13:00 FOX Movies „Дежа ви“(акција, трилер 2006) Содржина: Сите ја искусиле нерешивата мистерија на дежа-ви, блесок на памтење кога ќе сретнете некого првпат, а мислите дека го познавате, или ви се чини дека го препознавате местото каде што првпат се наоѓате. Но, што ако дежа – ви е предупредување кое доаѓа од минатото, за да ја расветли иднината? Улоги: Дензел Вашингтон, Вал Килмер, Пола Патон, Џим Кавизел, Адам Голдберг. 15:05 CineStar TV „Мало убиство“(драма, трилер, 2011) Содржина: Филмот е оригинална приказна за натприродното, сместен во Њу Орлеанс после ураганот Катрина. Градот го потресуваат низа свирепи убиства во кои жртвите се облечени во костуми за карневал, а потоа брутално задавени. Работата на следење на сомнителниот Драго е последна шанса на пропаднатиот детектив Бен Чени опивњето и губењето време да го замени со нешто корисно и да ја задржи работата. Драго е свесен дека е под присмотра и значително му ја отежнув работата на Бен,а целата ситуција поприма неочекуван пресврт кога на Бен ќе ...
сите 17 | | | веќе видена

21:30 МТВ „Денови на искушение“ – историски, 1965 Содржина: По завршувањето на Балканските и на Првата светска војна (1918 год.), повеќе стотини Македонци емигрираат во Бугарија. Меѓу нив се и врховистички ориентираните Македонци кои сакаат емиграцијата да ја искористат за свои политички цели. Таму се елиминирани повеќе чесни борци за слободата на Македонија. Во еден од атентатите, организирани во Софија, убиен е и Ѓорче Петров. Атентаторот е младо момче кое не знае дека го убива човекот кој е еден од последните вистински пропагатори и борци за слободна Македонија. Сознанието дека е вовлечен во редовите на врховистите и дека е искористен за извршување на овој подол чин, значи смртна пресуда и за него. Режија: Бранко Гапо. Сценарио: Бранко Гапо, Димитар Солев, Гане Тодоровски. Улоги: Димитар Гешовски, Илија Џувалековски, Јанез Врховец, Петре Прличко, Дарко Дамевски, Кирил Ќортошев. 00:12 Телма „Сексот и градот 2“- драма, романтика, 2010 Содржина: Во второто продолжение на филмот, четирите пријателки Кери, ...
сите 9 | | | веќе видена

Глумецот, писател, сценарист и режисер, Сем Шепард починал во 74. година живот, јавуваат светските медиуми. Најголемиот драматичар на својата генерација, како што многумина го нарекуваат, починал во својот дом во Кентаки, окружен со семејството. Бил болен од амиотрофична латерална склероза. Во 1979. година освоил Пулицерова награда за драмата „Buried Child”,а бил номиниран и за Оскар за улогата во филмот „The Right Stuff” од 1983. година. Во текот на животот напишал 44. драми и бројни куси приказни, мемоари и есеи. Обработувал ликови од работ на општеството, а неговите дела биле проткаени со црн хумор. Ја опишувал мрачната страна на американскиот семеен живот. Освен за „Buried Child” бил уште два пати номиниран за Пулицер, за делата „True West” и „Fool for Love”. Негова последна улога била во серијата „Bloodline” на Нетфликс каде го глумел Роберт Рејбурн.
сите 20 | | | веќе видена

Неимар ќе стане најскапиот фудбалер во историјата,откако денес ќе го мине лекарскиот преглед на „Аспире академијата“ во Доха, а ПСЖ за него на Барселона ќе и плати 222. милиони евра, јавува катарскиот весник „Al-Watan“. Споменатиот весник е во сопственост на катарската држава, како и ПСЖ, кој го води Насер Ганим Ал-Келафи, човек од најголема доверба на катарскиот владетел, Емирот шеик Тамин бин Хамад Ал-Тахани. Катар како држава и неговиот суверен се клучни за затворање на финансиската конструкција на историски високиот трансфер, бидејќи од нивните непресушни каси ќе се плати рекордната оштета, наведена во договорот на Неимар со Барселона, како излезна клаузула. Qatar newspaper Al Watan says Neymar will have PSG medical at Aspire Academy in Qatar pic.twitter.com/zBvoE5crOB — Kaveh Solhekol (@SkyKaveh) July 31, 2017 ПСЖ, секако, со директното плаќање на толкаво богатство би го прекршило правилото на УЕФА за финансиски ферплеј бидејќи не заработува толку за да за Неимар плати 222 милиони евра. Но, тука ...
сите 239 | | | веќе видена

Том Круз повторно се здружува со режисерот на „На работ на иднината“, Даг Лиман, во новиот филм втемелен на вистински авантури на пилот и криумчар на дрога, Бери Сил. „American Made“ е вистинска биографска приказна за Бери Сил кој криумчарел дрога, оружје и пари од Колумбија во САД, и подоцна го ангажирала ЦИА за една од најголемите тајни операции во историјата на САД. Во филмот, Том Круз, кој ја презел главната улога, повторно се здружува со режисерот на филмот „На работ на иднината“, Даг Лиман.Како што напишавме во делото го следиме Бери Сил (Круз), пилот на компанијата TWA, кого ЦИА го регрутира за инфилтрирање во комунистичките сили во Латинска Америка во текот на 80. ттите години. Но, Бари наскоро ќе се најде во поголем проблем отколку што очекувал. Неговите вратоломии во животот на тлото ќе станат подеднакво возбудливи како и пилотските вратоломии кои ги изведувал на небото. „American Made“ во кината доаѓа на 24. август.Во главната улога е веќе споменатиот Том Круз, а поддршка му даваат Домхол Глисон, ...
сите 7 | | | веќе видена

Глумицата Жана Моро, една од најпрепознатливите француски филмски ѕвезди умрела на возраст од 89. години, пренесува BBC. Моро е веројатно најпозната по улогата во филмот „Jules i Jim” на Франсоа Трифо од 1962. година. Добитничка е на многу награди, меѓу кои и некои за најдобра глумица, која за „Седум дена…седум ноќи“ ја добила во 1960. во Кан. Соработувала и со Орсон Велс во неколку филмови и во 1967. година ја добила наградата Бафта како најдобра странска глумица за филмот „Вива Мариа!“ Жана Моро е пронајдена мртва во својот дом во Париз, рекол началникот на парискиот округ за новинската агенција AFP.
сите 5 | | | веќе видена

16:10 Cinemania „Вртоглавица“ (трилер, криминалистички, љубовен 1958) Содржина:Овој психолошки трилер говори за опсесијата и обманата, а самиот Хичкок го прогласил за свој најличен филм. Дејствието започнува кога Скот Фергусон ќе сфати дека страда од вртоглавица, состојба предизвикана од страв од висина. Во обидот да го спаси од пад од зграда, загинува еден полицаец, што уште повеќе го зголеува стравот кај Скот. Тој одлучува повеќе да не се бави со работата на приватен детектив. Без оглед на тоа се заинтересирува за случај на својот пријатл Гевин Еистер. Неговата сопруга Маделин се однесува како да е опседната, а Еистер сака Скот да ја следи… Улоги: Џејмс Стјуарт, Ким НОвак, Брбара Дел Гедис, Том Хелмор, Хенри Џонс. 18:10 CineStar Fantasy „Јованка Орлеанка“(драма,авантура, биографија, 1999) Содржина: Годината е 1420. Англија и Франција се во војна, која со куси прекини, се води од 1337. година…Благодарение на супериорната тактика и подобра организираност на војската Англичаните постепено ја прошириле ...
сите 18 | | | веќе видена

19:15 „Лак за коса“-комедија, музички, љубовен 2007 Содржина: Филмот чие дејствие е сместено во Балтимор, родниот град на Вотерс, за време на лудилата на танчерските емисии на ТВ од шеесеттите, ни говори за буцмастата средношколка Трејси Турнблад која од аутсајдерка станува позната трендсетерка. Со помош на колегата глумец, Џон Траволта, Квин Латифа, Амана Бајнс, Мишел Фајфер и останатите ќе настапат во „Шоуто на Корни Колинс“, ќе го освојат срцето на локалниот даса Линк Ларкин и ќе ги поместат границите на расната интеграција на локалната телевизија – и при тоа нема да ги расипат фризурите. Улоги: Џон Траволта, Мишел Фајфер, Квин Латифа, Аманда Бајнс…
сите 44 | | | веќе видена

Шерон се фотографирала за италијанското издание на магазинот GQ,а на себе имала само црни гаќички од чипка и црна кошула. Стајлингот го комплетирала со високи црни чизми. Една од најубавите глумици на светот, сексипилната Шерон Стоун (59) и ден денес знае како да привлече, но и да го задржи вниманието. Шерон се фотографирала за италијанското издание на магазинот GQ,а на себе имала само црни гаќички од чипка и црна кошула. Стајлингот го комплетирала со високи црни чизми, а со видео се пофалила на социјалните мрежи. Нејзините обожаватели биле воодушевени. Инаку Стоун неодамна објавила фотографија во бикини која настанала за време на одморот во американска Монтана, а нејзината беспрекорна линија многумина оставила без здив.
сите 12 | | | веќе видена

25. по ред филм за тајниот агент 007 ќе се снима во Хрватска. Откако неодамна бил објавен датумот на премиерата се појавуваат нови детали околу новиот Џемс Бонд. Филмот под работен наслов „Shatterhand“ во кој Даниел Крег би требало да се бори против слеп негативец, е базиран на трилерот „Never Dream Of Dying” на авторот Рејмонд Бенсон од 1999. година. Рејмонд Бенсон ги напишал и книгите како што се „Tomorrow Never Dies”, „Die Another Day” и „The World is Not Enough”. Извор за британски The Mirror тврди дека продуцентите биле бесни кога локалниот градоначалник открил дека бараат локации за снимање во Дубровник. Други локации за снимање ги вклучуваат југот на Франција и Јапонија. Даниел Крег, дефинитивно, ќе се појави во новиот филм за тајниот агент и покрај изјавите дека „попрво би ги исекол вените отколку повторно да го игра Бонд“.
сите 6 | | | веќе видена

Аргентинскиот фудбалер Алехандро „Луло“ Бенитез е вистински херој по одлуката да стави крај на својата кариера за да може да донира дел од црниот дроб на својата внука. Неговата деветмесечна внука Мајло боледува од тешка болест на црниот дроб, кога нејзиниот вујко ја дозна состојбата, без размислување се согласи на трансплантација на црниот дроб. Мајката на девојчето има срцеви проблеми и не можеше да биде донор, таткото не беше адаптабилен, а кога Алехандро дознал дека тој може да помогне, без размислување ја донел одлуката – да му каже збогум на фудбалот за да спаси човечки живот. „Штом дознав за ситуацијата, не размислив два пати, веднаш се понудив да донирам. Ништо друго не ми беше важно, ни фудбалот, ни кариерата, само сакам да го спасам животот на мојата внука. Нашата фамилија е многу поврзна, многу сме блиски, а таа е ќерка на мој брат, ја сакам исто како да е мое дете. Знам дека и тој би го направил истото ако се работеше за мое дете. И кажав на целата фамилија дека јас ќе бидам тој што ќе донира. Во ...
| | веќе видена

“Мојата сестра Дајана го добила името според божицата на ловот, а на крајот таа почина бидејќи тие ја ловеа неа”, изјавил братот на покојната принцеза Дајана на нејзиниот погреб. Принцезата Дајана почина во Париз на 31. август 1997. година, а Велика Британија оваа година ја одбележува дваесетгодишнината на едниот од најтрагичните настани во кралското семејство во 20. век. Дијана и нејзиниот љубовник Доди Ал Фајед загинале во Париз, бегајќи од папараци кои го снимале секој нивен чекор, а еден од нив ја фотографирал принцезата по несреќата, додека го чекале возилото на Брзата помош. Фотографот кој ги направил грозоморните фотографии ќе се појави во документарецот на британскиот Channel 4, кој се занимава со животот на Лејди Ди и кој ќе се прикажува на почетокот на август, оваа година. Тој во документарецот признал дека ја фотографирал принцезата додека умирала, но и дека фотографиите ги уништил и тие никогаш нема да бидат објавени. Папараците сакале да го фотографираат и телото на покојната принцеза откако ...
сите 29 | | | веќе видена

Снимањето на филмот „Данкирк“ било поеднакво драматично како и крајниот резултат. Режисерот Кристофер Нолан е сериозен и посветен во својата работа и сакал во неговиот последен филм „Данкирк“ да има што помалку постпродукција и специјални ефекти. Отишол дотаму што на актерите им забранил да носат шишиња со вода или да седат на сетот. Актерот Бери Киган вели дека на режисерот му пречела бучавата која шишињата ја произведуваат, но и оти недостатокот на столчиња ги тера луѓето меѓу кадрите да стојат на прсти, што на крајот довело до веродостојно изведување. Нолан не е осамен случај, со оглед на тоа дека многу режисери имаат специфични барања од актерите. Мартин Скорсезе на пример, не сака никој од тимот да носи часовник.
сите 14 | | | веќе видена

Актерката Џулија Робертс и трите деца го придружуваат нивниот сопруг и татко Даниел Модер во Белград, кој таму работи на филм во српска продукција. Актерката дошла тајно, без претходна најава, а сите заедно отседнале во хотел на Студенскиот плоштад. „Џулија, нејзиниот сопруг и децата беа со нас, во петокот и саботата наутро за појадок. Не можам да ви кажам што јаде, но сите бевме воодушевени од нејзиното однесување. Изгледа како и на телевизија – скромна, нормална и опуштена. Никој не ги препозна, немаат обезбедување, седеа во опуштена семејна атмосфера. Да ти е мило да ги гледаш“ – рекле од ресторанот „Смоквица”. Според српските медиуми, покрај Џулија Робертс во моментов во Србија престојува и актерката Деми Мур.
сите 45 | | | веќе видена

Францускиот магазин „Воиси“ на насловната страница објавил папарацо-фотографии снимени во градината на Џорџ и Амал Клуни, на кои се гледаат и близнаците Ела и Александар. Овој потег го разлутил Џорџ Клуни, поради тоа што приватноста на неговите деца била нарушена. За среќа, тој ја има неговата сопруга, која е истакнат адвокат за човекови права. Амал ја смирила лутината на Џорџ велејќи му дека точно знае што треба да се преземе во вакви ситуации за правно да се заштитат. Но, Џорџ Клуни не го послушал советот на сопругата па одлучил да го тужи магазинот.
сите 26 | | | веќе видена

13:15 CineStar Fantasy „К-Пакс“(драма, 2001) Содржина: После инцидентот на Големата централна станица во Њујорк, Прот, човек кој тврди дека е вонземјанин од планетата К-Пакс е префрлен во ментална институција и ставен под надзор на доктор Марк Пауел. Кога дури и под лекови Прот ќе продолжи да инсистира дека дошол од друга планета доктор Пау му посветува повеќе внимание со оглед на тоа дека има смирувачко влијание на другите пациенти. Иако во почетокот бил убеден дека Прот е само жртва на сопствената заблуда и дека може да му се помогне, Пауел полека почнува да се прашува дали бизарната приказна на неговиот пациент е вистинска… Улоги: Кевин Спејси, Мери МекКормик, Џеф Бриџис,Алфре Вудард, Дејвид Патрик Кели. 13:40 CineStar Action „Улицата Бејкер“(драма, трилер, криминалистички, 2008) Содржина: Филмот говори за вистински грабеж на банка кој се случил во 1971 година во Лондон – грабеж кој ги збунил властите и ја фасцинирал јавноста. Тери Ледер е мал продавач на автомобили кој се обидува зад себе да го остави ...
сите 16 | | | веќе видена

16:00 Телма „Летачките мајмуни“ – фантазија, авантура, 2015 Содржина: Ози, грижлив крилест мајмун, бара помош од “Шампионите од Оз” со цел да се спречат злите планови од злобниот злосторник. Режија: Алберто Мар. Улоги: Јордан Ансел, Дино Андраде, Рајмундо Армио. 20:15 МТВ „Селма“ – драма,биографски, 2014 Содржина:„Селма” претставува приказна за движењето на отпорот, тримесечен сериозен политички потрес во граѓанското општество на Америка во текот на 1965, кога д-р Мартин Лутер Кинг водел опасна кампања за да обезбеди еднакви гласачки права во борба против расистичкиот закон, кој луѓето со темна боја ги третирал како граѓани од втор ред и без право на глас. Со потпишувањето на Законот за гласачките права од страна на претседателот на САД, била извојувана една од најзначајните победи на движењето за човекови права. Филмот е работен според литературно дело и е номиниран дури за 4 Златни глобуси: за најдобар филм, за најдобар режисер, за главна улога и за најдобра оригинална песна. Режија: Ава Дуверни. Улоги: ...
сите 15 | | | веќе видена

Во недела во 11:30, во продукција на „Кат Медиа“,на ТВ АЛФА можете да проследите нова епизода од КВАДРАТ – емисија за урбаното живеење. И низ најновата епизода ќе ве води Ана Николовска. Во најновото издание на „КВАДРАТ“ – инспирација, совет, идеја, тренд се’ што во треба за уредување на домот – меѓу другото ќе можете да видите: – летото инспирира, искористете го времето да создадете уникатни декорации, погледнете неколку „направи сам“ предизвици и упатства за нивна реализација – неколку бесплатни совети за уредување на просторот, без архитект и дизајнер но се одлични за почетните насоки – стручни совети од архитект Елена Мартиновска како да уредите мал стан од 43 м2 – ѕирнете во куќата на Селин Дион која, после четири години, успела да ја продаде и во што ќе ужива новиот анонимен сопственик – неколку интересни податоци на тема мебел и уредување на просторот
сите 3 | | | веќе видена

Славниот глумец Ричард Гир последните денови ужива на прекрасниот италијански брег со младата девојка која при тоа ги покажала сите свои убавини со кои го завела стариот холивудски шармер. Папараците го уловиле познатиот глумец како жива на одмор во една од најлуксузните дестинции на италијанскиот брег, во близина на гратчето Амалфи. Додека се опуштале на скриената карпеста плажа, парот разменувал нежности и не ја криел среќата, а глумецот притоа ја изршил својата дневна рутина и покажал како игледа кога се моли и вежба јога. Освен во скриените ували, 67. годишникот и атрактивната русокоса времето го минувале и во возење со луксузно опремена јахта и весели водени игри. Изгледа дека оваа врска која започнала пред околу година и пол и тоа како е сериозна. Инаку, глумецот пред тоа бил во турбулентен и несреќен брак со глумицата Кори Ловел од која се развел после четири години судска битка. Целиот тој процес го изморил и затоа сега не пропушта ниту еден момент а да не ужива во својата голема љубов со 33. ...
сите 6 | | | веќе видена

Совршен нос има Рајан Гослинг, Дејвид Бекам има совршен облик на лицето, но еден глумец се смета за апсолутно совршенство Британскиот хирург Џулијан де Силва одлучил да спроведе мало истражување кое за цел имало да открие кој е најубавиот маж на светот. За потребите на истражувањето користел формула за која се верува дека ја крие тајната на совршенството а тоа е златниот сооднос. Според златниот сооднос, колку се размерите на лицето или телото поблиску до бројот 1,618, тоа е поубав. Многумина не знаат дека со истата формула се користел и Леонардо Да Винчи додека ја создавал својата слика „Витрувиевиот човек“. Резултатот е следен – мажот кој најмногу се приближил до грчката теорија за совршенство е Џорџ Клуни. Веќе скоро една деценија Клуни важи за најзгоден и најпривлечен маж а сега тоа го потврдила и науката. „Размерот на носот и усните кај Џорџ е 99,6, што значи дека е скоро совршен, а размакот помеѓу очите и брадата исто така“ потврдил докторот. Според неговото истражување совршен нос има Рајан Гослинг, а ...
сите 35 | | | веќе видена

next