката за која работеле (и платиле) да ја изградат. „Важноста на содржините генерирани од корисниците, кои веќе се ...
сите 4 | | | веќе видена

Во месеците кога рекордната загаденост на воздухот, за жал, е главна тема во нашата држава Охридска банка Сосиете Женерал, преку наградната игра со Mastercard ги повикува граѓаните на заеднички придонес за подобра животна средина. Креативната еко-кампања – „За чист град пазари со нашата Mastercard“ ги охрабрува сегашните и идните потенцијални корисници на услугите на Охридска банка Сосиете Женерал во периодот помеѓу 15.12.2017 и 15.02.2018 да ги користат своите дебитни Mastercard картички и со тоа да бидат дел од големата наградна игра. Целта на кампањата е развивање на еколошката свест и грижата за животната средина, како и истакнување на личните придобивки од здравата навика наречена возење велосипед. Наградната игра „За чист град пазари со нашата Mastercard“ започна на 15.12.2017 и ќе трае точно два месеци, односно до 15.02.2018. Шест дена подоцна, на 21.02.2018 ќе ги дознаеме и среќните 70 добитници на велосипеди. Право на учество во наградната игра имаат сите корисници на Mastercard дебитните картички ...
сите 2 | | | веќе видена

Минатото лето сите очи на глобалната електронска музичка сцена беа насочени кон новиот, спектакуларен изглед на Денс Арената. Надалеку прочуената бина на ЕГЗИТ фестивал со тоа ги прослави првите 15 години постоење, густо исполнети со историски моменти кои заедно со нејзината препознатлива публика ги создаваа и сите најголеми светски ѕвезди. Оваа година фамозната Арена ќе донесе уште мноштво иновации кои ќе мора да се доживеат на лице место, во восхитувачкиот амбиент на најголемиот ров на колосалната Петроварадинска тврдина. Истовремено, ако по утрото на Арената се познава денот, тогаш ултимативната техно екипа во четврток на Арената ја најавува досега најѕвездената листа на изведувачи, испишани на новата, уште подолга страница со која почнуваат следните 15 години! Честа во четврток, 12-ти јули, на оваа листа први да се запишат со своите фуриозни сетови ќе имаат во моментов најголемите техно херои! Во оваа екипа, каква што се сретнува еднаш во животот, заедно ќе играат пионерот и лидер на глобалното техно ...
сите 16 | | | веќе видена

Задоволство ни е да ве информираме дека еден од навистина најдобрите и најголеми диџеи на светот на сите времиња АRMIN VAN BUUREN ќе биде вториот хедлајнер на неверојатно атрактивното издание на OHRID CALLING 2018 година! Како што веќе најавивме, првите хедлајнери на OHRID CALLING 2018 се Dimitri Vegas & Like Mike кои ќе настапат на 01-ви август, ноќ спроти Илинден, на стадионот „Билјанини извори“, додека Аrmin van Buuren како втор хедлајнер, ќе настапи во сабота, на 04-ти август, на истото место. Човекот кој четири години по ред беше прогласуван за најдобар диџеј според списанието DJ Mag, се има закитено со многу признанија и награди. Неговите албуми се продаваат во огромни тиражи, а дел од неговите траки стануваат огромни радио хитови. Радио-шоуто „State of trance“, чиј водител е токму тој, е најслушано радио-шоу во областа на електронската музика, што е уште една потврда за квалитетот на овој Холанѓанец. Настапите на Armin van Buuren секогаш се енергични и полни со одлични нумери, но и со изненадувања. ...
сите 6 | | | веќе видена

Водечките тандеми на електронската музичка сцена (не само последниве неколку години, туку и денес), Axwell & Ingrosso и Dimitri Vegas & Like Mike, доаѓаат за прв пат не само во Македонија, туку и во регионот, идното лето во 2018-та година, и тоа: Axwell & Ingorsso како хедлајнери на Skopje Calling 2018, на 24-ти јуни 2018 година. Dimitri Vegas & Like Mike како хедлајнери на Ohrid Calling 2018, на 01-ви август 2018 година. Едни од најбараните диџејски ѕвезди од областа на светската електронска сцена- AXWELL & INGROSSO, шведското дуо кое беше дел од популарните Swedish House Mafia, во рамките на третото издание на фестивалот SKOPJE CALLING- фестивал кој за брзо време стана препознатлив бренд во нашата земја и во југоисточна Европа, на 24 јуни, на стадионот на АРМ. Axwell & Ingrosso своето деби како дуо го имаат во 2014 година и оттогаш кариерата им оди во ултра нагорен правец, со настапи насекаде во светот, кои резултираат со секогаш полни стадиони. Одличната продукција, впечатливите визуелни ефекти, многу ...
сите 8 | | | веќе видена

ТАКСИРАТ ФЕСТИВАЛ во низата концертни настани со кои во 2018-та го одбележува своето 20-то издание, ви го претставува концертот на култната словенечка група LAIBACH (ЛАЈБАХ) која пред македонската публика, на 27-ми март 2018-та ќе го претставуви фантастичниот нов студиски албум „Also Sprach Zarathustra“! По три години, една од највлијателните групи од југословенските простори со убедливо најголем меѓународен успех, се враќа во Скопје и тоа првпат во МКЦ, на ексклузивен концерт со строго ограничен капацитет и во многу поинтимна атмосфера од било кога досега. Музиката за новиот албум, LAIBACH ја компонираше за театарската претстава „Така зборуваше Заратустра“, основана на едно од најзначајните филозофски дела на Фридрих Ниче, а која ја режираше Матјаж Бергер во Антон Подбевшек театарот во Ново Место. Групата го најави овој албум и со два видеоспота, за нумерите „ Das Nachtlied I “ и „ Vor Sonnen-Aufgang “. Од светската критика пак, овој албум собра исклучителни пофални рецензии оценувајќи го делото како ...
сите 14 | | | веќе видена

Се одржа големиот предновогодишен хуманитарен базар на рециклирани предмети изработени од децата за децата ширум Македонија. Во саботата на 23 декември се одржа долго-најавуваниот хуманитарен базар на рачно изработени предмети од рециклирани амбалажи Битолско млеко, чија главна цел беше да се соберат средства за помош на децата од СОС Детско село Македонија. Преку интересни содржини за децата со повеќе различни активности и Ивце Пивце и Битолското Чупе во главната улога, посетителите на Веро Центарот имаа можност да се забавуваат низ богатата новогодишна програма, а воедно и да го дадат својот придонес кон СОС Детското село, преку купување на некој од предметите кои дечињата од повеќе градови од државата ги изработуваа во своите градинки. „ Да се биде хуман е доблест и вистинска човечка вредност што треба да се негува од најмали нозе. Овој голем хуманитарен базар и собраната донација се само мал, симболичен гест дека со малку труд и љубов можеме да сториме многу, меѓутоа ние, како општествено одговорна ...
сите 72 | | | веќе видена

На 23 декември со почеток во 12 часот во Веро Центарот во Скопје ќе се одржи завршниот настан во рамките на големиот проект „Собираме и ре-креираме со Бимилк“, кој во изминативе 3 месеци се реализираше во повеќе градинки низ Македонија. Настанот е од хуманитарен карактер и таму ќе бидат изложени предметите изработени од амбалажи Битолско млеко, кои дечињата во претходниов период ги изработуваа во своите градинки, а посетителите ќе имаат можност со нивно купување да донираат за СОС Детското село Македонија. Всушност, покрај едукација за грижа за природата и создавање здрави навики преку консумација на млеко и млечни производи, токму хуманоста беше и крајната цел на овој голем проект во кој близу 2.000 деца од 8 градови низ Македонија, заедно со нивното омилено Битолско Чупе, учеа и за солидарноста кон оние што имаат помалку и како да си помагаат едни со други. „ Пресреќни сме што децата од сите градови што ги посетивме одлично ја прифатија оваа наша иницијатива и доколку успеавме барем до половината од нив да ...
сите 49 | | | веќе видена

Главниот град на Германија, покрај својата турбулентна историја, бројните споменици, знаменитости и прочуениот ноќен живот има да ви понуди едно незаборавно искуство за кое, верувајте нема да зажалите. 1. Brandenburger Tor Бранденбуршкатa Капија е една од најпосетуваните обележја на Германија и претставува икона на градот Берлин. За време на својата повеќе од 300-годишна историја, таа одигра многу различни улоги. Капијата претставуваше симбол за мир, војна, победа, терор и војна низ целиот свет, а од 1989 година се залага за повторно обединување на Германија. 2. Fernsehturm Кулата е изградена во доцните 1960-ти години во тогашниот Источен Берлин. Со своите 368 метри, претставуав највисока структура во Германија. Уникатно место каде можете да ја доловите убавината преку прекрасниот поглед над Берлин, со јасна видливост до 42 километри. 3. Музеи Огромниот број од дури повеќе од 200 музеи, меѓу кои ќе најдете некои од најважните лоцирани на едно место во "Museumsinsel”. Во музеите најчесто се прикажани важни ...
сите 2 | | | веќе видена

Покрај веќе најавените гостувања на Kraftwerk и Lord Of The Dance, ТАКСИРАТ во чест на јубилејното 20-то издание во 2018-та година, со задоволство го најавува и концертот на GOGOL BORDELLO, славниот џипси-панк бенд и еден од најимпресивните live бендови на денешницата, кој на 29-ти мај гостува во Младинскиот Културен Центар во Скопје, а во рамки на Seekers And Finders турнејата за истоимениот, нов албум. Комбинирајќи ги панк и ромската музика со хумор и ефектни, хаотични и енергични сценски настапи, Гогол Бордело ( Gogol Bordello ) ја раскажува приказната за имигрантите и дијаспората. Предводникот на бендот, украинецот Јуџин Хуц ( Eugene Hütz ), бегајќи од катастрофата во Чернобил, се вљубува во мистичните тонови и богатството на ромската музика која не ѝ припаѓа на „мејнстримот“, но со која е поврзан и од семејните корени. Живеејќи како бегалец во Европа, и самиот го искусил животот во кој не припаѓа никаде, сѐ додека музичкиот пат не го одведе во Њујорк каде што го оформува бендот. Во 1999-та година го ...
сите 20 | | | веќе видена

Македонскиот супер бенд FUNK SHUI ја промовираше својата нова песна со наслов „Стаклени нозе“, како најава за новиот албум кој е во изработка и треба да излезе во текот на 2018-та година. Музиката и аранжманот се на FUNK SHUI, текстот е на Лука Ѓоргиевски, песната е снимена кај Ангел Ќосев во студио „Подрумот“, а видеото го изработи Михаил Намичев.
сите 6 | | | веќе видена

Со задоволство ве информираме дека е познато финалното шоу на Авалон Продукција за историски успешната концертна 2017 година во Македонија. На 22 декември во рамките на второто издание на АLL YOU NEED IS LOVE евентот, предновогодишен концерт ќе одржи една од најуспешните светски атракции GIPSY KINGS. Актуелната формација на бендот, предводена од Paco & Mickael Baliardo доаѓаат во Скопје со Greatest hits сет, директно да влијаат на предновогодишната атмосфера во Скопје. Со заводливо мешање на традиционалниот фламенко стил со поп и латино ритам, GIPSY KINGS станаа планетарен феномен и кралеви на музичката сцена. Нашата публика ќе ужива во најголемите хитови како: „Volare“, „Bamboleo“, „Baila me“ и уште многу други хитови. Во текот на речиси три децениската кариера, GIPSY KINGS имаше неколку светски турнеи и продадоа над 25 милиони албуми. Еден од родоначалниците на денешниот стил на оваа група, Manitas de Plata, чие вистинско име е Ricardo Baliardo, припаѓа меѓу најголемите гитаристи на сите времиња. После ...
сите 13 | | | веќе видена

Со задоволство сакаме да Ви ја најавиме новата песна на Каролина „Ѕвона“, која претставува нов сингл од претстојниот албум, кој треба да излезе кон средината на февруари 2018-та година. Музиката и аранжманот се на Никола Мицевски, текстот е на Весна Малинова, додека спотот е во режија на Огнен Шапковски- Мелем Продукција. Каролина за новата песна „Ѕвона“ вели: „За сите што ни се во срцата, а не се со нас...И сите песни да стивнат, сите рози да се скинат, љубовта не исчезнува! Се надевам дека ќе уживате во нашава топла приказна, прва од новиот албум што за Вас со огромна љубов го подготвуваме ♥“.
сите 11 | | | веќе видена

(Прилеп, 18.12.2017) - Прилепска Пиварница АД Прилеп од Црвениот крст на Република Македонија (ЦКРМ) доби „Посебно признание“ во знак на благодарност за поддршката во остварувањето на хуманитарните цели и задачи на организацијата. Признанието беше доделено во рамките на 8ми-от Партнерски состанок што се одржа на 13.12.2017 година во Црвениот крст, а на кој учествуваа претставници на корпоративниот сектор како и од Министерството за труд и социјална политика. Важноста на корпоративната општествена одговорност и посветеноста на компаниите кон поддршка на функцијата и улогата што ја има Црвениот Крст беше истакната и од Секретарот на Црвениот крст на Република Македонија, Саит Саити, а истата иницијатива беше поздравена и од министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу. Партнерскиот состанок, се организираше со цел да се промовираат хуманитарните вредности на ЦКРМ и за поттикнување на стратешки партнерства за надминување на проблемите со кои се соочува населението во заедниците. Низ годините на својата ...
сите 11 | | | веќе видена

Забава над забавите, настан на годината, креативност, лудило, адреналин. Фокусот на внимание е сеуште кон Neuland Sensorium, забава која дефинитивно ја одбележа годината. На 25ти ноември, во Мала Станица се случи историја, нешто што македонската публика досега немаше видено. Посетителите имаа можност да го вкусат звукот низ слушалките, да се движат низ лавиринт од форми, визуелни ефекти, шарени коктели и многу расположени лица. Најголема заслуга за музичкиот перформанс има Џијан Емин, кој со своите вештини создаде уметничко дело, внимателно комбиниран звучен мозаик. Првата борбен линија на шанкот ја имаше Филип Арнаудов, и слободно може да кажеме дека изведе вистински спектакал од создавање на коктели. Накратко, за настан на годината слободно може да го прогласиме Neuland Sensorium , место каде што откривме нови светови, нови вештини и измешани сетила.
сите 3 | | | веќе видена

Во соработка со фестивалот Таксират, вечерва започнува клупската програма на деветтото издание на музичкиот фестивал Desonanz. Во целосно распродадената Денсинг сала во МКЦ, вечерва во рамки на Таксират ќе се одржи концертот на ДАРКО РУНДЕК , а по овој концерт официјално започнува и Desonanz програмата посветена на електронската музика, со полноќниот настап на истакнатиот ветеран на светската хаус, техно и електро сцена, Delta Funktionen од Берлин. Сетовите на Delta Funktionen се легендарни во својата техничка софистицираност и прецизност како и сировата креативна енергија која го движи подиумот низ неговите препознатливо долги сетови. За загревање на публиката и затворање на вечерта задолжени се локалните диџеи Apostolski (Drop Series) и Mitrik (Room 313). Утре вечер (петок, 8-ми декември) на малата сцена во Македонската филхармонија, со својот несекојдневен проект Damien Dubrovnik, ќе настапат двајца од најпрославените модерни композитори во современата музика, Loke Rahbek и Christian Stadsgaard – ...
сите 6 | | | веќе видена

Доаѓаат ниски температури и повторно се во фокусот дискусиите за автомобилските акумулатори – па токму за тоа зборувавме со Анџело Василевски од Exide, кој ни ја објасни потребата за вистинскиот акумулатор за нашето возило. Здраво Анџело, ти благодариме за одвоеното време. Да започнеме со Battery Evolution – колку долго постои твојата компанија на македонскиот пазар? Здраво! Батери Еволушн ДООЕЛ Скопје е основана во 2011 година, наменски како преставник, екслузивен увозник и дистрибутер на EXIDE Technologies Group од Соединетите Американски Држави за Република Македонија.Ова е семеен бизнис кој се заснова на 20 годишно искуство на сопствениците во акумулаторската индустрија, како во земјава и интернационално. Јас лично сум дел од Exide од 2008 година, а од 2011 сум предводник и на Батери Еволушн. Зошто одлучивте да работите токму со Exide? Знаете, како компонент од електрониката на секое возило, акумулаторот е многу специфичен сам по себе бидејки не е чист метален или пластичен резервен дел, туку производ на ...
сите 3 | | | веќе видена

Традиција, врвен квалитет и континуиран успех – веќе 65 години Битолска млекара работи на својата цврсто вкоренета мисија да им обезбеди на потрошувачите здрави, вкусни и хранливи производи, со цел да се подигне нивото на свесност и неопходноста од здрав и избалансиран начин на исхрана. Самиот факт дека компанијата е формирана како првата млекарница во Македонија говори за долгогодишната традиција, за беспрекорниот квалитет и за 65-годишната посветеност во работата да се изгради бренд со тежината на името „Млекара Битола“. Бимилк своите корени ги влече од далечната 1952 година, кога од повеќе трговски претпријатија е формирано млекарско претпријатие „Млекар“ Битола, чиј дневен капацитет тогаш изнесувал 10.000 литри, а денес, по 65 години, компанијата може да се пофали со годишна преработка на над 90 милиони литри млеко и производство на повеќе од 54 различни производи. Денес, Битолска млекара е најголемиот производител на млеко и млечни производи во Македонија, секојдневно задоволувајќи ги потребите на ...
сите 29 | | | веќе видена

next