Фудбалерот на Барселона, Неимар, го прифатил петгодишниот договор вреден 150. милиони евра, нето, односно 30.000.000 евра по сезона, кога ќе се одбијат даноците и ќе стане фудбалер на Пари Сен Жермен. Неговиот татко Неимар Сениор исто така добил овластување во негово име да ги заврши преостанатите детали, кои главно се однесуваат на даночните прашања. Извор на Радио Монте Карло се повикува на добро информирани извори и тврди дека трансферот би можел да биде завршен во понеделник или најдоцна до вторник. Бразилецот со Барселона заминал во Кина за да ги исполни личните и клупските спонзорски обврски кон кинескиот пазар. Тоа никако нема да го спречи Неимар веќе од нареднаата недела да стане апсолутен рекордер во светот на спортот. Вкупната вредност на трансферот се проценува на околу 630.000.000 евра.
сите 48 | | | веќе видена

ХБО наскоро започнува со снимањето мини – серија за најголемата катастрофа во Чернобил која во 1986. година го шокирала светот. Иако самата експлозија не била претерано разорна, предизвикала испуштање на големо количество радиоактивна прашина, а инцидентот е прогласен за најголема нуклеарна катастрофа во историјата. Новата серија на ХБО, со соработка со Скај,ќе се бави со прашањата како дошло до несреќата, настаните кои претходеле како и последеиците на глобално ниво. Sky and HBO Turn Chernobyl Disaster into a TV Thriller https://t.co/DfxQD66Hxe pic.twitter.com/LyTMC12HGL — Gizmodo UK (@GizmodoUK) July 28, 2017 Серијата ќе има пет епизоди, а во главната улога ќе го гледаме Џаред Харис (Mad Men, The Expanse) како Валериј Легсов, познатиот научник кого советската власт го поставила за главен истражител на несреќата, а кој на крај извршил самоубиство. Снимањето започнува на пролет 2018. година во Литва, пишува Sky.com.
сите 7 | | | веќе видена

Стара заедничка фотографија на Кид Рок, Крис Рок и Двејн Џонсон „Д’ Рок“ (Карпата) станала хит на Твитер, откако некој претходно на Редит го пронашол овој интересен спој на трите „Рокови“. Она што го привлекло вниманието на сеирџиите на Твитер се и гримасите на тројцата ѕвезди, по што шегите на нивна сметка не секнуваат. Некои се осврнале и на тоа што раперот Роберт Ричи, попознат како поранешен сопруг на Памела Андерсон, се уште го викаат Кид (детето), иако тој веќе има 46 години.
сите 3 | | | веќе видена

12:55 RTL „Светец“ (акција, авантура, љубовен, 1997) Содржина: Уште како сираче, детето одбива свештеникот да му даде име и го зема името Сајмон Темплар, светецот на магијата. Како растел Сајмон станал мајстор за кражби. Користејќи се со вештината на преправање, тој ги одбегнува сите кои го гонат. Руски индустријалец го изнајмува Светецот од млада научничка да украде формула за ладна фузија, која таа ја развила.Со помош на оваа формула цела нација би можела да се грее со помош на една цистерна со вода. Меѓутоа, неочекувно Светецот се вљубува во младата научничка…Но, работата мора да се заврши… Улоги: Вал Килмер, Раде Шербеџија, Елизабет Шу, Влериј Николев, Хенри Гудман. 13:25 CineStar TV „Украдени животи“(драма, криминалистички 2009) Содржина:Детектив се бави со истражување на смртта на својот син, а воедно се обидува да го открие идентитетот на момчето чии остатоци се во кутија и закопани пред педесет години. Улоги:Џон Хам, Џош Лукас, Рона Митра, Џејмс Ван Дер Бик, Џесика Честин. 14:15 FOX Movies „Најдобар ...
сите 19 | | | веќе видена

13:15 Телма „Лери Краун“- комедија, драма, љубовен, 2011 Содржина: Лери Краун самошто добил отказ и станал жртва на лошото стопанство. Одлучува дека најдобра опција е да не остане малодушен – да почне да предава на локален државен колеџ. Лери многу бргу се спријателува со живописна група љубители на скутери и почнува да работи на подобрување на своите вештини за комуникација со Мерцедес Тено која предава јавни настапи. Разочарана во својата работа и во стандардноста на својот брак, Мерцедес се’ повеќе чувствува како да го пропушта сопствениот живот, но кога е со Лари нејзините проблеми како да исчезнуваат. Во моментот кога и двајцата чувствуваат дека животот им е на „холд“ и двајцата откриваат дека судбината понекогаш пронаоѓа начин во вистински момент да ни го даде токму тоа што ни треба… Улоги: Том Хенкс, Џулија Робертс, Роксане Ортега, Рендал Парк, Бреди Рубин. 16:00 Телма „Гневот на титаните“ – фантазија, акција, 2012 Содржина: Една деценија по неговата херојска победа врз чудовишниот Кракен, Персеј, ...
сите 21 | | | веќе видена

15:20 CineStar TV „Девојка од преградието“(комедија, драма, љубовен 2004) Содржина:Брет е млада девојка од предградието, работи како уредник во мала њујоршка издавачка куќа. Се надева на унапредување, а тогаш го среќава книжевниот великан Арчи Нокс, кој има 50. години и е заинтересиран за неа. Брет наскоро започнува врска со Арчи и почнуваат да живеат заедно. Тој е шармантен, внимателен и сака да дава совети. Арчи, исто така, има и бурно минато: бивши жени, оддалечен е од ќерката, има неколку болести и фото албум со слики од бившите девојки. Животот со него не е бајка: семејните проблеми се се поприсутни и Брет мора да ја донесе конечната одлука. Улоги:Алек Болдвин, Сара Мајкл Гелар, Меги Грејс, Џејмс Нотон. 17:40 CineStar Action „Фалсификатори“(драма, воен, криминалистички 2007) Содржина:Ова е вистинска приказна за Саломон Сорович, ликовен уметник, боем, и најпознат европски фалсификатор, кого во 1939. година нацистите го апсат во Берлин и го испраќаат во Матхаузен, а потоа во април 1945. година во ...
сите 20 | | | веќе видена

19:15 Телма „Окото на делфинот“ – драма, 2007 Содржина: При една проблематична ситуација, тинејџерката Алиса открива дека може да комуницира со делфините. Режија: Мајкл Д. Селерс. Улоги: Карли Шредер, Џорџ Харис. 20:15 МТВ „Компјутерџија“ – криминалистичка драма, мистерија, 2016 Содржина:Мајк Реган има сè што може некој да посака; прекрасна жена и 17-годишна ќерка, како и супер модерна куќа со врвна технологија. Но набрзо тој ќе се најде сред смртоносна игра на мачка и глушец, кога неговиот ИТ-консултант Ед, ќе се вплетка во неговиот, но и во животот на неговото семејство. Mајк е принуден да ги користи старите врски за да го победи новиот непријател. Режија: Џон Мур Улоги: Пирс Броснан, Џејсон Бери, Стефани Скот, Карен Моско. 22:10 Телма „Дух“- трилер, 2008 Содржина: Големата љубов ни смртта не може да ја прекине. По 20 години римејк на легендарниот филм Дух. Режија: Карен Оганесјан. Улоги: Константин Хабенски, Владимир Машков.
сите 20 | | | веќе видена

Од 4 септември ќе почне со емитување новата телевизиска серија „На терапија“, првата македонска ТВ-продукција снимена според странска лиценца. „Првпат во Македонија продуцирана е ТВ-серија според странска лиценца во која глумат домашни актери. Снимени се 45 епизоди адаптирани од македонски автори и реализирани со екипа од македонски ТВ и филмски професионалци“, вели продуцентот на серијата Роберт Насков. Во македонската верзија на серијата, која е во продукција на „Кинооко“, играаат Никола Ристановски во улогата на психотерапевт, заедно со Јелена Јованова, Амернис Нокшиќи, Тони Наумовски, Ангела Димитрова, Драгана Костадиновска, Висар Вишка и Бедија Беговска. Дејството на серијата се одвива околу приватниот и професионалниот живот на психотерапевт, кој во текот на петте работни дена работи со своите пациенти на нивните проблеми за во слободното време и самиот да побара стручна психијатриска помош. Секоја епизода е фокусирана на одреден пациент и неговиот однос со главниот лик: суицидална пливачка на ...
сите 13 | | | веќе видена

Сабота и недела: 13:00 „Подлиот јас 3“ – анимиран, ком едија, 2017 Содржина:Погледнете ги новите авантурите на Гру и малите мињони предизвикани од доаѓањето на изгубениот брат близнак на Гру, Дру. Гласот на Дру во ова продолжение е на комичарот Стив Карел. Треј Паркер, еден од креаторите на „South Park“, го позајмува гласот на лошиот Балтазар Брет, кој како дете бил ѕвезда, а сега како возрасен човек е опседнат со ликовите од 80-те години. Балтазар ќе биде најголемиот непријател на Гру. Улоги: Стив Карел, Кристен Виг, Треј Паркер, Миранда Косгроув. 15:00 „Планета на мајмуните: Војна“ -акција, авантура, драма, 2017 Содржина: Во третиот дел од франшизата, Цезар и неговата група мајмуни се принудени да се вклучат во смртоносен конфликт против безмилосниот полковник. По страдањата што ги претпруваат мајмуните, Цезар се бори со неговите темни инстинкти и започнува потрага за да го одмазди неговиот вид. Кога патувањето ќе ги спои лице в лице, Цезар и полковникот се вклучуваат во епска битка која што ќе ја одреди ...
сите 22 | | | веќе видена

„Автомобили 3“- анимиран, комедија, авантура, 2017. (Сала 7 – 16:20) Содржина:Засенет од новата генерација брзи тркачи автомобили, легендарниот Лајтнинг Меквин е оттурнат од спортот којшто најмногу го сака. За да се врати во игра, ќе му биде потребна помош од млад техничар со неговиот план за победа, инспириран од Чудесниот Хадсон Хорнет и неколку неочекувани пресврти. Докажувајќи дека #95 сеуште не е готов, тие ќе се тркаат во шампионатот на најголемата сцена, купот Принстон. Глумци: Арми Хамер, Овен Вилсон, Бони Хант, Тони Шелбоу, Чес Марин. „Валеријан и градот на илјада планети“ – научна фантастика, авантура, 2017 (Сала 4 – 15:30, 18:45, 21:30, Сала 6 – 17:15, 20:00, 22:45) Содржина: Филмот претставува нова авантура на Лук Бесон, режисер на „Професионалец“, „Петтиот елемент“ и „Луси“, филм базиран на стрип од 80-те кој што бил инсипрација на голем број уметници, писатели и филмаџии. Во 28. век, специјалните владини агенти, Валеријан (Ден Дехан) и Лаурелин (Кара Делевињ), го оддржуваат редот во териториите ...
сите 23 | | | веќе видена

Поп пејачката Ријана денес, во Елисејската палата во Париз, се сретнала со францускиот претседател Емануел Макрон, за да со него разговара за своите хуманитарни активности во здравството и образованието. Пејачката од Барбадос во 2012. година ја основала непрофитната организација „Клара Лајонел“ фондација која промовира проекти за стипендии ширум светот. „Се концентриравме на темата образование од глобални аспекти и ќе имаме многу голема објава овој септември“ им рекла Ријана на новинарите пред Елисејската палата после состанокот. Committed with @GlblCtzn , @ClaraLionelFdn and @rihanna to #FundEducation . 264M children are out of school : let's take up this challenge! pic.twitter.com/tzvo5EBIPl — Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) July 26, 2017 Макрон, неодамна, во Елисејската палата го угостил Боно Вокс, фронтменот на „У2“ и со него зборувал за намалување на сиромаштијата. Макрон со Боно разговарал за невладината организција која, како што се наведува на сајтот, презема акции за окончување на екстремната ...
сите 15 | | | веќе видена

Филмот ќе биде адаптација на книгата на Ентони Лојд кој имал 26. години кога сведочел за воените стравотии во Босна. Освен за искуствата во војната пишувал и за разводот на родителите. Филмот ќе се темели на истоимената книга „My War Gone By, I Miss It So“ која во 1999. ја напишал англискиот новинар и воен дописник Ентони Лојд (50). Глумецот Том Харди (39) ќе ја продуцира воената драма и ќе толкува една од улогите во неа. „Тоа е брутална и чувствителна приказна која се бави со зависноста и искуствта од војната“ истакнал Харди и додал дека многу го погодил трудот на Ентони. Лојд имал 26. години кога сведочел на воените стравотии во Босна. Освен искуството во војната пишувал и за разводот на родителите. „Тоа е важна книга и глас за сите збиднувања“ рекол Том Харди. Инаку, Харди моментално можеме да го гледаме во филмот „Данкирк“.
сите 3 | | | веќе видена

27.07.2017 Четврток „Летни звуци“ Концерт на ЗПМ Полихимниа 20:30 часот Плоштад Мајка Тереза Здружението на музички педагози „Полихимниа“, заедно со своите ученици ќе приредат музичко уживање со дела од камерната музичка литература. 28.07.2017 Петок „Тоа е тоа“ – рок група, концерт 20:30 часот Плоштад ВМРО Светски евергрини и музички хитови како звук на уникатниот бенд „Тоа е тоа“. Овој бенд ги обедини врвните домашни музички имиња, Љупчо Трајковски – Фис, Валентино Скендеровски, Стево Чепишевски, Бошко Доневски и Стевче Грозданов, кои својот ритам и врвен перформанс и го подаруваат на публиката. Фешта, на која се слави музиката. 29.07.2017 Сабота „МОБ 3“ – поп група, концерт 20:30 часот Плоштад Филип Втори Поп бенд кој музички ги бои улиците на Скопје. 30.07.2017 Недела КУД „Вапцаров“ – македонски фолклор 20:30 часот Плоштад Богородица Скоро 50 години нераскинлива врска со традицијата, повеќе од 200 членови кои македонскиот фолклор го претставуваат дома и низ светот.
сите 9 | | | веќе видена

Минатото лето за глумицата се’ се уништило. Бракот со Пит бил во криза,а таа добила нова дијагноза. Дознала дека има Белова парализа, болест која доведува до нагла слабост и парализа на мускулите Актерката Ангелина Џоли во едно интервју отворено зборувала за разводот со Бред Пит. Таа истакнала дека тоа било тешок период за неа и дека се тргнало наопаку летото минатата година за време на снимањето на еден филм во кој таа глумела. Ангелина раскажала дека направила се за да ги заштити своите деца. Како девојче бев загрижена за својата мајка. Не сакам моите деца да поминуваат низ истото. Подобро е да плачам под туш и ќе се скријам од нив. Тие мораат да знаат дека се’ ќе биде во ред иако ниту вие не сте сигурни во тоа, рекла Џоли и додала дека таа и Бред ќе ги насочат децата кон заедничката цел. Потоа актерката признала дека се разболела. Добила дијагноза Белова парализа. Во прашање е ретка болест која доведува до нагло слабеење или парализа на мускулите на едната страна на лицето. Симптомите се исти како кај ...
сите 45 | | | веќе видена

Авторите на серијата „Вистински детектив“ не се откажуваат од своите амбиции да и го вратат сјајот на некогаш хит серијата. Третата сезона од „Вистински детектив“ има сè поголеми шанси да стане реалност, а тоа го потврдува и фактот што „ХБО“ веќе понудиле улога на Махершала Али, кој глумеше во годинашниот оскаровец „Месечева светлина“, а и самиот доби Оскар за најдобра споредна улога во истиот филм. Директорот на програма во „ХБО“, Кејси Блојс, ги потврдил овие информации, а третата сезона би започнала со снимање дури откако ќе успеат да најдат режисер што ќе биде достоен на задачата да го врати сјајот што серијата го стекнала со првата сезона. Првата сезона од „Вистински детектив“ се прикажуваше во 2014., со Вуди Харелсон и Метју Меконахју и стана вистински хит меѓу гледачите уште со првата епизода. За жал, успехот изостана во втората сезона, иако беа ангажирани актери како Колин Фарел, Винс Вон и Рејчел Мекадамс.
сите 12 | | | веќе видена

14:30 Prva Plus „Ќерката на генералот“ (драма, криминалистички, 1999) Содржина: Пол Бренер, инспектор во Воено криминалистичкото оделение, и се придружува на Сара Санхил, некогашна љубов, во истрагата на убиство на жена официр која е воедно ќерка на генералот. Улоги: Џон Траволта, Медлин Стоув, Џејмс Кромвел, Тимоти Хатон, Лесли Стефансон. 14:45 CineStar TV „Тајна на подморницата К-19“(драма, акција, трилер, 2002) Содржина:Капетан во советска подморница, Михаил Поленин, е симнат од командното место на подморницат К-19, кога советските власти одлучуваат дека тој најдобрата подморница не ја подготвил доволно добро за нејзиното прво патување. На неговото место доаѓа капетанот Алексеј Востраков, офицер со челична волја концентриран само на мисијата. Тој испловува точно во највеното време во 16.00, на 18. јуни 1961. година.Востриков ја тестира „К-19“ и посадата до крајни граници а потоа тргнува на запад, каде мора да се провлече покрај НАТО базата и да патролира само 400.километри од американскиот брег, помеѓу ...
сите 20 | | | веќе видена

19:15 Телма „Љубовта напиша роман“ – романтична драма, 2015 Содржина: Случајната средба на убавата критичарка Софи и познатиот писател Лиам навестува нова љубовна приказна. Се оди совршено но Софи не знае кој е всушност тој… Режија: Марк Грифитс. Улоги: Ејми Акер, Дилан Брус. 20:15 МТВ „Кадилак рекордс“ – музичко-биографска драма, 2008 Содржина:Филмот претставува приказна за Леонард Чис, основач на моќната дискографска куќа Чис рекордс. Чикаго, 50-тите години на минатиот век. Возбудливи и турбулентни животни патишта на некои од легендите на американската музичка сцена кои снимале за Чис рекордс. Секс, насилство, трки, рокенрол.. и Мос Деф како пионер на рокенролот, Чак Бери, Бијонсе Ноулис во улога на соул пејачката Ета Џејмс и Адриен Броди како белецот Леонард Чис, кој го препознал големиот потенцијал на црнечката музика. Режија: Дарнел Мартин. Улоги: Адриен Броди, Џефри Рајт, Бијонсе Ноулис. 22:10 Телм „Будење на Медисон“ – трилер, 2010 Содржина: Една жена која боледува од повеќе нарушувања на личноста се ...
сите 17 | | | веќе видена

„Никогаш не се виделе и запознале. Ретко се и двајцата во иста земја, но еднаш ќе се сретнат“ објаснил славниот пејач. Енрике и Ана заедно се од 2001. година Пејачот и тенисерката во врска се 15. години и не планираат да се венчаат. Енрике Иглесијас (42) рекол дека долгогодишната девојка, бившата тенисерка Ана Курникова (36), сеуште не ја запознал со татко му, пејачот Хулио Иглесијас (73). Тврди дека немало пригоден момент. „Никогаш не се виделе и запознале. Ретко се и двајцата во иста земја, но еднаш ќе се сретнат“ објаснил славниот пејач. Ана која со пејачот е од 2001. година ја запознала сопругата на Хулио Иглесијас, Миранда Ријнсбург (52) како и браќата и сестри на Енрике.
сите 33 | | | веќе видена

Со ирскиот глумец Стјуарт Тунсенд во врска била од 2002. до 2010. година,а минатата година ја раскинала свршувачката со глумецот Шон Пен. Американската глумица Шарлиз Терон (41) после низа пропаднати врски со колегите заклучила дека повеќе не сака љубовна врска со славен. Со ирскиот глумец Стјуарт Тунсенд во врска била од 2002. до 2010. година,а минатата година ја раскинала свршувачката со глумецот Шон Пен (56)со кого се свршила после 18. месеци врска. Глумицата сега ја поврзуваат со Канаѓанинот Габриел Оубри (40), бившиот партнер на Хали Бери (50). Терон го негира тоа и вели дека повеќе не сака да биде со славен и познат маж.
сите 2 | | | веќе видена

Откако со 12. години станал милионер и светска ѕвезда, глумецот веќе со 15. станал истрошена холивудска стока, а медиумите пишувале за неговата страшна зависност. Глумецот Меколи Калкин (36) конечно е во подобра фаза. Со текот на годините животот не го мазел Калкин. Откако со 12. години станал милионер и светска ѕвезда, глумецот веќе со 15. станал истрошена холивудска стока,а медиумите пишувале за неговата страшна зависност. Но, тој се вратил. Со манири, нова фризура, глумецот бил на вечера со Бренда Сонг, со која после десет години глуми во нов филм.
сите 11 | | | веќе видена

next