Нова ТВ

Почина Ѓурѓица Ќаева, како последица од компликации од пулмоналнатахипертензија, неуморен борец, активистка за права на пациентите со оваа болест, претседател ...
сите 10 | | | веќе видена

Националниот координатор за трансплантација, преку Министерството за здравство реагира на текстот на НОВА каде мајката на 31 годишниот Кристијан Неделковски ...
сите 10 | | | веќе видена

Едно лице го загуби животот, a пет се потешко повредени во сообраќајна несреќа што ноќеска се случи на магистралниот пат Охрид – Свети Наум, кај клучката за ...
сите 30 | | | веќе видена

Бројот на нови случаи на Ковид-19 во Италија вчера изнесуваше над 600, што најголем дневен пораст во последните три месеци, а како главен фактор за тоа се ...
сите 310 | | | веќе видена

Здравстевниот систем се подготвува за лоши сценарија со многу пациенти, но истовремено се надеваме дека луѓето ќе бидат свесни и дека ќе се придржуваат до ...
сите 125 | | | веќе видена

Во вчерашниот извештај за состојбата со Ковид-19 во земјава беа запишани 141 нов случај од направени 2.006 тестирања, четири починати и 93 оздравени. Во исто ...
сите 607 | | | веќе видена

Генералните секретари на СДСМ и на ДУИ викендов ги продолжуваат интензивните консултации и работа за постигнување на коалициски договор за формирање на нова ...
сите 506 | | | веќе видена

Пцуењето на новиот парламентарен пратеник Димитар Апасиев, упатено кон доскорешната министерка за одбрана Радмила Шеќеринска, ја покажа сета сила на развојот и ...
сите 17 | | | веќе видена

Малолетник од скопското село Мојанци е приведен поради потпалување на нискостеблеста шума и трева на јавна површина. Приведениот го признал делото, а ...
сите 16 | | | веќе видена

Денеска е последен за користење на домашните платежни картички за „Купувај домашно“. Од 16 август, како што информираат од банките, средствата не може да се ...
сите 52 | | | веќе видена

Утрово на Преспанското езеро забележани се пет розови фламинга кои најверојатно одмораат од патот за каде што тргнале, соопштија од Македонското еколошко ...
сите 14 | | | веќе видена

Над 20 пациенти имаат потреба од трансплантација на срце. Вкупно 13 од нив имаат вградени пумпи во срцето, останатите немаат никаква механичка поддршка. За нив ...
сите 13 | | | веќе видена

Коалицијата на Алијанса за Албанците (АА) и Алтернатива на денешната прес-конференција соопшти дека нивни претставници немале ниту една официјална средба на ...
сите 584 | | | веќе видена

Една изјава дадена за пациентка заболена од Ковид-19 од страна на директорката на здравствениот дом во Делчево ја крена на нозе ромската заедница, а по бурните ...
сите 2 | | | веќе видена

Учебната година да почне онлајн со два исклучока – првиот е за учениците од прво до трето одделение кои би следеле настава со физичко присуство, земајќи го ...
сите 338 | | | веќе видена

Течат роковите од 20 дена за формирање на влада, откако шефот на државата Стево Пендаровски вчера го довери мандатот на лидерот на СДСМ и коалицијата „Можеме“, ...
сите 48 | | | веќе видена

next