Јубилејното 40. „Скопско лето“ официјално ќе биде отворено на 21 јуни со гала оперски концерт на Националната опера и балет по диригентство на Бисера Чадловска ...
сите 52 | | | веќе видена

Граѓаните на Скопје кои имаат заостанати сметки за смет и вода истите имаат можност да ги подмират без камата до 28 јуни. ЈП Водовод и канализација и ЈП ...
сите 8 | | | веќе видена

Комуналните редари на Градот Скопје во првите пет месеци од годинава изрекле 645 мандатни казни, што е четирикратно зголемување во однос на изречените казни во ...
сите 48 | | | веќе видена

Во Скопје денеска на 76-годишна возраст почина еден од најголемите филмски режисери во државата Кирил Ценевски. Автор е на познатиот филм „Црно семе", кој е и ...
сите 54 | | | веќе видена

По обилните врнежи од дожд во изминат ит е неколку часа што го зафатија кумановскиот регион на терен се излезени екипи од општината, Р егионалниот центар за ...
сите 50 | | | веќе видена

Македонските екипи Академија Пандев, Шкупи и Македонија Ѓорче Петров ги дознаа своите потенцијални противници во квалификациите за Лига Европа пред утрешната ...
сите 91 | | | веќе видена

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) денеска информираше дека испратиле писмо до Владата во кое најавуваат дека ќе преземат порадикални активности ...
сите 2 | | | веќе видена

Објавените снимки од прислушуваните разговори во германскиот весник „Билд" го налутија албанскиот премиер Еди Рама,кој најави тужба против новинарот Питер ...
сите 62 | | | веќе видена

Повеќе места во државата попладнево беа зафатени од невреме со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Град имаше во светиниколското, кратковското, ...
сите 351 | | | веќе видена

Претседателот на Советот на Европа Доналд Туск одговара пред комисија во родната Полска која истражува големи случаи на затајување данок во времето кога бил ...
сите 18 | | | веќе видена

Турција го презира меѓународното право и систематски ги крши суверените права на Кипар, ако ексалираат постапките, Грција и Кипар да побараат санкции од ЕУ, ...
сите 47 | | | веќе видена

Младите во просек, дневно поминуваат по шест часа на интернет, најмногу на социјални мрежи, слободното време го користат со семејството и пријателите. Машките ...
сите 8 | | | веќе видена

next