Харизматичното момче кое ги освои симпатиите на балканската публика уште кога прв пат се појави на големата гламурозна сцена на реномираниот музички натпревар „Ѕвездите на Гранд“ во третиот круг конечно отпеа македонска песна и повторно го воодушеви жирито кое не штедеше на зборови за да го пофали. Имено, со нови правила и предизвици за натпреварувачите во саботата (21 март) гледачите имаа прилика да ја проследат првата емисија од третиот круг во „Ѕвездите на Гранд“. Нашиот извонреден пејач Ален Хасановиќ настапи во последната тројка заедно со Минел Спаховиќ и Жарко Маџиќ, а на сцената ги отпеа хитовите „Да је туга снијег“ од Дино Мерлин и македонската „По тебе“ од Тоше Проески. Извонредниот Ален Хасановиќ со својата фантастична интерпретација на хитот „По тебе“ од Тоше Проески уште еднаш го воодушеви шесточленото жири и ги крена на нозе сите присутни во публиката. Само 30 секунди беа доволни за младиот македонски пејач да си обезбеди влез во четвртиот круг и да ги добие најдобрите коментари. – Јас гласав ...
| | веќе видена | слични

„Секој ден шанса за живот е” се вели во новата песна заеднички проект на ОКТА и Влатко Лозаноски, Рената, Наталија Славева, Виктор Апостоловски и хорот на Златно славејче. Со песната тие ги повикуваат сите граѓани и компании да помогнат во собирањето средства за Интензивниот оддел на Клиниката за детски болести во Скопје, каде што се сместени предвремено родените и бебињата со компликации. Овој оддел има голема потреба од опремување, бидејќи во моментов има ограничени можности наспроти големиот број на новопримени случаи. Песната е уште една од активностите на кампањата „Шанса за живот“ чиј иницијатор е ОКТА, а целта е да се подобрат условите на ова одделение. За младите артисти, ова е проект што треба да го поддржат што поголем број граѓани, со цел да се предизвика вистинска позитивна промена. „Да се биде дел од ваков проект значи да се даде свој придонес за подобро утре на бебињата кои очекуваат наша помош во својата прва битка во животот”, вели Лозаноски. Ренната, автор на текстот, повикува на акција на ...
| | веќе видена | слични

Пејачката која ја остави музичката кариера и замина на работа на брод, Ноне Неделковска пред неколку дена со врати во родната Македонија. Џебната Венера, како што многумина ја нарекуваат, пред неколку дена после подолго време работа на брод, си дојде назад во Македонија. – Добро најдов, напиша пејачката над фотографијата од пред аеродромот „Александар Велики“ во Скопје.
| | веќе видена | слични

Згодната водителка со која го започнуваме секое работно утро, Милена Антовска конечно на јавноста и го откри своето ново момче со кое е во врска повеќе од две години. Според извори блиски до водителката на утринската програма на телевизија Канал 5, новото момче се вика Јасмин Крезовиќ и е дел од искусниот тим на „Шпаркасе“. Долгоногата убавица претходно беше во врска со Мартин Филиповски од „Некст тајм“, но очигледно решила младиот пејач да го замени со искусен банкар.
| | веќе видена | слични

Влатко Стефановски одржа два фантастични концерти во салата на Домот на АРМ во Скопје заедно со саксофонистот и флејтист Васко Атанасовски и Камерниот гудачки оркестар на Словенечката филхармонија, пишува порталот Вистина . „Оган и мраз“ , како што беше насловен овој несекојдневен акустичен музички перформанс на група пријатели – врвни инструменталисти кои имаат добра волја и огромна желба заеднички да соработуваат, се покажа како несекојдневно музичко доживување. Комбинација на класични ноти, авторска музика и македонски фолклор, чија стилизација преку симбиозата на стилови доведени до перфекција, беспрекорно концертно ни ја претставија музичките виртуози Стефановски и Атанасовски кои засилени со гудачката формација на камерниот оркестар покажаа дека вистинската музиката има универзална вредност. Програма која побуди огромен медиумски интерес и беше предизвик не само за публиката туку и за оние кои музиката ја следат професионално, Влатко, Васко и гудачите ја започнаа со две авторски композиции на гостинот ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот хит „Марама“ на Дуле и Коки доби одлична кавер-верзија во изведба на двајцата млади и талентирани момци од дуото Невармајнд, кои храбро зачекорија во музичките води. Овие момци планираат сериозно да се занимаваат со музика, а оваа фантастична кавер-верзија само го докажува нивниот талент. Станува збор за Никола Тренчевски и Мартин Ангеловски кои функционираат како „Невармајнд“ веќе една година. Никола вели дека интензивно настапуваат низ Источна Македонија од каде и потекнуваат и дека ова е нивната прва кавер-верзија. Планираат да продолжат и понатаму да ја негуваат македонската поп-рок музика и секако да издадат свои авторски песни.
| | веќе видена | слични

Нова фолк надеж на македонската музичка сцена. Дваесет и осумгодишниот Орде Неделковски неодамна го промовираше својот прв деби сингл кој носи наслов Помогни ми, каде како целосен автор се потпишува Драган Ристовски. – Многу сум среќен поради мојот деби сингл, се надевам публиката ќе биде задоволна од мојата изведба и композицијата која ја работевме неколку месеци благодарение на Драган Ристовски кој се потруди да го извлече максимумот од мене, вели Неделковски за Курир . Тој паралелно настапува и со популарниот состав „Live band“. Со својата деби нумера, младиот изведувач става свој личен печат во својата соло кариера, така што од сега па понатаму публиката ќе има можност да ужива во неговите композиции кои полека се подготвуваат.
| | веќе видена | слични

Во најпопуларното домашно танцово шоу „Танц со ѕвездите“ имавме можност да ги видиме фантастичните танчарски вештини на лото девојката Марјана Станојковска, но таа од тогаш не престанува да ги усовршува. -За танго се потребни двајца, напиша Марјана под фотографиите кои ги објави на социјалните мрежи, а на кои јасно се гледа како страсно танцува со професионалниот танчар Илија Карадакоски.
| | веќе видена | слични

Неколку недели наназад Александра Накова е во центарот на вниманието во македонските медиуми. Како бомба одекна веста за бременоста на моделот, а потоа следуваа информациите за нејзиното моментално место на живеење, кое очигледно е во Дојран. Александра е во осмиот месец од бременоста, а пред да дојде новиот член на семејството парот реши да го каже судбоносното „ДА“. Хит Портал ексклузивно дознава, дека овој викенд во родната Гевгелија, моделот и кошаркарот, Никола Гајдаџиев се регистрирале, а интимната прослава во кругот на најблиските се случила во дојранскиот ресторан „Гранико“.
| | веќе видена | слични

Еден од нашите најпопуларни рапери, Слаткаристика на својот Фејсбук профил објави фотографија по операцијата. Над фотографијата напиша: „Успешна операција на рамото!“ Тимот на OnAir.mk му посакува побрзо оздравување и енергија за нови хитови кои повторно ќе ги рушат рекордите на гледаност на Јутјуб.
| | веќе видена | слични

Пејачката Калиопи деновиве вредно работи на својот нов сингл, кој би требало наредниот месец да биде промовиран во етерот. Интересно е што нашата позната пејачка повторно влезе во студио со својот поранешен сопруг, композиторот Ромео Грил. Тие својата соработка ја обновија за евровизиската песна Црно и бело , но и последниот албум на Калиопи кој го носи насловот „Мелем“. Ако се земе во предвид дека од нивната соработка излегоа најголемите хитови во кариерата на пејачката, тогаш несомнено е дека новиот материјал ќе биде добро прифатен од домашната, но и странската публика. „Драги мои, вредни сме, снимаме – наскоро нов сингл!“, напиша пред неколку дена пејачката на својата официјална Фејсбук страница.
| | веќе видена | слични

Елена Ристеска знае како да ужива, Весна Петрушевска има нов имиџ, а Викторија Лоба дегустираше убава храна . Од Лила Филиповска до Дарко Илиевски, кликнете Вистина.мк и погледнете што правеа македонските ѕвезди на социјалните мрежи деновиве!
| | веќе видена | слични

„Мир за сите оние, кои што очи две отвориле, од мракот души ослободиле” е пораката која НОКАУТ сакаат да ја пренесат со својот нов видеозапис за песната Желба , која е дел од нивниот последен албум насловен едноставно како „Нокаут III”. Автор и режисер на видеозаписот е Милена Станишлевиќ, која снимаше на локации во близина на чешката метропола Прага и во Македонија. Освен фронтменот на НОКАУТ Никола Перевски, како главни актери во спотот се јавуваат и прасето Mini, жената Madla Zimová, мажот Jiří Maria Sieber (кој инаку се појавува како обезбедување во спот на Канје Вест). Како автор на музиката на Желба потпишан е Пере, додека текстот е дело на Владимир Поп Христов – Мио. Од менаџментот најавуваат дека активностите на НОКАУТ не застануваат тука. Наскоро се очекува нов сингл со работен наслов Moli Miracle кој треба да биде еден вид на најава следниот, четврти по ред албум.
| | веќе видена | слични

Андреј и Панчо од ДНК полека, но сигурно го комплетираат материјалот кој ќе се најде на следниот албум По албумот од 2013 година насловен како „Срце“ и минатогодишните мега хитови Она е од Шутка и Север-југ , ДНК снимија видеозапис за нова песна која го носи насловот Најмила . На новиот албум кој е во подготовка, Андреј и Панчо повторно одат на сигурно. Тие соработуваат со веќе докажаниот композитор и продуцент, Лазар Цветкоски. Песната Најмила ќе пристигне заедно со видеозапис во режија на „Томато продукција“, а во него ќе ја видиме и нашата најпозната манекенка, Катарина Ивановска.
| | веќе видена | слични

Македонската атрактивна фолкерка Сузана Гавазова повторно ќе роди девојче. Пејачката која кон крајот на минатата година објави дека повторно е во блажена состојба деновиве дознала дека е бремена со девојче. Оваа вест пред неколку дена за време на еднонеделниот престој во родниот крај лично им ја соопштила и на нејзините најблиски. Гавазова вели дека е пресреќна бидејќи тоа било и нејзина желба малата Емили да добие сестричка, пишува Вечер . – Пресреќна сум што за неколку месеци Емили ќе добие сестричка. Но тоа што посакував уште едно девојче не значи дека не сакам и машко, се надевам дека тоа ќе биде следниот пат бидејќи планирам уште деца, вели Сузана.
| | веќе видена | слични

Ален Хасановиќ, харизматичното момче кое со својата одлична интерпретација на хитот „Као моја мати“ од Здравко Чолиќ го воодушеви шесточленото жири на „Ѕвездите на Гранд“ и ги крена на нозе Саша Поповиќ и Лепа Брена кои го наградија со аплауз, на 14 март во Арена Борис Трајковски ќе го отвори спектакуларниот концерт на Шабан Шаулиќ. 22-годишниот Хасановиќ заедно со својот бенд ќе настапи како предгрупа на целовечерниот концерт во организација на „Балкан Медиа“ и ќе биде вистинско загревање за она што ќе им се случува на скопјани на 14 март во Арена Борис Трајковски. – Огромна чест и задоволство ми е што добив покана од организаторот „Балкан Медиа“ да го отворам големиот концерт на Шабан Шаулиќ, Саша Матиќ и Ана Бекута во Скопје. Овие пејачи се едноставно легенди, луѓе кои зад себе ги имаат најголемите кариери. Ќе дадам се од себе за да го збогатам и разубавам концертот, а се надевам дека публиката ќе ужива во мојот настап, вели Ален. Во меѓувреме, единствениот македонски фаворит за победа кој руши рекорди на ...
| | веќе видена | слични

Во организација на Горила продукција, во Арена „Борис Трајковски“ на 03-ти април, после цели осум години во Скопје, ќе се одржи голем концерт на една од најголемите ѕвезди на македонската естрада, Владо Јаневски. Концертот на 03-ти април на кој ќе го придружуваат најдобрите македонски музичари ќе биде прилика за сите фанови по долго време заедно со Владо да ги отпеат многубројните хит рефрени. Неговите песни одамна веќе важат за евергрини кои живеат во срцата на сите вљубени, за кои веруваме ќе ја исполнат салата до последно место. Ценејќи го придонесот на Владо Јаневски во афирмацијата на македонската музика, овој проект е поддржан и од Министерство за култура. Фановите ќе ја имаат таа можност да уживаат во бројни изненадувања од технички аспект кои за прв пат ќе се случат во арената “Борис Трајковски“ но за тоа наскоро Влезниците се продаваат во продажната мрежа на Мк Тикетс, односно сите продажни салони на One низ Македонија, Југотон ГТЦ 1- кат, Универзална сала во Скопје и многу други продажни места.
| | веќе видена | слични

Пејачот Филип Јордановски реши да му стави крај на ергенскиот живот. Имено, пејачот за својот 29-ти роденден си посакал една желба, а таа брзо станала негова реалност. Пред само неколку дена на романтична вечера, пејачот кој е успешен и во финансискиот сектор, ја побарал за сопруга својата долгогодишна девојка, прилепчанката Стефанија Петреска. Убавата вест Филип ја сподели со своите пријатели на Фејсбук .
| | веќе видена | слични

Изминатиов период, Слаткаристика го одржа најавениот концерт во концертната сала на клубот „Микстапе 5“ во Софија, Бугарија. Како што велат од „Иноватива“, капацитетот на салата бил исполнет, а Слаткаристика одлично се преставил пред публиката, правејќи концерт за паметење. Бугарските медиуми го преставија Слаткаристика како светски артист, а неговиот настап го споредија со концертите на големите светски ѕвезди. Во текот на престојот во соседна Бугарија, Слаткар гостуваше во повеќе телевизиски емисии и даде седум интервјуа за печатените и интернет медиумите. Исто, така за време својот престој таму, Слаткар сними и спот за првата музичка соработка со бугарскиот рапер „Јанг ББ јанг“. Песната е го носи насловот Таа има маж, а заедно со спотот ќе биде промовирана пред македонската и пред бугарската публика, на почетокот од месец март. Повеќе од 1.700.000 прегледи за осум месеци на песната Дими џам на Слакартистика му ја донесе наградата за спот на годината на последното издание на „Златна бубамара на ...
| | веќе видена | слични

next