Питстоп

Хорхе Лоренцо денеска успеа да ја прекине серијата од три последователни победи на својот ривал Кејси Стонер, откако Шпанецот успеа да триумфира на денешната ГН на Сан Марино. Хорхе Лоренцо ја освои својата трета победа во сезоната, а за победата да биде послатка се погрижи и Дани Педроса, кој му ја одзеде втората позиција на Стонер при шест круга до крајот. Лоренцо сега има заостанување од 35 поени во генералниот пласман. Лоренцо се најде на првата позиција по одличниот старт, а зад него следуваа Кејси Стонер и Дани Педроса. Иако трката наликуваше на борба на само три мотоцикли, одличен перформанс покажа и Валентино Роси. Италијанецот стартуваше од 11 позиција, но до вториот круг тој успеа да се искачи до петтата позиција. И покрај добриот старт на Роси, тој ја изгуби позицијата од страна на Симончели, Довициозо и Спајз. Слична судбина го снајде и Стонер, кој во првите 12 кругови му вршеше притисок на Лоренцо, а подоцна Стонер се најде во битка со третопласираниот Педроса - која ја изгуби. Третата позиција ...
сите 8 | | | веќе видена

Возачот на Ferrari, Фелипе Маса, за шпанскиот весник El Pais изјави дека тој не изгубил ништо од талентот кој го покажа во 2008 година, кога Бразилецот заедно со Луис Хамилтон се бореше за освојување на шампионската титула. Во 2008, Фелипе Маса ја изгуби шампионската титула во последните мигови од последната трка, во доста тесна битка со Луис Хамилтон. На крајот, Луис Хамилтон ја освои шампионската титула со само еден поен предност пред Фелипе Маса. Истата судбина му се случи и на Луис Хамилтон една година порано, кога Кими Раиконен во последната трка успеа да му ја одземе титулата на дебитантот Хамилтон. „Ништо не е променето од тој момент, јас сум сеуште истиот возач. Иако резултатите се занемарени, јас сеуште ја имам истата амбиција и посветеност.“ - изјави Маса. Новинарот на El Pais го запраша Фелипе Маса дали раѓањето на синот и сериозната несреќа во 2009 го направиле повнимателен возач. „Тие две работи носат искуство, но ништо од тоа нема влијание кога ќе седнам во болидот. Во тој момент заборавам на ...
| | веќе видена

Втората шампионска титула за Фетел е веќе на повидок, откако Германецот ја „уби“ својата конкуренција на седум трки до крајот. Актуелниот светски првак не планира да престане да притиска на педалата за гас, објаснувајќи дека во Ф1 работите можат премногу брзо да се променат. Единствениот кој се чини дека има барем минимални шанси за да му се спротистави на Фетел е неговиот тимски колега, кој има заостаток од 92 поени. Иако и самиот потенцираше дека нема да се предаде до крајот, би било премногу оптимистички и речиси нереално Марк Вебер на крајот да му ја „украде“ шампионската титула на Фетел. Германецот, на седум трки пред крајот, најавува дека ќе продолжи во исто темпо и во завршницата од сезоната, не допуштајќи им на конкурентите ниту да му се приближат во генералниот поредок. „Ако две трки е разликата во поредокот, тогаш ситуацијата може многу брзо да се промени,“ - објасни Фетел. „Она што е моја цел е да го вадам максимумот постојано и да не размислувам на никој друг.“ „Сакам да победувам постојано, ...
| | веќе видена

Откако неговиот тим покажа добри перформанси за време на ГН на Белгија, Нико Розберг е уверен дека тие можат да покажат напредок и на престојната трка во Монца. Формула 1 циркусот следниот викенд се сели во Монца, последната европска трка во календарот. „Го очекувам стартот на викендот во Монца. Ние увидовме дека нашиот болид може да прикаже добри перформанси на брзи патеки. Монца е уште една брзинска патека, а јас сум уверен дека ние можеме да го повториме успешниот викенд од Белгија.“ - изјави Розберг. Розберг, кој моментално се наоѓа на седмата позиција во генералниот пласман, додаде: „Овој викенд јас ја посетив нашата фабрика, и сум среќен од начинот на кој се развиваат работите.“
| | веќе видена

Марк Вебер откри дека сеуште има простор за изненадување до крајот на сезоната, но признава дека тој сака да биде потполно подготвен за стартот на новата сезона, каде што го чека нова битка со својот тимски колега. Вебер е моментално најголемиот конкурент на Себатијан Фетел во битката за титулата. Помеѓу дуото на Red Bull се наоѓа разлика од 92 поени во корист на Фетел, на седум трки до крајот од сезоната. Иако Вебер посочи дека сака да ја започне новата сезона „од нула“, тој сеуште не се откажува од актуелната сезона. „Сеуште возам добро. Имав лош старт на сезоната и ми беше потребно време додека се адаптирам на новите пневматици. Се подготвувам да бидам сериозна конкуренција за Себастијан Фетел во наредната сезона, а и за другите возачи.“ - изјави Вебер. „Оваа сезона сеуште не е завршена. Имаме седум трки до крајот, а следната на репертоарот е Монца, па така работите можат да се променат.“ - додаде Вебер.
сите 3 | | | веќе видена

Претекнување на О Руж е можеби една од најтешките работи во Ф1, а на едно такво бевме сведоци оваа сезона, каде што Марк Вебер успеа да го претекне Алонсо, кој излегуваше од боксовите. Австралијанецот изјави дека му верувал на Алонсо дека нема да направи ризичен маневар, со што би ја загрозил сигурноста и на двајцата. Можеби најдобриот свиок во Ф1, каде што возачите искусуваат надолна сила со коефициент два, возејќи со брзина од над 230 км/ч, беше местото каде што викендов Марк Вебер успеа да го претекне Алонсо. Болидите беа одалечени на неколку сантиметри, пролетувајќи со огромна брзина на дуплата нагорнина, но Австралијанецот имал доверба во Алонсо. Запрашан за претекнувањето на неделната трка и дали станувало збор за лош импулс или прецизно калкулирано претекнување, Вебер одговори: „При такви брзини, немам калкулатор со мене да пресметувам. Сеуште бев фрустриран од стартот, па морав агресивно да нападнам во продолжение. Мојот болид и болидот на Алонсо беа многу блиску, но и двајцата сме искусни возачи и ...
сите 2 | | | веќе видена

Големата Награда на Турција официјално го загуби местото на Формула 1 календарот за 2012-та година, откако во средата FIA го објави конечниот календар за догодина составен од 20 трки. Минатиот месец трката во Истанбул беше отстранета од провизорниот календар, но и покрај интензивните разговори помеѓу турските организатори и Берни Еклстоун истата да се врати, договор не се постигна. Сето ова значи дека за прв пат по 2005-та година македонските љубители на Формула 1 спортот нема да можат да патуваат до Истанбул да гледаат трка. Како дел од одобрените промени од страна на Светскиот совет за мотоспорт на FIA, Големата Награда на Бахреин нема повеќе да ја отвора Ф1 сезоната, туку истата догодина ќе биде поместена на 22-ти Април. Сезоната ќе започне во Австралија на 18-ти Март, додека последните две трки ќе бидат една по друга и ќе се оддржат во САД и Бразил на 18-ти и 25-ти Ноември. Дефинитивниот календар за 2012-та Формула 1 сезона: 18 март ГН на Австралија 25 март ГН на Малезија 15 април ГН на ...
сите 8 | | | веќе видена

Возачот на Ferrari, Фернандо Алонсо, посочи дека тој би бил среќен доколку Себастијан Фетел премине во Ferrari, а со него дојде и еден од најуспешните дизајнери во Ф1 - Адријан Њуи. Веднаш по завршувањето на ГН на Белгија каде што тимот на Red Bull забележа 1-2 победа, Фернандо Алонсо посочи: „Во овој момент, треба да им честитаме на нашите противници за добро завршената работа.“ Шпанецот за AutoBild изјави: „Адријан Њуи е човекот кој сигурно може да донесе успех. Мојата цел е да победувам со Ferrari. Сигурен сум дека многу инженери имаат желба да работат во Ferrari, а со тоа и Њуи би можел да се пресели во Ferrari.“ „Многу возачи сакаат да возат за Ferrari, a Себастијан Фетел е дефинитвно добредојден. Доколку не сте возеле за Ferrari, вашата кариера е некомплетна.“ - додаде Алонсо. На седум трки до крајот на сезоната, Алонсо има негатива од 102 поени во однос на моменталниот лидер во генералниот пласман, Себастијан Фетел.
сите 4 | | | веќе видена

Шампионот од 2009 година испрати јасна порака до тимскиот шеф на McLaren, посочувајќи дека посакува и наредната сезона да биде дел од британскиот тим. Џенсон Батон е единствениот возач од „големата тројка“ кој сеуште нема потврдено возачко место за наредната сезона, откако Red Bull и Ferrari неодамна ги продолжија договорите на Вебер и Маса. Британецот изјави дека е прашање на време кога ќе се активира „додатната“ година од сегашниот договор, префрлувајќи ја топката кај Мартин Витмарш, кој е човекот кој треба да се согласи за продолжување на британската соработка. „Мартин е човекот кој треба да одлучи. Доколку тој каже да, тогаш McLaren има уште едно да од мене бидејќи јас сакам да бидам тука и наредната сезона и да се борам за титулата,“ - посака Батон. „Јас сум најсреќниот човек на светот бидејќи сум дел од овој тим.“ Моменталниот договор на Батон истекува оваа сезона, но постои опција за додатна година за која McLaren сеуште не се изјаснил. Имено, по трката во Белгија, Батон успеа да се искачи повисоко ...
сите 2 | | | веќе видена

Трикратниот светски шампион, Ники Лауда, повторно го критикуваше агресивниот стил на возење на Луис Хамилтон по трката во Белгија, откако Британецот се судри со Кобајаши и предвреме беше испратен „под тушот“. Лауда веќе на неколку пати оваа сезона испрати остри критики на адреса на шампионот од 2008 година, а неколку медиуми шпекулираа дека Британците од Вокинг му забраниле на Австриецот да влегува во нивните простории, токму поради изјавите на сегашниот коментатор на RTL. Запрашан за последниот инцидент во кој беше вклучен Луис Хамилтон, Лауда одговори: „Хамилтон претерува. Можеби доколку останеше на средина на патеката откако го претекна Кобајаши ќе завршеше на подиум, но тој реагираше смешно и според мене многу непотребно.“ „Но вакви работи многу често се случуваат што стујардите ги сместуваат истите како тркачки инциденти.“ Извинување кон своите фанови и кон Кобајаши испрати и самиот Британец, користејќи го својот Twitter профил на кој напиша: „Откако ја разгледав забавената снимка, видов дека тоа беше ...
сите 4 | | | веќе видена

Според најавите на швајцарските и германските медиуми, „вистинското“ враќање на Кубица во Ф1 ќе започне во софистицираниот симулатор на јапонската Toyota. Извори на швајцарскиот Blick, кои подоцна беа потврдени и од германскиот Auto motor und sport, најавуваат дека првиот тест на повредениот Полјак ќе се најде во германската Ф1 база на јапонскиот производител, кој веќе две сезони е надвор од најбрзиот октански циркус. На прашањето зошто тестот не би се направил во Енстоун, во базата на Renault, а не во Германија, одговорот лежи во многу поусовршениот и далеку подобар симулатор на Јапонците. Потврда за се позасилената рехабилитација на Кубица дојде и од Ерик Булие, кој пред извесно време најави дека многу наскоро Полјакот ќе има тест и во болидот на Renault од пред две сезони. Моментално, Кубица се наоѓа во болница, закрепнувајќи од петтата и последна операција која треба да го „насочи“ кон автодромите. Сопственикот на Renault Ф1 тимот, Џерард Лопез, одговори дека наредните недели ќе бидат круцијални за ...
сите 2 | | | веќе видена

FIA планира да воведе две DRS зони за ГН на Италија која ќе се вози овој викенд, но новитетот ќе биде тоа што за прв пат ќе се користат две DRS зони со индивидуална зона за детекција. Претходно, две DRS зони се користеа во Монтреал и Валенсија, но на Монца за прв пат ќе се користат две зони кои ќе бидат потполно независни една од друга - двете зони за активација ќе имаат посебна зона за детекција. Првата зона, очекувано, ќе се наоѓа на стартно-целната рамнина, а втората DRS зона ќе се наоѓа помеѓу свиоците „Курва ди Лесмо“ и „Аскари“ (свиоците 7 и 8). Ова ќе има големо влијание врз нивото на надолна сила како и користењето на степените за пренос на менувачот, се со цел тимовите максимално да го искористат претекнувачкото крило при минување на долгите правци.
сите 2 | | | веќе видена

Тимскиот шеф на McLaren, Мартин Витмарш, излезе во одбрана на својот возач, откако на вчерашната трка Луис Хамилтон беше повторно дел од инцидент, со што Британецот постави нов рекорд во таа неславна категорија. Шампионот од 2008 година во многу наврати е критикуван поради неговото преагресивно возење, кое многу пати оваа сезона беше причина за негово предвремено напуштање на трката или казни од стујардите. Досега, Британецот заработил четири поминувања низ боксовите и две опомени поради опасно возење. Како и да е, Витмарш не го обвинува својот возач и по вчерашното предвремено завршување на трката, додавајќи дека Хамилтон е возачот кој ја прави Ф1 поинтересна. „Хамилтон е многу компетитивен возач, кој вози со голема пасија. Тој е оној меѓу возачите кој ја прави Ф1 поинтересна и повозбудлива,“ - го опиша Витмарш својот возач. „Не сакам да се промени, бидејќи тој е еден од најатрактивните возачи кој досега сум ги гледал. Зборував со него по завршувањето на трката и тој е разочаран од расплетот на ...
сите 3 | | | веќе видена

Роберт Кубица беше подложен на нова последна операција на неговиот десен лакт којашто докторите ја опишаа како „целосен успех“. Животот на Кубица беше доведен во опасност при тежок тркачки рели инцидент во Февруари годинава по што оттогаш беше опериран повеќе пати со цел што побрзо да закрепне и да му се врати на тркањето. Последната операција, целеше кон целосно закрепнување на десниот лакт. Во конференција за печат од таборот на неговиот тим Renault изјавија: „Последната закажана операција на Роберт во Италија, наменета кон повраќање на целосната подвижност на десниот лакт, заврши успешно. Хирурзите среќно изјавија дека завршиле 100% од нивната задача и дека притоа не наишле на никакви компликации. Го опишаа исходот како „целосен успех“... Сега Кубица ќе се одмора во болница неколку дена пред да продолжи со неговата рехабилитација и тернинг програма.“ Менаџерот на Полјакот, Даниеле Морели за италијанската телевизија Rai кажа дека е сигурен дека Кубица ќе може да се врати во Ф1. „Сега влегуваме во ...
сите 5 | | | веќе видена

Фернандо Алонсо изјави дека тимто на Red Bull бил премногу брз за Ferrari, и покрај проблемите со деградацијата на пневматиците со кои се соочи тимот на Red Bull. Бидејќи Red Bull имаа истрошени пневматици за стартот на трката, тие побараа нивна замена, но тоа не им беше дозволено. Поради тоа, тие мораа да работат на стратегијата за менувањето на пневматиците за време на трката. Но, Алонсо признава дека нивниот болид сеуште има огромна предност. „Фетел влезе во пит во петтиот круг, ние застанавме во осмиот, бидејќи моравме да се одбраниме од болидите на Батон и Вебер. За време на второто влегување - додека безбедносното возило беше на патеката, Фетел прв менуваше пневматици, а ние возевме подолго со истите пневматици. Но, ние не успеавме да направиме голема разлика бидејќи предноста на Red Bull на оваа патеката беше околу една секунда. При финишот од трката, таа разлика можеби беше и 1,5 секунда.“ - изјави Алонсо. Запрашан дали со победата на Фетел, прашањето за шампионската титула е затворено, Алонсо уште ...
сите 16 | | | веќе видена

Џенсон Батон верува дека тој имал добри шанси за освојување на денешната трка доколку неговиот болид не претрпел оштетувања на задното крило при стартот на трката. И покрај тоа што стартуваше од 13 позиција, Британецот успеа да стигне до последното место на подиумот. „Ако останев на 13 позиција при стартот, полесно ќе можев да ги нападнам болидите на Red Bull. На свиокот 1 се случи хаос. Пол ди Реста го оштети моето задно крило. При возењето низ „О Руж“, дел од задно крило удри во мене и го скрши мојот ретровизор.“ - изјави Батон. „Ова беше добра трка за мене. Секогаш можете да постигнете повеќе, но финишот на подиум е далеку добар финиш отколку сударот кој ми го предизвика Фетел во минатата сезона.“ - додаде Батон. Според Батон, McLaren покажал подобри перформанси на Спа, отколку на Нирбургринг и Хунгароринг - каде што освоија победи. „Болидот беше добар низ целиот викенд. Имавме одличен баланс, а перформансот беше подобар отколку во Унгарија. Третото место можеби доаѓа како разочарување, но морам да се ...
сите 2 | | | веќе видена

Дванаесеттиот круг од денешната трка на Спа беше кобен за Луис Хамилтон, кој заврши во бариерите по контактот со Камуи Кобајаши. Британецот верува дека можел да стигне до место на подиумот, бидејќи во тој момент во свои раце ја имаше четвртата позиција. Хамилтон стартуваше како втор, но брзо загуби две позиции, борејќи се со Камуи Кобајаши за четвртата позиција. Шампионот од 2008 се обиде да го употреби DRS системот за да го претекне Јапонецот, но по контактот Хамилтон го извлече подебелиот крај. „Бев во добра позиција и можев да претекнам еден од возачите на Ferrari, но Камуи се судри во мене и не знам што навистина се случи,“ - изјави Хамилтон. „Јас бев пред него и не знам зошто бев удрен.“ „Бевме во добра позиција, но тоа е мотоспортот. Ова беше уште една трка во која не успеавме да завршиме, една од повеќето оваа сезона.“ Британецот во продолжение додаде дека перформансот на болидот бил инфериорен во однос на Red Bull и Ferrari, особено на правците каде што постојано губел драгоцено време. „Правците ...
сите 6 | | | веќе видена

Себастијан Фетел денес во Белгија ја оствари неговата седма победа сезонава, зголемувајќи го водството во генералниот пласман на масивни 92 бода. Зад Германецот со 3.741 секунди заостанување заврши неговиот клупски колега Мар Вебер, додека последното место од подиумот го пополни Џенсон Батон кој по Спа заостанува неверојатни 110 бода зад Фетел. „Очигледно бевме многу загрижени пред трката заради оштетените гуми од квалификациите. Имавме причина да бидеме уверени дека ќе бидеме во ред за трката, но никогаш не се знае, па затоа и го сменивме проблематичниот сет на гуми толку рано.“ - изјави Фетел по трката. „На половина трка после безбедносното возило беше критично важно да се вратиме во водството прескокнувајќи го Фернандо и градејќи веднаш предност. Морам да кажам дека болидот работеше извонредно и во споредба со претходните години, денес бевме многу конкурентни, па затоа сум пресреќен со постигнатиот резултат. Следна цел е: Монца!“ - заврши презадоволниот Германец.
сите 20 | | | веќе видена

Себастијан Фетел го зголеми водството во Ф1 првенството откако денес победи на трката за Големата Награда на Белгија оддржана на легендарната патека Спа. Масивните 92 бода предност стануваат недостижни за неговите ривали кои веќе почнаа да се концентрираат кон следната 2012 сезона. Круг 1: Феноменален старт и одличен потег на Розберг врз Фетел за скок од петтото на првото место. Алонсо напреднува три места. Катастрофален старт за Вебер кој паѓа на осмото место. Круг 2: Шумахер со неверојатен прв круг од последен завршува на 14-та позиција. Алонсо го поминува Хамилтон. Круг 3: Фетел го презема водството од Розберг. DRS системот дозволен. Круг 4: Вебер и Батон влегуваат во бокс. Кург 6: Фетел во бокс по нов сет на меки гуми. Круг 7: Алонсо го претекнува Розберг за водството. Круг 8: И Хамилтон по стапките на Алонсо, овој пат за второ место. Шумахер влегува во бокс. Круг 9: Алонсо по промена на гуми. Круг 10: И клупскиот колега Маса во бокс. Алонсо пред Вебер за шесто место. Круг 11: Следни жртви на Шпанецот ...
сите 25 | | | веќе видена

Третата стартна позиција на утрешната трка му дозволува на Марк Вебер да се надева на победа во Белгија, кој по денешните квалификации изрази задоволство од сопствениот перформанс. Дождот на денешните квалификации им ги помати сметките на многу од „прволигашите“, а наоѓањето на вистинското место во вистинското време се чини дека беше вистинската формула за успех. Марк Вебер утре ќе стартува зад Фетел и Хамилтон, но верува дека може да ги предизвика и двајцата и да стигне до победата. „Ова беа многу тесни квалификации. Можеби бев преагресивен во третата квалификациска сесија, бидејќи никогаш не знаеш дали условите на патеката ќе бидат подобри во наредниот круг,“ - образложи Австралијанецот. „Ќе имав подобро време доколку почекав малку, бидејќи веднаш по завршувањето на квалификациите започна повторно да врне, а тоа значи дека претходно условите биле најдобри за возење.“ „Како и да е, се надевам дека викендот ќе продолжи како што започна. Сепак, мораме да бидеме внимателни бидејќи на вакви услови многу лесно ...
сите 31 | | | веќе видена

next