На добротворниот концерт посветен на жртвите на терористичкиот напад, кој ќе биде одржан на 4. јуни на „Олд Трафорд“ во Манчестер, ќе пеат Џастин Бибер, „Coldplay“, Кети Пери, Мајли Сајрус, Фарел Вилијамс, Ушер, „Take That“ и Нил Хоран. Пејачката веста за добротворниот концерт ја објавила на својот профил на Твитер,а набргу е откриено кој се покрај Ариана Гранде (23) ќе запее на концертот ‘One Love Manchester’. pic.twitter.com/5lOxvyaslS — Ariana Grande (@ArianaGrande) May 30, 2017 Странските медиуми пишуваат дека на добротворниот концерт посветен на жртвите на терористичкиот напад ќе настапат и Џастин Бибер, „Coldplay“, Кети Пери, Мајли Сајрус, Фарел Вилијамс, Ушер, „Take That“ и Нил Хоран. According to BBC NEWS these artists will be playing at the benefit concert pic.twitter.com/LeLBsm3iFM — Ariana Updates! (@ArianaDailyWW) May 30, 2017 После настапот на Ариана Гранде во бомбашкиот напад загинале 22. лица додека најмалку 57. биле повредени. Пејачката изјавила дека планира да ги покрие трошоците за погреб ...
сите 72 | | | веќе видена

Откако пред неколку дена се појавија гласините дека Кристиано Роналдо и неговата девојка Георгина Родригез наскоро ќе станат родители, италијанскиот магазин „Chi“ сега пишува дека двојката чека близнаци. Шушкањата ги поттикнала фотографијата која Кристиано ја објавил на својот Инстаграм профил,а на која позира прегрнат со Георгина и ја држи раката на нејзиното „сомнително“ стомаче. Исто така, за време на нивниот кус одмор фотографите ја снимиле Георгина во бикини и веќе тогаш забележале дека на згодната бринета и се наѕира стомаче. Во почетокот на годината во медиумите се појавија нагаѓања дека Кристиано и платил на сурогат мајка да му роди близнаци, но како што сега стојат работите, се чини дека желбата ќе му се исполни со Георгина. Кристиано веќе го има шестгодишниот син Кристиано Роналдо Јуниор, чија мајка не е позната.
сите 15 | | | веќе видена

Тестовите на овој рачен часовник се направени така што е удиран со чекич. Продолжено е успешното и скапо партнерство помеѓу Рафаел Надал и еминентниот бренд на марка на рачни часовници „Ришар Мил“ од Швајцарија. Како и по обичај, сега веќе 10. година по ред, швајцарскиот произведувач за „кралот на земја“ пред неговото учество на Ролан Грос направил нов часовник. Новиот часовник на Надал чини 750.000 долари. И овојпат инспирацијата за новиот модел била пронајдена во омилениот Грен слем на „бикот од Мајорка“ кој го започна походот по десетата титула на Ролан Гарос, но и во боите на шпанското знаме како и неговиот спомент прекар, па така главата на часовникот потсетува на глава на бик.
сите 9 | | | веќе видена

Откако се појавила првата епизода од серијата „The Kennedys: Decline and Fall”, Метју Пери го собрал сето внимание. Фановите се прашувале што му се случило со лицето, а некои биле сомничави бидејќи носел и протетско помагало. Бившата звезда на „Пријатели“ ја игра улогата на американскиот сенатор Том Кенеди. Станал главна тема на интернет, а обожавателите дискутирале дали има лажен нос,уши или и двете. „Дали Метју во „Кенедиеви“ носи протеза или ова е уште една од неговите ’пополни фази’?“ се прашувала една обожавателка на Твитер. „Каков е тој пластичен ужас на лицето на Метју Пери?’ се прашала една од обожавателките. What is this Matthew Perry with plasticine on his face Kennedy monstrosity on Five?? pic.twitter.com/1YuwaUIr8C — Faye Woods (@FayebellineW) May 29, 2017 Во серијата исто така глумат и Кејти Холмс како Џеки Кенеди и Грег Кинер како Џон Кенеди.
сите 4 | | | веќе видена

Финалето на Лигата на шампионите е во сабота, во Кардиф, во 20:45 часот Реал игра против Јувентус и сака да стане прв клуб кому му успеало да ја одбрани титулата. Но, за да тоа им успее мораат на тимот кој неодамна во ЛШ без примен гол бил осум и пол часови, да му дадат гол. Зинедин Зидан студиозно и детално се подготвува за да против својот бивш клуб го оствари она што никому досега не му успеало. На тренерите од неговиот тим им поделил разни задачи, за да секој од нив во својот сегмент и помогне на екипата. Во таа експертиза најважната улога му припаднала на Луис Лјопис. Примарно тренер на голманите,а од доаѓањето во Реал во 2015. година се здобил со слава како „видеогуру за тактика“ и сега добил задолжение да пронајде недостатоци во наизглед непробојната одбрана на Јувентус. За да ја исполни најделикатната и најважна задача, Лјопис со денови гледал десетици натпревари на Јувентус, од првата до последната минута, пишува шпанскиот ABC кој издвојува шест точки на кои Реал ќе притиска за да го совлада Јуве во ...
сите 105 | | | веќе видена

Според последните гласини холивудската ѕвезда Леонардо ди Каприо успеал да ја освои Бела Хадид. И двајцата не го коментираат својот личен живот, но озборувањата се засилиле по филмскиoт фестивал во Кан, каде што и двајцата биле. За време на добротворната гала вечера на amFAR организирана со цел за собирање на средства за борба против СИДА, Бела и Леонардо биле сомнително блиски. Оваа нивна блискост ги засили шпекулациите и анонимните извори побрзале да ги прогласат Лео и Бела за љубовници. Бела Хадид тешко ја доживеала разделбата со раперот The Weeknd минатата година,а потоа и’ одбивала да зборува за нејзина сериозна врска. Во креветот на Лео пак, по правило минуваат русокоси. Тој беше со Кели Рорбах, а за последен пат постелата ја делел со данскиот модел Нина Адгал.Како ќе помине Бела Хадид, ако е вистина дека се заедно, ќе покаже времето.
сите 6 | | | веќе видена

Годинешниот Ролан Гарос го одбележал несекојдневен настан, кога еден француски натпреварувач бил исфрлен од турнирот бидејќи допрел новинарка за гради. Младиот француски тенисер Максим Хаму бил исфрлен од Ролан Гарос поради сексуално вознемирување на новинарка, која се обидувала да направи кусо интервју со него. Во текот на преносот во живо, новинарката му поставувала прашања на тенисерот, кој се однесувал многу непрофесионално и покрај нејзините предупредувања продолжил со скандалозното однесување. Хаму и се додворувал на новинарката, ја бакнувал, прегрнувал и на крајот ја фатил за гради. Организаторите на Ролан Гарос поради овој инцидент му ја одземале акредитацијата и го исфрлиле од комплексот во Булоњската шума. “Неговото однесување е примитивно и за жал, ги рефлектира односите меѓу мажите и жените кои постојат во секојдневниот живот. Да не бевме во пренос ќе го удрев” рекла новинарката Мали Томас. Хаму има 21 година, моментално е 287. на АТП листата. Хаму на Ролан Гарос дошол на повик на организаторите, ...
сите 26 | | | веќе видена

HBO 16:55 „Стив Џобс“(биографија, драма, 2015) Содржина:Филмот не’ носи зад сцената на дигиталната револуција, прикажувајќи ни го портретот на еден брилијантен човек. Приказната се случува при претставувањето на три познати производи и завршува во 1998 година со претставувањето на iMac. Филмот ни го прикажува претставувањето на три познати производи и завршува во 1998 година со претставувањето на iMac, носејќи не’ зад сцената на дигиталната револуција за да ни прикаже портрет на еден брилијантен човек. Филмот е во режија на оскаровецот Дени Бојл и е според сценарио на оскаровецот Арон Соркин, според бестселер биографијата за основачот на „Епл“ создадена од Волтер Ајзаксон. Мајкл Фасбендер го игра Стив Џобс, основачот на „Епл“, а оскаровката Кејт Винслет ја игра Џоана Хофман, поранешната шефица за маркетинг на „Мекинтош“. Стив Вознијак, кој е вториот создавач на „Епл“, го игра Сет Роген, додека Џеф Даниелс го игра поранешниот директор на „Епл“, Џон Скали. Улоги: Михаел Фасбендер, Кејт Винслет, Сет Роген,Џеф ...
сите 14 | | | веќе видена

12:35 Cinemania „Кралеви на летото“(комедија, др ама 2013) Содржина: Џои е на прагот на тинејџерското доба. Фрустриран е со настојувањата на својот „самохран“ татко, кој сака да управува со неговиот живот. Кога се ќе му здодее бега во шумата со својот најдобар другар Патрик и чудното момче по ие – Баџо. Тие тројца почнуваат да градат куќа во шумата и „се ослободуваат“ од сите одговорности и здодевни родители. Колку долго ќе успеат да опстанат во новатасредина полна со предизвици? Улоги: Ник Робинсон, Габриел Басо, Мојсес Ариас, Ник Оферман, Ерин Мориарти. 14:00 FOX Movies „Сестри во акција“(комедија, музички 1982) Содржина:Пејачка од Лас Вегас, Делорес Ван Картер, случајно станува сведок на убиство кое го прави нејзиниот дечко, водач на мафијата. Полицијата ја крие во еден манастир (програма на заштита на сведоците) за да ги одбегне платените убијци кои ја бараат. Набргу таа се спријателува со чесните сестри и по игра на случајот го превзема водењето на хорот, кој со нејзина заслуга бележи големи успеси. ...
сите 16 | | | веќе видена

20:15 МТВ „Без Господ и господар“ (драма,криминалистички, 2013) Содржина:Лето, 1919 година. Низа од пакети со бомби се појавува пред вратите на познати политичари и бизнисмени. Вилијам Флин, агент од Бирото за истраги е задолжен да ги пронајде одговорните за овие настани. Анархистите се организираат да ја уништат демократијата во земјата. Режија: Тери Грин Улоги: Дејвид Стратерн, Реј Вајс, Сем Вајтвер. 22:05 Телма „Банат-патување“ (драма, 2015) Содржина:Бари е град среде економската криза.Иво е агроном но проблемот со наоѓање работа го тера да ја искористи можноста и да оди да работи во регионот Банат во Романија. Клара само што ја прекинала романтичната врска и е во состојба да ја загуби работата на пристаништето во Бари. Иво и Клара се среќаваат случајно, но се чини дека во истиот момент почнуваат да се разбираат. Тие минуваат само една ноќ заедно пред Иво да замине во Романија, но воспоставуваат силна врска поради која сакаат повторно да се сретнат. Клара го посетува во Романија, тие се вљубуваат, но кој ...
сите 20 | | | веќе видена

Во ноемвриi 2009. година откриена е цела низа љубовници на најпопуларниот (и најбогат) голфер на сите времиња, Тајгер Вудс.Сопругата го нападнала со палка за голф, а неколку месеци подоцна се распаднал и бракот.Но, ниту тоа не го запрело Тајгер Вудс, и понатаму е многу „благодарен“ за светските медиуми Бил најплатен спортист нa светот, миленик на нацијата, најдобар голфер на планетата, а потоа за Тајгер Вудс (41) се’ застанало. Љубовниците се јавувале, една по друга,му се распаднал бракот, спонзорите го напуштиле, отишол на лекување од зaвисност од секс, почнал да пие, а како последица на се од приватниот живот почнaло дa му се влошува здравјето но и кариерата… Последниот скандал, во низата, е откриен во понеделникот кога полицијата го привелa бидеј’и бил под влијание на лекови.Барем тој така вели. „Мојата опиеност нема никаква врска со алкохолот, туку со комбинација на препишаните лекови за кои не знаев како ќе влијаат на мене. Се извинувам на моето семејство, пријателите и навивaчите. Свесен сум за ...
сите 19 | | | веќе видена

Во среда, 31. мај, почнуваат мечевите од втората рунда на Отвореното првенство на Франција во тенис. Бранителот на титулата на Ролан Грос, Новак Ѓоковиќ за минување во третото коло ќе се бори со Жоао Соуса,откако Португалецот на стартот на Ролан Гарос го совлада Јанко Типсаревиќ.Тоа ќе биде четврта средба на двајцата тенисери и можност Новак да го сочува максималниот резултат со две години помладиот ривал. Соуса во Париз дошол како 59. играч на светот, а против Ѓоковиќ играл во 2014.година кога на стартот на турнирот во три сета успеал да освои седум гема.Португалецот, во Париз, никогаш не го минал второто коло. Со големо очекување се чека и мечот на Доминик Тим кој, според стручњаците, во Париз покажал игра како вистински мајстор на земја. План за директни преноси: Е1: 11:00 Доминик Тим – Симоне Болели Жоао Соуса – Новак Ѓоковиќ Робин Хаасе – Рафаел Надал Оцеан Додин – Светлана Кузњецова E2: Околу 12:00 после FIFA U-20 live Бетани Матек Сендс – Петра Квитова Томи Робредо – Григор Димитров Старт: Робин Хаасе ...
сите 74 | | | веќе видена

Оскаровецот Леонардо ДиКаприо наскоро ќе можеме да го гледаме во новиот филм „The Devil in the White City”, кој ќе се базира на истоимениот роман на Ерик Ларсон од 2003. година. Славниот глумец и легендарниот режисер, Мартин Скорцезе, повторно ги здружиле силите и на овој проект. Дејствието на романот е сместено во дамнешната 1893. година, а го следи животот на докторот Даниел Х. Бурнам попознат како Др. Х.Х. Холмс, прв вистински сериски убиец. Хенри бил роден во 1861. година во Њу Хемпшир, а во школо се истакнувал со неверојатни резултати, поради што другите деца физички и психички го малтретирале. Како најважен настан од неговото детство се истакнува ситуацијата кога врсниците на сила го одвеле во канцеларијата на локалниот доктор и го натерале со две раце да допира череп од човечки костур. Како што сам напишал тоа било прв и последен пат да почувствув страв, а потоаа станал опседнат со смртта и почнал страствено да ги сецира животните. Средното школо го завршил со само 16. години, а една годин подоцна го ...
сите 9 | | | веќе видена

Тие биле богати, славни и во центарот на вниманието поради своите успеси, а потоа фокусот на јавноста отишол во потполно друг правец. Имено, тие на душа носат туѓи животи. Овие познати фаци всушност се ладнокрвни убијци. Џони Левис Звездата на серијата „Синовите на анархијата“ насилно влегол во куќата на 81. годишната Кетрин Дејвис и ги убил неа и нејзината мачка. Набргу потоа нападнал еден сосед за да животот го заврши со скокање од зграда. Мајкл Џајс Глумецот, познат по улогата на полицаец во „D Šild” ја усмртил својата сопруга, пукајќи во неа пред нивните две деца. Осуден е на затворска казна во траење од 40. години. Сид Вишос Десет дена откако својата девојка Ненси Спанджан, во хотелската соба ја избодел на смрт, на 22. октомври 1978. година Сид Вишос се обидел да изврши самоубиство пресекувајќи ги вените после што извесно време минал во болница. Набргу потоа е уапсен и одведен во затвор на „Rikrs ajland”.Откако е пуштен од затворот, во 1979. година оди на забава во станот на својата нова девојка за да ...
| | веќе видена

Црн Мерцедес Седан во раните утрински часови на 31. август 1997. година удрил во потпорниот столб на парискиот тунел Pont de l’Alma,додека неговите патници бегале од папараците Иако погребот на принцезата Дијана пред 20. години бил доста јавен, а дури две милијарди луѓе следеле телевизиски пренос од погребот, се чини дека кралското семејство успеало да прикрие некои работи. За нив, 20. години подоцна проговорил документарецот „Diana: 7 Days That Shook The Windsor’s” на Channel 5. Да потсетиме, црниот Мерцедес Седан во раните утрински часови на 31. август 1997. година удрил во потпорниот столб на парискиот тунел Pont de l’ Alma,додека неговите патници бегале од папараците.На лице место загинале Доди ал-Фаед и возачот Хенри Пол, додека Диана умрела на пат до болництаа. Несреќата ја преживеал телохранителот Тревор Рис-Џонс, но и оние кои ги следеле. Освен тоа,нејзиниот возач бил под влијание на алкохол. Кралскиот дописник, Дики Арбитер, кој работел во текот на бракот на принцот Чарлс и принцезата Диана, ...
сите 22 | | | веќе видена

Едно само што родено бебе од Бразил станало вирален хит откако била објавена снимка по пораѓањето, на која се гледа како наместо првото бањање, бебето ги прави првите чекори. Снимките од една бразилска болница кои ги снимиле сестрите кои му помогнале на бебето да дојде на свет, ги погледнале речиси 80 милиони луѓе. “Погледни, таа оди”, вели една сестра во еден момент од снимката, а од возбуда сестрите речиси заплакале. Откако бебето направило неколку чекори, сестрата сакала да го избања, но упорното бебе “не се давало” и повторно се исправило да оди уште малку. Неколку минути по раѓањето.
сите 10 | | | веќе видена

„Реал“ избрал хотел во Кардиф, во кој ќе се смести нивната екипа. Во неделата сме за финалето на Лига на шампионите кое ќе се игра на 3. јуни на стдионот „Милениум“ (74.500 места) во Кардиф. Иако вниманието сеуште не е свртено кон финалето,италијанските и шпанските медиуми полека се загреваат со највите за големата пресметка помеѓу Реал и Јувентус. Реал избрал хотел во кој ќе се смести неговата екипа. Станува збор за хотелот „Mercure Holland“, каде просечната цена на ноќевање е „само“ 80.евра. Хотелот не спаѓа ниту меѓу десетте најдобри во Кардиф па не се знае како ќе реагираат размазените звезди на Реал кои се навикнати исклучиво на тежок луксуз. Кога последен пат спиеле во сличен хотел, каде главно отседнуваат „обичните луѓе“ никој не можел да се сети. Мадриѓаните овој хотел го избрале исклучиво поради безбедносни причини. Терористичките напади во Велика Британија, но и остатокот од Европа, посебно тоа се однесува на нападот на Борусија Дортмунд, ја алармирале УЕФА и го подигнале степенот на сигурност на ...
сите 132 | | | веќе видена

Дискографската куќа „Оникс Класикс“ го издаде новото оркестарско издание на нашиот пијанист Симон Трпчески, чија концертна промоција деновиве се случи во Ливерпул. „На ЦД-то се поместени дела од Сергеј Прокофјев: два концерта – број 1 и број 3, како и Увертирата на еврејски теми, изведени заедно со познатата и наградувана екипа во која се и диригентот Василиј Петренко и Кралскиот ливерпулски филхармониски оркестар, информира Здружението за култура и уметност „КултурОп“. Овие концерти и новото издание на македонскиот пијанист со проверените соработници беа претставени со пригоден текст „Тимот од соништата се враќа“. „Овој диск за мене има големо значење бидејќи е сниман непосредно пред раѓањето на моите близнаци Стефан и Андреј на кои ова ЦД и им е посветено: два концерта за двајца браќа. Многу му се радувам и на ова издание, бидејќи Третиот концерт на Прокофјев ми буди убави спомени. Го свирев во финалето на натпреварот во Лондон и сега по толку години го снимив за на носач на звук“ вели во пишаната изјава ...
| | веќе видена

Франческо Тоти имал величествено простување од дресот на Рома, но и тој се потрудил да го запамтат по еден голем потег. Имено, иконата на Рома, играч поголем од клубот, за време на своето простување ја земал капитенската лента и ја ставил на раката на 11. годишник. Потег кој, за разлика од остатокот „Денот на Тоти“, гледа во иднината, а не во минатото. Totti passed his captain's armband to Roma youth player Mattia Almaviva. Amazing gesture pic.twitter.com/5LQJxpFSK5 — 90min (@90min_Football) May 29, 2017 Кое е момчето и зошто токму тој ја добил лентата? Станува збор за Матија Алмавиви, млад фудбалер на Рома, а зошто токму тој ја добил капитенската лента открил лично Тоти. „Капитенскта лента му ја предадов на момче кое е многу, многу талентирано. Сите го фалат, со причина. Со топката прави што сака“ рекол Тоти и додал дека тој во тие години не били ниту блиску толку добар како Алмавива. „Пред неколку години го прашав што му е сон, а тој ми одговори:’Сон ми е да станам како тебе, да го носам бројот 10. на ...
сите 11 | | | веќе видена

Популарната манекенка, Хајди Клум, објавила книга со фотографии со наслов „Heidi Klum by Rankin” која вклучува многубројни голи фотографии на манекенката кои фотографот Ранкин ги снимал последните десет години. „И порано позирав гола, но тоа никому не го покажав, се’ до сега. Се чувствувам многу позадоволно отколку кога имав 20. години“ рекла Хајди. „Бев срамежлива кога бев млада, а сега сум позрела“ додала манекенката. Кога ја прашале зошто сега, во 44. година се одлучила за тоа рекла:„Си мислев зошто да не? Треба да го славиме женското тело, не е важно колку години имаме“. Хајди покажала дека и после четири бремености изгледа феноменално. Heidi Klum goes completely NAKED in new photography book https://t.co/KpEI2MsEJT pic.twitter.com/Np6eWgMc8J — Daily Mail Celebrity (@DailyMailCeleb) May 26, 2017 „Моите родители од малечка ме водеа на нудистички плажи така што сум нудист. Немам никаков проблем со голотијата. Кога ќе одам на плажа обично тоа е на некое осамено место каде нема многу луѓе и таму се сончам во ...
сите 15 | | | веќе видена

next