Музика 24

Младински културен центар – Битола кој е официјален УНЕСКО младински клуб, по шести пат се вклучува во одбележувањето на Меѓународниот ден на џезот 30-ти април со организирање на концерт на „Беличанска Квинтет“ во понеделник 30-ти април 2018 година. Локација кафе бар Камарите – Битола, со почеток во 22.00 часот. Беличанска Квинтет е состав од искусни и докажани музичари од нашата џез сцена кој веќе 10-тина години е активен. Зад себе имаат многу настапи, концерти и фестивали во земјата и странство. Негува повеќе стилови почнувајќи од џез стандарди кои се изведени во нивни аранжмани, латин џез, фанк, соул, како и своја авторска музика. Овој концерт по шести пат ја става Битола на глобалната мапа на градови кои го одбележуваат Меѓународниот ден на џезот и ги слават вредностите кои тој ги промовира. Битола ја ставаме на иста линија со светските метрополи кои имаат почит кон уметноста како начин на живот и извор на енергија не само за уметниците туку и за обичните граѓани. Овој настан е дел од глобалната ...
сите 25 | | | веќе видена

Популарниот српски актер Иван Босиљчиќ кој деновиве со својот авторски проект „Неколку стихови за нас“ гостува во Скопје и Струмица, летово повторно ќе се врати пред македонската публика. Босиљчиќ со овој проект годинава гостува во регионот и Европа, деновиве е во Скопје (27 и 28 април) и Струмица (29 април) но македонската публика повторно ќе ужива со Босиљчиќ летово на фестивалот Охридско лето но и во Битола и Гевгелија. „Оваа турнеја дефинитивно ќе ја обележи Македонија, бидејќи после овие концерти во Скопје и Струмица можам ексклузивно да најавам дека ја поминав селекцијата за фестивалот “Охридско лето“ и ќе настап во античкиот театар во Охрид летово. Претходно ќе имам настапи во Битола и Гевгелија. “ – изјави Босиљчиќ во ток шоуто „Еден на Еден“. Самиот проект всушност претставува музичко-поетска вечер, на репертоарот се обработки на песни, руски романси, современи хитови но и поезија од реномирани поети, меѓу кои и поезија на македонскиот поет Анте Поповски.
сите 10 | | | веќе видена

Членовите на шведската група АББА соопштија дека првпат по 35 години имаат нов материјал. Тие наведоа дека снимиле две нови песни, од кои едната се вика “Се уште верувам во тебе” (I still have faith in you). Славната шведска четворка Агнета Фелтског, Бјорн Улвеус, Бени Андерсон и Ани-Фрид Лингстад во 70-те години на минатиот век имаа голем број светски хитови како “Ватерло”, “Денсинг квин”… и други. Тие во 1982 година се разидоа, но од неодамна повторно работат заедно и планираат виртуелна турнеја.
сите 8 | | | веќе видена

Владимир Дојчиновски е нов директор на фестивалот за забавни мелодии “Макфест”. Имено, градоначалникот на општина Штип, Благој Бочварски деновиве потпиша договор со Дојчиновски, а во рамки на прес-конференцијата композиторот рече дека ќе направи се фестивалот да го задржи реномето. “Сакам да им се заблагодарам на сите уметнички директори пред мене, сите тие со своите концепции, без оглед на тоа дали фестивалот беше во јуни, октомври или без оглед на концепцијата направија многу за фестивалот. Јас сум дел од “Макфест” од далечната 1998 година, а неколку пати ја добивав и првата награда без оглед на тоа дали сум аранжер или автор на музиката”, потенцираше Дојчиновски. Фестивалот годинава ќе се одржи во првата недела од октомври. Наградите се 5.000 евра за прво место, 3.000 евра за второ и 1.000 евра за трето место.
сите 5 | | | веќе видена

Во пријателска атмосфера се одржа конференцијата за печат по повод новиот албум на музичкиот бенд “Кабадајас” со наслов “Од понеделник” на кој покрај новинари присуствуваа и многу музичари, пријатели на членовите од групата. Албумот го издаде концертната агенција и продукција “3Гонга”, а концертна промоција на албумот е закажана за 2-ри мај, со почеток во 21 часот, во ноќниот клуб Станица 26. “Кабадајас” претставува трио од музичари со голем професионален багаж зад себе, Џоле Максимовски на бас гитара, Дино Милосављевиќ на тапани и перкусии и Зоран Костадиновски на гитара. Специјални гости на албумот се вокалистките Марија Димитријевиќ и Светлана Јовановска Трајкоска и Павле Васиљевиќ на клавијатури. “Создадовме модерна инструментално вокална музика, џези амбиент со скопски, а сепак, светски шмек. На овој албум композитори сме Зоран и јас, но и Дино кој ритмички ги оплеменува нумерите. За аранжманите сме задолжени сите. На албумов има две вокални песни. Едната од нив е со текст, песната „Летаме“ која јас ја ...
сите 17 | | | веќе видена

Во пресрет на 17-то издание на летниот фестивал “Канео фест” отворен е конкурс за прием на нови песни и ќе трае до 20-ти јуни. Во однос на критериумите за песните исто како и минатата година истите мора да бидат новосоздадени, дотогаш неемитувани во делот на фолк и поп правецот. “Канео фест” распишува конкурс за фестивалот “Канео фест 2018”, кој се одржува по 17-ти пат, а под покровителство на Телевизија Морис. Фестивалот ќе се одржи во две фестивалски вечери: Вечер на забавна новосоздадена македонска песна и Вечер на народна новосоздадена македонска песна. Условите на фестивалот се следни: Композицијата мора да биде нова, дотогаш неизведена Композицијата не смее да содржи навредливи содржини Композицијата после изведбата останува во сопственост на фестивалот За учество на Фестивалот неопходна е котизација Фестивалот ќе започне на 30-ти јуни година, ќе заврши на 01-ви јули, во Охрид на отворена сцена на некоја од расположливите локации во градското подрачје. Категоризирањето и изборот на песни ќе се врши по ...
сите 4 | | | веќе видена

Годинава фестивалот “Охрид фест” полни 25 години, и ќе се одржи од 5-ти до 7-ми септември на летна сцена пред хотелот “Ривиера” во Охрид. Програмата ќе биде сочинета од Фолк вечер, Поп вечер и Интернационална вечер, годинава со одредени новости во програмата. Ексклузивните гости годинава “Санта Есмералда” ќе гостува во Интернационалната вечер со свое шоу. Оваа позната американско/француска диско група е формирана во 1970-тите, а најпозната е по хит диско римејкот на песна од 1960-тите “Don’t Let Me Be Misunderstood” и “House of the Rising Sun”. Оригинален пејач на групата беше Лерој Гомез во 1977/1978 година, кого потоа го замени пејачот Џими Гоингс од крајот на 1978 до 1983 година, но Лерој се врати од 1990-тите, и тој остана пејач до ден денес. Групата е основана во 1977 година од страна на француските продуценти Николас Скорски и Жан Мануел де Скарано, текстописци кои покренаа сопствена етикета со цел да создадат уметници кои ќе ги снимаат своите композиции. По средбата со пејачот Лерој Гомез, во Париз, ...
сите 5 | | | веќе видена

Со концерти на уметници од Македонија и од странство Авалон продукција одбележува 25 години од своето постоење. “Во рамки на јубилејот, подготвивме исклучителна програма, со концерти на бројни артисти од светската и домашната музичка сцена. Концертната сезона ја стартувавме кон крајот на февруари со концертниот маратон на Каролина во МОБ, во март со концертот на “Тото”, во април со концертот на Јосипа Лисац, соопшти Авалон продукција. Ѓорѓе Балашевиќ ќе одржи концерт на 19-ти мај годинава во Вип арената “Борис Трајковски”, а македонскиот поп-пејач и композитор Владо Јаневски на 1-ви јуни на стадионот на АРМ. На фестивалот “Skopje Calling” ќе настапат Алан Вокер, Sister Bliss Faithless DJ Set, Axwell & Ingrosso, Morcheeba и Дарко Рундек и “Техаs”. На фестивалот “Ohrid Calling” ќе настапат Dimitri Vegas & Like Mike, Jax Jones и Armin van Buuren. Легендарниот музичар Брајан Фери ќе одржи концерт на 9-ти септември во Maкедонска филхармонија, дуото “2Cellos”на 6-ти октомври 2018 во Вип арената во Скопје. Авалон ...
сите 7 | | | веќе видена

Познатиот и популарен македонски музичар и гитарист Дамјан Пејчиноски неодамна за време на посетата во Цирих, Швајцарија сними видеоспот за хит песната “Ти не дојде” од Каролина Гочева, песна дел од нејзиниот последен студиски албум “Извор” под реден број 11. Но, овој пат младиот музичар ни ја доловува оваа позната и популарна песна отсвирена на гитара. “Истите гитари се и на песната со вокалот, со пеењето на Каролина, овој пат без вокал и другите инструменти од аранжманот”, вели Пејчиноски ексклузивно за Музика24. Како звучи оваа инструментална верзија на познатата песна од Каролина, слушнете и погледнете во продолжение. А за тоа што и како овој млад гитарист има создадено и отсвирено досега, погледнете на неговиот YouTube канал, со клик на: Damjan Pejcinoski YouTube channel
сите 3 | | | веќе видена

Најголемиот фестивал на електронската музика кај нас, Грин бич фестивал, ова лето ќе се одржува на нова локација на крајбрежјето на Охридското Езеро и тоа за прв пат во прекрасната Струга – славниот град на поезијата и на волшебниот Црн Дрим. Со поддршка од локалната самоуправа во Струга, градот и Фестивалот ја добиваат новата Брин бич брендирана плажа која се наоѓа во непосредна близина на хотелот “Еуротел” и која ги гарантира сите високи организациски стандарди неопходни за реализација на музички настан од калибарот на Грин бич фестивал. Деветта година по ред Грин бич фестивал продолжува да се одржува со импозантни хедлајнери од глобалната електронска сцена, кои гостуваат кај нас во врвот од својата кариера и со кои овој настан прерасна во синоним за најквалитетно електронско доживување. Ова лето, Грин бич фестивал ќе се одржи на 27-ми јули, а публиката на фестивалот ќе има привилегија да го погледне премиерниот настап во Македонија на најпопуларната дама на светската електронска сцена, прогласена и за ...
сите 7 | | | веќе видена

Македонскиот пејач Тајзи периодов направи нешто на кое би му подзавиделе и светските ѕвезди, во само две недели промовираше три нови песни: “Мој живот, моја ствар”, дуетот со Викторија Лоба “Каде сме ние”, а денеска ја промовира и најновата тема “Параноја” која излезе на каналот на “Балкатон” продукција од Србија. Се работи за песна на македонски јазик и е вистински летен хит, кој го продуцираше Александар Иван Миличевиќ, млад и талентиран продуцент кој е роден и работи во Шведска. Во иднина Тајзи најавува уште соработки со продуценти од Шведска, бидејќи моментално тие се едни од најактуелните на светската музичка сцена. Мастерот е на Роберт Билбилов со кој Драган Величковски Тајзи веќе најави повеќе проекти, како и песна на англиски. Видеото е во режија на Тајзи и Илија Жоговски, а спотот е снимен на Кокино, Мермерно езеро, како и уште неколку локации низ Македонија.
сите 12 | | | веќе видена

Искра Шукарова, кореограф и професор на Факултетот за музичка уметност и Урсула Еагли, кореограф од САД, заедно со студентите од катедрата за современ танц при ФМУ, на 29ти април (недела) со современ танцов перформанс ќе го одбележат Меѓународниот ден на танцот. Настанот ќе почне во 20 часот најпрвин во фоајето, а потоа ќе продолжи во Камерната сала на Македонската филхармонија. Оваа вечер има за цел да направи пресек на уметничкиот и едукативниот современ танцов процес. Публиката ќе има можност да го види работниот процес на студентите при ФМУ и самостојното дело на Урсула Еагли, остварено во склоп со кореографското дело на Шукарова, а насловено “Чудна шума”. На овој современ танцов настан поканет е музичкиот уметник Џијан Емин кој ќе биде вклучен како соработник во креирањето на музичкиот концепт. Заедно со Јошико Чума од Јапонија, Џијан Емин во 2007 година во Њујорк веќе оствари соработка со Шукарова и со Еагли на проектот “Страница надвор од редот”. Еагли и Шукарова за првпат ги соединија своите ...
сите 29 | | | веќе видена

Легендарниот британски рок бенд “Jethro Tull” во октомври ќе настапи во Скопје, во рамките на својата светска турнеја, со којашто одбележува половина век од постоењето. Иако групата на својата официјална интернет-страница сеуште ги нема објавено датумите за октомври, од Авалон продукција потврдија дека “Jethro Tull” ќе одржи концерт во Скопје, на 16-ти октомври во СРЦ “Кале”. Предводени од пејачот, гитарист и флејтист Јан Андерсон, единствениот константен член на групата од нејзиното основање во 1967 година, “Jethro Tull” во 2014 година објавија дека престануваат со работа, за три години подоцна да објават дека одат на нова светска турнеја. Ова треба да биде следено од нов албум, прв од 2003 година, што е планирано да излезе наредната година. Основани како блуз рок група, “Jethro Tull” низ годините во својата музика вклучија и елементи на хард рок, фолк рок и прогресивен рок, создавајќи импресивна дискографија од 21 студиски албум.
сите 23 | | | веќе видена

Алтернативниот панк-рок состав The Hounds изработија видеозапис за песната “Заминувам од овде”. Текстот е на Леана Таќи, а аранжманот и продукцијата на Јордан Манов. За креативниот видеозапис за оваа нумера се погрижија момците Филип Ѓорѓиоски и Петар Аврамоски од визуелната лабораторија “Tone Bandits”. Видеозаписот е снимен на повеќе градски локации, а протагонистка во оваа приказна е Ева Антулеска. “Ова е наша последна песна од првиот албум, воедно последна авторска музика за 2018-та година, но ветуваме дека за втор албум нема да чекате уште една декада”, изјави фронтменот на бендот Златко Карчески. Бендот The Hounds постои од 2008-та година, кога момците едноставно одлучија дека сакаат повеќе да се посветат на својата авторска музика, отколку на каверите. Оттогаш, покрај многуте клупски и фестивалски настапи низ целата земја, тие посветено работат на квалитетен авторски материјал.
сите 5 | | | веќе видена

Раѓањето во одреден месец во годината ни гo одредува хороскопот, односно хороскопскиот знак кој си има одредени карактеристики и ги опишува луѓето родени во тој месец. Еве на кој хороскопски знак припаѓаат најпознатите македонски пејачки. Tамара Тодевска – Близнаци Близнаците како знак во зодијакот симболизираат двојност. Доколку сте родени под овој знак, тогаш вашите главни особини се неодлучност и непостојаност, а токму тоа е она што понекогаш ве одделува од другите. Еден ден сакате едно, а веќе друг ден го сакате она спротивното. Исто така, може да чувствувате и љубов и омраза во исто време. А, понекогаш, ви е навистина тешко да направите разлика помеѓу овие две емоции и може да биде збунувачко не само за вас, туку и за луѓето околу вас. Од друга страна, како припадник на овој знак, вие сте отворени, комуникативни, и секогаш спремни за забава и флертување. Вие поседувате талент за ораторство, а тоа е она што ви помага да запознавате нови луѓе и да најдете добри пријатели. Разговорите со вас никогаш не се ...
сите 16 | | | веќе видена

Поп пејачот Јоце Панов во четврток во 20 часот во Дион на кеј со свирка во живо ќе го промовира новиот албум “Ни Љ од љубовта”. Јоце неодамна го промовираше албумот во Белград, оваа промоција тој ја посветува на фановите од Македонија. “Поканети сте сите”, вели Јоце.
сите 28 | | | веќе видена

Македонската филхармонија со голема радост го најавува концертот “Четири годишни времиња” од Вивалди и Пјацола кој ќе се одржи овој четврток, на 26 април во 20 часот. Како солисти ќе настапат едни од најдобрите македонски музички уметници денес – врвните виолинисти Анна и Олег Кондратенко. За првпат во Македонија, ќе бидат изведени, во иста вечер, истоимените дела – “Четири годишни времиња” од двајцата истакнати композитори кои твореле во различни епохи – Антонио Вивалди и Астор Пјацола. Комбинацијата на истоимените дела на Вивалди и Пјацола, ќе донесе сплет од различни расположенија, а и ќе ги нагласи културолошките разлики помеѓу медитеранска Европа и срцето на Јужна Америка.
сите 9 | | | веќе видена

Фестивалот “Таксират” годинава го одбележува своето јубилејно 20-то издание, а прославата за 20 години алтернатива во Македонија стигнува и во рамки на престојното издание на фестивалот за феминистичка култура и акција “Прво па женско” кој ќе се одржува во МКЦ од 3-ти до 6-ти мај. Како резултат на оваа соработка на “Таксират” и организацијата “Тиииит! Инк”, во Скопје ја пречекуваме американската пејачка со светско реноме, феноменалната Акуа Нару (Akua Naru). На концертот за затворање на “Прво па женско”, на 6-ти мај (недела) во МКЦ за прв пат кај нас, македонската публика ќе има прилика да ја чуе во живо една од водечките женски хип-хоп вокали. Нејзината музика претставува комбинација на хип хоп, џез и соул. Себе си се опишува како политичка хип-хоп уметница и активистка. Нејзиниот звук го споредуваат со flow-то на Раким, поетиката на Лорин Хил и конечно, во единствената моќ да говори во име на афро-американките, со Нина Симон. Акуа храбро јо комбинира “новата” и “старата” школа, бранејќи ги своите ставови ...
сите 13 | | | веќе видена

Второто издание на манифестацијата “Today it’s all about jazz” или “Денес се е џез” во организација на Здружението на џез музичари и слободни уметници, ќе се одржи на 30-ти април во Македонската филхармонија. Со почеток во 18 часот, па до доцните вечерни часови, љубителите на музиката ќе имаат можност да уживаат во звуците на фантастични светски и домашни уметници. Главна ѕвезда на вечерта ќе биде еден од највлијателните џез-музичари во светот, американскиот саксофонист Дон Менза. Овој врвен уметник, кој е и композитор и аранжер, роден во 1936 година, создаде дела кои оставија силен печат на светската музичка мапа. Како диригент, пак, ќе се претстави маестро Зиги Фајл од Австрија, кој настапи и на првото издание на Меѓународниот ден на џезот во Скопје. Светски реномираниот диригент и професор на Џез-универзитетот во Грац, се смета за едно од најистакнатите имиња кога станува збор за диригирање со биг-бенд состави. Покрај Дон Менза и Зиги Фајгл, вечерта во Македонската филхармонија ќе настапат и два други ...
сите 9 | | | веќе видена

Од 29-ти мај до 02-ри јуни, на две сцени, надвор и внатре во спортскиот центар “Борис Трајковски”, започнува ново музичко доживување за љубителите на фестивалите. Повеќе нема да мора да патувате надвор од Македонија за да бидете дел од голем музички хепенинг, сето тоа во овие пет дена ќе го доживеете на “Ентерфест”. Фестивалската приказна која започнува во Скопје во периодот кој следува ќе продолжи да патува и низ регионот. Петдневната забава исполнета со многу гости од соседните земји, но и пошироко, ќе овозможат културата, урбаниот начин на живеење и позитивните вибрации да ги отргнат мислите од политиката и разговорите кои не оддалечуваат едни од други, а целта ќе биде исполнета кога соединети сите ќе пристигнат да ги проследат настапите на големите музички ѕвезди. “Ентерфест” ќе ги отвори можностите за кои изминатите години сите млади сонуваа, добра забава блиску до нив и вистинска фестивалска атмосфера. 1000 ангажирани лица ќе бидат дел од организацијата на фестивалот со цел беспрекорно фунционирање и ...
сите 12 | | | веќе видена

next