Нова Македонија

Jасна Софија Косановиќ од Штутгард е добитник на наградата „Поетски Синтези“ за книгата поезија „Ромска душа“ во рамките на меѓународниот поетски фестивал ...
сите 10 | | | веќе видена

Враќањето на Нова демократија (НД) на власт во Грција претставува повод за загриженост во Брисел, Берлин и во Вашингтон во врска со надворешната политика на ...
сите 201 | | | веќе видена

Германскиот финансиски гигант „Дојче банк“ се соочува со силни критики поради богатите отприемнини или „златни падобрани“ кои ги исплати на највисоките ...
сите 23 | | | веќе видена

Нови рочишта за случаите „Траекторија“ и „Тендери“ на СЈО денеска треба да се одржат во Кривичниот суд во Скопје. Случајот „Траекторија” се наоѓа во доказна ...
сите 130 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп и заменик-претседателот Мајк Пенс телефонски му ја честитаа победата на новиот грчки премиер Кирјакос Мицотакис, ...
сите 87 | | | веќе видена

Делегацијата на Владата предводена од министерот за надворешни работи, Никола Димитров и министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, ...
сите 39 | | | веќе видена

Ексминистерот Миле Јанакиески вечерва е однесен на преглед во болницата „Oсми Септември“ и вратен повторно во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, потврди ...
сите 130 | | | веќе видена

Двајца параглајдеристи кои паднаа денеска попладне на непристапен терен на планината Галичица се извлечени со помош на специјалци и хеликоптерите на МВР, по ...
сите 59 | | | веќе видена

Владата на својата редовна, 143-та седница донесе одлука за формирање на работни групи за подготовка на Националната програма за усвојување на правото на ...
сите 20 | | | веќе видена

На денешната седница, Владата го прифати текстот на предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за правосудниот испит и донесе одлука тој да биде ...
сите 17 | | | веќе видена

next