PharmaNEWS

Како тренираа Амазонките од Wonder Woman Р обин Рајт стана позната по хит серијата House of Cards , а деновиве е актуелна со премиерата на филмот Wonder Woman . Во филмот сите Амазонки се во врвна форма, силни и со совладани боречки вештини. Актерките признаваат дека нивната форма е резултат на напорно вежбање , но најголем фитнес предизвик имаше Робин Рајт, бидејќи е двојно постара од останатите актерки. Таа изгледа моќно и силно, за што вели дека за улогата не само што вежбала, туку учела и боречки вештини, како и јавање на коњ. Робин кажува дека вежбале сите заедно, како тим, сите 150 Амазонки заедно во една сала. „ Јававме коњи еден час, оттаму одевме во сала за вежбање и подигавме тегови за да формираме мускули за најбрзо можно време “ „Јававме коњи еден час, оттаму одевме во сала за вежбање и подигавме тегови за да формираме мускули за најбрзо можно време. Внесувавме од 2 до 3 000 калории дневно и пиевме смути со овес и авокадо, како и суплементи за мускулна маса“, објасна Рајт за магазинот The Edit . ...
сите 9 | | | веќе видена

Хороскоп за 24-та недела : Водолиите сакаат сладолед од сланина, а Девиците сладолед од чај Овен Никогаш не се плашат да пробаат нешто ново, тие се трендсетери и многу често може да ги чуете кајшто изговараат „Сум го пробал/а тоа веќе“. Затоа, нивни омилен вкус е некој нов вкус, како сладолед од пеперминт. Бик Биковите се оние ликови коишто земаат по 5 топки сладолед и го нарачуваат она што е најголемо во слаткарницата. Преферираат класичен сладолед направен од квалитетно чоколадо. Никако овошен. Близнаци За нив еден вкус никогаш не едоволен, затоа преферираат повеќе вкусови и уживааат во многу додатоци, чоколадни трошки, бисквити. Сакаат сладолед кој изгледа интересно и привлечно. Рак Тие сакаат да уживаат во проверени нешта, затоа секогаш го избираат она што со сигурност знаат дека е убаво. Најмногу уживаат во вкусот на чоколадо, страчатела и кукис. Лав Штета што нема златен сладолед, за да го задоволи нивниот пребирлив вкус. Уживаат во необични комбинации на сладолед, како сладолед од луто чоколадо или ...
сите 11 | | | веќе видена

Новата играчка го окупира времето на децата, тинејџерите но и на возрасните С танува збор за најпопуларниот производ кој достигна светска слава и кој може да се најде насекаде, па и во вашата маалска продавничка. Оваа мини ротирачка направа којашто не прави ништо друго освен што се врти во раката, наводно е наменета за лица коишто имаат проблем со концентрација , за хиперактивни, односно за оние коишто постојано сакаат да имаат нешто во рацете. Зачудува фактот како може нешто што е толку безидејно да биде толку популарно, барано и користено. Од друга страна пак, ќе се сетите дека најпопуларна фамилија во светот се Кардашијанс, коишто се бренд сам за себе без да направат ништо. Опишувајќи ја оваа играчка, весниците ги споредија фиџетите со џамлии, што е неправедност кон играњето џамлии. Играњето џамлии е токму тоа, играње и социјализирање, вртење направа во рацете не е играње. Експертските мислења се поделени. Едни тврдат дека целта на оваа играчка е да ослободи од стрес и дека била првенствено создадена за ...
сите 11 | | | веќе видена

Вкусно тавче гравче кое може да се мери со тоа на нашите баби… Н ајдобро е доколку го оставите гравот да отстои во вода неколку часа или преку ноќ, потоа да ја сменете водата и да го ставете да се вари. Потребни состојки: 500 г грав; 3-4 кромида крупно исецкани; 3 лажички сол; 1 лажица црвен пипер; 2 суви лути чили пиперки; вода; малку масло; суво нане. Ставете го гравот во тенџере со вода и загрејте го додека водата не зоврие, исклучете ја ринглата и оставете го тенџерето покриено со капак да стои еден час. Потоа сменете ја водата, додајте ги кромидите и малку масло и варете го гравот на средно тивко, покриен или полупокриен еден час или два, додека не омекне. Додадете црвен пипер, сол и нане и префрлете го во земјена тава, во тавата може да ставите свежи пиперки, везени суви или суви лути чили пиперчиња. Гравчето се пече околу 1 час во рерна загреана на 250°C. Откако ќе се испече оставете го малку да отстои, за тоа време ќе се згусне. Најслатко е послужено со меко лепче, младо кромитче и шопска салата. * ...
сите 11 | | | веќе видена

Внесувањето доволно протеини е важно, но внесувањето доволно протеини во правилно време е уште поважно. Н а прашањето што им е потребно на нашите мускули за побрзо закрепнување и обновување по вежбањето, одговорот е доволно количество на протеини. Но внесувањето на протеини постојано отвора прашања на кои експертите и нутриционистите секојдневно одговараат. Во продолжение прочитајте ги одговорите на неколку прашања во врска со внесувањето на протеините на кои одговори Џејми Купер, професор на Катедрата за храна и исхрана на Универзитетот во Џорџија . Колку протеини им се потребни на оние што вежбаат и на оние што не вежбаат? „Многумина сметаат дека колку повеќе вежбаат толку повеќе им се потребни протеини“ Многумина сметаат дека колку повеќе вежбаат толку повеќе им се потребни протеини , што е вистина, но донекаде. „Всушност, зависи од тоа како гледате на внесувањето на протеини. Повеќето луѓе, без оглед на физичката активност, треба да внесуваат од 10 до 15 проценти од дневните калории од протеини. Но на ...
сите 19 | | | веќе видена

Семејна историја за алергии, егзема или астма ги зголемува шансите за да развиете алергија Ч удно чувство во устата, осип, гушење, овие се само некои од симптомите кои може да се појават после консумирање на јагоди, а реакциите може да се посериозни и да доведат до анафилакса. Јагодите се многу вкусни, но ако имате алергија на јагоди, конзумирање на овој црвен плод може да предизвика голем број на симптоми. Ако сте алергични на јагоди, ќе треба целосно да го избегнете ова овошје и евентуално други овошја со слични карактеристики за да се спречи алергиска реакција. Симптомите на алергија на храна може да се развијат во рок од неколку минути или неколку часа по конзумирање на одредена храна. При алергија на храна, симптомите се: стегање во грлото; чешање или пецкање во устата; осип на кожата или егзема ; чешање на кожата; отежнато дишење; кашлица; конгестија; гадење или повраќање; болки во стомакот; дијареа; вртоглавица; зашеметеност. Благи или умерени симптоми при алергии најчесто се контролираат со ...
сите 8 | | | веќе видена

Ослободете го умот од грижи Ч асовите во денот никако да се зголемат, грижата за семејството станува сè поголема, а работните обврски како да бараат сè поголема одговорност. Како поминува времето, ни се чини дека се претвораме во автомобил кој секој ден вози во петта брзина и никако да застане. Амбицијата и должноста стануваат наше гориво кое ни прави притисок да се движиме побрзо и да завршиме повеќе работи. И токму кога ќе сакаме да се одмориме, мозокот сè уште ни работи, телото никако да се смири и спиењето станува цел која не можеме да ја достигнеме. Сонцето изгрева, и доаѓа време да се соочиме со нов ден. „Стресот го нарушува нашиот емоционален еквилибриум, но се одразува и на физичкото здравје“ Ова темпо на живот нè држи напнати, нервозни, нетрпеливи и под стрес. Иако е практично невозможно да го избегнеме, не значи дека треба да му дозволиме да ни го контролира животот , бидејќи може сериозно да се одрази на нашите секојдневни функции. Стресот го нарушува нашиот емоционален еквилибриум, но се одразува ...
сите 5 | | | веќе видена

Околу 35 проценти од бремените жени се изложени на ризик од компликации во бременоста како резултат на недостаток на железо З амор и недостаток на енергија, останување без здив, болка во градите, срцебиење и блед тен се само некој од симптомите кои се јавуваат при анемија . Недостатокот на железо е честа форма на анемија, која настанува кога телото нема доволно железо – минерал присутен во многу видови на храна, вклучувајќи месо, грав, ореви, житарици и суво овошје. Според податоците на Светската здравствена организација (СЗО), повеќе од 30 отсто од светската популација се анемични , како резултат на недостаток на железо . За лица на возраст од 19-50 години, Националниот институт за здравство ( NIH ) препорачува дневна доза на железо од 8 милиграми за мажи и 18 милиграми за жени, и вредност од 27 милиграми за време на бременоста. Како резултат на недостаток на железо, телото не произведува доволно хемоглобин – протеин во црвените крвни клетки што го пренесува кислородот од белите дробови до сите ткива на ...
сите 3 | | | веќе видена

Експертите се согласуваат дека бебето треба да спие во иста соба со родителите, но во одделен кревет Г олем дел од новите родители, особено мајките-доилки по пораѓањето практикуваат нивното бебе да заспива и да спие до нив, бидејќи сметаат дека на тој начин детето полесно заспива, како и дека нивната меѓусебна врска се зацврстува. Иако повеќето експерти го поддржуваат спиењето на детето во иста соба со родителите, тие сметаат дека тоа треба да спие во одделен кревет. Всушност, тие се согласуваат дека бебето треба да спие во иста соба со родителите, но препорачуваат дека не треба да спие во нивниот кревет заради безбедносни и здравствени причини. Една од многуте причините за оваа препорака е зголемувањето на ризикот од синдромот на ненадејна смрт кај доенчињата (SIDS) , како и други случаи во кои бебето може да се повреди ако спие во креветот на своите родители во најраните месеци и години. Разлика помеѓу делење на собата и делење на креветот со вашето бебе „ Додека сметаат дека местото на спиење на бебето е ...
сите 11 | | | веќе видена

Храната не треба да биде само вкусна туку и здрава, затоа обрнете внимание какви зачини користите како додатоци за храна во вашата секојдневна исхрана У потребата на зачини во готвењето има голема историја. Некогаш се користеле за да намали мирисот на храна која не е свежа или за подобрување на вкусот. Воедно, тие биде многу скапи. Денес зачините се лесно достапни, може да ги дозволи секое домаќинство и се користат за гастрономско доживување и уживање во храната. Го збогатуваат вкусот на солените јадења и се застапени на секоја трпеза, па затоа може да се најдат многу зачини на пазарот. Исто како што внимавате кој производ да го купите, грижејќи се тој да биде здрав и хранлив , истото треба да го практикувате и при одбирање на додатоците во јадењето. Бидејќи постојано ги користиме, секако треба да се обрне внимание и на нивната содржина. Што треба да се знае за зачините како додатоци во јадењето Зачините можат да бидат составени од билки, растенија и делови од растенија, како што се магдонос и босилек, ...
сите 15 | | | веќе видена

Д ијареа во раното детство е второ најчесто пореметување веднаш по респираторните инфекции. Најчесто се јавува кај деца на возраст од 1 до 3 години. Проливот брзо може да доведе до дехидратација, особено кај децата кои повраќаат. Затоа е клучно да се изврши рехидратација на организмот. На вашите прашањата еднаш неделно ќе одговара д-р Теута Исеини Авди Правно оградување: Дадениот стручен совет од страна на лекар специјалист како одговор на вашето прашање поставено на „Прашај лекар“, не ја заменува посетата на матичен лекар доколку е нарушена здравствената состојба. Презентираните совети нудат основни информации и насоки кон лицата засегнати од одреден здравствен проблем, со цел, полесно да ја презентираат својата медицинска состојба на својот лекар за да им се овозможи соодветен професионален здравствен третман.
сите 2 | | | веќе видена

Созревањето и развојот на мозокот може да биде забавено кај децата со ноќна апнеа К ај децата со опструктивна ноќна апнеа ( OSA ) , волуменот на сивата материја е значителна редуцирана во мозочната регија, која ги контролира когнитивните способности и расположението, покажуваат резултатите од најновото истражување . Овие резултати покажуваат дека ноќна апнеа, може да предизвика загуба на неврони, или да го забави растот на невроните, кај оваа популација на пациенти, велат истражувачите, предводени од Лејла Керандиш-Гозал од Универзитетот на Чикаго. „Шестнаесет деца со умерена до тешка опструктивна ноќна апнеа биле подложени на неврокогнитивни тестирања на магнетната резонанца“ „Ние во неколку наврати покажавме дека во било кој степен на ноќна апнеа, некои деца манифестираат докази за неурокогнитивни дефицити, за разлика од другите“, вели Керандиш- Гозал, додавајќи дека „колку ние да веруваме дека когнитивните дефицити/губењето на сивата маса предизвикана од ноќна апнеа кај децата се повратни (реверзибилни), ...
сите 18 | | | веќе видена

Хороскоп за 23-та недела : Лавот сака да наредува, Бикот се плаши од сиромаштија па напорно работи а Близнакот е изненадувачки посветен работник. Овен Амбициозни и брзи, Овните се сметаат за добри работници. Нивниот ентузијазам може да ве нервира понекогаш, но сигурно ќе ве мотивира. Тие ќе ви ветат сè и сешто и ќе се трудат да го исполнат тоа. Бик Тие се едни од најработливите, но први се на уште една листа, а тоа е мрзеливост. Ги мрзи да прават скоро сè, но финансиската сигурност и желбата за луксуз ги мотивира да работат без пауза. Често одат со глава во ѕид, само за да докажат дека се подобри од останатите. Близнаци Иако ги сметаат за несериозни, тие всушност се многу посветени и работливи. Главниот проблем е да можете да им го привлечете вниманието. Парите им се важни, но поважно им е работата да биде престижна. Рак Иако се сметаат како работливи, Раковите всушност се многу мрзливи. Додека работат често менуваат мислење, но се истрајни и секогаш ја завршуваат работата. Лав Не сакаат многу да работат, ...
сите 11 | | | веќе видена

Ефектите од постојана дневна консумација на пиво може да доведат до сериозни здравствени проблеми П ивски стомак не е само популарен мит. Голема консумација на пиво води кон зголемување на телесната тежина, но ова најмногу се однесува доколку тие калории што ги добивате од пивото не ги потрошите со физичка активност. Оние што сакаат да пијат пиво, се повикуваат на едно истражување (алудирајќи дека се свесни и информирани), што им оди во прилог на уживање во нивната навика, кое истакнува дека умерено консумирање на пиво може да го намали ризикот од срцеви заболувања. Исто така, пивото е добро за густината на коските, го намалува ниво на холестерол , го намалува ризикот од дијабетес , превенција за камења во бубрези, штити од деменција . Сето ова е испитано, но се однесува доколку пивото се консумира во умерени количини, мерка којашто подлежи на промени во зависност од животниот стил на поединецот. Статистиката говори дека, околу четвртина од луѓето пијат алкохолен пијалак пред спиење, бројка што е зголемена ...
сите 14 | | | веќе видена

Направете вкусни земички со вкус на квики переци О вие лепчиња имаат многу интересен вкус. Однадвор имаат убава коричка со вкус на квики переци, а внатре се меки и воздушести. Од овој рецепт излегуваат 12 земички за кои сме сигурни дека за брзо време ќе ги снема. Потребни состојки: 1 кесичка сув квасец; 1/4 лажичка сол; 2 лажичка шеќер; 1 шолја топла вода; 3 шолји сенаменско брашно; 1/8 лажичка црвен пипер; 2 лажици путер, омекнат на собна температура; 1/3 шолја сода бикарбона; 1 жолчка + 1 лажица вода 1-2 лажици сусам, ленено семе или крупна сол. Во мала здела измешајте ги квасецот, шеќерот, солта и топлата вода и оставете ги да стојат 5 минути. Во вангла, измешајте ги брашното и црвениот пипер, додајте го путерот и мешајте со прсти да се поврзе со брашното. Полека истурете ја водата со квасец и промешајте со вилушка, па потоа почнете да го месите тестото со раце, на маса посипана со брашно или во ванглата, како ви е згодно, додека тестото не стане мазно и не престане да се лепи. Потоа оставете го тестото ...
сите 8 | | | веќе видена

Состојба со грип во Република Македонија, сезона 2016/2017 В о текот на 20-та недела од 2017 година (15.05 – 21.05.2016), во Република Македонија од пет извештајни единици пријавени се 26 случаи на грип/заболувања слични на грип, со инциденца од 1,3 на 100.000 жители, што претставува зголемување од 23,8% во однос на минатата недела кога беше регистрирано 21 заболено лице. Бројот на пријавени лица оваа недела е поголем за 2,2 пати споредено со 20-та недела од минатата сезона (n=12), а во однос на очекуваната епидемиска крива (моделирана од последните 6 сезони) постои зголемување од 18,2%. Вкупниот број на пријавени случаи оваа недела одговара на многу ниско ниво на интензитет според моделот за одредување на интензитет на активноста на грип. Оваа недела, само пет ЦЈЗ/ПЕ регистрирале случаи на грип/заболувања слични на грип и тоа ПЕ Гостивар – 10, ЦЈЗ Куманово – 9, ЦЈЗ Тетово – 3, ПЕ Свети Николе – 3 и ЦЈЗ Штип – 1. Највисока инциденца оваа недела е регистрирана во ПЕ Свети Николе (14,6/100.000 жители). Во сите ...
сите 6 | | | веќе видена

Лукот и цинкот во комбинација може да ги консумирате во форма на суплементи, но нивното додавање во секојдневната исхрана би имало подобро влијание на вашето здравје Л укот и цинкот делат многу слични терапевтски својства коишто се добри за човековото здравје. Имено, лукот самиот по себе содржи големо количество цинк, како и други минерали, меѓу кои железо, калциум, манган и селен. Лукот и цинкот во комбинација може да ги консумирате во форма на суплементи , но нивното додавање во вашата секојдневна исхрана несомнено би имало поголемо и подобро влијание на вашето здравје. Здравствените придобивки од редовното внесување на лукот и цинкот се огромни. Цинкот е содржан во различни типови месо, меѓу кои говедско, јагнешко, свинско, мисиркино и лосос, како и во млечните производи и зрнестата храна. Зајакнување на имунитетот Лукот и цинкот може да придонесат за зајакнувањето на имунолошкиот систем и да пружат заштита од настинки и грип предизвикан од различни вирусни и габични инфекции. Во својата позната книга , ...
сите 5 | | | веќе видена

Малите деца се изложени на висок ризик од ваков тип на повреди на мозокот бидејќи нивните мускули на вратот не се развиени за да можат да ја држат поголемата глава во однос на телото Р аздразливост, забавен развој, летаргија, повраќање, испакната фонтанела (меки точки на главата на бебето), проширени зеници, се дел од симптомите кои може да укажуваат на синдромот на „тресено бебе“ кое може да резултира со трајно оштетување на мозокот или смрт. Синдромот на „тресено бебе“ е форма на насилство која ги уништува мозочните клетки заради нарушена достава на кислород во мозокот и вклучува тријада од медицински наоди: субдурален хематом, крварење на ретината и оток на мозок. „Плачењето е начин на кој бебињата ги комуницираат своите потреби и чувства со надворешниот свет“ Плачењето е начин на кој бебињата ги комуницираат своите потреби и чувства со надворешниот свет. Тоа е нивната комуникација со нас. Бебињата плачат кога се гладни, уморни, мокри, не им е удобно или кога се болни. Нормален плач на здраво бебе може да ...
сите 9 | | | веќе видена

Гастроинтестинален тракт е одговорен за претворање на храната во хемиски пораки преку процесите на варење и апсорпција С противно на популарното верување, храната не е само гориво. Секој изеден залак на храна испраќа некој вид на порака на нашето тело. И според тоа телото реагира соодветно. Како се пренесуваат овие пораки? Нашиот гастроинтестинален тракт е „интерфејс“ меѓу храната и телото. И овој огромен систем, кој кога би се раслоил открај докрај е со големина на тениско игралиште – е одговорен за претворање на храната во хемиски пораки преку процесите на варење и апсорпција. Сепак, функцијата на гастроинтестиналниот тракт не е само да ја вари и апсорбира храната. Изненадувачки, гастроинтестиналниот тракт има свој нервен систем (таканаречен ентеричен нервен систем), богат со невротрансмитери, хормони, хемиски гласници, ензими, и бактерии. Всушност, зазема голем дел нашиот имунолошки систем. Ензимски дефицит, микробиолошки нерамнотежа, нарушувања на мотилитет, абнормалности при детоксикација, интестинална ...
сите 10 | | | веќе видена

Денес светот го одбележува Светскиот ден против пушењето С екоја година на 31 мај, се одбележува Светскиот ден против употреба на тутун со цел да се истакнат здравствените и дополнителните ризици од употребата на тутун. Овогодинешната тема одредена од страна на Светската здравствена организација (СЗО) е: „Тутун – закана за развојот.“ Целта на мотото е да ги претстави опасностите и заканите од тутунската индустрија врз одржливиот развој на сите земји, вклучувајќи ги здравјето и економската благосостојба на своите граѓани. СЗО ги повикува земјите да дадат приоритет и да ги забрзаат напорите за контрола на тутунот, како дел од нивните одговори согласно Агендата за одржлив развој 2030. Овогодинешната кампања има за цел да: Предложи мерки кои владите и јавноста треба да ги преземат за да се промовира здравјето и развојот со соочување со глобалната тутунска криза; Потенцирање на поврзаноста помеѓу употребата на тутунски производи, контрола на тутунот и одржливиот развој; Поттикнување на земјите да вклучат ...
сите 7 | | | веќе видена

next