На првиот фестивалски ден на кој како главна ѕвезда ќе настапи популарниот AFROJACK, шоуто ќе го отвори младиот и талентиран диџеј RAVITEZ. DJ RAVITEZ е млад диџеј од Холандија, чија кариера започнува пред 7 години. Неговата работа и страст кон музиката првично ја забележува тимот на Nicky Romero од Protocol Recordings, а потоа и AFROJACK кој го зема во неговиот тим, давајќи му привилегија да ја дели сцената со некои од најголеми имиња на светската електронска сцена и со него е придружуван на турнеите по светот и фестивалите како: Ultra Music Festival (Мајами), Tomorrowland (Белгија), EDC (Лас Вегас), Untold Festival (Романија) и многу други. Билетите за фестивалот OHRID CALLING ќе бидат пуштени во продажба од понеделник (24.04.2017) преку продажната мрежа на Купи Карти За Се низ цела Македонија, Југотон и онлајн, по цени од: 1000 денари ПАРТЕР 1.500 денари ФАН ПИТ 1.500 денари ВИП 2.000 денари УЛТРА ВИП БЛОК ВЛЕЗНИЦИ ЗА ДВАТА ФЕСТИВАЛСКИ ДЕНА: 1.500 денари БЛОК ВЛЕЗНИЦА за ПАРТЕР 2.000 денари БЛОК ВЛЕЗНИЦА ...
сите 66 | | | веќе видена

На девојките и дечките од Beatrix Crew им е потребна вашата помош да бидат дел од ESDU Светското првенство во модерни танци кое од 22-28 мај се одржува во Пореч, Хрватска. Тимот на Beatrix Crew деновиве ја започнa својата триесетдневна мисија во која тие би биле пресреќни кога би се вклучиле и вие. Со цел да го остварат својот сон и да бидат дел од ESDU Светското првенство во модерни танци 2017 , кое од 22-28 мај се одржува во Пореч, Хрватска, тие го лансираа нивниот "Generosity" проект. Пред 2 години тимот на Beatrix Crew беше вицешампион, а оваа, со ваша помош, тие се надеваат дека ќе го остварат својот сон, ќе отпатуваат за Пореч и таму ќе заседнат на светскиот трон! Сите детали како и можноста да бидете дел од "GENEROSITY" проектот на Beatrix Crew ги имате на следниов линк .
сите 19 | | | веќе видена

Големиот светски хит, анимираниот филм "Маша и Медо" ќе биде прикажан во киното Cineplexx на 20. Април. Руската анимирана серија "Маша и Медо" е една од најпопуларните франшизи благодарение на благородните ликови Маша и нејзиниот пријател Медо, остар хумор и забавно третирање на актуелните теми со едукативна содржина. Големиот светски хит, анимираниот филм "Маша и Медо" ќе биде прикажан во киното Cineplexx на 20. Април. Руската анимирана серија "Маша и Медо" е една од најпопуларните франшизи благодарение на благородните ликови Маша и нејзиниот пријател Медо, остар хумор и забавно третирање на актуелните теми со едукативна содржина. Емитувана во 120 земји, а за само 20 видеа на YouTube каналот беа собрани над милијарда прегледи. По огромниот успех постигнат од страна на креаторите во соработка со дистрибутерите во различни земји од целиот свет одлучија да им овозможат на најмладите и нивните родители да уживаат во својот омилен цртан на големиот екран! "Маша и Медо" ја освои наградата за најдобра анимација ...
сите 33 | | | веќе видена

Сите добро знаеме колкава фама се крева за матурските прослави кај нас, но и покрај трендовите и она што е ин, запаметете - пред сè треба да се чувствувате удобно во нешто што ви прилега вам. Инспирирај се од Дизни принцеза Не велиме да се маскираш во принцеза, туку едноставно да добиеш инспирација од омилените Дизни ликови. Дали тоа ќе биде бојата на фустанот, некој детаљ или самиот крој - оставаме на тебе. Избери нешто уникатно Иако оваа фраза е прилично излитена, сепак вреди да се спомне - никој не рече дека мора да се придржуваш кон актуелните трендови. Избери го она што го отсликува твојот карактер и дух. Фустан создаден за танцување Пократок фустан не значи помалку гламур - варијанти има многу, но едно е сигурно - со пократок фустан ќе бидете главни на подиумот за танцување. Елеганција со долги ракави Порано долгите ракави се сметаа само како начин да не ни биде ладно. Сега, фустаните со долги ракави се едни од најмодерните и најбараните, а со помош на брзите кредити на Forza , ќе се осигурате дека ги ...
сите 7 | | | веќе видена

Директорот на ЈП Паркинзи на Општина Центар, Саша Богдановиќ на денешната конференција за медиуми ја претстави мобилната апликација за паркинг услуги за корисниците и жителите на Општина Центар. Следејќи ги глобалните трендови во технологијата, во насока на задоволување на современите потреби на корисниците на паркиралиштата кои се под ингеренции на Општина Центар, ЈП Паркинзи на Општина Центар разви и ја стави во употреба апликацијата за мобилни уреди – ПОЦ , изјави директорот Саша Богдановиќ. „ Мобилната апликација овозможува брзо и едноставно добивање на сите потребни информации во врска со паркиралиштата со кои стопанисува ЈП Паркинзи на Општина Центар, статус на корисничките договори, плаќање на паркинг услуги со СМС, купување на Припејд дневна паркинг карта, најава на гости, плаќање на Дневна паркинг карта со електронски картички, известувања и новитети“ . Апликацијата е достапна за Android и iOS платформите. Сè што треба да се направи е да се симне апликаијата на ПОЦ со кириличен фонт од Google play ...
сите 11 | | | веќе видена

Најновото издание на легендарната филмска акција „Брзи и бесни8“, од 13 април 2017 година, ќе се емитува на платната во киното Cineplexx! Сите посетители на овој филм, во наредниот период, ќе бидат дел од наградна игра што ја организираат автомобилската компанија Ford и Cineplexx. Имено, секоја влезница за овој филм ќе биде потенцијален добитник на Ford возило со полн резервоар за викенд возење, два редовни сервиси и две хемиски чистења на возило. Исто така, за посетителите следуваат уште многу други изненадувања. За премиерата, која ќе се одржи на 13 април, на платото на Сити Молл с о почеток од 19 часот се организира и Men’s Night, каде што сите посетители на City Mall и на Cineplexx ќе уживаат во одлична забава со ексклузивните Ford модели! Ве очекуваме!
| | веќе видена

Сакаме да ве информираме дека група на ученици од Меѓународното училиште „НОВА“ вечерва организираат хуманитарен концерт насловен „TEENAGE RIOT“, за помош на Центарот за лица со интелектуална попреченост „Порака“, со почеток од 19 часот, во Денсинг салата на Младинскиот културен центар во Скопје. Хуманитарниот концерт е дел од проектот ЦКА- ПХВ (Црвен Крст во акција- Промоција на хумани вредности), кој се реализира во соработка со Меѓународното училиште „НОВА“. Како што веќе најавивме, на овој настан учество ќе земат и повеќе познати македонски бендови: АРЕА, PMG Кolektiv, MILLKO, FUNK SHUI, KHARA и LINCOLN LETTER. Специјално изненадување на вечерта ќе биде настапот на корисниците од дневниот центар „Порака“ заедно со бендот FUNK SHUI. LINE UP: LINKCOLN LETER: 20:00-20:30h KHARA: 20:40- 21:10h FUNK SHUI: 21:25- 22:00h AREA: 22.10-22:50h MILKO: 23:10- 23:40h PMG: 00:00- 00:30h Цената на еден билет ќе чини 250 денари, а собраните средства од влезниците ќе бидат донирани во Центарот за лица со интелектуална ...
сите 16 | | | веќе видена

Интензивниот и експлозивен бенд Apocalyptica утревечер настапува во Скопје, овој пат во рамките на нивната можеби најатрактивна турнеја, со наслов „Plays Metallica by four cellos“. Концертот кој е во организација на Авалон Продукција ќе се одржи во арената „Борис Трајковски“, со почеток од 20 часот. Во пресрет на утрешниот концерт, членовите на бендот Eicca Toppinen и Mikko Siren преку видео порака, на македонските фанови им порачаа дека утрешниот концерт ќе биде можеби еден од највозбудливите на Apocalyptica досега. - Многу сме возбудени што доаѓаме повторно во Скопје. Ве покануваме да дојдете на концерт, заедно да ги пееме најдобрите хитови на Металика! - велат членовите на бендот. Спојувајќи ја класничната музика со хеви метал, Apocalyptica стекна светска слава и привлече огромно внимание кај фановите и медиумите. Со оваа оригинална идеја и врвна интерпретација на најголемите хитови на Metallica, момците од Apocalyptica докажаа дека универзалниот јазик на одличната музика не познава жанровски ...
сите 19 | | | веќе видена

„ProteinLab“ е новата локација на која скопјани ќе можат да најдат висококвалитетни суплементи кои се неопходни за целосна спортска исхрана. Се работи за специјализирана продавница која се наоѓа во кулата на Горење на булеварот Партизански Одреди до Skopje City Mall, а ќе понуди широка палета на производи од светски докажаните брендови со исклучителен квалитет и состав - Scitec Nutrition, FullForce Nutrition и PharmaFirst Nutrition. Покрај суплементите, „ProteinLab“ ќе понуди и вкусни протеински smoothie шејкови. Отворањето на продавницата е закажано за 8-ми април, сабота, во 11:30 часот. За забавата ќе биде задолжен познатиот хип-хоп диџеј Гоце, а освен со протеински шејкови, гостите ќе бидат пречекани и со енергетски пијалоци без шеќер од поддржувачите на овој настан – Red Bull. Домаќините обезбедија и специјални попусти, подароци и понуди кои ќе важат само на денот на отворањето. „Сакаме уште од првиот ден да покажеме колку ентузијазам вложивме во ProteinLab и сè што е поврзано со овaa малa, за нас многу ...
сите 6 | | | веќе видена

Ирина Тошева ја затвори втората вечер на Моден викенд Скопје. Тошева на оваа колекција соработува со американскиот уметник Mark Lovejoy, кој се погрижи за дезените на колекцијата, а за модните додадоци се погрижи „Mighty Jewelry“ кој изработи накит со минијатурни пејсажи од природата. Жители сме на планета со загрозена средина. Ова глобално прашање станува се поалармантно и сите треба да размислиме што правиме за подобрувањата на состојбите дури и на ниво на индивидуи. Се трудам и преку својата работа да зборувам за важноста на заштитата на природата. Дизајните говорат за ова, а и презентациите на колекцијата преку фотосесијата што следи.
сите 23 | | | веќе видена

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х учествуваше во креирањето на визуелните ефекти на најновиот проект во кој се појавува Скарлет Јохансон во вид на супер херој според јапонските манга стрипови. На 30 март во киното Cineplexx започнува со прикажување најновиот проект во кој се појавува Скарлет Јохансон во вид на супер херој според јапонските манга стрипови, филмот „ Ghost in the Shell” на режисерот Руперт Сандерс. Покрај Јохансон, во филмот се појавуваат и Пилу Азбек и Такеши Китано. „ Ghost in The Shell” е доста популарен јапонски стрип, еден од класиците на манга правецот “ изјави Кристијан Даниловски, еден од основачите на ФХ3Х. „ Ова е прв пат оваа франшиза да се појави во форма на игран филм, иако како серија датира од деведесетите години. И секако, научно фантастичниот жанр нас ни отвора простор да се истакнеме со она што ние го работиме и го знаеме и со нетрпение очекуваме да го видиме резултатот. На проектот работевме од мај 2016 до јануари 2017 година со тим од 130 ...
сите 13 | | | веќе видена

Македонија избира, светот ќе проба! Македонија по десети пат оваа година ќе ги избере најдобрите бармени кои ќе ја претставуваат државата на Светското првенство во Копенхаген, Данска. Оваа година првенството ќе се одржи во Скопје Мериот Хотел, на 28 март со почеток во 11 часот. Како и досега, бармените ќе се натпреваруваат во две категории, класична подготовка на коктели и „флертендинг“ што подразбира жонглерски акробации со барската опрема. Натпреварот е поделен на два дела, квалификации и финале во кое учество ќе земат најдобрите 12 натпреварувачи. Натпреварувачите се оценуваат од две комисии, технички судии и „тестинг“ судии. Новина оваа година е што натпреварувачите треба да подготват коктел во категоријата во која ќе се натпреваруваме на Светското првенство на бармени, односно категоријата Long Drinks. Здружението на бармени на Македонија испраќа отворена покана до сите заинтересирани да дојдат на 28 март во Мериот Хотел за да ги поддржиме луѓето кои секојдневно ги среќаваме во баровите, ни ги ...
сите 8 | | | веќе видена

На 12ти мај, македонските и регионалните експерти за односи со јавноста, комуникации и социјални медиуми ќе имаат единствена можност да ги совладаат најновните трендови во кризни комуникации во ера на социјални медиуми, со помош на Доналд Стил, интернационален експерт за менаџирање со кризи и градење на глобална репутација. На оваа ексклузивна, еднодневна работилница, Доналд ќе им помогне на македонските и регионални колеги да ги идентификуваат можните кризи во нивните компании, да подговат план за кризна комункација, да креираат стратегија за менаџирање со медиуми во време на криза и успешно да се справат со негативен публицитет и критики. Доналд Стил е поранешен директор за комуникации во BBC и директор и партнер во Kenyon International Emergency Services, една од водечките светски компании за менаџирање на кризи во авио индустријата. Тој е и редовен предавач на престижниот London School of Economics. Билетете за овој екслузивен настан можат да се купат на официјалната веб страна на Пи Ворлд: ...
сите 5 | | | веќе видена

Хрватскиот бенд Елементал оваа сабота подготвува изненадување за своите фанови во Македонија. 18 март, „Вип Арена Борис Трајковски“ е местото каде што „Елементал“ ќе прослават 10 години од својот прв настап во Скопје со нивното концертно шоу „Денот Е“. После сите успешни клубски свирки, за првпат настапуваат на голем концерт во Македонија каде што ќе ги испеат сите најголеми хитови од претходните 19 години, како и песните од најновиот албум „Тјело“. Влезниците во претпродажба може да се купат по цена од 300 денари, а потоа по 400 денари во Пола Југотон и на продажните места на Купи Карти За Се. Почетокот на концертот е закажан за 20:30 часот. 19 години од нивното постоење, 10 години во Скопје рима, ритам и музика со Елементал.
сите 17 | | | веќе видена

Задоволство ни е да ве информираме дека група на ученици од Меѓународното училиште „НОВА“ ќе организираат хуманитарен концерт насловен „TEENAGE RIOT“, за помош на Центарот за лица со интелектуална попреченост „Порака“, кој ќе се одржи на 12 април, со почеток од 19 часот, во Денсинг салата на Младинскиот културен центар во Скопје. Хуманитарниот концерт е дел од проектот ЦКА- ПХВ (Црвен Крст во акција- Промоција на хумани вредности), кој се реализира во соработка со Меѓународното училиште „НОВА“. На овој настан учество ќе земат и повеќе познати македонски бендови: АРЕА, PMG Кolektiv, MILLKO, FUNK SHUI, KHARA и LINKOLN LETTER. Специјално изненадување на вечерта ќе биде настапот на корисниците од дневниот центар „Порака“ заедно со бендот FUNK SHUI. Цената на еден билет ќе чини 250 денари, а собраните средства од влезниците ќе бидат донирани во Центарот за лица со интелектуална попреченост „Порака“. Инаку, програмата Црвен крст во Акција- Промоција на Хумани Вредности (ЦКА-ПХВ) претставува национална алатка за ...
сите 45 | | | веќе видена

Еден од најголемите бендови на нашето време The Killers, ќе настапи во среда 5-ти јули, на таканаречениот „нулти ден“ на овогодишниот Exit! Ова ќе биде новиот Get EXITed, специјалниот настан во чии рамки и Роби Вилијамс пред две години приреди вистински спектакл пред повеќе од 33.000 луѓе на Ушче. „Еден од најголемите бендови на векот“, „Најголемиот американски рок бенд“, „Најдобриот голем бенд на светот“, се само дел од цитатите за The Killers што ги напишаа светските медиуми како што се NME, MTV, VICE и бројни други. Сопствениците на четири Бр.1 албуми и добитници на дури девет престижни награди за најдобар светски рок бенд, на Петроварадинската тврдина доаѓаат во рамки на ексклузивната турнеја на која ќе настапат во вкупно десетина земји меѓу кои се С.А.Д., Велика Британија, Шпанија и Србија! Оваа турнеја веќе важи за една од најбараните годинава, па и нивниот јулски концерт во недогледниот Хајд Парк е распродаден за само неколку дена, додека цената на влезниците на црниот пазар за тој концерт се движи до ...
сите 9 | | | веќе видена

Од синоќа Германецот е дел од одбраното НБА друштво од кое пред него дел станаа само уште пет легенди. Карим Абдул-Џабар, Карл Мелоун, Коби Брајант, Мајкл Џордан, Вилт Чембрлен и од синоќа - Дирк Новицки. Тоа е големата НБА шесторка од која Германецот синоќа стана дел по своите 25 поени во победата на Мавси над Лејкерси. Пред дуелот со гостите од Лос Анџелес на Новицки му беа потребни 20 поени да ја мине границата од 30.000 поени, граница која тој ја помина веќе на почетокот на втората четвртина, со шут во негов стил за ерупција во арената во Далас. До магичната бројка ветеранот стигна во својата 19-та НБА сезона додавајќи уште едно големо остварување на листата импресивни достигнувања кои само го зацврстија неговото место на врвот на најдобрите европски кошаркари на сите времиња. Секако, доколку ова лето не се одлучи за заминување во пензија, за Новицки ќе биде достижно и петтото место на вечната листа на кое во моментов Чембрлен има 1.400 поени повеќе од Германецот. Човекот заслужен за вонсерискиот шут на ...
сите 75 | | | веќе видена

Почитувани, со огромно задоволство сакаме да Ве информираме дека легендарниот џез состав предводен од култниот џез пијанист,”THE CHICK COREA Electric Band” на 2ри јули ќе гостува во Скопје. Во склоп на оваа ексклузивна светска турнеја и македонската публика за прв пат ќе има шанса да го слушне во живо проектот, кој засекогаш ќе остане дел од музичката револуција во џез музиката. The Chick Corea Elektric Band е еден од неколкуте џез состави кои дефинитивно внесоа револуција во самата уметничка форма во џез музиката. Нивниот истоимен деби албум од 1985 година пристигна како гром од ведро небо, спојувајќи неколку правци - џез, рок, латино и фанк. Овој класичен квинтет состав: Chick Corea –Пијано Dave Weckl – Тапани John Patitucci – Бас Eric Marienthal – Саксафон Frank Gambale – Гитара Во текот на осумдесеттите и деведесеттите години издаде неколку албуми, кои што извршија огромно влијание од Хип Хоп музиката, до сите најдобри џез музичари на денешнината. Chick Corea - Пијанист, ...
сите 19 | | | веќе видена

Еден од најпознатите светски музички артисти на денешницата, суперпопуларниот диџеј AFROJACK, премиерно ќе настапи ова лето во Македонија, и тоа на второто издание на фестивалот OHRID CALLING 2017, ноќ спроти Илинден, на 01 август, на стадионот „Билјанини извори“ во Охрид. Поради фактот што AFROJACK е еден од најтиражните изведувачи на дeнешницата, а воедно можеби и највлијателниот диџеј и продуцент, неговото доаѓање во Македонија со нетрпение се очекуваше во целиот регион. Зад себе има Греми награда, а неколку години по ред, како и годинава, се наоѓа во топ 10 најдобри диџеи според сите релевантни диџеј листи. Nick van de Wall, во јавноста познат како AFROJACK е меѓу другото е познат и со соработките со David Guetta, Beyonce, Pitbull, Ne-Yo, Nicki Minaj и Skrillex, коиштосе само дел од светски познатите музичари со кои тој досега соработувал. Светската популарност ја стекнува со првиот албум, насловен „Forget the World“ кој го лансираше во ѕвездите и му го осигура место на сите големи светски и европски ...
сите 16 | | | веќе видена

Фристајл е дисциплина која неретко знае да биде тежок залак дури и за најпознатите светски рапери. Проблем кој очигледно го нема Хари Мек кој во шесте минути подолу, сместени на Венис бич, Калифорнија, само докажува зошто бргу стана вистинска Јутјуб сензација.
сите 31 | | | веќе видена

next