Прочуениот „крт“ во светот на гаџетите, Evan Blass на јавноста и го откри наследникот на моделот S7, смартфонот кој треба да го освои пазарот, Samsung S8. Гласините беа потврдени претходната недела од поканите на Samsung за евентот “ Galaxy Unpacked ” кој ќе се одржи на 29 март, моментот кога Galaxy S8 ќе биде претставен пред целиот свет. Како потсетување, Samsung се очекува да ги објави двата нови новитети од популарната серија Galaxy S до крајот на месецот, и тоа 5,8 инчен Galaxy S 8 и 6,2 инчен S 8 Plus . Според изјавите на неколку еминенти магазини се очекуваат новите телефони да бидат со заоблен О LED дисплеј, заден скенер на отпечатоци, најновиот и најбрзиот Snapdragon 835 chipset, нов гласовен асистент наречен Bixby и 3.5мм џек за слушалки, како дел од многуте нови карактеристики. Претставувањето на новите телефони е исклучително значајно за Samsung , финансиски и перцепциски, особено по одлуката да се повлече од употреба „несреќниот“ Samsung Note 7 . I think this is what you've been waiting for. ...
сите 7 | | | веќе видена

Сите посетители на киното Cineplexx ќе имаат можност повторно да уживаат во најдобрите и најгледаните филмски остварувања од 2016 година, по специјална цена на билет од 100 денари. Доколку пропуштивте да погледнете некои од блокбастерите или сакате повторно да погледнете некој филм кој ве воодушевил, во периодот од 2 до 29 март ќе ги прикажуваме најдобрите 18 филмови од минатата година. За сите љубители на научната-фантастика ќе биде прикажувана приказната за светски познатиот хирург др. Стивен Стрејнџ, „ Доктор Стрејнџ “ и епската битка меѓу Азеротите и Орките во „ Воркрафт: Почеток “ . Љубовната драма „ Сојузници “ со Бред Пит и Мaрион Котиjар се најде на листата најгледани филмови, приказна кого никого не остави рамнодушен, како и романтичната комедија „ Бебето на Бриџит Џонс “ . Еден од најгледаните филмови минатата година е и филмот „ Дедпул “ , базиран на Марвеловиот стрип за неконвенционалниот анти-херој, Дедпул. Секако, тука е и минатогoдишнiот хит „ Инферно “ , снимен според истоимениот ...
сите 3 | | | веќе видена

Valicon, сега веќе традиционално на почетокот на годината ги објави имињата на најмоќните брендови во регионот за изминатата година. Словенечки Valicon и 14-та година во низа го спроведе своето детално истражување на најмноќните брендови во Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија и Македонија, а конечните резултати се најдоа на нивната Топ 25 листа за целиот регион, како и за секоја земја посебно. Истражувањето е спроведено во септември и октомври 2016. година на примерок од 1.000 до 1.500 испитаници по земја. Резултатите се претставени така што тие гарантираат репрезентативност, каде моќноста на еден бренд во Словенија допринесува за половина помалку за неговата моќност и присутност во целиот регион отколку што е тоа случај со подеднакво моќен бренд на два пати поголемиот хрватски пазар. Во споредба со Топ 25 листата од 2015. година првите пет „играчи“ во регионот остануваат исти, но сменет е нивниот редослед. Секако, од наш аспект најинтересна е Топ 10 листата за Македонија на која, кога се ...
сите 2 | | | веќе видена

Вчера, НАСА излезе со големо соопштение за 7 нови егзопланети на растојание од 40 светлосни години оттука. Како би изгледала прошетка по површината на една од тие планети? Вака би изгледала прошетка по површината на TRAPPIST-1d, а ова би бил погледот од TRAPPIST-1e: Утринава и Google не изненади со преслатка анимација по повод новото откритие на НАСА.
сите 23 | | | веќе видена

На листата „наши омилени интернет ликови“ од денеска имаме нов фаворит - Ујар Свежиjот и неговата ненадминлива љубовна поезија. А животот, животот и понатаму продолжува, таканаречен - тивок убиец.
сите 4 | | | веќе видена

Познати се сите детали околу влезниците за претстојниот спектакл SKOPJE CALLING 2017, на кој како хедлајнер е веке најавен #1 world dj MARTIN GARRIX. Влезниците ќе бидат пуштени во продажба од утре (22.02.2017) точно во 09 часот наутро, преку системот Купи Карти За Се, како и преку глобалната мрежа на Eventim во Србија, Хрватска, Бугарија... Билетите ќе бидат по следниве цени и категории: ПАРТЕР - 1000 денари ФАН ПИТ - 1500 денари ВИП - 1500 денари УЛТРА ВИП - 2000 денари ВИП И УЛТРА ВИП влезниците ќе се продаваат исклучиво преку резервации, на телефонскиот број: 077/945505 (секој ден од 10 до 16 часот, освен сабота и недела), и на следниве email адреси: avalonmkevents @gmail.com и contact @kupikartizase.com Иако има само 20 години, Мartin Garrix во моментов не само што е no.1 world dј и официјално, туку тој и со години наназад е неизоставен дел на сите големи фестивалски сцени во светот, како: Coachella, Ultra Music Festival, Tomorrowland и други, каде настапува единствено како хедлајнер. Светската слава ...
сите 12 | | | веќе видена

Во текот на месец февруари во општините Пробиштип, Чашка и Старо Нагоричане, ќе се формираат вкупно три заеднички младински форуми составени од претставници на локалните граѓански организации и претставници на општините кои работат на полето на креирање младински политики, но исто така млади лидери и претставници од бизнис заедницата. Младинските форуми ќе бидат формирани како дел од активностите на проектот „Градење на локални капацитети за креирање на младински политики”, финансиран од Европската унија. Проектот го имплементираат Фондација за Претприемачки сервис за млади и Фондација Евро Центар во соработка со општините Чашка, Пробиштип и Старо Нагоричане. Главната цел на оваа активност е да се придонесе кон зголемување на учеството на младите во процесите на одлучување на локално ниво, како ко-креатори на локалните младински политики. Ќе се формираат форуми во секоја од целните општини, со цел да се одразат локалните ставови на младите луѓе, така што предложените локални мерки директно да одговараат на ...
сите 8 | | | веќе видена

Јавен повик за избор на најдобри бизнис планови и за започнување на бизнис! Главна цел на проектот „Интегрирање на етничките малцинства на пазарот на трудот, преку поттикнување на нивниот потенцијал за вработување” е да го фасилитира процесот на интеграција на младите луѓе од етничките малцинства во земјата, преку зголемување на нивната конкурентност на пазарот на трудот. Целни групи на проектот се: млади луѓе и жени од етничките малцинства од земјата, релевантни институции и организации кои работат на поддршка на жените и малцинствата, како и компании како потенцијални работодавачи. Проектот е со времетраење од декември 2015 до август 2017 година. 1. Услови за учество и наградување - Право на учество имаат млади лица на возраст од 18 до 35 години; - Секој учесник на натпреварот има право да аплицира само со еден бизнис план; - Со еден бизнис план може да учествуваат најмногу 4 лица. Услов за добивање на паричната награда е формирање на претпријатие. Претпријатието треба да се основа по завршување на ...
сите 15 | | | веќе видена

Првото големо ЕГЗИТ Лето на љубовта доби нови хедлајнерски засилувања за своите, дури два фестивали на Јадранско Море, Си Стар (Sea Star) во Умаг, кој ќе се одржи на 26-ти и 27-ми мај, како и четвртиот по ред Си Денс (Sea Dance) на плажата Јаз во Будва кој е закажан од 13-ти до 15-ти јули! Кон фестивалското цунами на кое со ЕГЗИТ до хрватскиот брег стигнаа и Продиџи, Дубиоза Колектив и Урбан & 4 сега се придружува и нов, уште поголем бран изведувачи кој го предводат владетелите на светската електронска сцена и најбараните регионални херои. Добитникот на Греми, три БРИТ и дури 10 Ем-ти-ви награди, легендарниот шоумен Фетбој Слим ( Fatboy Slim ) се враќа на Умаг по точно седум години од антологискиот настап во Стела Марис, на кој допатуваа луѓе од целиот регион! Ова ќе биде увертира во овогодишната официјална прослава на 15 години од неговиот настап на плажата во Брајтон, каде што на 14-ти јули 2002 година настапи пред рекордни 250.000 луѓе! Хедлајнерската линија ќе ја прошири и лидерот на германската ...
сите 5 | | | веќе видена

Нецели месец дена по премиерата во соседна Србија синоќа во Cineplexx и публиката во Скопје го имаше задоволството да го проследи продолжението на љубовната приказна на Зоне и Мане. Со прилично изменета и подмладена актерска екипа, нешто што е сосема разбирливо со оглед на тоа дека првиот дел својата премиера ја имаше пред цели 15 години, „Зона Замфирова 2“ синоќа во Cineplexx во Скопје ја имаше и својата македонска премиера. Настан кој дополнително го збогати присуството на актерската екипа меѓу која секако најмногу внимание привлекоа двете главни улоги - Бранкица Себастијановиќ, која го толку ликот на Зоне и Милан Васиќ, кој го глуми ликот на Мане. „ Искрено, сметам дека публиката додека го гледа овој филм не треба да прави споредби помеѓу мене и Војин Четковиќ. Едноставно треба да ужива во нашето толкување на оваа приказна. Со ликот на Мане имаме многу сличности. Тој, исто како и јас, е вредно момче кое знае што сака во животот, голем е работник и знае да сака. Оваа улога е нешто сосема ново за мене со ...
сите 2 | | | веќе видена

Проклетството на Олимписките игри не е ништо ново, а само повторно доби на популарност минатото лето пред ОИ во Рио кога се појавија слики од запуштените олимписки борилишта во Атина и нејзината околина. По тие фотографии од Атина беа објавени уште неколку галерии со слична содржина, само збогатени со нови документирани олимписки објекти во распаѓање од дел од останатите летни и зимски олимписки игри. Тема која од организацискиот одбор на ОИ 2016 истакнуваа дека ќе ја избегнат со пренамена на олимпиското село и објектите во Рио де Жанеиро во објекти кои им се нужно потребни на локалното население. Денеска, пола година по ОИ во Рио од тоа нема ништо, нешто за што зборува и видеото подолу во кое јасно се гледа дека Рио 2016 е само последното поглавје од олимпиското проклетство и уште еден атрибут на сите кои сметаат дека одржувањето на овој спортски настан е преголем и неоправдан трошок. Разно
сите 3 | | | веќе видена

Има некои паузи кога иако е убаво времето, не ти се мрда од биро. Обично остануваш сам во канцеларија и забегуваш во „она“ ќоше на Јутјуб. И таму го наоѓаш Баба космичкиот бербер.
| | веќе видена

Лубутина е златен ретривер од Менхетн, а прошетката со неа никогаш не е обично искуство. Таа дели гушки на сите што ќе ги сретне по пат. Пред да се запознае со гушкањето, Лубутина сакала да се држи за раце (шепи) :).
сите 109 | | | веќе видена

На почетокот на милениумот, излезе Нокиа 3310, телефон што ја промени индустријата на мобилни. 17 години подоцна, повторно е лансиран. Според некои извори, телефонот ќе чини 59 евра и ќе биде откриен заедно со новите смартфони на Нокиа на Mobile World конвенцијата на 26-ти февруари. Легендарнот телефон стана фаворит на корисниците па дури и интернет меме заради „вечната“ батерија. Но, кога другите компании се префрлија на екрани на допир, започнаа проблемите на Нокиа . Се надеваме дека Нокиа 3310 ќе им стави крај на тие маки.
сите 4 | | | веќе видена

Најжешката глобална ѕвезда во моментов, Martin Garrix, за прв пат како no.1 world dj доаѓа во регионов и тоа како хедлајнер на фестивалот SKOPJE CALLING 2017. После феноменалниот почеток на Skopje Calling, лани, со настапите на хитмејкерите David Guetta, Robin Schulz и Kungs, годинава Скопје ќе биде домaќин на човекот којшто не е само најголема диџеј ѕвезда во светот во моментов, туку е и ултимативен глобален суперстар на целата планета. Настапот на Martin Garrix ќе се одржи во рамките на фестивалот Skopje Calling на 23 јуни, на ребрендираниот стадион „Филип Втори“ (Телеком Арена). Иако има само 20 години, Мartin Garrix во моментов не само што е no.1 world dј и официјално, туку тој и со години наназад е неизоставен дел на сите големи фестивалски сцени во светот, како: Coachella, Ultra Music Festival, Tomorrowland и други, каде настапува единствено како хедлајнер. Светската слава ја стекнува на 17 годишна возраст, со мега-платинестиот хит „Animals“, а во моментов е актуелен со хитовите „In the name of ...
сите 13 | | | веќе видена

Доколку доцна ви текна да прошетате за Денот на вљубените, искористете го 8-ми март за да прошетате по некои од најромантичните дестинации во Европа. Амстердам Ниеден град во Европа не може да се мери со романтичната аура на главниот град на Холандија. За најромантично искуство, изнајмете брод со опција за спиење и уживајте во автентично искуство на каналите. Доколку сакате да го посетите за 8-ми март, туристичката агенција Папилон има супер понуда! Париз Листата на најромантични европски градови не би била комплетна без градот на светлината - Париз. Како ви звучи пиење шампањ под Ајфеловата кула со одбрано француско сирење? За овие „подалечни“ дестинации при рака ќе ви дојде брз кредит како оној на Forza , за целосно да може да уживате во раскошот на овој град. Прага Романтичната страна на Прага секоја година ја откриваат илјадници туристи од целиот свет. Неизбежниот шарм и зачудувачката архитектура се само дел од причините заради кои треба да го посетите овој град. Будимпешта Иако е еден од најпотценетите ...
сите 2 | | | веќе видена

Една од најпрепознатливите светски музички ѕвезди Шон Пол (Sean Paul) во сабота, 15-ти јули ќе ја приреди завршната журка на овогодишниот, четврти по ред Си Денс (Sea Dance) фестивал. Популарниот Јамајканец, добитник на две „Греми“ и дури четири „МОБО“ награди, зад себе има повеќе од 30 светски хитови како што се „Get Busy“, „Temperature“, „Gimme The Light“ или „We Be Burning“, а на таа листа посебно се издвојуваат неговите веќе легендарни дуети! Оваа зима ја освои планетата со мегахитот „Rockabye“ и групата „Клин Бандит“, а веќе во наредната недела му се насмевнува и нова Греми награда за песната „Cheap Thrills“ изведена во дует со Сиа. За легендарноста на музичарот од Кингстон најдобро говори листата на ѕвезди со кои има снимено дуети, а на која се наоѓаат и Бијонси, Ријана, Кајли Миног, Џеј Зи, Енрике Игл есиас, Сантана, Мејџор Лејзер, Ники Минаж, Миси Елиот и десетици други. Но како да тоа не е доволно, Шон Пол деновиве се движи кон самиот врв на британската топ листа со потполно новиот хит „No Lie“, ...
сите 4 | | | веќе видена

next