Воодушевена публика и овации за македонските уметници кои синоќа во Предворјето на црквата „Света Софија“ настапија на фестивалот „Охридско лето“ со ...
сите 91 | | | веќе видена

Пред малку на патот Охрид Кичево во близината на селото Оровник се случи сообраќајна несреќа. Од засега непознати причини во десет часот утрово се судриле ...
сите 71 | | | веќе видена

Според календарот на МПЦ денес се слави Свети Климент , архиепископ Охридски и Светиот Великомаченик Пантелејмон. Синоќа и денес илјадници верници го ...
сите 19 | | | веќе видена

Денеска се слават два големи македонски и општохристијански празници. На 9 август (нс.) се празнува споменот на св. Климент Охридски кој е упокоен на овој ден ...
сите 22 | | | веќе видена

next