Музика 24

Неодамна во гостување на позната тв емисија, познатата и популарна поп пејачка Нина Бадриќ го најави својот голем солистички концерт во Скопје, во преубавата и нова Македонска филхармонија. По распродадените “Сава Центар” во Белград и српско Народно позориште, хрватската поп пејачка Нина Бадриќ конечно доаѓа во Скопје на голем солистички концерт, кој ќе се одржи на 09-ти јуни. Таа неодамна ја промовираше и нејзината најнова песна “Мења се вријеме”, каде што фановите ги воодушеви со новиот изглед, како и со изборот на песна која има навистина светски звук. Долгогодишната кариера, бројните награди и насловни страници, синглови кои владееа и се уште владеат на радиските топ листи… сето тоа оди во прилог на убавата пејачка, но најмногу на прекрасната и верна публика која до последно место ги полнела најголемите концертни сали. Впечатлива беше и минатата година во која Нина ги “запали” топ листите низ целиот регион со песната “Дани и године”, за која доби и многубројни награди. Оваа песна многумина ја сметаат за ...
сите 5 | | | веќе видена

Пред една недела фолк пејачот Влатко Алексовски сними спот на песната “Сузана” во продукција на ИН Продукција. Спотот се снимаше во Маврово, а специјална гостинка на спотот е поранешната мисица на Македонија 2013, познатиот модел Тина Спасеноска. Инаку, песната “Сузана” е верзија на големиот хит “Шушана” која всушност е стара Еврејска песна, а сега и во македонска верзија како “Сузана”. Новиот спот на Влатко е вистински летен хит, а на тоа укажува големата посетеност на социјалните мрежи за многу кратко време, песната е на топ листи на многу радиостаници. Влатко најавува нов албум до крајот на месец август, веќе се снимени 4 песни, а главен продуцент на истиот е професор Игор Трајковски од Куманово, во чие студио “Тримеј” и се снима новиот албум на Влатко. До крајот на месец мај ќе биде снимен уште еден спот, но за овој проект Влатко не открива детали, бидејки како што вели, сака пријатно да ја изненади публиката.
сите 8 | | | веќе видена

Групата Нокаут по цели 20 години се враќа на местото каде што почна. Имено, Пере и екипата повторно ќе одржат голем славенички концерт на 27 октомври во СРЦ “Кале”, истото место каде што популарниот бенд го одржа својот прв голем концерт, исто така во организација на Авалон. Како што велат од Нокаут, повод за концертот е и промоцијата на нивниот нов, четврти по ред студиски албум кој го најавија и со одличната соработка со Игор Џамбазов за темата “Што бараш ти во мојата песна”. Групата минатата година го одбележа и јубилејот од 20 години од основањето, а во рамките на прославата одржаа голем број концерти низ Македонија. Повеќе детали за претстојниот концерт ќе бидат соопштени в понеделник, на 21 мај. Догогаш уживајте со новиот сингл “Што бараш ти во мојата песна”, чии автори се лидерот на бендот Никола Перевски кој се потпишува на музиката, стиховите се на Игор Џамбазов, а аранжманот и продукцијата ги направи Дарко Димитров во чие студио е и снимена песната која заедно со лирик видеото можете да ја ...
сите 3 | | | веќе видена

Саша Поповиќ, првиот човек на “Гранд” продукцијата, во текот на емитување на епизода од познатото музичко натпреварување “Ѕвездите на Гранд” открил што новите натпреварувачи можат од есен да очекуваат. “Имено, на есен стартува 13-от серијал од популарното натпереварување, а учесниците ќе потпишуваат договор со “Гранд, дури кога ќе стигнат во петиот круг”, вели Поповиќ. “Ѕвездите на Гранд” се емитуваат повеќе од десет години, од кои излегле голем број пеачи од кои многу станале најбарани на овие простори и се создаде презаситеност, според тврдењата на Саша Поповиќ, со што неговата продукција била принудена да ги промени правилата кои важеа до оваа сезона.
сите 3 | | | веќе видена

Нашите претставници на годинашниот Евросонг кој што се одржа во Лисабон, Португалија, беа во тесен избор за добивање на една не толку престижна награда, а сега и официјално се здобија со истата. И покрај тоа што не се пласираа во финалето со песната “Lost and found’” и според официјалните резултати се најдоа на претпоследно место на првата полуфинална вечер, сепак Бојан и Марија на нашата земја и го донесоа првото место на БДА, а веднаш зад нас беа музичарите од Австралија и Белгија. Станува збор за наградата Барбара Декс, која што уште од 1993 година им се доделува на најлошо облечените учесници на Евровизија. Имено награда го носи името според белгиската претставничка на Евровизија од 1993 година, Барбара Декс која што тогаш го шокираше светотот со фустанот кој сама го креирала за настапот и воедно е првата која ја доби оваа награда. Ова не е прв пат нашата земја да се закити со БДА. Во 2005 година, истата титула ја доби и тогашниот претставник на Евровизија, Мартин Вучиќ. И тој, како и Марија годинава, ...
сите 16 | | | веќе видена

Музичкиот состав “Театро бенд” ја претстави својата преработка на песната “Малечка” од Тоше Проески, а со неа ја најавуваат првата студиска песна која јавноста ќе може да ја слушне многу наскоро. Новиот аранжман на “Малечка” го направи Маријан Стојменов – Ѕика, додека видеото се снимаше во Буре Бар во Кочани, по идеја на Димитар Апостолов. Освен снимањето на новата песна, момците од “Театро бенд” периодов се ангажирани со настапи во клубовите и локалите ширум целата земја.
сите 2 | | | веќе видена

Уште во првата сезона која почна со емитување кај нас, односно во 2014-та година, младиот Игор Петковски од Скопје ја освои балканската публика и жирито со маестралниот настап каде ја отпеа “Чија си” од Тоше Проески, а коментарите кои ги доби од тогашниот состав на жирито беа одлични, од: моќно, воодушевувачки… до одлични совети и мотивација со зборовите дека е еден од подобрите млади вокали во Македонија. Но, тоа очигледно не го мислеше само жирито, туку и публиката која според популарноста на видеото и по прегледи, но и според коментари, не остана рамнодушна на тоа како овој наш пејач ја донесе песната на Тоше на оваа сцена. Денес, неколку години подоцна, момчето кое го воодушеви балканот заедно со “Хепи енд”, со кој функционираат од 2012-та година, ја подготвуваат својата прва авторска песна со победничкиот и проверен хитовски тим, братот и сестрата Цветковски, односно, Лазар и Магдалена кои се потпишуваат на песната што според најавите ќе биде во поп-рок фазон. Момците кои годиниве наназад свиреа на иста ...
сите 7 | | | веќе видена

Познатиот српски рок музичар Неле Карајлиќ после својота прва книга „Фајронт во Сараево“, го издаде романот „Солунска 28“. Новиот роман на Карајлиќ од утре (17 мај) е во продажба во Србија. „Солунска 28“ е приказна за една белградска куќа изградена на крајот на 19 век, што ја споделува судбината на Белград и сите случувања во 20 век. „Таа е сведок на највозбудливиот век во историјата на нашиот главен град“, вели Карајлиќ за својот роман и продолжува, „Луѓето ме прашуваат зошто книгата се вика ’Солунска 28‘. Кога дојдов во Белград, немав поим дека мојот прадедо ја направил таа куќа. Кога отидов и ја видов, кога ги слушнав приказните од моите предци, одлучив да ја ставам на хартија, бидејќи историјата на куќата што почнува на крајот на 19 век заслужува таков третман“, објаснува Неле. По автобиографијата „Фајронт во Сараево“, која на македонски јазик ја издаде издавачката куќа “Арс Ламина“, Карајлиќ овој пат со историската драма ги води читателите во Белград на почетокот на 20 век.
сите 7 | | | веќе видена

Прилепско-струмичкиот тандем “Disconnected”, кој е составен DJ Mario Eddie) и DJ The Marshall, го претстави својот нов сингл насловен “Money on my mind”, во кој гостува колегата Монарк Супремо. Видеото кое што е во режија на Филип Пашоски, го разубави Антонела Димова, а за испишувањето на стиховите во истото се погрижи Никола Китаноски. Проектот поддржан од “Лолипоп ентертејнмент груп” можете да го видите и слушнете во продолжение. Уживајте!
сите 2 | | | веќе видена

Како што не информираат од Авалон продукција, некаде на отворањето на туристичката сезона имаме ретка и одлична можност и привилегија да го слушнеме и видиме сигурно најсупериорниот вокал на балканот во моментов, маестралниот Масимо. Се разбира, за неговиот беспрекорен перформанс да може да се доживее како што треба, локацијата ќе биде Антички театар, совршеното место за ваков тип на концерти, на 14-ти јули. Масимо доаѓа за прв пат во Охрид, за прв пат на open air во Македонија и се разбира дека ќе биде огромно задоволство за сите нас во Охрид да ги слушнеме следните песни: “Dodirni me slucajno”, “Stranac u noci”, “Iz jednog pogleda”, “Zagrli me”, “Krug u zitu”, “Sjaj u tami”… и уште многу, многу хитови. Сите детали околу влезниците ќе бидат познати на 21 мај, во 21 часот.
сите 20 | | | веќе видена

Утре вечер со почеток во 21 часот, во ноќниот клуб Станица 26 настапува гитаристот Душан Јевтовиќ, заедно со миленикот на скопската публика Васил Хаџиманов на клавијатури и Богдан Џурџевиќ на тапани. Концертот на ова џез трио е во организација на 3Гонга и е Градска сесија број 21. Душан Јевтовиќ го вбројуваат во најталентираните европски гитаристи од помладата генерација, чиј музички сензибилитет критичарите го споредуваат со оној на Роберт Фрип. Неговата соработка со исклучителниот Васил Хаџиманов, едно од најголемите џез имиња на овие простори за кој и не е потребна посебна најава е интензивна изминативе години. Тие заедно соработувааат на најновиот албум на Јевтовиќ “No answer”. Музиката на овие двајца талентирани и успешни музичари е своевиден амалгам од џез импровизации, во кои е вткаен дури и сензибилитетот на големиот Џими Хендрикс. И на сето тоа го додаваат и дискретниот шарм на српскиот етно фолклор. Овие музичари создаваат еклектична фузија од звуци, кои несомнено заслужуваат да бидат слушнати. ...
сите 18 | | | веќе видена

Поп пејачката Александра Јанева го објави својот нов сингл “Ќе се вратам некој ден”. Автор на музиката е Панче Касапски, а аранжманот и продукцијата се на Иле Спасев. Текстот на песната го напишаа Панче Касапски и Огнен Неделковски. Песната и видео записот беа премиерно поставени на официјалниот YouTube канал на Јанева. “Со авторскиот тим и дадовме многу време на оваа песна, ја менувавме, ја засакувавме одново и одново и се радувам што токму со неа се враќам меѓу вас”, вели Александра Јанева. Видео продукцијата е на Rewind production, односно, Ѓорги Вацев кој соработуваше со Јанева и на видео-записот за “Зошто баш ти”. “Ќе се вратам некој ден” е нејзин прв сингл годинава по неколкумесечна пауза. На радост на нејзините поддржувачи пејачката најавува нова летна тема за наредниот месец. Во продолжение, погледнете го новото видео од Александра Јанева.
сите 8 | | | веќе видена

На концертот во Ванкувер, Канада, поп ѕвездата Пинк повика едно 12-годишно девојче заедно да ја запеат песната “Perfect:, па девојчето ги воодушеви сите. Претходно, Викторија Ентони на Твитер изрази желба да запее заедно со неа, па тоа многу брзо дојде до пејачката и таа му ја исполни желбата на девојчето.
сите 6 | | | веќе видена

Вечерва со почеток во 21 часот, во ноќниот клуб “Станица 26” и во организација на продукцијата “3 Гонга”, ќе настапи македонскиот инструментален состав “Chromatic Point”. Оваа музичка група свири инструментален етно-прогресив метал. Членовите на бендот – Душко Ичев на клавијатури, Ален Спасевски на бас-гитара, Христијан Ристески, гитари и Филип Јездиќ на тапани ветуваат неколкучасовно енергично дружење. Како предгрупа ќе настапи прогресив рок-групата “Yuvigi” од Софија. Бендот е формиран 2010 година и веќе активно работи 8 години. Досега има издадено 3 албуми: “Златен пресек” во 2012 година кој е самоиздаден, потоа “Слики од старата куќа” во 2014 година за “Мајнер рекордс” (Miner Records) и третиот албум “Изгрев” од 2016 година, исто така самоиздаден. “На концертот публиката ќе има можност да слушне и види изведба на виртуозна инструментална музика. Ќе бидат опфатени песни од нашите 3 досегашни студиски албуми, како и изведба на новиот сингл “Clockwork”, кој ќе биде за првпат отсвирен пред домашната публика. ...
сите 5 | | | веќе видена

Конечно, македонската поп пејачка Мијата промовираше нова песна и видео спот. “Домаќинска” е насловот на новата песна, чии текст и музика се на самата Мијата, додека пак аранжманот и продукцијата на Петар Димитровски. Оваа песна е снимена во студиото: “Welcome to Stefanija’s Music Worl”. Во спотот учествуваат и: Катерина Илиоска, Стефанија Милевска, Ангела Здравковска. Снимањето на спотот се одвиваше во студиото на Универзитетот за аудиовизуелни уметности – ЕСРА предводено од проф. м-р Милчо Узунов заедно со студентите по филмски уметности. Инспирација за песната, пејачката добила додека виткала сарми со свекрвата и пријателките за домашната слава. Во продолжение, погледнете го видео записот за оваа”домаќинска” песна.
сите 11 | | | веќе видена

Организаторите на препознатливиот и најпосетуван пивски фестивал кај нас во Република Македонија, “Пивофест” кој што традиционално 16-та година по ред ќе се оддржи во градот под Марковите кули, градот Прилеп и официјално го најавија терминот за овогодинешното издание на еден од најмасовните фестивали нашата држава. Фестивалот оваа година ќе се одржи на исто место од 12-ти до 15-ти јули во градот Прилеп. Програмата и овогодинешните ѕвезди се очекува да бидат објавени наскоро. За повеќе детали и ексклузивни информации за програмата, следете го специјализираниот македонски музички портал – Музика24.
сите 9 | | | веќе видена

Организаторите на “Пиво Фест“ – Прилеп официјално го најавија терминот за овогодинешното 16-то издание на еден од најмасовните фестивали во Македонија. Фестивалот оваа година ќе се одржи на исто место од 12 до 15 јули во градот под Марковите кули. Програмата и овогодинешните ѕвезди се очекува да бидат објавени наскоро. За повеќе детали и ексклузивни информации за програмата следете го специјализираниот македонски музички портал – Музика 24.
сите 19 | | | веќе видена

Годинава по 33-ти пат во Валандово ќе се одржи фестивалот на народни песни “Валандово фолк – фест”. Термините се на 24 и 25 мај, две фестивалски вечери, првата ревијална, а втората натпреварувачка со 19 нови фолк песни. Оваа година на фестивалот ќе настапат две фолк ѕвезди од регионот. На втората фестивалска вечер ќе настапи босанската музичка ѕвезда и кралица на севдалинките Ханка Палдум. Палдум во ревијалниот дел ќе ги отпее старите познати хитови од богатата кариера. Истата вечер но во натпреварувачка конкуренција ќе настапи и српската фолк ѕвезда Мерима Његомир.
сите 6 | | | веќе видена

Најголемата балканска ѕвезда Светлана Ражњатовиќ – Цеца на 28-ми јули ќе одржи голем концерт во Охрид, на стадионот “Билјанини Извори”. Со песните од новиот албум: “Анџео другог реда”, “Лажов ноторни”, “Аутограм”, “Јадна ти је моја моч”, “Трепни”, “Дидуле”… и многу, многу други безвременски хитови, мега популарната и најбарана балканска дива Цеца Ражнатовиќ веќе полни концертни сали и стадиони низ целиот свет. Овој пат на ред е нашиот “македонски ” Охрид, каде Цеца ќе приреди повеќечасовен концерт за паметење на кој ќе одекнуваат нејзините најголеми хитови. Како што велат организаторите, ни претстои вечер исполнета со многу изненадувања, музика и забава. Влезниците се веќе пуштени во продажба и истите може да се набават преку продажната мрежа на kupikartizase, Пола Југотон и Цвеќара Розе – Веро 2.
сите 16 | | | веќе видена

46-те Мајски оперски вечери продолжуваат и утревечер (15.5) со гала балетскиот спектакл “Балетски бисери” и изложбата “Почетоци 1948 – 1980” во пресрет на 70 годишнината од основањето на националниот балет. На 1 јули 1948 година со решение на тогашниот директор на МНТ Коле Чашуле, со декрет на Советот за просвета на Народна Република Македонија, како сценска активност на работно место во Операта, се формира македонскиот балетски ансамбл. Истовремено, со обука на првата генерација балетски уметници се одвива сценската активност која резултира со прва балетска претстава премиерно прикажана на 30 декември 1949 година. Тоа е четириактниот балет “Бахчисарајска фонтана”. Изложбата “Почетоци 1948 – 1980” е посветена на првите генерации балетски уметници од кои понатаму ќе се трасира патот, иднината на македонскиот балет каков што денес го познаваме и доживуваме. Ова е само мал вовед во големиот јубилеј кој македонскиот балет заедно со својата публика ќе има чест и задоволство да го прослави во претстојната сезона ...
сите 45 | | | веќе видена

next