14:30 CineStar Fantasy „Слеп хоризонт“(драма, трилер, криминалистички, 2003) Содржина: Френк Кавана, откако е ранет во едно гратче во Ново Мексико, се буди во болница. Проблемот е во тоа што не се сеќава на ништо. Додека се обидува да се сети на својот идентитет и да открие што всушност се случило, Френк почнува да верува дека е вмешан во убиството на претседателот. Нив Кембел ја глуми Клои, жената која тврди дека е сопруга на Френк,а Сем Шепард го игра скептичниот шериф кого Френк се обидува да го предупреди за заговорот. Прашање е само на која страна Френк бил пред губењето на меморијата… Улоги: Вал Килмер,Нив Кембел, Сем Шепард, Еми Смарт. 14:50 CineStar Fantasy „Ништо без мама“(комедија, трилер, 2005) Содржина:Волтер Гудфелоу е свештеник во англиско малечко место, Лити Валоп, кој е толку опседнат со работата што потполно го запоставува семејството. Неговата седумнаесетгодишна ќерка Холи пречесто ги менува момчињата и тоа главно постари и проблематични, додека синот, Петеј, му е слабак, кого постојано го ...
сите 3 | | | веќе видена

19:15 Телма „Довидување Америка“ – драма, акција, 1997 Содржина: Насилството еруптира кратко време откако американската морнарица објави планови за повлекување од филипинската база во 1992 година… Режија: Тјери Ноц. Улоги: Волфганг Бодисон, Корин Немец, Џон Њутон, Џејмс Бролин. 20:30 МТВ „Затвореници на сонцето“ – авантура,хорор, 2013 Содржина: Млад американски археолог, кој е почетник, вовлечен е во опасна експедиција, длабоко под непроодниот египетски песок. Бегајќи од смртоносни стапици и древни чудовишта, експедицијата открива тајна, постара и од историјата и опасности кои ја ја надминуваат фантазијата. Експедицијата открива изгубен град под пирамидите, поради кој може да дојде до катастрофа од невидени размери. „Спијачите“ се будат, боговите стануваат. И одбројувањето до крајот на светот започнува. Улоги: Џон Рис- Дејвис, Дејвид Чарвет, Емили Холмс, Кармен Чаплин, Ник Моран. 22:10 Телма „Почетен код“ – трилер, драма, 2011 Содржина: Еден војник, пилот на хелихоптер,е дел од тајна воена операција која му ...
сите 3 | | | веќе видена

Сабота и недела 13:00 „Тврд орев 2 – Уште потврд, уште полуд“ – анимиран, авантура,комедија, 2017 Содржина:Самчо и неговите пријатели, Бади, Енди и Цуца дознаваат дека градоначалникот на Дабограг прави голем неред за да изгради огромен и застарен забавен парк, за чија градба ќе ги сруши нивните домови кои се наоѓаат во градскиот парк. Заедно со животинките од паркот прават планови како да го сопрат градоначалникот од градење, заедно со неговата ќерка и лудиот службеник за контрола на животните, и како да си го повратат својот дом. Улоги: Вил Арнет, Кетрин Хејгл, Маја Рудолф. 15:00 „Емотикони:Филм“ – анимиран, 2017 Содржина: „Емотикон: Филм“ го открива тајниот свет во вашиот паметен телефон. Скриени во рамките на една апликација се наоѓа градот Текстополис, град во којшто живеат сите емотикони. Надевајќи се дека ќе бидат избрани од страна на корисникот на телефонот., секој емотикон има само еден израз, освен Џин, темпераментен емотикон кој има многу изрази. Решен да стане нормален како и другите емотикони, ...
сите 4 | | | веќе видена

„Анабела: Почеток“ – хорор, трилер, 2017 (Сала 5 – 18:15,20:30, 22;45, Сала 7 – 21:40) Содржина: Неколку години по трагичната смрт на нивната ќерка, кукларот и неговата сопруга примаат во нивниот дом калуѓерка и неколку девојчиња од затвореното сиропиталите, по што набрзо тие стануваат мета на демонската кукла, Анабела. Улоги:Стефани Сигмур, Талита Бејтмен, Лулу Вилсон, илипа Култард. „Атомска русокоса“ – акција, трилер, 2017 (Сала 6 – 15:20, 17:45, 20:00, 22:15, Сала 8 -21:00) Содржина:Најдобриот таен агент на МИ6, агентот Лорен Бротон (Терон), подеднакво сензуална и дива, подготвена е да преживее на нејзината невозможна мисија. Испратена сама во Берлин за да извлече бесценето досие надовор од дестабилираниот град, таа ги здружува силите со шефот на станицата Дејвид Персивал (Џејмс МекАвој) за да се извлече од најкрвавите игри на шпиони. Улоги:Шарлиз Терон,Џејмс МекАвој, Џон Гудман,Софиа Боутела. „Валеријан и градот на илјада планети“ – научна фантастика, авантура, 2017 (Сала 2- 20:45) Содржина: Филмот ...
сите 6 | | | веќе видена

Синоќа во реваншот од шпанскиот Супер куп Реал си поигрувал со Барселона. Средниот ред на Зидан правел што сака, а на крајот и Серхио Рамос фатил свој момент малку „да ги исмее“, особено Лионел Меси. Познато е дека Рамос, едноставно кажано не ја сака Барселона. Често ги провоцирал на Твитер, јавно го поздравил тренсферот на Нејмар во ПСЖ, а синоќа на тапет му бил големиот ривал Меси. Sergio Ramos clowning Leo Messi Jajajajajajaja pic.twitter.com/PaGiT3lpxH — ramiro dos (@bloggerboxing2) August 16, 2017 Аргентинецот во 65. минута од Рамос ја побарал топката. Стоперот не Реал му ја пружил и кога Меси сакал да ја земе, капитенот на Реал ја фрлил во воздух.Меси на тоа лутито му дофрлил, некои велат дека имало и пцости,но тоа на Шпанецот не му пречело.
сите 5 | | | веќе видена

Лекција во 180. минути – Во мечевите од Суперкупот на Шпанија, Реал ја покажал својата сила.На најголемиот ривал, Барселона, му одржале лекција по фудбал и со крајните 5:1 го освоиле својот втор трофеј во новата сезона која самошто почнала… Мадридски Реал на маестрален начин ја почна сезоната 2017/2018, откако на 8. август во Скопје го освои УЕФА Суперкупот, изминатата ноќ преку Барселона стигна и до трофејот во шпанскиот Суперкуп. Првиот меч во Суперкупот на Шпанија одигран во неделата Реал го доби во Барселона со 3:1, а во реваншот на својот стадион славеше со 2:0. Реал и без суспендираниот Кристијано Роналдо, со Иско и Бејл, кои беа на клупата за резерви, покажа дека во овој момент е многу подобар тим од најголемиот ривал. Од друга страна, очигледно е дека рекордниот трансфер на Нејмар во ПСЖ ги разниша редовите на Барса. Надежите на Барселона дека можат да ја стигнат предноста на ривалот ги урна Марко Асенсио по само четири минути игра, а до истекот на полувремето гол постигна и Карим Бензема. Барса се ...
сите 65 | | | веќе видена

Британските медиуми се повеќе ја објавуваат веста дека во текот на двете децении од смртта на Лејди Диана немало многу луѓе кои го посетувале гробот на Дијана, па немало ни заработка. Во таблоидите пак почнало да се шпекулира дека останките на принцезата Дијана за 20. годишнината од нејзината смрт ќе бидат преместени во Лондон. „Радар онлајн“ пишува дека Дијана била закопана на остров на имот на нејзиниот татко, за да може семејството да ја сочува приватноста, но сега се засилиле гласините дека нејзиниот гроб ќе биде преместен во Лондон каде што,на обожавателите, ќе им било полесно да го посетат нејзиниот вечен дом, односно „таа да била поблиску до народот“. Британските медиуми се повеќе ја објавуваат веста дека во текот на двете децении од смртта на Лејди Диана немало многу луѓе кои го посетувале гробот на Дијана, па немало ни заработка. „Поради тоа кралското семејство смета дека е подобро нејзиниот гроб да се премести во центарот на Лондон“ тврделе извори од Бакингемската палата. Наводно и синовите на ...
сите 26 | | | веќе видена

Ѕвездата од филмот „Ла ла ленд“ последната година заработила 26. милиони долари „Форбс“ ја посочи добитничката на „Оскар“ Ема Стоун за највисоко платена актерка во светот. Според рејтингот за 2017. година, објавен на сајтот на весникот, ѕвездата од филмот „Ла ла ленд“ последната година заработила 26. милиони долари. Дваесет и осум годишната Стоун, која ја освои наградата „Оскар“ за најдобра актерка за улогата во мјузиклот, ја заработила оваа сума во периодот од јуни 2016. година до јуни 2017. година. Во неа не се земени предвид даноците на приход кои актерката ги платила или треба да ги плати. На второ место е актерката Џенифер Анинстон, со приходи во износ од 25,5 милиони долари. Серијата „Пријатели“ продолжува да и носи приходи на 48.годишната актерка, која исто така е рекламно лице на флаширана вода „СмартВотр“ и на авиокомпанијата „Емирати“. Трета на листата е Џенифер Лоренс со 24. милиони долари, која бележи значителен пад во споредба со минатогодишните приходи од 46. милиони. Актерката, која се бори ...
сите 56 | | | веќе видена

Осмото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржи од 19. до 25. август 2017. година во, и на платото пред, Куршумли-ан во Скопје. Годинава „МакеДокс“ ќе донесе 68 филмови во петте сегменти Главна програма, Нови автори, Кратки филмови, Студентска и Детска програма и 65 фестивалски гости. Селекцијата е направена од 2.791 филмови од 120 држави од сите континенти. Тематски фестивалот ќе биде фокусиран на визуелната нарација со мото „Расприкажани слики“, следејќи ја познатата изрека „Една слика вреди илјада зборови“. Прес-конференцијата за осмото издание на „МакеДокс“ се одржа во МКЦ Клуб-ресторан, каде од екипата на „МакеДокс“ пред присутните новинари и медиуми се обратија Петра Селишкар, Петрула Вељановска и Дарко Набаков. „Во програмата имаме 68 филмови кои помалку користат говор, но повеќе раскажуваат со своите слики“ нагласил Дарко Набаков. „Концептот на ’МакеДокс‘ годинава е посветен на визуелната нарација, не само зашто таа е директно врзана за филмот, туку и затоа што ...
сите 88 | | | веќе видена

Робин со својата адвокатка Глориа Алерд Саманта пред три години објавила мемоари, книгата „Девојчето: Живот поминат во сенката на Роман Полански“, напишана со помош на својот адвокат, а во неа го изнела деталниот опис на немилата случка од 10. март 1977. година, за која Полански бил обвинет Жена која што се претставила само како Робин, на конференција за медиуми во Лос Ангелес изјавила дека славниот режисер сексуално ја злоупотребил кога имала 16. години. Ова е трета жена што излегла во јавност обвинувајќи го режисерот Роман Полански за силување додека била малолетна, додека против него сè уште трае судскиот процес за силување малолетничка пред 40. години. Жената што се претставила само како Робин, на 15. август изјавила дека режисерот „полово ја злоставувал во 1973. година, кога таа имала само 16 години“. „Утредента и’ се доверив на пријателка и и’ раскажав што ми направи Полански. Но, причината зошто молчев за тоа е што не сакав мојот татко да направи нешто поради што целиот свој живот би го поминал во ...
сите 19 | | | веќе видена

17:30 CineStar Action „Јованка Орлеанка“(драма,авантура, биографија, 1999) Содржина: Годината е 1420. Англија и Франција се во војна, која со куси прекини, се води од 1337. година…Благодарение на супериорната тактика и подобра организираност на војската Англичаните постепено ја прошириле територијата и сега, не само што ја држат половина Франција, туку имаат и сериозни изгледи да ја преземат француската круна. Во остатокот на Франција, беснее граѓанска војна на скараните феудалци при што групата околу моќниот бургундски војвода отворено ги поддржува Англичаните. Сето тоа не ја допира осумгодишнта Јованка од малото село Домреми која ја мачат многу посериозни проблеми – визии на светците и опсесивна потреба да се исповеда неколку пати дневно. Еден ден во тревата Јованк наоѓа меч и сфаќа дека тоа е знак дека е предодредена за голема мисија.Девет години подоцна Карло VII, син на последниот француски крал, го оспорува договорот со кој неговиот татко му ја остава круната на кралот Хенри V. Со оглед на тоа дека ...
сите 8 | | | веќе видена

19:15 Телма „Засекогаш твој“ – драма, романса, 2012 Содржина: Маринец патува во Луизијана, откако отслужува три пати во Ирак, и ја бара непозната жена за која верува дека е негова амајлија за среќа за време на војната. Режија: Скот Хикс. Улоги: Зак Ефрон, Тејлор Шилинг, Блит Данер. | 20:15 МТВ „Оператор“ – акција,трилер,драма,2015 Содржина: Кога дознаваат дека нивната ќерка е киднапирана, Памела, службеничка во Центарот за информации на ветерани и нејзиниот отуѓен сопруг, полицаецот Џереми веднаш се ангажираат на сите страни. Тие немаат друг избор, освен да ги следат правилата на игра на киднаперите. Памела и Џереми праќаат полициски и противпожарни возила насекаде низ градот, каде ги дочекува хаос. Не се знае кој стои зад киднапирањето и зошто, но и двајцата се свесни ако не ја извршат задачата ќе бидат одговорни за најголемото злосторство во историјата на градот. Режија: Амараја и Бил Олсон. Улоги: Винг Рејмс, Лук Гос, Миша Бартон. 22:10 Телма „Запомни ме“ – драма, романса, 2010 Содржина: Романтична драма ...
сите 7 | | | веќе видена

Неодамна објавивме серија фотографии од одмор кои Даниел Кајмакоски ги поставил на своите профили на социјалните мрежи. Нормални, убави фотографии од семејството, на прошетка…но…сега направил нешто друго… Даниел Кајмакоски на Инстаграм објавил семејна фотографија со сопругата и синчето, под која напишал: „Нема ништо поубаво од тоа да се будиме вака“. Во опуштено издание во кревет тие се фотографирале како заедно се будат наутро, но еден детаљ „боде очи“, а тоа го забележале и неговите следбеници. Сопругата на Даниел се фотографирала по гаќички, па така некои од обожавателите му порачале дека можело барем да го исече тој дел, иако машничката е убава.
сите 17 | | | веќе видена

Медиската куќа ХБО Шпанија по грешка објавила нова епизода од седмата сезона на серијата „Игри на престолите“, четири дена пред премиерата. За објавување на неемитуваната епизода на „Игри на престолите не се виновни хакерите. Наводно, шестата епизода на претплатниците им била достапна еден час пред да биде отстранета што било и повеќе од доволно да биде поделена на Редит, Јутјуб, Инстаграм, Твич и други бројни стриминг сервиси. Новата епизода исто така се појавила и на Торент, како и на сајтовите како Mega.nz, а „Индепедент“ пренесува дека материјалот се ширел побрзо отколку што ХБО стасувал да го тргне. Да потсетиме, пред десеттина дена на Интернет се појавила четвртата епизода од седмата сезона, три дена пред премиерата. Иако во прв момент се посомневало на хакери, дополнително било соопштено дека станува збор за пропуст на дистрибутерската компанија Стар Индија.
сите 11 | | | веќе видена

Пејачката Риана се поправила неколку килограми па често е на мета на бројни критичари Критичарите не престануваат да ги коментираат килограмите на Риана. Како, во најмала рака, да се поправила стотина килограми, а не неколку поради кои, сигурно ќе се согласите, изгледа уште пожествено. Но, еден спортски блогер неодамна објавил текст со наслов „Дали Риана со својата дебелина ќе постави нов тренд?“ во кој за пејачката пишува како да има сериозни проблеми со дебелината. Иако таа на тоа не се обѕира премногу, ги коментирала критиките за нејзината тежина. Вели дека не ја интересира што мислат другите, но знае дека им е узор на многу девојки па им порачува да го ценат своето тело и да имаат рамномерна исхрана. „Важно е младите девојки да знаат дека е во ред да се јадат работите кои ги сакате и поради тоа ме лути кога некој се исмејува со нечие тело. Мене лично не ме загрижува, но ја мразам пораката која ја испраќа“ рекла Риана и додала: „Апсолутно е во ред да се ужива во храната. Сакам брза храна и никогаш нема да ...
сите 2 | | | веќе видена

Никој не може да го запре Рафаел Надал на патот кон врвот на АТП листата. Легендарниот Шпанец од понеделник, 20.август, после три години повторно ќе биде најдобар тенисер на светот благодарение на повредите на сите конкуренти.Додека Енди Мареј, Новак Ѓоковиќ, Стен Вавринка и Роџер Федерер се опоравуваат,Надал единствен од светскиот врв оваа недела ќе настапува на турнирот во Синсинати и со тоа го обезбедил првото место. Минале девет години откако Надал заседнал на тронот, каде вкупно минал 141. недела, а последен пат првото место го држел на 6. јули 2014. година. Денес има 31. година и е на чекор до неочекуваното трето враќање на тронот. Но, сепак смета дека посточекиот систем на бодување не е најчесен. „Роџер има 36. години, јас 31., Вавринка 32. а Новак 30. Повеќе немаме по 21., 22. години. Генерациите пред нас во тие години одеа во пензија. Порано говорев дека овој распоред не функционира, треба да го промениме, мораме да имаме двегодишен систем на бодувње“ рекол Надал во пресрет на првиот меч во ...
сите 22 | | | веќе видена

Откако организаторите на Роланд Гарос не и дадоа покана, а сезоната на трева ја прескокнала поради повреда на препоната, Марија Шарапова (30) прв пат откако ја отслужи казната поради допинг, кон крајот на месецот ќе заигра на некој Грен слем. Организаторите на УС Опен, последниот ГС во сезоната, објавиле дека Русинката добила една од осумте покани за главниот турнир. Шарапова, некогаш прва а денес 48. тенисерка на светот, немала доволно добар ренкинг за директно влегување во турнирот и би морала да игра квалификации. Но, организаторите и излегле во пресрет и така Шарапова првпат после Аустралиан Опен 2016. година ќе игра на еден Грен слем. Да потсетиме, Шарапова добила 15. месеци казна поради земање недозволени средства, а во повратничката сезона изиграла само девет мечеви.
сите 7 | | | веќе видена

Митиќ изјавил дека имаат идеја да снимат трет дел од приказната, која би се случувала во текот на Балканските војни и Првата светска војна. Сценаристите и продуценти Мирослав и Ивана Митиќ изјавиле дека планираат да снимаат и трет дел од популарниот српски филм „Зона Замфирова“. Митиќ изјавил дека имаат идеја да снимат трет дел од приказната, која би се случувала во текот на Балканските војни и Првата светска војна. Тој потсетил дека дејството на вториот дел завршува во 1908. година кога Србија е мобилизирана заради анексија на Босна, а во првата верзија планирале во завршната сцена, кога Мане и Зона излегуваат од црква, пред црквата да има илјада војници, кои се женат пред да заминат во војна. „Одлучивме тоа да го оставиме за третиот дел, во кој би го прикажале периодот од 1908. година низ приказна на жените. Убеден сум дека нашите баби ја сочувале Србија во текот на војните“ изјавил Митиќ. Се споменува,пишува „Б92“, дека дошле до податоци дека Мане бил историска личност, нагласувајќи дека имале желба низ ...
сите 18 | | | веќе видена

Од УЕФА го објавија скратениот список со фудбалери кои ќе се борат за признанието најдобар фудбалер на годината во Европа. Тренерите заедно со фудбалерите и играчите, донесоа одлука за наградата на УЕФА за најдобар фудбалер на годината да се борат Кристиано Роналдо, Лионел Меси и Џанлуиџи Буфон. На церемонијата за ждрепката за идната сезона од Лигата на шампионите која ќе се одржи на 24.тти август, ќе биде врачена наградата за најдобар играч во Европа за минатата сезона. Најголем кандидат за признанието е Португалецот Кристиано Роналдо кој со Реал Мадрид ја освои Лигата на шампионите и постигна два погодоци во финалето против Јувентус, додека зад него се наоѓа Лионел Меси. Покрај ѕвездите на Реал Мадрид и Барселона, се најде и голманот на Јувентус, Џанлуиџи Буфон кој што повторно беше поразен во финалето и има најмали шанси за освојување на признанието.
сите 61 | | | веќе видена

Четвртата епизода од седмата сезона „протекла“ на интернет на 4. август, два дена пред терминот кога требаше да се емитува низ светот на каналот ХБО Полицијата во Индија уапсила четири лица за кои постои сомневање дека пуштиле онлајн епизода од хит-серијата „Игри на престолите“. Полицијата навела дека по поднесената жалба спровела истрага и уапсила четири лица што се обвинети за сајбер-криминал. Од четиримината уапсени, три лица се вработени во компанијата „Прајм фокус технолоџи“, додека едно лице е поранешен вработен. Станува збор за компанија со седиште во Мумбај која ја процесуира и ја чува серијата за индискиот стриминг сајт „Хотстар“. Четвртата епизода од седмата сезона „протекла“ на интернет на 4. август, два дена пред терминот кога требаше да се емитува низ светот на каналот ХБО. И покрај тоа, таа епизода беше една од најгледаните. Неколку хакери неодамна упаднаа во интерниот систем на компанијата ХБО и, наводно, украле 1,5 терабајти податоци, меѓу кои се серијата „Играчи“, „Соба 104“ и сценарио за ...
сите 8 | | | веќе видена

next