PharmaNEWS

Хороскоп за 16-та недела : Кој од хороскопските знаци го фаќа паника за време на грабеж а кој е мозок на операцијата. Овен Овенот е во автомобил и чека да заврши грабежот. Нетрпелив е и нервозен бидејќи ја пропушта целата акција и возбуда во банката. Бик Организиран и смирен, Бикот мирно ги пресекува жиците и го пробива системот. Кога ќе ги види куповите со пари, почнува да се губи. Паничи сè додека не излезе надвор. Близнаци Тие се мозокот на операцијата и имаат испланирано сè до најмали детали. Остатокот од групата без нив не може да функционира . Рак Тие се крадците. Тие ја сакаат возбудата и авантурата. Не носат оружје бидејќи се мирољубиви а и не им треба бидејќи се манипулативни и снаодливи. Лав Тие се едни од најдобрите крадци, барем така се фалат. Ако операцијата не успее, тоа сигурно ќе биде заради нив, бидејќи најверојатно се фалеле некаде за нивниот паметен план. Девица Никогаш нема да завршат во затвор бидејќи никогаш нема да ги фатат. Додека ги собираат парите во вреќа, мирно го планираат ...
сите 21 | | | веќе видена

NYSK ќе инвестира до до пет милиони долари во браунфилд инвестиција К апацитет за производство на масло од канабис за медицински потреби е отворен во кругот на поранешната фабрика ОХИС. Станува збор за нова странска инвестиција во Република Македонија и тоа на реномираната американска компанија NYSK холдинг ДОЕЛ Скопје. Вкупната инвестиција во период од пет години ќе биде меѓу три до пет милиони долари. NYSK холдинг веќе инвестирала половина милион евра во реновирање на овој браунфилд објект од 2.000 метри квадратни. Компанијата веќе вработила 15 лица со полно работно време и со надпросечни примања, со план да вработи 50 до крајот на годината и 200 лица во наредните пет години. Министерот за странски инвестиции Џери Наумоф во обраќањето по повод отворањето на објектот, рече дека гордост му претставува да објави дека зградата во комплексот на ОХИС е целосно реновирана со цел да стане првиот модерен објект со лиценца за медицински канабис во Македонија за одгледување и извоз на масло од медицински канабис во ...
сите 7 | | | веќе видена

Исхрана за време на празниците – внимавајте со прејадувањето П разниците имаат нешто заедничко – тоа е прејадувањето. Надуеност , болки во желудникот во комбинација со гасови, немир, мачнина, киселини, проблеми со спиењето, жиговина, се најчестите последици од прејадување за време на празничните денови. Најчесто, прејадувањето е проследено со газирани пијалаци, алкохол, слатки и долги часови седење на трпеза (неактивност). „Ризиците од прејадувањето не се однесуваат само на зголемување на килограмите“ Ризиците од прејадувањето не се однесуваат само на зголемување на килограмите. Постојаното прејадување може да доведе до бројни здравствени проблеми, почнувајќи од дебелина, дијабетес , кардиоваскуларни заболувања, висок крвен притисок, висок холестерол , високо ниво на триглицериди, ноќна апнеа, респираторни проблеми. Прејадувањето за празници можеби нема трајни последици врз здравјето, но е состојба која не треба да се занемари. Без оглед што празничното прејадување не е постојан начин на исхрана, телото ...
сите 7 | | | веќе видена

Салата која што сигурно ќе ја направите овие денови В елигденска салата која нема да ве остави рамнодушни. Рецептот е количински за двајца и малку се разликува од традиционалната салата со јајца. Тајната е во овчото кисело млеко, во комбинација со младо лукче за вкусно празнично предјадење. Наш совет за празничните денови е да внимавате и да не се прејадувате. Токму затоа, оваа салата е идеален оброк. Потребни состојки за салатата: 1 канче (400 г) овчо кисело млеко; 2 тврдо варени јајца; 1-2 млади лукчиња; сол, бибер; малку масло. Јајцата излупете ги и исечете ги на четвртинки или на помали парчиња, лукчето исецкајте го ситно. измешајте ги полека сите состојки, внимателно јајцата да не се распаднат многу. Уживајте во Велигденските празници со чашка ракија која одлично оди со салатава. * рецептите со во целост преземени од ситно сецкано
сите 11 | | | веќе видена

Состојба со грип во Република Македонија, сезона 2016/2017 (14 недела, до 09.04.2017) В о текот на 14-тата недела од 2017 година, во Република Македонија пријавени се 50 новозаболени лица од грип/заболувања слични на грип со инциденца од 2,4 на 100.000, што претставува намалување од 5,7% во споредба со минатата недела кога беа пријавени 53 случаи. Вкупниот број на пријавени случаи оваа недела одговара на многу ниско ниво на интензитет според моделот за одредување на интензитет на активноста на грип. Оваа недела, најголем број заболени (n=18) е регистриран на територијата на ЦЈЗ Охрид. Во останатите ЦЈЗ/ПЕ се регистрирани поединечни случаи или воопшто не биле регистрирани заболени лица. Највисока инциденца од 32,1/100.000 е пријавена од подрачјето на ЦЈЗ Охрид што сепак одговaра на ниска активност на инфлуенца вирусот, додека според инциденцата на 100.000 жители, многу ниска (вон-сезонско) активност се регистрира на територија на 9 ЦЈЗ/ПЕ… Преземено од: Институт за јавно здравје на Република Македонија ...
сите 6 | | | веќе видена

Ако уживате да бојадисувате јајца, Велигден е на прагот, засукајте ги ракавите и набавете ги потребните намирници К ому се потребни пакетчиња синтетички бои кога кујната изобилува со природни намирници со кои може да се бојадисаат разнобојни велигденски јајца? Бојадисувањето на јајца за празникот Велигден датира од многу одамна, но многу години пред да се појават пакетчињата синтетички бои на пазарите и во супермаркетите луѓето ги користеле основните намирници што ќе ги пронајдат во кујната за бојадисување на јајцата. „Процесот на бојадисување на јајцата со боровинки, црвено вино, зелка или куркума е многу едноставен и практичен“ Можеби ви звучи комплицирано, но процесот на бојадисување на јајцата со боровинки, црвено вино, зелка или куркума е многу едноставен и практичен, а меѓу другото овозможува бојадисување на јајца на природен начин и со природни бои добиени од овошје и зеленчук. Ако уживате да бојадисувате јајца, Велигден е на прагот, засукајте ги ракавите и набавете ги потребните намирници. Процесот ...
сите 57 | | | веќе видена

Хирзутизам е медицинска состојба која може да произлезе од вишок на машки хормони наречени андрогени, пред сè на тестостерон, како и на наследна семејна особина З големениот раст на тврди и здебелени влакна кај жените, најчесто не е резултат на запоставување на личниот изглед или немање време за себе, туку несакана појава на „машки“ влакна кај припадничките на понежниот пол или со медицински речник кажано – хирзутизам. „Хирзутизам може да произлезе од вишокот на машки хормони, пред сè тестостерон , како и на наследна семејна особина“ Хирзутизамот е состојба или синдром на несакана појава на т.н. „машки“ влакна кај жените, што резултира со тврди и здебелени влакна (терминални влакна), вообичаено во периодот на пубертетот, кога доаѓа до поголема активност на половите жлезди , при што, густината и распоредот на терминалните влакна зависи од полот. Износот на влакната на телото во голема мера се определени од страна на вашиот генетски код. Постои широк спектар на нормална дистрибуција на влакната, но нивната ...
сите 6 | | | веќе видена

Здрава храна не значи и храна којашто не можете да си ја дозволите Х раната е еден од клучните аспекти за одржување на добро здравје и токму затоа, пристапот кон нашата исхрана треба да е внимателен. Често се мисли дека за да се храниш здраво, треба многу да потрошиш, но тоа не е точно. Најпрво, најважен е односот кон храната и свеста за здравјето. Со добро планирање и избегнување да се купува готова (брза) храна, всушност вие ќе заштедите пари а ќе бидете поздрави. Исто така, треба да се прави разлика од здраво хранење и правилно хранење, поточно да се научи да се јаде правилно е примарно. Така, некој што јаде исклучиво авокадо коешто се смета за скапо и здраво, а ги игнорира другите прехранбени групи, нема да има подобро здравје. „Да се јаде здраво и во рамки на буџетот претставува висока свест за здравјето и ефективно планирање на времето“ Тајната на правилната исхрана е во едноставноста. Затоа, не ви треба длабок џеб за да бидете здрави, туку правилен избор на храна. здрава и балансирана исхрана, ...
сите 11 | | | веќе видена

Симптомите се јавуваат обично од 12 – 72 часа по добивањето на инфективниот агенс В о текот на целата година присуството на ентероколити и ротавирусот е една од причините за дијареа и повраќање, а посебно кај децата и пациентите со послаб имунитет . Патот на оваа инфекција е фекално орален, односно доаѓа преку загадена храна и вода, како и валкани раце. Често пати кај децата инфекцијата со овој ентероколит или ротавирус настанува и како резултат на недоволно излечено дете кое посетува градинка или школо и поради честиот контакт помеѓу децата доаѓа до пренос на причинителот. „Доколку столицата е крвава, најверојатно не се работи за вирусна, туку за бактериска инфекција“ Симптомите се јавуваат обично од 12 – 72 часа по добивањето на инфективниот агенс. Доколку причинителот е вирусен агенс, состојбата ќе се разреши за една недела, а некои од вирусните причинители можат да се манифестираат и со висока температура, замор, главоболка и мускулна болка. Доколку столицата е крвава, најверојатно не се работи за ...
сите 3 | | | веќе видена

Не е доволно само да се знае дека во секојдневната диета треба да се внесуваат соодветни количества на витамин Ц. Треба исто така да се знае колкав е препорачаниот износ на тоа „соодветно количество“ М ногу од суплементите сè уште не се соодветно тестирани и проверени, па со тоа нивната безбедност и ефикасност не можат да се потврдат. Исто така, разни видови на суплементи дури и од ист производител, може многу да варираат во својот состав. Затоа треба да знаеме дека препораките за дозирање не може да соодветствуваат под еднакво за сите видови на додатоци за исхрана. Покрај тоа, секој човек има свои индивидуални потреби за витамин Ц. Извори на витамин Ц „Препорачливо е да се консумира свежа храна, но доколку е потребно пациентот може да користи суплементи“ Многу прехранбени продукти содржат витамин Ц, но кога ни е потребен овој витамин, треба да знаеме кои се видовите на храна кои го содржат најмногу. Витаминот Ц може да се најде во природна форма во многу зеленчуци и овошни плодови, па и во многу билки, ...
сите 3 | | | веќе видена

Составот на нашата микробиота се развива во текот на целиот живот, од раѓање до старост и е резултат на различни влијанија на животната средина М икробиом е еколошка заедница која се однесува на сите многуклеточни организми. Таа вклучува бактерии , фунги, протозои и вируси. Микробиомот и домаќинот живеат во синергизам и хармонија. Науката сè повеќе ја докажува важноста на микробиомот за целокупното наше постоење, но и за неговата улога во настанувањето на одредени заболувања. Човечката микробиота е агрегат на микроорганизми кои нормално престојуваат на голем број човечки ткива и течности вклучувајќи ја кожата, млечните жлезди, матка, конјуктива, плацента, вагина, бели дробови , плунка, орална мукоза, овариални фоликули, семена течност и гастроинтестиналниот тракт. Кратки факти за гастроинтестиналната микробиота Композицијата на гастроинтестиналната микробиота е уникатна и различна кај секоја индивидуа исто како и отпечатокот на нашите прсти; Цревната микробиота содржи десетици трилиони бактерии – десет пати ...
| | веќе видена

Мини имплантите најчесто поседуваат конусна или цилиндрична форма адекватна за квалитетот на коска во горна или долна вилица „Чистиот медицински титаниум – материјал на избор за мини денталните импланти“ П ред дваесетина години, Dr.Victor Sendax и Dr.Ronald Bulard (Manhattan, New York) развиле иновативен дентален продукт – импланти со ултрамал дијаметар и уникатен дизајн. Изработени се од биокомпатибилен чист медицински титаниум или титаниумска легура (титаниум, алуминиум, ванадиум) која покажува висок степен на јакост, тврдост и успешност при пренос на функционалните оклузални сили. Чистиот медицински титаниум претставува материјал на избор за мини денталните импланти чија површина, аналогно на стандардните импланти, може да биде модифицирана (пескарена, оксидирана или киселински обработена) со што се овозможува поголем имплантно-коскена контакт (BIC –bone/implant contact) кој ја фаворизира осеоинтеграцијата. Макродизајнот на мини имплантите најчесто е претставен со спирални или прогресивните навои кои ...
сите 5 | | | веќе видена

Научниците сметаат дека пронајдоа начин да ги надминете фобиите на безбеден начин „Човекот има само два вродени стравови – страв од паѓање и страв од гласни звуци“ С травот е основен човечки процес исто како дишењето, но сепак досега никој докрај не го открил начинот на кој функиционира. Научниците откриле дека стравот има посебен дел во човековиот мозок, па така, не можеме трајно да се ослободиме од стравот, но можеме да се соочиме со него. Човекот има само два вродени стравови – страв од паѓање и страв од гласни звуци. Останатите се фобии . Според дефиниција, фобија претставува „неразбирлив страв на психичка основа“. Постојат бројни истражувања на оваа тема, коишто досега докажале дека најделотворен начин во борбата со фобиите е соочување со нив. Можеби звучи едноставно, но ова не е воопшто лесна постапка да се изведе. Токму затоа, научниците сметаат дека пронајдоа метод кој ќе ви помогне да се соочите со стравот. Сево ова може да се изведе со помош на компјутер. Имено, компјутерот ви помага непосредно да ...
| | веќе видена

П рвите месеци од животот на новороденчето се исполнети со бројни предзвици како за самото бебе така и за неговите родители. Затоа е многу важно уште на самиот почеток да се воспостави систем на правилна исхрана која од суштинско значење за растот и развојот на бебето како и воспоставување и одржување на здрав и силен имунолошки систем.. На вашите прашањата еднаш неделно ќе одговара д-р спец. педијатар Лидија Нешковска Правно оградување: Дадениот стручен совет од страна на лекар специјалист како одговор на вашето прашање поставено на „Прашај лекар“, не ја заменува посетата на матичен лекар доколку е нарушена здравствената состојба. Презентираните совети нудат основни информации и насоки кон лицата засегнати од одреден здравствен проблем, со цел, полесно да ја презентираат својата медицинска состојба на својот лекар за да им се овозможи соодветен професионален здравствен третман.
сите 4 | | | веќе видена

Околу четвртина од луѓето пијат алкохолен пијалак пред спиење, бројка што е зголемена за 16% во изминатите 4 години П о долгиот ден на работа следуваат домашните обврски по кои, без сомнение, секому му треба добар и квалитетен сон. Многумина пред спиење претпочитаат да се релаксираат со топла бања, додека многумина со неодолива чаша вино или пенливо пиво. „Алкохол пред спиење, резултира со умор, изнемоштеност и тегоби наутро“ Алкохолот пред спиење е токму она за кое експертите често предупредуваат дека всушност може да го влоши сонот , предизвикувајќи прескокнување на фазите на спиење што резултираат со умор, изнемоштеност и тегоби наутро. Додека многумина сметаат дека алкохолот им обезбедува подобар сон и полесно заспивање, многу досегашни истражувања докажаа дека, всушност, тој влијае негативно на истите. Процентот на оние што заспиваат со книга во рацете е 26%, бројка којашто пред 4 години изнесувала 40% Едно поново истражување спроведено на повеќе од 5 000 возрасни луѓе од страна на „The Sleep Council“, ...
сите 3 | | | веќе видена

Метју Меконахи и неговите драстични физички трансформации за две филмски улоги направи големи фитнес трансформации „С уетата е одлична мотивација, да бидеме искрени“ е одговорот на познатиот холивудски актер Метју Меконахи кога го прашале што било тоа што го мотивирало да направи мускулесто тело за неговата улога во филмот „Магичниот Мајк“, каде што глуми стриптизер. Овој врвен актер, добитник на Оскар, целосно се вложува во своите улоги и неколку пати досега имал драстични физички трансформации. Ако мотивацијата за „Магичниот Мајк“ му била мотивацијата да се покаже пред 300 жени, како што тој на шега коментира, мотивацијата за неговите познати филмски остварувања била да се портретира карактерот најдобро што може. Така, за својата улога во „Далас Бајерс Клаб“ тој изгуби скоро 18 кг за неколку месеци. Бидејќи немал време да јаде храна со малку калории, тој применувал диета која што се состоела најмногу од пиење течности, јадел само риба и зеленчук. Најмногу пиел чај. На почетокот вежбал интензивно сè додека ...
сите 9 | | | веќе видена

Хороскоп за 15-та недела : Два дена после Светскиот ден на здравјето дознајте кој хороскопски знак е хипохондрик а кој е неодговорен кон своето здравје. Овен Неодговорни се кон своето здравје но ако ве сакаат, нема да ве оставаат на мира додека не одите на лекар и при најмало закашлување. Тие се хипохондрици, ама за блиските. Бик Не се хипохондрици, но постојано проверуваат крвен притисок само за да се пофалат дека може да претеруваат со јадење и алкохол и пак да се убави и здрави. Близнаци Неодговорни и безгрижни, среќа нивна што немаат проблеми со здравјето. Кога ќе настинат цел град знае за тоа и наоѓа начини да им помогне на „кутрите“ Близнаци. Тие се социјални хипохондрици, ако постои такво нешто. Рак Тешки хипохондрици. Се прејадуваат кога се нервозни или депресивни, па затоа се склони кон дебелеење. Можат да „паднат“ во депресија и за најмала ситница. Лав Кога станува збор за здравјето, Лавовите лесно може да патат од некоја форма на „Минхаузен синдромот“, синдром на лажно болни. За да привлечат ...
сите 22 | | | веќе видена

Што навистина се случи кога Шведска реши да работи 6 часа П ред две години, напредните Швеѓани заклучија дека работниците се попродуктивни доколку имаат пократко работно време . Деновиве на социјалните мрежи, се споделуваат видеа дека Шведска официјално започнува да работи 6 часа. Најновите информации сепак говорат дека овој обид сепак не е целосно остварлив за една држава и не одговара на потребите и динамиката на работа на сите работни профили. Ваквиот експеримент беше првично спроведен врз медицинскиот персонал во дом за стари и таму се покажа успешен и со добри резултати како: зголемена ефективност, помалку отсуства заради боледувања и севкупно, поголемо задоволство помеѓу вработените. На почетокот на овој обид за скратување на работното време кој беше практикуван и од страна на неколку приватни компании, критиките беа позитивни. Имено позитивните коментари беа базирани на клучни промени како зголемена продуктивност , повеќе енергија за приватниот живот, зголемено чувство на среќа и успешност. Најновите ...
сите 3 | | | веќе видена

Киш со манури сирење кое совршено се вклопува со карамелизираниот кромид, печеното цвекло и оревите П ечено цвекло во салата со марула, рукола или млад спанаќ, сирење и јатки или семки и суви брусници, со прелив од маслиново, оцет балсамик и сируп од калинка е нешто неверојатно. Овој киш е со слични вкусови, особено интересен поради сирењето манури кое совршено се вклопува со карамелизираниот кромид, печеното цвекло и оревите. Манури е грчко овчо сирење, мазно и несолено, не се топи и убаво се потпекува. Тестото може да се направи како тоа за кишот со тиква , ама вака, со ореви и маслиново масло е посоодветно за филот со цвекло. Потребни состојки за тестото: 130 г интегрално грахам брашно; 70 г овесни снегулки; 50 г ореви; ½ лажиче сол; свежо мелен црн бибер; 4 лажици ладно цедено маслиново масло spiros; околу 60 – 90 мл ладна вода (или колку што е потребно). Тестото можете да го направите рачно, со мешање со вилушка, или уште побрзо, во сецко. Ставете ги сите состојки во вангла или во сецко, почнете со 60 ...
сите 18 | | | веќе видена

„Аџибадем Систина“ постави нови стандарди во здравствената грижа В ложување во најсовремената технологија за дијагноза и третман, врвен медицински тим и имплементирање нови интервенции се работите кои ја поставија „Аџибадем Систина“ лидер во земјата и регионот. Потврда за безбедноста и квалитетот на медицинската грижа е добивањето на престижната акредитација од Joint Commission International , со што болницата стана дел од светските центри кои ги применуваат највисоките стандарди во грижата на пациентите. 450.000 регистрирани пациенти изминативе седум години имаа можност да бидат дел од интегрираниот систем и да ги користат услугите на болницата. „Аџибадем Систина е дел од Здравствената групација „Аџибадем“ од Истанбул, Турција, а од 2012 година е дел од мaлезиската групација IHH Healthcare“ „Клиничката болница ’Аџибадем Систина’ секојдневно ја исполнува својата визија да биде неприкосновен лидер во здравствениот сектор во регионот. Седум години болницата инвестира во најмодерна технологија и кадар, и е во ...
сите 17 | | | веќе видена

next