Славниот холивудски глумец Том Круз наводно се повредил за време на снимањето на акробација на снимањето на акцискиот трилер „Невозможна мисија 6“, пишуваат светските медиуми. Видеата објавени на Јутјуб го прикажуават глумецот како паѓа за време на скокот помеѓу две згради на лондонскиот сет и накривнува по станувањето. Потоа уште еднаш паднал пред да му биде пружена помош.Не е познато дали Круз скршил коска или има само внатрешна повреда. Тој 55. годишен глумец е познат по тоа дека сам ги работи своите акробации. Шестото продолжување на „Невозможна мисија“ го режира Кристофер МекКуери, а освен Круз во филмот глумат и Хенри Кавил, Ребека Фергусон, Анџела Бесет и Алек Болдвин, а се очекува во кината да се појави до јули 2018. година.
сите 44 | | | веќе видена

Она што Лионел Меси го направил на последниот лигашки Ел Класико синоќа го повтори Кристиано Роналдо, во првиот натпревар од шпанскиот Суперкуп. Меси пред три месеци во 92. минута постигна гол за победата на Баселона во Мадрид и замолчал 80. илјади гледачи на Сантиго Бернабе. Го соблекол дресот и својата десетка ја свртел кон домашните навивачи порачувајќи им да му се поклонат. Роналдо тоа, секако му го запамтил. Синоќа во игра влегол во 60. минута а 20. минути подоцна постигнал „голиште“ и водство на Реал од 2:1. На целиот стадион прво му го покажал своето вајано торзо, а потоа и својата седмица на дресот. Само колку Барселонистите да знаат декаа Роналдо не зборава.
сите 92 | | | веќе видена

Реал во првиот натпревар на Суперкупот на Шпанија со 3:1 ја победил Барселона на Камп Ноу, а на Каталоните, кои од клупата ги водел дебитантот Валверде, во пресметката со европскиот и шпански првак не можел да им помогне ниту судијата. Барселона во игра ја вратил подарен пенал Реал имал предност од 50. минута, откако Пике безопасно уфрлување на Марсело испратил во својата мрежа, па се’ додека судијата не одлучил да ги врати домаќините во игра.Суарез 15. минути пред крајот во дуелот со Навас,голманот на Реал, паднал, судијата наседнал на симулирањето и на Барса и подарил пенал кој Меси успешно го релизирал. Ракитиќ и Роналдо го вратиле Реал во водство Изгледало дека домашните можат и да го превртат резултатот во своја корист, а отоа Реал во водство го вратиле Ракитиќ и Роналдо…Првиот после одолговлекување со ударот ја згубил топката во казнениот простор на гостите, вториот протрчал покрај Пике и со мајсторски удар од косо го погодил спротивниот агол следен со свирежи од целиот стадион. Голиште доволно за да ...
сите 122 | | | веќе видена

16:00 CineStar Action „Хаос“(драма, акција, криминалистички, 2005) Содржина: Детективот Конерс е суспендиран а партнерот после пукањето во кое се убиени и грабнувачот како и заложникот ја напушта полицијата. Неколку месеци подоцна, Конерс се враќа на должност и го поставуваат на чело на операција за спасување заложници, а за партнер му го доделуваат почетникот Шејн Декер. Иако неискусен, Шејн се покажува како многу паметен и способен да помага во откривањето и лоцирањето на водачот на бандата Лопез. Меѓутоа, необично е што крадците не земаат ниту еден долар од банката…Обидувајќи се да ги открие нивните намери Конерс и Декер откриваат дека криминалците поставиле вирус во банкарскиот систем со помош на кој симнуваат скоро милајарда долари од сметки ширум светот. Кога парите се симнати водачот на бандата почнува да ги елиминира своите соучесници… Улоги: Џејсон Стетам, Рајан Филип, Весли Снајпс, Хенри Черни, Џастин Ведел. 16:00 FOX Movies „Роми и Мишел:Почеток“ (комедија, 2005) Содржина: Годината е 1987. и ...
сите 14 | | | веќе видена

19:15 Телма „Многу лесно и неверојатно близу“ – драма, 2011 Содржина: Единаесетгодишното момче Оскар наоѓа мистериозен клуч кој му припаѓал на неговиот татко, жртва на терористичките напади на 11. септември во Њујорк. Режија: Стивен Далдри. Улоги:Том Хенкс, Сандра Булок. 20:15 МТВ „Уште Хани фалеше“- комедија, 2015 Содржина: Керолајн Морган е почестена кога нејзината сестра Бет им доаѓа на гости со својата ќерка Хани Холовеј, која е филмска ѕвезда. Но, за кратко време Хани останува кај нив дома и на сите им е тешко да се прилагодат на новонастанатата ситуација. Хани треба да се навикне на живот без придружба на новинари и папараци, но и нејзините роднини на нејзиното присуство и разгаленост. Кога Хани ја открива семејната тајна која долго време се чувала, Керолајн се бори да го сошува семејството кое е пред распаѓање. Улоги: Робин Батлер, Лусинда Армстронг Хол, Луси Фрај. 22:05 Телма „Погласно од бомбите“ – драма, 2015 Содржина: Семејството во криза, татко и неговите два сина се соочуваат со нивните различни ...
сите 9 | | | веќе видена

Иако Ангелина Џоли очигледно сакала да и биде комотно во шопингот со ќерката, едноставниот и незадолжителен фустан открил дека таа очигледно во јавност не носи долна облека. Бидејќи, според сликите на сите јасно и се наѕираат брадавиците, кои не „ги покажува“ по прв пат. Извори блиски до славниот пар минатата недела ја пуштиле веста дека Ангелина одолговлекува и дека развод сепак нема да има, а причина за тоа е што Бред престанал да пие за да ја поврати нејзината љубов. После таа вест, глумицата е видена со ќерката Вивиен во шопинг, а дека гласините се можеби и’ точни сведочи насмевката на Ангелина која не ја симнувала од лицето.
сите 20 | | | веќе видена

Филмските критичари и стручњаци за поп култура филмот го прогласиле за фашистичко дело за ‘alt-right’ (термин за нова десница) луѓе. Се чини дека приказната за освета не и одговара на модерната публика Еден од попознатите филмови кои се снимени во 1974. година е филмот „Смртоносна желба“ со Чарлс Бронсон во главната улога. Во филмот следевме еден сосема просечен граѓанин како свирепо им се осветува на убијците на својата сопруга. Тој филм оваа година добива свој римејк, со Брус Вилис во улогата на Пол Керси. Но, како што обично се случува во последно време тој филм е „дочекан на нож“. Eli Roth's Death Wish remake is so nakedly fascist that alt-righters will have an erection before the trailer ends https://t.co/sDY5fQXR9W — Alan Zilberman (@alanzilberman) August 3, 2017 Неколку филмски критичари а и неколку експерти за поп култура филмот веднаш го прогласиле за фашистичко дело за ‘alt-right’ (термин за нова десница) луѓе. Иако станува збор за римејк на филм снимен пред повеќе од 40. години, изгледа дека денес ...
сите 8 | | | веќе видена

Кога седиштето на Кингсмен ќе биде разорено, истрагата ќе ги одвете до сродна агенција, Стејтсмен. Елитните агенции ќе се здружат за да го победат немилосрдниот заеднички непријател „Кингсмен:Тајна служба“, одличен псеудошпионски филм од 2014. година, не вовел во светот на Кингсмен, шпионска агенција чија главна цел е да го одржи светот сигурен. Тогаш главната закана за светот бил полулуд медиски магнат (одлично го глумел Семјуел Л. Џексон), но неговите планови се осуетени. Во новиот филм „Кингсмен:Златен круг“ нашите јунаци се соочуваат со сосема други предизвици. Кога седиштето ќе им биде уништено, нивното патување ќе ги одведе до откривање на сродна шпионска агенција во САД со назив Стејтсмен, која датира од времето кога и двете агенции биле основани. Во новата авантура која ги тестира нивните граници и сили, овие две елитни агенции ќе мораат да се здружат за да победат немилосрден, заеднички, непријател. Погледнете го извонредното видео: Тарон Егертон се враќа во улогата на Егси, Колин Фирт се враќа од ...
сите 9 | | | веќе видена

ДиКаприо името го добил според Леонардо да Винчи бидејќи мајка му сметала, после една случка, дека тоа е исправно… Холивудскиот актер Леонардо Дикаприо ќе има чест да го глуми италијанскиот ренесансен архитект, инженер, вајар, уметник, сликар, изумител, анатом и астроном, Леонардо да Винчи, пренесоа светските медиуми. Според „Дедлајн“, филмот е базиран врз биографијата на Волтер Исаксон, а ќе биде продуциран од „Јуниверзал студиос“ и продукциската куќа на ДиКаприо. Од „Парамаунт“ пак ги добиле правата да го работат филмот после конкурентска, седумцифрена битка со наддавање со „Јуниверзал студиос“.До петокот на аукцијата водел „Јуниверсал“, но во петокот почнале агресивна кампања и на крај правата ги добиле за седумцифрена бројка. Интересно е да се забележи дека на ДиКаприо името му било дадено според Леонардо да Винчи. Неговата мајка се одлучила за тоа име кога Лео прв пат клоцнал во утробата, додека таа гледала слика од Да Винчи во италијански музеј.
сите 7 | | | веќе видена

Роџер Федерер беше првиот финалист на АТП турнирот од серијата „Мастерс 1000“ во Монтреал. Швајцарецот во полуфиналето со 6:3, 7:6 го совладал Холанѓанинот Робин Хасе. Така големиот Швајцарец и понатаму е непоразен на турнирите од серијата „Мастерс 1000“ оваа година, а сега стасал до 16. победа. Пролетта славел на турнирите во Индиан Велс и Мајами и така стасал до 27. титула на турнирите од овој ранг. Roger Federer goes on his longest winning streak (16) since 2012 pic.twitter.com/R8WPcMLGze — No Federer♥No Tennis (@SoyFederista) August 12, 2017 Од тие 27. титули два освоил во Канада, но и двете во Торонто во 2004. и 2006. година. Освен тоа го изедначил рекордот на Рафаел Надал со 45. финалиња на Мастерс 1000 турнирите, додека Ѓоковиќ има едни помалку. Германскиот тенисер, Александер Зверев му се придружи на Федерер во финалето со победата над Денис Шаповалов со 6:4, 7:5. Во трите досегашни средби колку што играле Федерер и Зверев, Швајцарецот два пати бил подобар. Последната средба што 20. годишниот ...
сите 32 | | | веќе видена

14:40 RTL „Тајниот живот на куќните помошнички“ (драма, 2011) Содржина: Промената започнува со шепот. Годината е 1963. во Џексонвил, во Мисисипи, афромериканската куќна помошничка Ејбелин Клрк (Виола Дејвис) рботи за Елиазабет Лифолт (Ана О’Рајли) која пати од постпородилна депресија. Најдобрата пријателка на Ејбелин е Мини Џексон (Октавија Џексон), едноствна помошничка која е позната по своите извонредни кулинарски вештини и која работи за сенилната мајка на Хилииан (Брус Далас Хауард), госпоѓа Волтерс (Сиси Спејсек). Еугениа Фелан (Ема Стон) по завршените студии на универзитетот Мисисипи се враќа дома и дознава дека нејзината мајка ја отпуштила Константин, помошничката која ја чувала кога била дете. И’ покрај незадоволството на мајка и Скитер се надева дека ќе стане писателка и новинарка и кога ќе види како нејзините пријатели постапуват со слугинките одлучува да направи интервју со Афромериканките кои своите животи ги посветиле чувајќи истакнати семејства на југот на Америка. Иако помошничките стравуваат ...
сите 10 | | | веќе видена

23:30 „13 гревови“ – хорор,трилер,2014 Содржина:Откако останува без работа, еден повлечен полицаец запаѓа во големи долгови и се наоѓа во безизлезна ситуација. Една вечер, тој добива мистериозен телефонски повик, од кој дознава дека непознат човек му нуди милионска парична награда ако се согласи на игра која се состои од 13 предизвици. Како што предизвиците се нижат еден по еден, секој од нив станува сѐ потежок и поопасен. Елиот започнува да сфаќа дека воопшто не е лесно да ги заработи парите како што претпоставувал на почетокот. Играта се приближува кон крај а тој сѐ повеќе го прекршува законот. Режија: Даниел Стам. Улоги: Марк Вебер, Стефани Оноре, Клајд Џоунс.
сите 12 | | | веќе видена

Во недела во 11:30, во продукција на „Кат Медиа“,на ТВ АЛФА можете да проследите нова епизода од КВАДРАТ – емисија за урбаното живеење. И низ најновата епизода ќе ве води Ана Николовска. Во најновото издание на „КВАДРАТ“ – инспирација, совет, идеја, тренд се’ што во треба за уредување на домот – меѓу другото ќе можете да видите: – ве носиме во неверојатниот забавен парк кој некогаш беше сопственост на легендарниот музичар Мајкл Џексон, а кој сега вреди 67. милиони долари. Ќе го најде ли конечно својот нов сопственик? – Имаме неколку корисни теми за љубителите на растенијата, како на пример кои се потребните состојки и раствори за да ги „оживеете“ вашите домашни билки – Ќе дозанете каква енергија привлекуваат различните билки според фенгшуи, како и францускиот пронајдок кој ги открива потребите на растенијата и ги пренесува на неговиот сопственик – од разговорот со архитект Елена Мартиновска ќе се запознаете со скандинааавскиот стил – ќе се запознаете со прочистувачот на вода инспириран од амазонските прашуми ...
сите 4 | | | веќе видена

Првиот од четирите гарантирани овосезонски Ел класици на програмата е во недела, 13. август, кога во рамките на првиот меч на Супер купот на Шпанија, Барселона ќе го дочека Реал Мадрид. Нема подобар начин да започне новата фудбалска сезона во Шпанија. Барса и Реал се борат за трофејот на Супер купот. „Кралевите“ на Зидан се задоволни после фантастичните игри минатата сезона во која ја освоиле Примера, после пет години, но и станале прв клуб кој ја одбранил Лига на шапионите. Исто така навивачите на екипата од шпанската престолнина веруваат дека нивните миленици би можеле да ги израдуваат и со втор пехар на почетокот на сезоната, со оглед на тоа дека Реал во Скопје претходниот вторник го совладал Манчестер Јунајтед со 2:1 во натпреварот на Супер купот на Европа. Од друга страна Каталонците се длабоко „потресени“ со трансфер сагата на Нејмар, а истата е завршена на 3. август кога репрезентативецот на Бразил заминал во ПСЖ за рекордна сума од 222. милиони евра. Како можни наследници се’ почесто се спомнуваат ...
сите 104 | | | веќе видена

Тренерот на мадридски Реал,Зинедин Зидан, го продолжил договорот со кралскиот клуб на уште три години, што е своевидна награда на клубот за најуспешната сезона уште од крајот на 50. ттите години на минатиот век. Францускиот тренер со Реал ова година во Шпанија освоил три титули и Лига на шампионите, како и Супер купот, а последен пат кога кралскиот клуб ја обединил домашната и европскта титула била во дамнешната 1967/58. година. Поради тоа и не треба да чуди што Мадриѓани сакале „да го зацементираат“ тренерот кој буквално ги препородил. „Мојата приказна со Реал е подлабока од потпис и договор. Среќен сум поради продолжувањето на соработката, но договорот не значи ништо.Можете да потпишете на 10., 20. години па веќе наредната да си заминете. Реал и јас сигурно нема да се расправаме и многу сум среќен што клубот има доверба во мене“ рекол Зидан. Според новиот договор Зидан во Реал ќе остане до 2020. година.
сите 163 | | | веќе видена

Ирската пејачка се наоѓа во болница во Њујорк каде завршила по објавувањето на видеото во кое тврди дека нема никого освен психијатар и во кое се заканувала со самоубиство. „Блгодарам за вашата љубов. Добро сум. Се наоѓам во прекрасна болница“ им порачала на обожавателите 50. годишната Шинеид О’Конор. Ирската пејачка се наоѓа во болница во Њујорк каде завршила по објавувањето на видеото во кое тврди дека нема никого освен психијатар и во кое се заканувала со самоубиство. После објавувњето на видеото загрижените соседи повикале Брза помош. Била хоспитализирана поради депресија, но потоа во болницата и се јавиле симптоми на камен во бубрегот, кој бил успешно опериран. Сега се опоравува.Минатата после заканите со самоубиство ја барала полиција. Музичарката минатата година доживеала нервен слом,после што преку социјалните мрежи го навредувала сопственото семејство. Зад себе има четири пропаднати бракови и четири деца.
сите 2 | | | веќе видена

Поранешниот гувернер на Калифорнија нема да ја толкува улогата на терминаторот, туку на неговиот прототип Американскиот актер од австриско потекло и поранешен републикански гувернер на сојузната држава Калифорнија, Арнолд Шварценегер, ќе учествува во снимањето на шестото продолжение од филмската франшиза “Терминатор”. “Во март следната година ќе се приклучам на снимањето на ‘Терминатор’. (Режисерот) Џејмс Камерон и (продуцентот) Дејвид Елисон се враќаат во екипата“, го цитираше телевизиската мрежа Fox News Арнолд Шварценегер, кој на 30. јули наполни 70. години. Камерон ја потврди својата одлука да го сними шестиот дел од научнофантастичниот трилер и изјави дека поранешниот гувернер на Калифорнија нема да ја толкува улогата на терминаторот, туку на неговиот прототип – човекот. “Запрашајте се самите зошто сите ликови изгледаат и зборуваат како Арнолд. За тоа мора да има причина. Според мене, висинскиот одговор е дека мора да постои прототип” изјавил една од најдоходовните режисери во светот за британскиот ...
сите 3 | | | веќе видена

Венцислав Ајдарски победи во фото финиш на 10-километарската трка во пливање што за прв пат се одржа во Охрид. Бугарскиот пливач кој има настап на Олимписките игри од самиот старт беше на чело на трката и го диктираше темпото, а единствен кој го следеше беше Холанѓанецот Марсел Шотен, кој настапи на Светското првенство во Унгарија пред еден месец. Третопласиран е македонскиот маратонец Александар Илиевски кој прв пат пливаше на оваа дистанца и тактизираше чекајќи го финишот за да го засили темпото бидејќи идната недела ќе учествува на традиционалниот „Охридски маратон“ со должина од 30 километри. Вкупно имаше десет учесници во ова промотивно издание кое од идната година ќе конкурира да биде домаќин на трка од Светскиот Куп. Во женска конкуренција имаше само две учеснички поради откажувањето на една пливачка од Холандија, при што победата со мала предност и припадна на Василики Кодоглу од Бугарија, пред Тјаша Возел од Словенија која што настапи на ЛОИ во Лондон и Рио. Техничката организација на клубот ...
сите 175 | | | веќе видена

Глумицата Кејти Холмс (38) ќе игра во филмската адаптација на хит книгата за самопомош „Тајни“ на Ронда Бирн од 2006. година. Таа ќе ја глуми вдовицата која запознава мажи, мајстори за се, со кои се впушта во врска верувајќи во законот на привлечност и моќта на универзумот. „Пресреќна сум што се снима филмска верзија на ’Тајни’. Таа книга на многумина им го промени животот и поставила постулати според кои денеес живеат“ рекла авторката Бирн.
сите 2 | | | веќе видена

Американската кабелска телевизија преговара со хакерите кои стојат зад кражбата на доверливите документи Хакерите кои стојат зад кражбата на доверливите документи на компанијата HBO, меѓу кои се сценариото и некои нови епизоди од „Игри на престолите“, го објавиле меилот во кој наводно, добиле понуда од 250.000 долари од таа кабелска телевизија. Пораката е така соствена што на HBO им се дава време додека ја процени ситуцијата. HBO од хакерите исто така барал да го продолжат рокот за плаќање на таа сума за една недела. Да потсетиме, хакерите ги објвиле, во тој момент, неемитувните епизоди од последната сезона на „Игри на престолите“, а на интернет го објавиле сценариото за четвртата епизода.
сите 5 | | | веќе видена

next