Мотори

Кејси Стонер во Америка стигна до својата седма победа оваа сезона, трета по ред, каде доминираше во трката од шестиот круг, кога го помина Дани Педроза. Шпанецот се искачи на подиум со него, и дојдоа до четвртата 1-2 победа оваа сезона по победите во Франција, Англија и Чешка. Кејси Стонер никогаш немал добар резултат во Индијанаполис, но оваа сезона покажува високо ниво на конкурентност што по трката во Америка е лидер на табелата со предност од 44 бода. “Трката беше тешка, времето беше многу топло и површината беше полизгава отколку на тренинзите и квалификациите. Во еден момент моторот ми падна на коленото и бев премногу ниско, но успеав да се исправам и да не изгубам самодоверба.”, изјави Стонер. Австралијанецот ја критикуваше патеката и асфалтот за време на викендот, инсистирајќи дека неговата прва победа во Инди нема да го смени неговото мислење за патеката. “Не сум како некои други возачи кои навистина уживаат на патеките само затоа што победуваат.” “Муџело е една од моите омилени патеки а само еднаш ...
сите 3 | | | веќе видена

На вечерашната дванаесетта МотоГП трка во шампионатот која се возеше на патеката Индијанаполис во САД, Кејси Стонер дојде до седмата победа во сезоната. За Кејси Стонер ова е вкупно 30-та Гранд При победа, со која се зацврсти на првата позиција во генералниот пласман со предност од 44 бодови пред актуелниот Светски шампион, Хорхе Лоренцо. Возбудливата трка започна со катастрофален старт на миленикот на публиката Бен Спиз, кој во првиот свиок имаше контакт со моторот на Довициозо и на крајот од првиот круг беше деветти. Американецот важеше за единствен возач кој можеше да му се спротистави на Стонер, резултатите од подготвителниот период и квалификациите го потврдија тоа но трката беше нешто сосема друго. На крајот Спиз сепак покажа дека резултатите не биле случајни, освојувајќи ја третата позиција, притоа поминувајќи го својот клубски колега Хорхе Лоренцо. Дани Педроза ја имаше првата позиција во свои раце на почетокот од трката, но Стонер беше едноставно премногу брз, па на крајот Педроза заврши со ...
сите 10 | | | веќе видена

Пеколното време не ги поколеба организаторите да ги израдуваат љубителите на мотокросот во земјава. На патеката Забел во близина на Старо Нагоричане денеска се возеше четвртата трка од домашното првенство во мотокрос. Карактеристично за Забел, публиката во огромен број дојде да ги виде мајсториите на нашите кросисти кои возеа во класите МХ125, МХ1 и МХ2 како и во класата Хоби. Мото клубот Вардар од Скопје потпомогнат од локалната самоуправа како и пријатели на клубот се потрудија околу изгледот на самата патека која беше обновена и поправена во текот на изминатата недела. Временските услови наложија првите трки да започнат порано од предвиденото, па дел од публиката ги пропушти почените возбудувања, но сепак на крајот се возеа сите класи според предвидениот план. По летната пауза ова беше четврта трка во сезоната (петта доколку ја сметаме и онаа во Порој која не се бодуваше за домашното првенство), а до крајот има најава за уште две мотокрос трки за кои ќе бидете навремено известени. Резултатите ќе ги ...
| | веќе видена

Кејси Стонер дојде до пол позиција на дванаесетата трка од МотоГП шампионатот кој утре со почеток во 20.00 часот по наше време се вози на патеката Индијанаполис во САД. Во почетните минути од квалификациската сесија Валентино Роси во вториот свиок доживеа пад по кој мораше пешки да се врати во боксот. За среќа падот помина без никакви последици за него, веднаш потоа тој се обиде да го стартува своето Дукати но не успеа во тоа. Роси се врати на патеката со својот втор мотор и на крајот се избори за 14-та позиција. Дека нешто не беше во ред во тимот на Дукати во почетниот дел од квалификациите покажа и неговиот клубски колега Ники Хејден кој беше прилично фрустриран од својот мотор, во еден момент можевме да го забележиме како преку гестикулации им ги објаснува проблемите со моторот на своите механичари. Во меѓувреме првата петорка ја сочинуваа Стонер, Спиз, Педроза, Симончели и Барбера. Во текот на подготвителниот период пред трката на Инди, Кејси Стонер оствари најдобро време на вториот и третиот тренинг ...
сите 12 | | | веќе видена

Третиот и последен тренинг на патеката Индијанаполис му припадна на Кејси Стонер кој постави најдобро време од 1m 39.538s . Времето на денешниот тренинг е драстично намалено во однос на она кое беше забележано на првиот тренинг , пред се благодарение на гумата која останува на новата подлога. Имено патеката Индијанаполис беше обновена во делот помеѓу свиоците 5 и 16, односно беше нанесен комплетно нов слој на асвалт за кој возачите се жалеа дека во тој дел од патеката возат како на дожд. На вчерашниот втор тренинг времињата се подобрија, а на денешниот повеќе ги нема ни жалбите од возачите. Возбудувањата во Индијанаполис продолжуваат според следниот распоред: Квалификации: 19.55 (сабота) Трка: 20.00 (недела) Резултати од третиот тренинг: 1. Casey Stoner AUS Repsol Honda 1m 39.538s 2. Ben Spies USA Yamaha Factory Racing 1m 39.670s 3. Dani Pedrosa ESP Repsol Honda 1m 39.896s 4. Marco Simoncelli ITA San Carlo Honda Gresini 1m 40.301s 5. Andrea Dovizioso ITA Repsol Honda 1m 40.326s 6. ...
сите 12 | | | веќе видена

Вториот тренинг на патеката Индијанаполис му припадна на возачот на Репсол Хонда тимот, Кејси Стонер. На првиот тренинг Бен Спиз постави најдобро време со резултат од 1m 43.260s . Вториот тренинг во голем дел помина во доминација на Бен Спиз, но на крајот Кејси Стонер беше човекот кој со време од 1m 40.724s стави печат на сесијата. Ники Хејден на денешните тренинзи се појави со нова кацига на која е испишано "Just married" во чест на венчавката на својата сестра. На задниот дел од кацигата може да се види и слика од брачниот пар, а гестот на Ники е секако за поздрав. Белег на вториот тренинг остави и едно животно кое за малку ќе завршеше под тркалото од моторот на Кејси Стонер. Според информациите од присутните на патеката на неколку минути до крајот на вториот тренинг дабар претрчувал преку патеката во моментот кога Стонер прелетал крај него. За среќа блиската средба заврши без последици за дабарот, а Стонер не дозволи ова да му го одвлече вниманието и тој постави најдобро време на тренингот. ...
сите 2 | | | веќе видена

Домашната ѕвезда Бен Спиз оствари најдобро време на првиот МотоГП тренинг на популарната патека Инди пред трката за ГН на Индијанаполис. Патеката која доби нов асвалт помеѓу свиоците 5 и 16 се покажа како најдобра за Американецот, кој го остави Кејси Стонер на втората позиција и Колин Едвардс на третата. Возбудувањата во Индијанаполис продолжуваат според следниот распоред: Тренинг 2: 20.10 (петок) Тренинг 3: 16.10 (сабота) Квалификации: 19.55 (сабота) Трка: 20.00 (недела) Резултати од денешниот прв тренинг: 1. Ben Spies USA Yamaha Factory Racing 1m 43.260s 2. Casey Stoner AUS Repsol Honda 1m 43.552s 3. Colin Edwards USA Monster Yamaha Tech 3 1m 43.574s 4. Marco Simoncelli ITA San Carlo Honda Gresini 1m 43.582s 5. Nicky Hayden USA Ducati Marlboro 1m 44.236s 6. Valentino Rossi ITA Ducati Marlboro 1m 44.362s 7. Andrea Dovizioso ITA Repsol Honda 1m 44.551s 8. Hector Barbera ESP Mapfre Aspar 1m 45.026s 9. Jorge Lorenzo ESP Yamaha Factory Racing 1m 45.065s 10. Dani Pedrosa ESP ...
сите 4 | | | веќе видена

За Елена Маерс прв пат пишувавме на почетокот од минатата година, тогаш 16 годишната Маерс беше опишана како " девојка која има мадиња ". Во меѓувреме Маерс се избори за првата победа во кариерата со која се запиша во историјата како прва девојка која победила на трка во "AMA Pro", Американскиот мото шампионат. Годинава таа забележа еден подиум и пет топ-пет пласмани со што си го обезбеди петтото место во генералниот пласман и покрај тоа што не настапи на две трки заради повреда. На првата МотоГП трка во САД годинава која се возеше на патеката Лагуна Сека, Маерс во разговор со шефот на Ризла Сузуки тимот, Пол Денинг, доби ветување дека ќе има можност да се качи на GSV-R, машината со која Алваро Баутиста се натпреварува во годинешниот шампионат. Денинг го одржа својот збор и на денешниот прв ден од МотоГП викендот во Индијанаполис, Маерс доби можност да го проба Сузукито на Баутиста. Таа доби можност да сврти пет круга на популарната патека "Инди", а она што ги импресионираше присутните не беше само брзината ...
| | веќе видена

Патеката Забел е подготвена да ги пречека кросистите на неделната трка која доаѓа по летната пауза во домашното првенство во мотокрос. Не заборавајте, возбудувањата во недела започнуваат во 12.00 кога ќе започне првата трка во класата до 80цц, а половина час подоцна започнува и трката во класите 125 и 250цц. Традиционално на Забел освен класите пропишани според правилникот на МФМ, се вози и трка во класата Хоби за која има голем интерес, се вози за престиж но се бодува на крајот од сезоната како посебен куп надвор од организацијата на МФМ. Напомена: Странските возачи не се бодуваат за државното првенство, само во меѓународна конкуренција Напомена: Возачите во класа Хоби покрај комплетната опрема треба да направат и лекарски преглед
| | веќе видена

Победникот на Индијанаполис Мото ГП во 2008, Валентино Роси се надева дека обновената патека ќе биде поповолна за неговиот GP11.1. Италијанецот постепено напредува со изменетиот мотор – заврши шести и 12 секунди од победа во Брно – тренд кој се надева ќе продолжи и овој викенд. “Инди е тешка патека, и иако не е една од моите омилени, ќе видиме како ќе се претставиме со Ducati.”, изјави Роси. “Обновен е дел од патеката, па условите сигурно ќе бидат подобри од таа гледна точка.” “Направивме мал прогрес со сетап-от на GP11.1 во Брно и ќе видиме дали ќе успееме да го потврдиме тоа и во следната трка.Како и да е, возењето во Америка е секогаш убаво за мене, уживам во атмосферата и фановите, кои секогаш се многу страсни.” Роси го стартува овој викенд како четврти во шампионатот, со осум бода пред победникот на Инди во 2010 Дани Педроза.
| | веќе видена

Guardian Angels на 27-ми август во Струмица организира мото журка. Според најавата од организаторите, се работи за првата од неколкуте забави кои следуваат. Не очекува интересна забава за која домаќините ги испланираа следните активности: МЕСТО : Спортска сала – помошно игралиште - Пречек и сместување на гости од 12 час. - Кампинг до местото на одржување и по хотели - Дефиле 17 час. - Моторџиски игри 18 час. - Еирбраш презентација - Рок свирка во живо -- ПАРАНОИД -- ВАЛКАН ЕКСПРЕС - Евтина скара и пијалаци - Разни други изненадувања
| | веќе видена

Лидерот на табелата во Мото ГП, Кејси Стонер овој викенд ќе се обиде за прв пат да се искачи на подиум во Индијанаполис. Австралијанецот заврши на четвртата позиција во неговата прва трка во Инди Мото ГП во 2008 година, додека во 2009 ја пропушти трката поради здравствени проблеми а минатата година излета уште на стартот од трката. Тоа беше со Ducati. Сега како возач на Repsol Honda, Стонер очекува подобри резултати овој викенд, особено сега кога патеката е обновена. “Во изминатите неколку години патеката во Инди беше исклучително трнлива и малку опасна, па со нетрпение очекувам да одам таму и да возам на новата површина.”, изјави Стонер. “Исто така ќе биде убаво да се вози Honda таму, со оглед на тоа дека со Ducati требаше многу работа за да се добие правиот сетап на таква чудна патека.” Стонер ја зголеми предноста во борба за титулата на високи 32 бода пред возачот на Yamaha, Хорхе Лоренцо со шест победи оваа сезона.
сите 3 | | | веќе видена

Со 32 бода заостанување и седум трки до крајот, Хорхе Лоренцо треба да освојува во просек 4,6 бода по трка повеќе од Кејси Стонер за да ја освои Мото ГП тутулата во 2011. Тоа изгледа како тешка задача ако се земе во предвид дека возачот на Repsol Honda, Стонер има шест победи оваа сезона, во споредба со само двете на Лоренцо. Но, Лоренцо нема да се откаже од одбрана на титулата и се надева дека ќе може да ја намали предноста овој викенд во Индијанаполис. Лоренцо заврши трети во Инди минатата година, додека Стонер(како возач на Ducati) излета. “Инди е патека на која навистина уживам.”, изјави Лоренцо. “Имам прекрасни моменти како што се подиумите во 2008 и 2010, и победата во 2009.” “Се надевам дека добрата енергија што ја чувствувам за оваа патека ќе ни помогне да се бориме за титула. Со нетрпение очекувам да се вратам во САД и да возам на мојот М1.”
сите 4 | | | веќе видена

Во недела (28.08.2011) на патеката Забел крај Куманово ќе се одржи мотокрос трка од државното првенство во мотокрос во организација на МК Вардар од Скопје. По летната пауза, возбудувањата во домашното првенство во мотокрос продолжуваат на патеката во општината Старо Нагоричане. Атрактивната патека има и промени во однос на досегашната конфигурација, во текот на неделата ќе објавиме и слики од новостите на патеката. Забел е патека на која се собира неколку илјадна публика, пред се бидејќи поставеноста на теренот дозволува следење на целата трка од една позиција. Возбудувањата за посетителите започнуваат во 12.00 кога ќе започне првата трка во класата до 80цц, а половина час подоцна запчочнува и трката во класите 125 и 250цц. Традиционално на Забел освен класите пропишани според правилникот на МФМ, се вози и трка во класата Хоби за која има голем интерес, а се вози за престиж. Напомена: Странските возачи не се бодуваат за државното првенство, само во меѓународна конкуренција Напомена: Возачите во класа Хоби ...
сите 2 | | | веќе видена

24 годишниот кумановец Филип Насковиќ загина, а неговата сопатничка 20 годишната Д.Н. е тешко повредена во сообраќајна несреќа што се случи синоока околу 22 часот на крстосницата помеѓу булеварите „Трета македонска ударна бригада“ и „Октомвриска револуција“ и улицата „Бранко Богдански Гуцман“. Момчето возејќи скутер од се уште непознати причини излетало од патот и удрило во еден од семафорите на крстосницата, а девојката со моторот се движела уште дваесетина метри па дури тогаш паднала. Од тешките повреди Насковиќ веднаш починал, а неговата сопатничка е префрлена во скопскиот Ургентен центар и се уште е во животна опасност, велат од МВР. Кумановци кои секојдневно се движат по булеварите велат дека возачите не ги почитуваат сообраќајните знаци и возат многу побрзо од дозволените 40 километри на час. Тие посочуваат дека крстосницата е сложена и семафорите треба редовно да работат. „Младите не гледаат возат опасно, но и семафорите штом не работат треба да се поправат, не се почитуваат сообраќајните знаци, ...
сите 5 | | | веќе видена

Мото клубот Ретки Птици од Гевгелија на 20. Август (сабота) организира мото журка во "Бел Рај" во Миравци. Местото Бел Рај е лоцирано во близината на Миравци, поставено помеѓу карпи и река која тече низ него, претставува идеално место за мото журка. Организаторот се фокусираше на дружбата помеѓу присутните па затоа наместо стандардното возење, на овој собир акцентот е ставен на самите присутни. Не очекуваат 4 бендови, евтини пијачки (сите ќе бидат по 50 денари), евтина скара и вир со вода во кој ќе може да се разладуваат присутните. На самата локација има простор за поставување на шатори, местото каде што ќе бидат паркирани моторите ќе биде под обезбедување, а бидејќи не се наплаќаат карти за влез на врата ќе треба да се исполни услов кој ќе ви го соопшти организаторот на самото место :) Забавата започнува на пладне, пожелно е во 12.00 да бидете таму со цел навремено да обезбедите место за вашиот љубимец на две тркала и место за спиење, и како што велат дечките од Ретки Птици: "На 20 Август, сите правци ...
| | веќе видена

Кејси Стонер на прес конференцијата во четвртокот пред почетокот на Гранд При викендот во Чешка објави дека за прв пат ќе стане татко. Возачот на Репсол Хонда, има 25 години, а со својата сопруга Адријана е во брак веќе четири години. Сегашната сопруга на Стонер се запознала со него на оригинален начин, во 2003-та таа дошла на патеката Филип Ајленд и побарала автограм од Кејси на нејзиниот стомак. Австралиецот и ја исполнил желбата, а две години подоцна тие започнале да се забавуваат. Во 2005-та кога започнала нивната врска Адријана имала само 16 години. Две години подоцна, на 6 јануари 2007 тие двајца стапија во брак. Истата таа 2007-ма година Кејси Стонер ја освои првата и единствена МотоГП титула, годинава кога ја чека својата принова е на добар пат да го повтори успехот, па така вчерашната победа на Брно тој и ја посвети на својата сопруга. На седум трки до крајот Стонер има предност во генералниот пласман пред Хорхе Лоренцо од 32 бода.
сите 3 | | | веќе видена

Марко Симончели го освои својот прв Мото ГП подиум во Брно во 29-от обид. По неколку неискористени шанси во 2011,возачот на San Carlo Gresini Honda заврши трети во Брно по престигнувањето на актуелниот светски шампион Хорхе Лоренцо во 12-иот од 22 круга. “Многу сум среќен со резултатот и ми беше потребен бидејќи оваа година многу пати бев брз но поради различни причини никогаш не успеав да постигнам резултат каков што требаше. Им се заблагодарувам на сите што веруваа во мене во тешките моменти, посебно на мојот тим и на Honda.” “Беше тешка трка бидејќи не започнав добро. Но уживав бидејќи ги поминав Валентино и Бен и им се приближив на Лоренцо и Андреа. На половина од трката го поминав и Хорхе и пробав да го стигнам Андреа но тој почна да притиска и се одлучив да не ризикувам премногу и да го зачувам подиумот.”
сите 4 | | | веќе видена

Кејси Стонер по надминување на проблемите со раката за време на тренинзите, лесно стигна до својата шеста победа оваа сезона во Брно и ја зголеми предноста на 32 бода пред Хорхе Лоренцо. Во еден момент дури со предност од 8 секунди, Стонер ја заврши трката со 6.5 секунди пред тимскиот колега Андреа Довициозо, додека трет на подиумот се искачи Марко Симончели. Иако Педроза падна, Лоренцо заврши само како четврти. “Ако ги погледнеме поените ќе видиме дека е многу значајна победа, и не можеше да биде подобро. Овој викенд беше навистина многу тежок и бев загрижен за тоа колку конкурентна ќе биде трката.”, изјави Стонер. “Во текот на трката имав одлична битка со Андреа, но тоа ме чинеше време и бев уплашен дека Дани и Хорхе ќе се оддалечат од мене. Но кога го поминав успеав да забрзам и да ги стигнам, а моторот беше одличен.” “Го поминав Хорхе и за жал Дани тогаш падна па пробав да притиснам и да направам предност пред останатите.” “Ова е фантастичен резултат.”
сите 6 | | | веќе видена

Кејси Стонер дојде до шестата победа во сезоната на патеката Брно во трката за ГН на Чешка. Стонер извојува доминантна победа во која на крајот предноста пред второпласираниот Довициозо изнесуваше +6.532 секунди. Кејси Стонер ја започна трката од третата позиција, додека неговиот клубски колега Дани Педроза стартуваше од пол позицијата. Сепак трката се покажа како баксузна за Дани кој и покрај тоа што имаше најдобри резултат во подготвителниот период, за време на трката доживеа лоусајд по кој заврши крај патеката. Дани Педроза излезе без повреда од падот, но за него тоа значеше крај на трката за која имаше голема надеж. Актуелниот светски првак, Хорхе Лоренцо одлично ја започна трката, веќе во првиот круг дојде до првата позиција но радоста на шпанецот траеше кратко. Дани Педроза, Кејси Стонер па потоа и Андреа Довициозо го поминаа, за на крајот и Марко Симончели да дојде до третата позиција. Одличното возење на Симончели му донесе подиум на Брно, патека на која домаќинот за жал не се покажа во најдобро ...
сите 11 | | | веќе видена

next