Питстоп

И конечно, прекината е неверојатната серија на пол позиции кои возачите на Red Bull успеаја да ја направат, а „херојот“ на таквиот подвиг е Луис Хамилтон. Британецот успеа да заврши пред Себастијан Фетел со импресивни 0,2 секунди предност пред Германецот. Од вториот ред ќе стартуваат неговиот тимски колега и Марк Вебер. Ова е прва пол позиција за Хамилтон по минатогодишната во Канада, каде што дури и тогаш ја прекина серијата на „биковите“ на квалификациите. Целосно заслужено, Британецот стигна до пол позицијата, откако беше најбрз на првите две сесии, а во тесна битка во последнатата квалификациска сесија успеа да го „порази“ Фетел. Трилер завршницата на денешните квалификации можеби ќе се посреќеше за Батон, кој успеа да стигне до првиот ред, но Фетел веќе возеше круг за пол позиција. Иако Германецот успеа да стигне до време од 1м36.042с, Хамилтон кој беше зад него го возеше својот најдобар квалификациски круг оваа сезона. Од вториот ред ќе стартуваат Батон и Вебер, додека зад нив ќе се најдат возачите ...
сите 37 | | | веќе видена

Дождот на денешните тренинзи не им овозможи на возачите да ги тестираат Pirelli пневматиците на сува подлога, но Фетел верува дека високата деградација ќе биде присутна викендов во Кореја што ќе ги примора повеќето возачи да направат повеќе менувања на пневматиците. Италијанскиот добавувач на пневматици ги донесе меката и супер меката компонента, како поддршка на „интерките“ и пневматиците за дожд. Германецот кој денес постави трето најдобро време, на шега прокоментира дека трката би можел да ја заврши на „интерките“ иако дождот не би бил присутен на патеката. „Можеме да направиме само пет менувања на пневматиците бидејќи немаме повеќе сетови за сува подлога, а потоа да ја завршиме трката на интермедија пневматици,“ - изјави веќе крунисаниот шампион. „Ова ќе биде вистинска трилер трка, бидејќи не знаеме како ќе се однесуваат меките пневматици на долгите правци. Она што денес го искусивме нема да биде доволно за следните два дена.“ Заостанувањето од 1,7 секунди во однос на Џенсон Батон не го загрижува ...
сите 3 | | | веќе видена

Дека е еден од возачите кои што подобро се снаоѓаат на влажна патека, многу пати е докажано и секогаш е еден од првите фаворити во случај на дожд на трката. Како и многу пати досега, Хамилтон го посакува дождот на преостанатите два дена од викендот во Кореја, иако временските прогнози говорат нешто спротивно друго. Британецот успеа да постави најдобро време на денешните петочни тренинзи, а по завршувањето на истите потенцираше дека болидот се однесува многу добро и на влажна и на сува патека. „Денешните времиња не ни даваат доволно информации за брзината и најдобриот сетап кој би можеле да го одбереме, бидејќи како што слушнав времето ќе биде подобро во наредните два дена. Како и да е, доколку заврне на преостанатите два дена, мислам дека сме во добра ситуација. Подготвени сме за дождот;“ - истакна Хамилтон. Пол позицијата е „табу тема“ за опозицијата на Red Bull оваа сезона, но Британецот верува дека може да го предизвика Фетел на утрешните квалификации. „Би било одлично доколку стигнеме до пол ...
сите 40 | | | веќе видена

Шумахер успеа да постави најдобро време на првиот дождлив тренинг, додека дуото на McLaren предводено од Хамилтон беше најбрзо на вториот. Она што ги одбележа двата тренинга беше обилниот дожд кој ги отежни тренинзите, а кој беше причина за неизлегување на неколку возачи при првиот тренинг. Дождот ги натера возачите да останат во своите гаражи во текот на првиот тренинг, но на 45 минути пред крајот, истиот се намали и тоа беше првиот сигнал за стартување на моторите. На патеката излегоа речиси сите болиди, иако Батон, Алонсо, Маса и Петров, покрај Глок, Сена и Ковалаинен не ризикуваа и останаа во своите гаражи. Најдоброто време на првиот тренинг беше поставено од Михаел Шумахер, кој пред крајот на тренингот успеа да постави подобро време од она на Фетел. На првиот тренинг, Хамилтон заврши како седми, Нико Розберг се најде веднаш зад него, додека Вебер постави десетто најдобро време. Вториот тренинг беше различна приказна. McLaren, предводени од Луис Хамилтон доминираа на влажните услови во Јеонгам, ...
сите 36 | | | веќе видена

Иако двајцата возачи неколку пати оваа сезона беа вклучени во меѓусебни инциденти на патеката, Хамилтон на денешната прес конференција изјави дека нема никакви проблеми со Фелипе Маса. „Серијалот“ Хамилтон - Маса доби продолжение и во Јапонија, откако двајцата повторно се судрија на патеката, но овој пат казна не доби никого. Маса беше фуриозен по трката, барајќи од FIA построго да го дисциплинира Британецот, но казна од стујардите не пристигна. Според Хамилтон, иако и двајцата имаат многу неодговорени прашања, тој го почитува својот колега во црвениот болид. „Секако, ситуацијата помеѓу мене и Фелипе не е сјајна веќе подолго време. Но и покрај тоа, јас сеуште го почитувам и покрај негативните коментари кои пристигнуваат од него. Лесно е во овој спорт да се каже нешто во такви моменти,“ - објасни Хамилтон. „Како и да е, му се извинувам за претходниот пат бидејќи не го видов. Ја разгледав и забавената снимка, но тој беше многу поназад, надвор од дофатот на моите ретровизори, а подоцна откако го здогледав ...
| | веќе видена

Според Флавио Бријаторе, двократниот светски шампион кој оваа сезона стана најмладиот возач во историјата кој успеал да стигне до втората шампионска титула, е само добар возач, рангирајќи го како трет најбрз меѓу моменталните Ф1 возачи. Според Италијанецот кој веќе подолго време е надвор од Ф1, Фетел во моментов се наоѓа зад Алонсо и Луис Хамилтон, кој според него се најбрзите возачи во поредокот. „Фетел дефинитивно е добар возач, но неговиот успех се должи единствено на добрата машина која што Red Bull му ја подготвија,“ - изјави Бријаторе за „Кориеро дело Спорт“. „Но тој не е најдобриот. Доколку на сите возачи им се дадат исти болиди, тогаш тој ќе биде трет, позади Фернандо Алонсо и Луис Хамилтон.“ Сепак Бријаторе верува дека при услови на квалификации, односно возејќи само еден летечки круг, Фетел е побрз и од Алонсо и од Хамилтон. „Но верувам дека при возење на еден летечки круг, Фетел би завршил како прв, додека зад него ќе се најде Хамилтон, а како трет ќе заврши Алонсо.“ - прокоментира за крај ...
сите 5 | | | веќе видена

Надежите за барем една од титулите одамна замреа, а Италијанците од Ferrari веќе подолго време се насочени кон развивање на болидот за наредната сезона. Стефано Доменикали им откри една мала тајна на своите ривали, најавувајќи дека некои од деловите на болидот за наредната сезона ќе бидат тестирани на преостанатите четири трки. Само една победа оваа сезона, тоа е билансот на Ferrari на досегашните петнаесет трки од календарот. Битките за титулите се изгубени, па поради тоа сите погледи во Маранело се насочени кон 2012. Италијанците најавија далеку поагресивен пристап при развивањето на болидот за наредната сезона, а преостанатите четири трки од сезоната ќе бидат искористени за тестирање на новите делови. „Дефинитивно, преостанатите трки особено петочните тренинзи ќе бидат користени за развивањето на новите делови и тестирање на нови сетапи,“ - најави Доменикали. „Тоа е нашата практика, но веруваме дека и останатите го прават тоа.“ Правилата за наредната сезона ќе останат исти, но единствената голема промена ...
| | веќе видена

Шпекулациите спласнаа, но можноста еден ден Фетел да премине во Маранело сеуште постои. Тимскиот шеф на Италијанците верува дека доколку Фетел би преминал во Ferrari еден ден, Алонсо не би имал никакви проблеми со неговиот нов тимски колега. Повеќе од сигурно е дека наредната сезона ќе биде последната во редовите на Ferrari за Фелипе Маса, а прашањето кое се поставува е кој ќе биде новиот тимски колега на Шпанецот? Постојат повеќе имиња кои се во комбинација, но сигурно најинтересното е она на двократниот светски шампион, кој јавно посочи дека еден ден сака да настапи на Монца во црвен комбинизон. „Нешто подобро од победа на Монца? Победа возејќи за Ferrari,“ - изјави Фетел по овогодинешната победа во Ф1 падокот. Исто како и Монтеѕемоло, кој неколку пати посочи дека еден ден Фетел ќе премине во Ferrari, така и Доменикали го очекува Германецот во Маранело. При тоа, тој верува дека Фернандо Алонсо не би имал никакви проблеми во прифаќањето на Германецот во тимот. „Мислам дека би го прифатил. Таа ...
сите 8 | | | веќе видена

Според тимскиот шеф на Mercedes, најголемиот предизвик на Фетел не би бил да ја одбрани својата втора шампионска титула по ред, туку да се справи со своите ривали во инфериорен болид. Рос Браун верува дека Фетел би можел да биде сместен меѓу најголемите легенди на спортот доколку успее да се справи со предизвикот на скалило подолу од она на кое што сега се наоѓа. Германецот успеа да стигне до својата втора титула во кариерата, соборувајќи неколку рекорди притоа. Сепак, критиките на негова адреса дека Фетел е толку доминантен само поради болидот дизајниран од Адријан Њуи не престануваат, а последен кој се согласи со истите е Рос Браун. „Најинтересното допрва следува за Себастијан, бидејќи ќе биде интересно да се види како тој ќе се справи во не толку конкурентен болид,“ - изјави Браун. „Доколку имате фантастичен возач во најдобриот болид, тогаш тоа е непобедлива комбинација. Ќе биде интересно да се види неговата улога и неговото влијание во инфериорен болид, кога всушност тој ќе биде оној кој ќе треба да го ...
сите 5 | | | веќе видена

Стартувајќи од петтата позиција, Фернандо Алонсо на трката во Јапонија заврши за едно скалило пониско од победничкото, заостанувајќи само една секунда зад Џенсон Батон. Перформансот на Шпанецот беше причина повеќе за нова пофалба на неговата адреса, а „испраќачот“ е веќе познат, неговиот тимски шеф, Стефано Доменикали. Алонсо е сеуште во битка за втората позиција во генералниот поредок, заедно со Џенсон Батон кој пружа одлични партии на последните трки. Доменикали му честиташе на Себастијан Фетел за втората шампионска титула по ред, но во продолжение го пофали својот возач за неверојатната трка во земјата на изгрејсонцето. „Најпрвин, сакам да му честитам на Себастијан Фетел за шампионската титула. Тој имаше одлични резултати оваа сезона и во целост ја заслужи титулата,“ - истакна Италијанецот. „Што се однесува до нас, не мислам дека ќе го употребам погрешниот збор доколку кажам дека бевме неверојатни, особено Фернандо Алонсо.“ „Тој постојано напаѓаше и беше многу блиску до победата, резултат кој ќе беше ...
сите 3 | | | веќе видена

Откако оваа сезона стигна до својата втора шампионска титула, трикратниот светски шампион Ники Лауда, верува дека младиот Германец може во следниот период да ги освои преостанатите пет шампионски титули и да го собори рекордот на Михаел Шумахер по бројот на освоени титули. Со 24 години, Фетел стана најмладиот светски шампион кој успеал да ја одбрани титулата во Ф1. Иако бројот седум е далеку поголем од бројот два, Австриецот верува дека Фетел може во иднина да го помине Шумахер во оваа конкуренција. „Тој ги има сите предиспозиции да го направи тоа. Доколку го има вистинскиот болид со вистинскиот тим и продолжи во иста насока, тогаш да, тој може да го собори рекордот на Шумахер,“ - одговори Лауда на прашањето дали Фетел може да освои повеќе шампионски титули од својот постар сонардоник. „Теоретски, тој може да освои повеќе од Шумахер доколку го има вистинскиот болид и биде во вистинскиот тим.“ Според Лауда, новиот рекорд кој Фетел го постави на вчерашната трка, обезбедувајќи ја титулата со што стана ...
сите 10 | | | веќе видена

Повторно, дуелот Хамилтон - Маса како и на патеката, така и преку медиумите добива ново „јапонско“ продолжение. За да не биде продолжението вистинско „дежа ву“ на претходните, Маса побара од FIA да го разгледа опасното и агресивно возење на неговиот колега од британскиот табор. Борбата за четвртата позиција беше кобна за Бразилецот, откако се обиде да го претекне Хамилтон од надворешната страна, но Британецот во истото време го промени правецот на движење. Маса го извлече „подебелиот крај“, а оштетени беа неговото преднот крило и подот. FIA иако најави разгледување на инцидентот, не превзема дополнителни мерки против Хамилтон, нешто на што Маса жестоко протестираше. На таквите обвинувања, Хамилтон се правдаше дека не забележал од која страна Маса се обидол да го нападне. „Она што можам да го кажам околу инцидентот со Маса е дека моите ретровизори премногу вибрираат на правците и поради тоа не можев да забележам каде се наоѓа Маса,“ - објасни Хамилтон. „Можеби можеме да разговараме околу тоа, но јас немам ...
сите 3 | | | веќе видена

Третото место на подиумот на Сузука за Себастијан Фетел беше сосема доволно за заверување на титулата, иако Џенсон Батон славеше во земјата на изгрејсонцето. Како втор заврши Фернандо Алонсо, кој ги зацрта вчерашните планови за завршување на подиум. Германецот успеа да ја искористи својата втора меч топка, а без поголеми ризици успеа да стигне до третата позиција и воедно до својата втора шампионска титула. Откако на почетокот успешно стартуваше, речиси исфрлувајќи го Батон надвор од патеката, Германецот поведе, но неговото водство не траеше долго. Воедно, дуелот помеѓу Фетел и Батон на почетокот успеа да го искористи Хамилтон кој стигна до втората позиција, но поради пукнатина на пневматикот мораше брзо да менува, а Батон ја поврати втората позиција. Британецот успеа да го надмудри Фетел преку боксовите, зачувувајќи ги пневматиците, но иако при првото менување не успеа да дојде до лидерската позиција, истото му успеа при второто влегување. И повторно, дуел Хамилтон - Маса, а поради дел од болидот на ...
сите 28 | | | веќе видена

Фернандо Алонсо е убеден дека може да стигне до подиумот на утрешната трка, откако денес повторно ја обезбеди неговата најчеста стартна позиција оваа сезона. Шпанецот ќе стартува од третиот ред, но пред себе ќе ја има чистата страна од патеката и поради тоа се надева дека добриот старт може да му ги зголеми шансите за поголем успех. Двократниот светски шампион го очекувал стартот од третиот ред, бидејќи Red Bull и McLaren биле константно побрзи од нив во текот на целиот викенд досега. „Очекувам голема деградација на утрешната трка и поради тоа верувам дека стратегијата ќе биде многу круцијална. Предвидувам неколку влегувања во боксот,“ - истакна Алонсо. „Се надевам дека нема да ги имаме истите проблеми како во Сингапур и верувам дека сме конкуренти да се бориме за подиумот.“ „Стартот ќе биде многу важен на утрешната трка, а јас и Фелипе ќе се обидеме да го притиснеме оној кој ќе биде најблиску до нас на утрешната трка и да успееме да напредуваме неколку позиции.“ Возачот на Ferrari очекувал да се пласира ...
| | веќе видена

Вчерашното излетување би можело да го чини Себастијан Фетел пол позиција, но Германецот по квалификациите изјави дека последните промени кои ги направиле механичарите пред квалификациите му го донеле најдоброто стартно место на утрешната трка. Германецот заврши пред Џенсон Батон со предност од девет илјадитинки. На официјалната прес конференција по трката, Фетел изрази голема благодарност до своите механичари без кои утре не би стартувал од пол позицијата. „Да бидам искрен, вчерашните тренинзи не беа онакви какви што ги посакувавме бидејќи го оштетив болидот при излетувањето во бариерите,“ - започна актуелниот шампион. „Мислам дека поради вчерашното излетување, денес бевме бавни во споредба со претходните квалификации.“ „Сепак на крајот се излезе во наша корист, успевајќи да го извадам максимумот од секој дел од болидот. Ова беа тесни квалификации и јас уживав во нив. Драго ми е што сепак на крајот успеав да стигнам до пол позицијата.“ Пред да им се заблагодари на своите механичари за пол позицијата, Фетел ...
сите 43 | | | веќе видена

Само 0,009 секунди беше разликата помеѓу Себастијан Фетел и Џенсон Батон на денешните квалификации, кои беа сосема доволни за Германецот по дванаесетти пат оваа сезона да стартува од најдобрата стартна позиција. Иако се чинеше дека Себастијан Фетел конечно ќе „падне“ на квалификациите, актуелниот шампион кој е на добар пат да го повтори ланскиот успех успеа да ги разочара своите ривали повторно. Битката во последната квалификациска сесија се одвиваше помеѓу него и возачите на McLaren, кои му пружија вистински отпор на Германецот. Хамилтон беше оној кој изгледаше како првиот не-Red Bull-ов полпозиционер, но црномурестиот Британец заглави зад Марк Вебер и Шумахер во неговиот последен обид и утре ќе стартува од третата позиција. Таквиот расплет на настаните го „фрли“ Батон како единствениот предизвикувач на Германецот. Преостанатиот конкурент за титулата на Фетел беше „краток“ за само девет илјадитинки од секундата, а токму таа разлика му ја донесе дванаесеттата пол позиција на Фетел сезонава. Заедно со ...
сите 44 | | | веќе видена

Излетувањето на Фетел на првиот тренинг беше она што ги одбележа денешните тренинзи, но Германецот не се чувствува како виновен, додавајќи дека сударот со бариерите не му го попречил понатамошниот тек од тренинзите. Германецот не успеа да го проконтролира болидот кај Дегнер свиокот и заврши во заштитната ограда. Болидот не претрпи поголеми оштетувања, а механичарите на Фетел имаа задача само да го променат предното крило за RB7 да биде оспособен за вториот тренинг. „Мислам дека тоа не беше некоја голема грешка од моја страна,“ - објасни Фетел. „Сепак грешките можат да ме чинат многу. Излегов малку од патеката на возење, но се обидов да се вратам намалувајќи ја брзината. Тоа не беше доволно и завршив во бариерата. Ударот не беше силен, но болидот сепак беше оштетен.“ „Иако ова не беше според планираното, мислам дека имавме добри тренинзи. Пневматиците и нивното трошење ќе бидат вистинскиот проблем овој викенд, бидејќи на неколку пати се најдов во незгодна ситуација. Очекувам во недела да имаме многу ...
сите 2 | | | веќе видена

Џенсон Батон продолжи во ист стил и на вториот тренинг на Сузука, поставувајќи најдобро време, но овој пат пред Фернандо Алонсо. Третото најдобро време го постави Себастијан Фетел, кој се врати на патеката по излетувањето во првиот тренинг. Батон успеа да постави време за нешто помалку од две десетинки подобро од она на Фернандо Алонсо и две и пол десетинки подобро од она на Фетел. Четврти повторно беше Марк Вебер, пред Фелипе Маса кој постави петто најдобро време. Разочара Луис Хамилтон кој постави осмо најбрзо време, со заостанување од 1,344 секунди од времето на неговиот тимски колега. Она што беше занимливо на вториот тренинг е беспрекорното користење на DRS системот низ најбрзиот свиок - „130Р“ од страна на возачите на Red Bull, нешто што речиси на никој друг не му успеа. И вториот тренинг, исто како и првиот беше обележан со ново излетување, но овој пат на местото на Фетел се најде Баричело, кој кај свиокот Дегнер не успеа да го задржи болидот на патеката, па со тркалата „заглави“ во чакалот, ...
сите 34 | | | веќе видена

Џенсон Батон го постави најдоброто време на првиот тренинг во Јапонија, завршувајќи пред својот тимски колега, но Себастијан Фетел заврши во бариерите откако излета кај свиокот Дегнер при обидот да постави најдобро време во својот последен круг. Батон успеа да постави време за речиси една десетинка подобро од она на Хамилтон, додека третото најдобро време го постави Себастијан Фетел, заостанувајќи нешто помалку од половина секунда зад Британецот. Зад нив се најдоа Алонсо и Марк Вебер, а првата „петорка“ е се наоѓа во само 0,8 секунди разлика. Се на се, ова беше мирна тренинг сесија, со исклучок на излетувањето на Фетел на крајот од тренингот. Германецот во обидот да го симне Батон од првата позиција, не успеа да го проконтролира болидот, завршувајќи во бариерите во својот 22 круг. Како и да е, ударот не беше премногу силен, па механичарите на Фетел ќе треба само да го променат носот на болидот и малку да го „нашминкаат“ во пресрет на вториот попладневен тренинг. Маса постави седмо најдобро време, додека ...
сите 18 | | | веќе видена

Под покровителство на Мотоциклистичка федерација на Македонија, a во техничка организација на МК Мотостарс од Битола на 16 октомври на патеката Братиндол крај Битола ќе се одржи натпревар од Шампионатот на Македонија во мотокрос за сезоната 2011. Годинешниот шампионат во овој возбудлив спорт е распишан во 4 класи и тоа: МХ85, МХ1, МХ2 и МХ3 и се очекува учество на преку 30 натпреварувачи од Македонија и соседните земји, пред се од Грција и Бугарија. Најголемо внимание секако ќе привлече заедничката трка на класите МХ1 и МХ2. Организаторот МК Мотостарс најавува спектакуларна трка, а за најдобрите покрај пехарите се обезбедени и пригодни награди. Според програмата во сабота 15 октомври од 15 часот на патеката ќе се одржат слободни тренинзи. Свеченото отворање на натпреварот е предвидено за недела 16 октомври во 10:40 часот. Првото возење ќе започне во 11:00 часот, а второто во 12:10 часот. Бодовите од двете возења ќе ги одредат најдобрите по класи и во клупска конкуренција. Превземено од motori.com.mk.
сите 2 | | | веќе видена

next