Питстоп

Фернандо Алонсо признава дека тој покажал агресивно возење кога лидерот во генералниот пласман, Себастијан Фетел, се обидувал да ја освои неговата позиција. Алонсо сметал дека Фетел не сака да влегува во ризични дуели поради неговата голема бодовна разлика. Алонсо ја презеде лидерската позиција при стартот на трката, но ја задржа само до заминувањето на безбедносното возило и рестартот на трката. „Ние немаме што да загубиме во битката со Фетел. Тој има бодовна предност од 100 поени, а ние за да се одбраниме од него мораме поагресивно да влегуваме во дуелите.“ - изјави Алонсо. „Имавме неколку добри стартови на претходните трки, но секогаш е тешко да остварите добар старт од петта или шеста позиција. Тука во Монца јас знаев дека ако болидот го има истиот перформанс, патеката пружа простор за претекнување до првиот свиок.“ Алонсо признава дека тој немал никакви шанси за одбранување на лидерската позиција до самиот крај, но и за одбраната на втората позиција. Според Алонсо, лесно можело да се случи тој да ја ...
сите 29 | | | веќе видена

Џенсон Батон остана да жали по лошиот старт на денешната трка, каде што од старт ги изгуби шансите за подобрување на својата позиција. Британецот по лошиот старт падна од стартната трета позиција на седмата позиција. Батон успеа да се врати на врвот од колоната откако успеа да гo престигне неговиот тимски колега Луис Хамилтон, како и Фернандо Алонсо и Михаел Шумахер. Иако Батон признава дека уживал во трката, тој сепак жали за слабиот старт. „Ова беше интересна трка. Имав борби со Хамилтон, Алонсо и Шумахер. Овие битки не се водеа за лидерската позиција, што е и малку срамно, но не можете да мислите на лидерската позиција кога се наоѓате на седмата позиција.“ - изјави Батон. „Незнам дали денеска имавме можности да го предизвикаме Фетел. Штета е што имавме лош старт. Тоа можеби е ситен проблем, но може да ве чини драгоцено време.“ - додаде Батон.
сите 31 | | | веќе видена

Себастијан Фетел ја оствари неговата осма победа сезонава, денес на трката за Големата Награда на Италија, приближувајќи се на тој начин се повеќе кон неговата втора светска титула. Со Марк Вебер надвор од трката, ниту двојките на McLaren и Ferrari не успеаа да најдат одговор на брзината на Германецот. Секако голема улога во првата половина од трката одигра Михаел Шумахер кој по маестрален старт и извонредна одбрана успеа да ги држи зад него Луис Хамилтон и Џенсон Батон, уништувајќи им ја трката и шансите за подоцнежен поход кон лидерот Фетел. Круг 1: Спектакуларен старт за Алонсо и Шумахер. Шпанецот од четвртата позиција избива на првата, додека Германецот од осмата на четвртата. Лиуци во позадината излетува од патеката и без контрола врз болидот се враќа елиминирајќи се самиот како и Розберг, Петров и Д'Амброзио. Круг 2: Безбедносното возило излегува на патеката. Круг 3: Кобајаши, Баричело и Сена во бокс по промена на гуми и предни крила. Круг 4: Безбедносното возило се повлекува со Алонсо сеуште во ...
сите 35 | | | веќе видена

Џенсон Батон сеуште не може да разбере од каде Фетел и Red Bull ја „извадија“ брзината, откако Германецот со голема леснотија успеа да стигне до пол позицијата во Италија. Шампионот од 2009 сепак успеа да стигне до третата стартна позиција, зад Фетел и неговиот тимски колега, но е зачуден од перформансот на Red Bull во третиот сектор, иако Австријците употребија пониско задно крило. „Дури и болидот да беше малку побрз, никогаш немаше да го стигнеме Себастијан Фетел бидејќи тој беше неверојатно брз,“ - изјави Батон. „Она што е чудно е дека иако не возеа со сетап со поголема надолна сила, успеаја да не победат во сите три сектори, особено во последниот трет сектор. Воопшто не разбирам од каде им е таа брзина, но вечерва детално ќе ја разгледаме таа ситуација.“ Батон сепак не е разочаран од резултатот, додавајќи дека очекува многу претекнувања на утрешната трка со помош на DRS системот. „Себастијан очекува добра трка, исто така и ние. И јас и Луис имаме добри позиции и мораме да се фокусираме на утрешната ...
сите 33 | | | веќе видена

Фернандо Алонсо цели на подиум на утрешната трка, откако на денешните квалификации успеа да обезбеди старт од вториот ред заедно со Џенсон Батон. Иако по вчерашните тренинзи Шпанецот изрази загриженост од перформансот на F150, сепак четвртото стартно место му дава надеж на двократниот светски шампион дека подиумот на Монца е достижен. „Среќен сум со денешниот резултат бидејќи ни дава можност да се бориме за место на подиумот, ако имаме добар старт,“ - истакна Алонсо. „Досега, викендов беше многу напорен за нас бидејќи не можевме да ја најдеме вистинската брзина. Минатата вечер направивме неколку измени на болидот и четвртото место е конечно една добра вест за сите нас.“ „Дали би можеле да очекуваме нова победа на Монца? Ќе видиме, бидејќи деградацијата на пневматиците и условите на патеката би можеле да донесат изненадување. Ние секогаш сме биле многу поконкурентни на трка отколку на квалификациите, па поради тоа не исклучувам ништо.“ Во продолжение додаде: „Четвртото место ме прави среќен бидејќи ни дава ...
сите 34 | | | веќе видена

Откако успеа да ги понижи и Хамилтон и Батон завршувајќи со половина секунда предност пред нив, Фетел на официјалната прес конференција по завршувањето на квалификациите изјави дека очекувал потесна битка со Британците од McLaren. Германецот премногу лесно успеа да стигне до својата десетта пол позиција оваа сезона, иако Монца е патека која повеќе им одговара на неговите ривали, во прв ред McLaren и Ferrari. Актуелниот светски шампион ги скроти долгите правци и високите максимални брзини, успевајќи да заврши пред Хамилтон со предност од 0,450 секунди. По квалификациите, Фетел изјави: „Мислев дека ќе ми дадат поголем отпор но не беше така. Вториот круг ми беше подобар од првиот, иако направив грешка, но исто така имавме големи сомнежи околу состојбата на пневматиците. Сепак, на крајот се излезе добро во наша корист.“ „Имав мал метеж пред мене при вториот круг, но тоа на Монца значи и мала помош. Како и да е, не очекував толку огромна разлика бидејќи во претходните години Монца беше патеката која воопшто не ...
сите 35 | | | веќе видена

Луис Хамилтон изјави дека Себастијан Фетел бил „недопирлив“ на денешните квалификации за Големата Награда на Италија. После првите неколку обиди во последната квалификациска сесија, дуото на McLaren заостануваше само 0.2 секунди зад Фетел, наѕирајќи ја нивната притоа прва пол позиција сезонава. Сепак, Хамилтон го прекина неговиот последен летечки круг откако заради сопствена грешка кај шиканата Роџа изгуби драгоцено време, додека во истовреме Фетел го подобри неговото за дополнителни 0.3 секунди освојувајќи ја неговата десетта пол позиција сезонава. Прашан дали денешната пол позиција била на дофат, Хамилтон изјави дека болидите на Red Bull едноставно биле пребрзи постигнувајќи време недостижно за него. „Не верувам. Ја немав таа половина секунда за вадење од ракавот, но мислам дека можеби можевме да извлечеме уште пар десетинки од болидот. Јасно е дека сме многу конкурентни, обајцата јас и Џенсон успеавме да се искачиме тука (на подиумот) а тоа е одличен чекор. Иако момците од тимот завршија одлична работа ...
сите 36 | | | веќе видена

Себастијан Фетел ги победи Луис Хамилтон и Џенсон Батон во борбата за денешната пол позиција во Монца. Времето на Германецот од 1:22.275 беше скоро за половина секунда подобро од тоа на Хамилтон, додека Батон заостануваше само 0.052 секунди зад неговиот клупски колега. Актуелниот домашен херој Фернандо Алонсо изненадувачки ја освои четвртата позиција, 0.1 секунди пред Марк Вебер. Вториот возач на Ferrari, Фелипе Маса се пласираше шести пред Витали Петров и Михаел Шумахер, додека Нико Розберг со потврдата компонента на гуми заврши на деветтата позиција. Последното место од најдобрите десет го пополни Бруно Сена во вториот болид на Renault кој за да заштеди сет на гуми за утрешната трка не излезе воопшто да постави време во К3. Доминантноста на австрискиот тим и Фетел сезонава само се потврди со денешната 10-та пол позиција на Германецот, додека останатите три припаѓаат исто така на Red Bull, секако во рацете на вториот возач Вебер. Единствената вистинска закана за Фетел, како на минатата трка во Спа така ...
сите 36 | | | веќе видена

Петтото место на вториот тренинг со нешто помалку од половина секунда заостанување е нешто што Алонсо, Ferrari и домашниет тифози не го очекуваа. Шпанецот по тренинзите потенцираше дека на Ferrari им е потребен подобар перформанс, додавајќи дека не очекува големо подобрување во текот на наредните два дена. Италијанците не донесоа големи надградби на нивната домашна трка, а големото заостанување на Алонсо зад Фетел на вториот тренинг говори само по себе за „незаинтересираноста“ на Ferrari за продолжението од сезоната. Шпанецот иако неодамна посака реприза од минатата сезона, по денешните тренинзи попесимистички гледа на продолжението од викендот. „Искрено, потребен ни е перформанс бидејќи заостануваме многу зад водечките, иако петочните тренинзи никогаш не се меродавни. Како и да е, болидот е горе-долу ист како на Спа па поради тоа не можеме да очекуваме ништо повеќе,“ - истакна Алонсо. „Секако, би било добро да се повтори ланскиот успех, но сега таа цел ми изгледа толку далечна и тешка.“ „Знам дека не ...
| | веќе видена

По петочните тренизни на храмот на брзината, речиси сите се согласни дека McLaren е тимот кој ќе треба да се победи на неделната трка. Истото мислење го дели и Себастијан Фетел, според кого Британците покажале константна брзина во текот на двете тренинг сесии. Првиот тренинг му припадна на Хамилтон, додека на вториот, Фетел успеа да го симне шампионот од 2008 од врвот, поставувајќи време за 0,046 секунди подобро. Актуелниот шампион, верува дека тој и неговиот тим не се фаворити на утрешните квалификации и неделната трка, посочувајќи ги ривалите од Вокинг како вистински актери за таа улога. „Иако е тешко да се суди по тренинзите, McLaren беа оние кои беа постојано брзи, па поради тоа тие се оние кои што ќе треба да се победат овој викенд.“ Долгите правци на Монца не му одат во полза на RB7, но Фетел е задоволен од денешниот перформанс, посочувајќи дека продолжението од викендот ќе биде премногу интересно за следење. „Ова беше интересен ден. Немавме проблеми со болидот, а ако се земе во предвид дека Монца не ...
сите 2 | | | веќе видена

Лидерот во генералниот пласман, Себастијан Фетел, го постави најбрзото време на вториот слободен тренинг во Монца, победувајќи го ривалот од McLaren, Луис Хамилтон. Фетел на првата тренинг сесија заврши со 1,3 секунди послабо време од Луис Хамилтон. Во втората сесија, Фетел постави 0,036 секунди подобро време од времето на Хамилтон. Иако Хамилтон имаше добра шанса за подобрување на времето со меките пневматици, тој наиде на гужва од болиди и неговиот обид беше неуспешен. Михаел Шумахер имаше успешно попладне откако тој успеа да постави трето најбрзо време со неговиот Mercedes. Подобрување во однос на првиот тренинг забележаа и возачите на Ferrari. Фелипе Маса и Фернандо Алонсо завршија на четвртата и петтата позиција. Зад нив следуваше возачот на Red Bull, Марк Вебер. Резултати од вториот тренинг: Поз Возач Тим Време Кругови 1. Фетел Red Bull-Renault 1м24.010с 37 2. Хамилтон McLaren-Mercedes 1м24.046с + 0.036 21 3. Шумахер Mercedes 1м24.347с + ...
сите 21 | | | веќе видена

Тимот на McLaren направи перфектен старт на викендот за ГН на Италија откако Луис Хамилтон постави најбрзо време на првиот слободен тренинг, а зад него следуваше неговиот тимски колега Џенсон Батон. Времето на Хамилтон од 1м23.865с беше за секунда подобро од времето на другиот возач на McLaren. Tимот на Red Bull, кој никогаш нема забележано победа на оваа патека, забележа слаба тренинг сесија. Иако Фетел се најде на третата позиција, неговото време беше за цела секунда послабо од времето на Хамилтон. Тимскиот колега на Фетел, Марк Вебер, се најде на четвртата позиција. Првата петорка ја комплетира Адријан Зутил од Force India. Фаворитите на домашната публика, Фернандо Алонсо и Фелипе Маса, се покажаа во слабо издание откако тие на првата сесија поставија само седмо и осмо најбрзо време. Резултати од првиот слободен тренинг: Поз Возач Tим Време Кругови 1. Хамилтон McLaren-Mercedes 1м23.865с 18 2. Батон McLaren-Mercedes 1м24.786с + 0.921 19 3. Фетел ...
сите 14 | | | веќе видена

Тимскиот шеф на Ferrari, Стефано Доменикали, e уверен дека сезоната 2011 ќе биде последната разочарувачка сезона за тимот од Маранело. Италијанскиот тим нема обезбедено шампионска титула од 2008, кога Кими Раиконен и Фелипе Маса успеаја да ја донесат конструкторската титула во рацете на Ferrari. Во 2011, тимот на Ferrari го доживеа најслабиот старт на една сезона, со само една забележана победа - три помалку од McLaren, а шест помалку од Red Bull. „Ние сме убедени дека ова е последната разочарувачка сезона.“ - изјави Доменикали за италијанскиот весник Repubblica. 46 годишниот Доменикали е одлучен да го врати Ferrari во победничките денови, кога Жан Тод беше на чело на „непобедливиот тим“. „Жан Тод имаше голем успех, но тој имаше време да изгради победнички тим со одличен баланс. Јас сакам да го сторам истото и сум оптимист за иднината на тимот.“ - додаде Доменикали. „Можеби ќе звучи лудо, но сигурен сум дека ние ги поставуваме основите за еден непобедлив тим. Но за разлика од Red Bull, нашиот тим нема ...
сите 2 | | | веќе видена

Тимот на McLaren нема да побара од својот возач, Луис Хамилтон, да го промени својот возачки стил поради кој Британецот не успеа да заврши на четири трки во сезоната. Тркачкиот инженер на McLaren, Фил Пру, верува дека возењето со голем ризик на Британецот е виновник за неколкуте инциденти низ сезоната, но сепак нема да побараат од Хамилтон да вози посмирено, со цел да направи подобри резултати. „Хамилтон имаше турбулентна сезона. Тој е добар возач, возач кој победуваше на неколку трки во оваа сезона. Тој секогаш сака да форсира.“ - изјави Фил Пру. „Тој влезе во сезоната со цел да го освои шампионатот, но тоа сега е нешто што тешко може да се оствари. Неговото форсирање и возачки стил носи голем ризик, и ние го гледаме тоа.“ - додаде Фил Пру „Нема да побараме од него да се промени. Луис е Луис, и тој може да донесе резултати со неговиот стил на возење. Тој е многу паметен возач и мислам дека направените грешки ќе го направат уште посилен возач. Хамилтон знае што е потребно за да се освои шампионската титула, ...
| | веќе видена

Кацигата на Фетел би можела да заврши на клин пред Германецот да наполни триесет години. Актуелниот светски шампион кој е на добар пат да ја одбрани ланската титула, избегна да одговори кога би можел да ја заврши кариерата, потенцирајќи дека сеуште не гледа долгорочно. Најмладиот светски шампион во историјата на Ф1 не би можел да потврди дали би бил дел од најбрзиот октански циркус и по завршувањето на договорот со Red Bull во 2014 година. „Мојот договор важи до 2014 и во овој момент не размислувам што би правел понатаму,“ - одговори Фетел. „Можеби за четири или пет години нема да имам желба да возам во Ф1, нешто што во моментов не би можел да го замислам, но никогаш не велам никогаш.“ „Мотоспортот ми дава најголемо задоволство, бидејќи тоа го правам поради забава.“ Во продолжение додаде: „На телото дејствуваат огромни сили, особено кога ќе се притисне на сопирачката и се заврти. Тогаш мозокот ти кажува да престанеш бидејќи е невозможно да се издржи, но болидот ти кажува нешто сосема друго.“ Доколку ...
| | веќе видена

Цела Италија беше на нозе, кога минатата сезона Алонсо успеа да стигне до победата на Монца, во неговиот прв наврат како возач на Ferrari. Шпанецот посакува ист епилог и на трката која ќе се вози овој викенд, со што повторно ќе ги почувствува истите емоции од ланската сезона. Сезоната е речиси изгубена за Алонсо и Ferrari, но иако победа на Монца нема да смени многу во поредокот, гордоста на Италијанците би била далеку поголема доколку црвените тифози повторно слават под подиумот. „Монца е многу специјална трка за секој возач,“ - започна Алонсо. „Тоа е најбрзата трка во шампионатот и ви нуди посебно чувство доколку победите, особено ако сте возач на Ferrari. Такво нешто искусив минатата сезона.“ „Да се победи на Монца е нешто неверојатно, а да се победи во црвен болид е нешто неописливо. Неописливо е чувството кога прославувате со илјадидници тифози облечени во црвено, кои го веат знамето на тимот. Поради тоа, нашата цел повторно е да победиме на Монца.“ Желбата на Алонсо е една, но околностите се сосема ...
| | веќе видена

Поранешниот Ф1 возач и сегашен коментатор во BBC, Дејвид Култхард, верува дека доминацијата на Фетел во актуелната сезона е создавање на еден од најдобрите возачи во историјата на мотоспортот, но сепак смета дека доминацијата која ја имаше Михаел Шумахер неможе да се повтори. Германецот победи на 7 од 12 трки во оваа сезона, тој четири пати завршуваше како второпласиран, а само еднаш беше надвор од подиумот. Неговиот моментален збир од 259 поени е поголем од минатогодишните 256 поени, кои беа доволни за освојување на титулата. Според Дејвид Култхард, ова е почеток на нешто големо: „Мислам дека сите сме сведоци на создавањето на најдобриот возач во Ф1. Сеуште не можеме да го крунисаме како најдобар но историјата ќе го покаже тоа.“ „Факт е дека Себастијан продолжува да се развива. Мислам дека стандардот во Ф1 никогаш не бил поголем. Алонсо, Хамилтон, Батон и Вебер се топ возачи - а Фетел е доминантен над сите нив.“ Култхард додаде дека тој не очекува старт на уште една доминација како онаа на Шумахер, и ...
| | веќе видена

Според тимскиот шеф на Ferrari - Стефано Доменикали, од актуелните 24 возачи во Формула 1 првенството само двајца можат реално да го носат епитетот „лидер“. Италијанецот беше запрашан од германскиот неделник Bild am Sonntag дали најмладиот светски Ф1 првак, Себастијан Фетел може да се смета како вистински тимски „лидер“. „Навистина, постојат само двајца, а тоа се Фернандо Алонсо и Михаел Шумахер. Не гледам други.“ - гордо изјави Доменикали. „Фетел сеуште не е лидер. На пат е, но не е сеуште како Михаел и Фернандо. Едноставно тој е премлад и неискусен.“ Доменикали изјави дека гледа многу сличности помеѓу најуспешниот Ф1 пилот на сите времиња Шумахер и, актуелниот апсолутен број еден во Ferrari, Алонсо: „Двајцата се борат како лавови за да ги кренат нивните тимови на самиот врв. Се грижат за детали кои другите возачи воопшто не ги ни забележуваат.“ „Себастијан се приближува, но моментално постојат само двајца (лидери). Шумахер сеуште вози на високо ниво. Mercedes е тој што не е доволно добар. Доколку Михаел ...
сите 3 | | | веќе видена

По некое непишано правило, домашната трка во Ф1 за секој возач е најспецијалната во календарот. Но така не мисли Јарно Трули, за кого претстојната трка на Монца и не е така специјална. Иако Италијанците се познати како големи патриоти, таквата одлика можеби не може да му се препише на ветеранот Трули, кој не е премногу возбуден што наредната трка од календарот се вози во неговата татковина. „Монца е најсмешната патека за мене. Сите очекуваат тоа да биде најспецијалната трка во календарот за мене, но тоа не е така,“ - откри Трули. „Не можам да се однесувам поразлично на Монца, бидејќи сакам сите трки да ми бидат подеднакво важни. Иако ќе имам многу роднини и пријатели на трибините и во падокот, не смеам да се однесувам поразлично во однос на останатите трки во календарот.“ „Очигледно, доброто нешто за мене е што Монца се наоѓа во близина на мојот роден град, па ќе имам можност да се видам со моите стари пријатели за кои немам доволно време додека сезоната е во полн ек.“ „Од техничка перспектива, Монца не е ...
сите 2 | | | веќе видена

Себастијан Фетел е на прагот да ја освои својата втора шампионска титула со Red Bull, а токму Германецот бил фаворитот на Фернандо Алонсо. Шпанецот во интервју за германскиот AutoBild изјави дека очекувал Фетел да биде најголемиот фаворит за шампионската титула, додавајќи дека причината за доминацијата на Германецот е доброто интерпретирање на правилата од страна на Адријан Њуи. На седум трки до крајот на сезоната, огромната предност на Фетел во однос на неговиот тимски колега му гарантира мирна завршница. Како и на многу други, така и на Фернандо Алонсо, Германецот му бил фаворит за освојување на овогодинешната титула. Шпанецот во интервју за Autoblid даде одговори на расплетот на сезоната, но исто така и на неколку други занимливи прашања. „Имаме огромен дефицит, а реалните шанси за освојување на титулата веќе ги изгубивме,“ - одговори Алонсо на прашањето поврзано со сезоната 2011. „Мислам на трка по трка, иако веќе се е изгубено. Тие подобро ги интерпретираа правилата од нас, а главната личност е секако ...
сите 4 | | | веќе видена

next