“Може ли македонскиот “Avec L’Аmour” конечно да и’ донесе Оскар на малата балканска земја? Стивен Спилберг верува дека може” – пишуваат Docs Insights. Avec L’Аmour, малото македонско микропроизводство, ги освои срцата на критичарите и публиката, па дури и Стивен Спилберг изјави дека тоа е најдобриот документарен филм што го изгледал со години наназад… Но дали тоа ќе биде доволно за да го заниша гласањето на Академијата во негова корист? Дали Avec L’Аmour на Илија Цветковски и Атанас Георгиев, кој премиерно ќе се прикаже на интернационалниот филмски фестивал во Сараево следната недела, е навистина “најдобриот документарец со години наназад”, како што го опиша Стивен Спилберг откако го изгледал во Торонто на HotDocs во април? Па, можеби.. Но можеби ќе биде и “одвеан настрана” иако е еден од најистакнатите документарни филмови за 2017-та. Практично секој кој што го гледал се согласува, а тоа се рефлектира и во неговата оценка на Rotten Tomatoes со 97% позитивни гласови. И тоа, секако, покренува едно друго ...
сите 109 | | | веќе видена

Поранешниот американски претседател Барак Обама, за прв пат по неколку седмици бил активен на Твитер, и поставил порака по повод насилствата во Шарлотсвил во Вирџинија. “Никој не се раѓа со омраза кон друго лице поради бојата на неговата кожа, минато или религија…” напишал Обама во саботата, цитирајќи ја автобиографијата на Нелсон Мандела – “Долгиот пат до слободата”. Твитот на Обама со повеќе од 2,4 лајкови ја надминал пораката на Елен ДеЃенерис и го зазел второто место по популарноста во историјата на Твитер. Пред него е твитот на Аријана Гранде за нападот на концертот во Манчестер, со 2,7 милиони “лајкови”. Обама подоцна повторно го цитирал Мандела и напишал на својот профил на Твитер: “Луѓето мора да научат да мразат, а ако можат да научат да мразат, тогаш може да научат и да сакаат. Бидејќи љубовта влегува во човековото срце поприродно од нејзината спротивност”. Фотографијата на која се гледа Обама како се смее со четири деца од различни раси, ја пренел BBC, а настанала во 2011. година.
сите 17 | | | веќе видена

Вудс беше уапсен на 29. мај на Флорида, кога полицијата го пронајде како спие зад воланот, покрај патот. Легендарниот голфер Тајгер Вудс имал пет различни видови дрога во организмот, кога во мај бил уапсен под сомнение дека возел пијан, потврдил токсиколошкиот наод. Вудс беше уапсен на 29. мај на Флорида, кога полицијата го пронајде како спие зад воланот, покрај патот, по што примерок од неговата урина бил испратен на анализа. Резултатите покажале присуство на пет различни супстанци, меѓу кои силни лекови против болка, анксиозност и смирување, но и тетрахидроканабинол (ТХЦ), што се наоѓа во марихуаната.
сите 25 | | | веќе видена

На фестивалот „Охридско лето“, на големата сцена „Долни Сарај“ вечер концерт ќе имаат Камерниот оркестар на Битола и нашиот најпознат гитарист Влатко Стефановски. Уметниците од Битола, заедно со Стефановски и настапот на солистите Михајло Трајковски – Сак, Жарко Јакимоски и Боби Мојсоски ќе изведуваат интересни дела во рамки на проектот „Рок симфонија“. Камерниот оркестар на Битола е основан пред неколку децении и претставува значаен сегмент во музичкото живеење на Битола. Во почетоците бил составен од група ентузијасти, најчесто со мала музичка наобразба или без неа, но нивниот ентузијазам бил толку голем што за тоа време и во тие услови направиле одлични концерти. Денес Камерниот оркестар на Битола е составен од професионални музичари кои со многу жар ја продолжуваат работата на нивните претходници. Зад себе оркестарот има многу успешни концерти низ државата, учество на сите реномирани фестивали за класична музика и соработка со врвни солисти и диригенти од државата и странство како: Алесандро Д’Агостини, ...
сите 18 | | | веќе видена

12:00 FOX Movies „Кејт и Леополд“(комедија, СФ, љубовен, 2001) Содржина: Кејт Мекеј е девојка која се труди да ја изгради својата кариера во работата со која се бави. Нејзиното бившо момче Стјуарт, кој живее на спрат над неа, по професија е физичар кој успева да најде „дупка“ во времето благодарение на која доспева во 19. век. На патот назад нему му се придружува љубопитниот Леополд, војвода од Албани и заколнат ерген. Иако добива иснтрукции да не го напушта станот, Леополд тоа не го почитува и истражувајќи низ нему комплетно непознатиот Њујорк наидува на Кејт… Улоги: Мег Рајан, Хју Џекман, Лив Шривер, Брескин Мејер, Наташа Лион. 13:10 CineStar TV „Демонска потера“(драма, акција, трилер, 2006) Содржина: Граѓанската војна завршила но меѓусебните несогласувања не. Приказната започнува три години откако Американската граѓанска војна е завршена и следи опсесивна потера на Морсман Карвер и неговата екипа платеници за Гидеон. Потератасе одвива во со снег покриените шуми на планината Руби во Ново Мексико, а ...
сите 10 | | | веќе видена

19:15 Телма „Зараза“ – драма, 2011 Содржина: Здравствени работници, владини службеници и обичните луѓе се наоѓаат среде светска епидемија, додека одговорните се борат да најдат лек во најкус можен рок. Режија: Стивен Содерберг. Улоги: Мет Дејмон, Кејт Винслет, Џуд Ло. 20:15 МТВ „Без господ и господар“ – драма,криминалистички, 2013 Содржина:Лето, 1919 година. Низа од пакети со бомби се појавува пред вратите на познати политичари и бизнисмени. Вилијам Флин, агент од Бирото за истраги е задолжен да ги пронајде одговорните за овие настани. Анархистите се организираат да ја уништат демократијата во земјата. Режија: Тери Грин. Улоги: Дејвид Стратерн, Реј Вајс, Сем Вајтвер. 22:05 Телма „Опасни пензионери“ – комедија, акција, криминалистички 2010 Содржина: Кога неговиот мирен живот е загрозен од хај-тек атентатор, поранешниот агент на Франк Мојс повторно го составува својот стар тим во последниот обид да преживее и да ги открие неговите напаѓачи. Френк, Џо, Марвин и Викторија некогаш биле врвни агенти на ЦИА – но ...
сите 16 | | | веќе видена

Светските медиуми денес пишуваат за обновување на љубовната врска помеѓу Орландо Блум и Кети Пери, а се чини дека познатиот актер и пејачка воопшто не сакале да се скријат од очите на јавноста… Пејачката Кејти Пери и актерот Орландо Блум беа во врска 10 месеци, која заврши на почетокот на оваа година, без никакво објаснување од страна на двајцата.Осевн она стандардно, од страна на нивните луѓе за односи со јавност, дека двојката решила да се раздели. Меѓутоа, изминатиов викенд тие биле видени заедно на концертот на Ед Ширан во Лос Ангелес, каде според очевидци си разменувале нежности. Неколкумина обожаватели успеале да ги фотографираат Кејти и Орландо и овие фотографии набрзо се проширија низ социјалните мрежи, по што почнаа да се јавуваат и претпоставки дека тие се повторно заедно. Засега нема реакција од страна на Пери и Блум на ваквите тврдења.
сите 9 | | | веќе видена

Познатата британска актерка 44. годишната Кејт Бекинсејл признала дека во својата кариера му направила сплетка на еден режисер, затоа што не го прифатил нејзиното одбивање на одредени сцени во филмот. Во прашање била ситуација на снимање во која режисерот барал од Кејт да се соблече гола и да снима експлицитни сцени. „Еден режисер ме тераше да снимам доста незгодна и непотребна сцена со секс. За одмазда му уринирав во неговиот термос“ признала актерката, но не открила за кој режисер и проект станува збор. Иако сите ја сметаат за мирна и сталожена, изгледа дека Кејт и не е така наивна кога некој ќе ја изнервира, иако признала дека идејата не била нејзина, туку на фризерот.
сите 17 | | | веќе видена

И по триесет и едногодишна врска Опра Винфри и Стедман Грејем немаат намера да стапат во брак. 63.годишната водителка соопшти дека таа и нејзиното момче се совршено задоволни поради оваа одлука. Во интервју за Vogue водителката зборувала за својата врска. Прашана зошто својата долгогодишна врска не ја крунисала со брак, Опра одговорила дека тоа така зашто го живее животот по сопствени услови. Телевизиската водителка додала и дека Грејем и таа никогаш сериозно не разговарале за брак, единствен пат кога тие зборувале на оваа тема е кога Опра прашала што би се случило доколку некогаш се венчаат. „Немаше да бидеме заедно бидејќи бракот бара различен начин на постоење на овој свет. Неговото толкување на тоа како изгледа да се биде сопруг и што улогата на жената подразбира се’ доста традиционални, а јас во тоа не би можела да се вклопам“ рекла Опра.
сите 5 | | | веќе видена

Се чини дека седмата сезона досега најмногу ја „залудела“ милионската Game of Thrones заедница. Тоа всушност и не е чудно. Серијата се ближи кон крајот, а дејствието одамна ја надмина последната книга. Милиони ширум светот едвај ја чекаат новата епизода, после секоја завршена шпица тргнуваат теории, а секоја секунда од серијата се гледа под микроскоп. Доколку се покаже точна, најновата теорија која се шири по интернет ќе биде нешто што потполно ќе ја промени целата приказна, серија и историја на Вестерос. Внимание! Сега доаѓаат тешки спојлери Значи, додека читала некој стар текст, Гили на Сем му ја раскажала приказната за поништувње на некаква венчавка. Така Гили прочитала дека Рејгар ја поништил венчавката. Иако Сем не ја доживеал, фановите ширум светот да. Имено, доколку станува збор, а би можело да биде, за Рејгар Таргаријан, што би можело да биде потполна пресвртница. Тој бил женет со Елиа Мартел и имале две деца. Но, во минатата сезона добивме некои назнаки на долгогодишни шпекулации – дека Рејгар и ...
сите 4 | | | веќе видена

Според изјавите на сведоци, каскадерката ја загубила контролата над моторот и удрила во стаклото на студиото. Пред тоа истиот маневар успешно го направила четири пати На сетот на „Дедпул 2“се случила стравична несреќа. Имено, за време на снимањето сцена која вклучувала вратоломии на мотор загинала каскадерка. Несреќата се случила во понеделникот а идентитетот на каскадерката засега не е познат. „Можеме да потврдиме дека каскадерка на снимањето на филмот ’Дедпул 2’ го загуби животот“ порачале од полицијата. Според изјавите на сведоци, каскадерката ја загубила контролата над моторот и удрила во стаклото на студиото. Пред тоа истиот маневар успешно го направила четири пати. A motorcycle lays on the ground just across from Jack Poole plaza. You can't see here but above it is broken glass pic.twitter.com/zzl5Ag9gYT — Farrah Merali (@FarrahMerali) August 14, 2017 „Луѓето се разбегаа по тротоарот. Моторот долета преку улицата“ рекол еден од сведоците. „Возачката стоеше на моторот, а потоа се залета во зградата“ ...
сите 6 | | | веќе видена

Гина Шумахер има 20. години и неверојатно потсетува на својот татко.Се бави со јавање и е една од најуспешните во својата дисциплина. Неодамна за Германија настапувала на натпреварување во Швајцарија и освоила златен медал, а за нејзината љубов кон коњите сведочат и честите објави на Инстаграм. Освен со неспорен талент, вниманието на јавноста го привлекла и поради сличноста со својот татко чија здравствена состојба и понатаму е голема непознаница. Освен Гина, Михаел и Корина го имаат и 17. годишниот син Мик кој тргнал по татковите стапки и настапува во Формула 3.
сите 6 | | | веќе видена

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер се повлекол од турнирот во Синсинати, па Рафаел Надал од понеделник се враќа на првото место на АТП листата после повеќе од три години. Швајцарецот се повлекол поради проблеми со грбот. „Жал ми е што се повлекувам од Мастерсот во Синсинати бидејќи секогаш сум уживал играјќи таму.Синсинати има некои од најдобрите навивачи во светот и секако ќе ми недостасуваат. За жал,во Монтреал го повредив грбот и морам да одморам оваа недела“ рекол Федерер. Рафаел Надал не бил прв од јули 2014. година, а ќе го замени Енди Мареј. Федерер досега Синсинати го освојувал седум пати и не сакал да ризикува повреда пред УС Опен. На Мастерсот во Синсинати нема да биде ниту Мареј кој се повлекол поради повреда на колкот, Новак Ѓоковиќ е отсутен поради повреда на лактот, а и Стен Ввринка се повлече на неколку месеци исто така поради повреда.
сите 56 | | | веќе видена

17:05 CineStar TV „Убиство и маргарити“(комедија, драма, криминалистички, 2005) Содржина: Џулијан Нобл е платен убиец – или според негови зборови „помагач во фатални случаи“. Многу е добар во својата работа.Дошол во Мексико Сити за да изврши една задача, но за жал, го допрел дното, убивањето луѓе го убило и него – одвнатре. Дени Рајт, службено, исто така се наоѓа во Мексико Сити, иако тој се бави со сосема други работи. Дени живее во Денвер со сопругата Бин, па иако имаат некои финансиски рпоблеми, помеѓу нив и после 10. години брак сеуште тлее младешката страст. Во Мексико на Дени му се пружила деловна шанса која би можела да ги реши сите негови парични проблеми или да го фрли во уште посериозно и должничко ропство. Една вечер тие двајца се среќаваат во хотелскиот бар. Испиваат бројни маргарити и се обидуваат да започнат разговор, меѓутоа параноичниот и непристоен Џулијан успева да го навреди Дени. За да се извини, Џулијан својот нов пријател го води на корида и го учи на тајните на својот занает. Во ...
сите 7 | | | веќе видена

13:30 „Телма „Писма за Јулија“- комедија, драма, љубовен, 2010 Содржина: Софија Хол е новинарка која работи во списание а која со својот дечко Виктор заминува, од Њујорк, во Италија, поради малку неопходна романса. И, додека Виктор ги завршува работите Софија оди во познатиот двор на Ромео и Јулија во Верона каде што жени од цел свет и оставаат писма на Јулија за своите загубени љубови. Таму открива 50. години старо писмо кое на Јулија и го испратила Клер Смит, во потрага по младиот Италијанец со кого се забавувала кога била тинејџерка.На изненадување на Софија, нејзиниот одговор ја инспирира Клер, која сега е веќе баба, да се упати во Верона во потрага по својата одамна загубена љубов.Во придружба на внукот Чарли тие тројца ќе тргнат да бараат по цела Тоскана и ќе откријат дека храброста да се справуваш со љубовта не се стекнува лесно. Но, нејзината причина за покренувње на оваа авантура, барем како што таа мисли, е да ја унапреди својата кариера. Бидејќи сега е само систент, а сака да стане самостоен ...
сите 12 | | | веќе видена

Најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, Кристиано Роналдо, е суспендиран на пет натпревари поради туркање на судијата. Роналдо во првиот меч на Суперкупот на Шпанија во 82. минута заработил црвен картон после што изнервиран од одлуката го турнал судијата Рикардо де Бунгос Бенгоечеа. Португалецот влегол од клупата, постигнал преубав гол за 2:1, па добил жолт картон поради соблекување на дресот, за да судијата во следниот напад му покаже уште еден. Кристиано бил во дуел со Умити, паднал после туркање и барал најстрога казна, но добил втора јавна опомена, после што го оттурнал судијата. Според членот 96. за „понежно насилство над судијата“ како што Бенгоечеа во записникот го оквалификувал овој инцидент, му се заканувале 12. натпревари неиграње, но сепак, не минал толку лошо. „Играчот на Реал Мадрид, Кристиано Роналдо, првенствено е казнет со еден натпревар неиграње поради два жолти картони – прв поради соблекување на дресот при прославата на голот, а вториот поради симулирање прекршок. Клубот парично е казнет со ...
сите 42 | | | веќе видена

Најдобриот фудбалерот во светот во 80. минута доби прв жолт картон кога го соблече дресот, а две минути подоцна го доби вториот жолт картон поради наводна глума за пенал. Најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, Кристиано Роналдо поради буткање на судијата на првиот дуел од шпанскиот Супер куп одигран синоќа на „Камп Ноу“ би можел да добие суспензија од 12. натпревари. Ѕвездата на Реал во игра влезе во второто полувреме од клупата за резерви во 58. минута, во 80. минута доби прв жолт картон поради прослава на голот при што го соблече дресот, а две минути подоцна го доби вториот жолт картон поради наводна глума за пенал. Португалецот бурно реагираше на оваа одлука на судијата Рикардо Де Бургос се стрча кон него и го оттурна. Овој потег на Роналдо беше внесен во записникот за натпреварот, а според правилникот на Примера, за „благо насилство врз судијата“ може да биде изречена суспензија од дури 12. натпревари. Евентуална ваква казна за Роналдо ќе значи пропуштање на речиси една третина од шампионатот. Минимална ...
сите 80 | | | веќе видена

Александар Зверев со победата од 6:3, 6:4, против Роџер Федерер во финалето го освои Мастерсот во Монтреал. Младиот Германец потврдил дека е иднина но и сегашност на тенисот и успеал да ја запре одличната низа на Федерер на најголемите турнири во 2017. година. Швајцарецот пред овој пораз освоил два Грен слеми и два Мастерси, а ова му е прв пораз на најголемите турнири во сезоната. На почетокот на мечот Федерер се обидувал да го збуни противникот препуштајќи му го првиот сервис, но тоа не го вознемирило Зверев кој започнал одлично. Во првиот сет не му дозволил ниту една брејк топка на Федерер, а со брејк во седмиот гем го решил првиот сет. Федерер во продолжението заиграл малку подобро. Во вториот сет имал три брејк топки, но никако не успевал „да го скрши“ сервисот на ривалот. A perfect 10 Alexander Zverev defeats Roger Federer to win his second Masters 1000 title of 2017! #CoupeRogers pic.twitter.com/J8owsH71Q2 — Tennis TV (@TennisTV) August 13, 2017 Зверев ги издржал сите предизвици и повторно во седмиот ...
сите 89 | | | веќе видена

Северина Којиќ навистина, како што тврдат стручњаците, е модна икона на Балканот. Пејачката внимателно го избира секој свој стајлинг, а што и да облече и стои совршено. Иако нејзините фанови обожуваат кога Северина има малку облека на себе, љубителите на модата сакаа да ја видат во дизјнерски парчиња. Едно такво пејачката покажала на својот Инстаграм профил. Позирала во популарниот цветен фустан на Гучи каков во еден од своите спотови носи и планетарно познатата Кети Пери. Новиот фустан на Северина чини неверојтни 3.930. евра.
сите 16 | | | веќе видена

Елизабет Харли има 52. години и тело од соништата. Омилената британска глумица повторно покажала дека и нема рамна соблекувајќи се во минијатурен розев бикини во кој се фотогрфирала за Инстаграм. Згодната Лиз мазно гледала во камерата додека позирала со мачка и потполно ги распаметила своите обожаватели кои посебно ги воодушевила позата во која се фотографирала. „Неверојатно тело“, „Дали тие оваа најдрага поза?“, „Нема позгодна жена од тебе” ја фалеле обожавателите. Лиз неколку дена пред то позирала во едноделен костум со дезен на тигар, а ефектот кој го оставила на мажите бил ист. Инаку, Лиз Харли можете да ја гледате во серијата „Royals“ на Fox life.
сите 6 | | | веќе видена

next