Бугарскиот тенисер Григор Димитров го освои својот прв трофеј од Мастерс турнирите, откако синоќа во финалето во Синсинати, САД, го совлада Ник Кирјос (Австралија) со 2-0, (6:3,7:5. За Димитров ова е трета титула во 2017, претходно победи во Бризбејн и во Софија, но трофејот од Синсинати е нагов најголем успех во досегашната кариера. Воедно, бугарскиот тенисер ја повтори 2014. година по бројот на освоените титули. Тогаш победи во Квинс, Букурешт и Акапулко. Поразениот Кирјос ќе бара друга шанса да освои трофеј на турнир од Мастерс серијата. За Бугаринот ова беше втора победа во меѓусебниот дуели со Кирјос од кого се уште нема пораз.
сите 71 | | | веќе видена

Шпанската тенисерка Гарбине Мугуруза победи во финалето на женскиот турнир во Синсинати, САД откако во финалето беше подобра од Симона Халеп (Романија) и со тоа ја спречи противничката да се искачи на првата позиција на ВТА листата. Мугуруза на убедлив начин со само еден загубен гем триумфираше во финалето (6:1 и 6:0). За Мугуруза ова е втора титула во 2017 година (првата ја освои на Вимблдон), а вкупно петта во кариерата. На првото место на ВТА листата остана Каролона Плишкова со 6.390 поени, само пет повеќе од Халеп која има 6.385. Трета е победничката на Синсинати Мугуруза со 5.860, која има скок од три места, додека на четвртото место остана Елина Свитолина (5.650 поени), а петта е Каролине Возниацки (5.350 поени).
сите 4 | | | веќе видена

Славниот глумец и комичар, Џери Луис, го дал најнепријатното интервју во 2016. година, можеби и најнепријтно во историјата, а видео снимка од разговорот со новинарот на „Холивуд рипортер“ станала вирален хит на социјалните мрежи… Вистинското име му беше Џозеф Левич, беше роден во Њу Џерси во еврејска фамилија со руско потекло.Тој беше актер но и продуцент и режисер. Џери Луис, холивудскиот генијален актер и комичар, почина денеска на возраст од 91. година, во неговиот дом во Лас Вегас, потврди неговиот агент. Неговата смрт е потврдена со соопштение објавено на Twitter, кој ја објави новинар од Las Vegas Review Journal. „Легендарниот комичар Џери Луис почина од природна смрт во својот дом. Во тие моменти со него беше неговото семејство“, се наведува во соопштението. Вистинското име му беше Џозеф Левич, беше роден во Њу Џерси во еврејска фамилија со руско потекло.Тој беше актер но и продуцент и режисер. Неговото лице беше познато во целиот свет преку неговите комични гримаси и имитации. Зад него остави над 60. ...
сите 34 | | | веќе видена

Во недела во 11:30, во продукција на „Кат Медиа“,на ТВ АЛФА можете да проследите нова епизода од КВАДРАТ – емисија за урбаното живеење. И низ најновата епизода ќе ве води Ана Николовска. Во најновото издание на „КВАДРАТ“ – инспирација, совет, идеја, тренд се’ што во треба за уредување на домот – меѓу другото ќе можете да видите: – како изгледа првата улица во Лондон која ги собира вашите чекори и од нив произведува електрична енергија – погледнете иновативен модел на модерна кујна дизајнирана специјално за анонимно седумчлено семејство – како треба да изгледаат работните простоии кои влијаат за поголема продуктивност на вработените – како изгледа столчето кое се грижи за вашето здравје
сите 6 | | | веќе видена

The Rock пред дваесет години бил толку сиромашен што еднаш спиел на искористен душек што го нашол зад еден бордел. Сега на пријател,за раѓањето на син му подарил завидна сума пари… Бо Рајан (32) е австралиски водител и глумецот,а Двејн Џонсон, често гостувал во неговата емисија за рагби. Двејн Џонсон (45) на Рајан неодамна, кога му се родил синот, му подарил дури 500.000 долари.Бо Рајан за својата тв емисија има годишна плата од 200.000 долари. Водителот се пофалил дека пејачот Рики Мартин (45) му ги испратил клучевите од својата викендичка во австралиското место Бронте. Емисијата на Бо Рајан е многу популарна и вон Австралија, па покрај најголемите ѕвезди на рагбито од неговата земја често му гостуваат и познати холивудски фаци, поврзани со спортот, како Арнолд Шварценегер и Марк Воленберг. Инаку The Rock пред дваесет години бил толку сиромашен што еднаш спиел на искористен душек што го нашол зад еден бордел. „Можете да замислите какви се сомнителни флеки морав да бришам“ рекол своевремено глумецот.
сите 8 | | | веќе видена

Последното издание на магазинот “Hollywood Reporter” е резервирано за семејството Кардашијан. Поводот е една декада од емитувањето на реалното шоу „Keeping Up With Kardashians“. За таа цел, женските членови на семејството – Кајли Џенер, Кортни Кардашијан, Клои, Ким, Кендал Џенер и секако Крис Џенер, се облечени во беж комбинации. Зад фотографијата се потпишува Милер Мобли, а снимена е во април годинава. Приказната на магазинот, што во целост можете да ја прочитате ТУКА , говори за тоа како од едно секс-видео се создаде бренд вреден милијарда долари. Инаку, за потсетување, во 2011 година, истиот магазин имаше исто така насловна со Кардашијанови, а поводот тогаш беше славење на успехот, односно заработка од 65 милиони долари. Текстот е пропратен со десетина, а внатре можете да прочитате како изгледал почетокот на шоуто. Инспирацијата за продуцентите било шоуто на семејството „Озборн“. А секс-снимката дошла како „порачана“. Во тоа време Ким има 27 години, а Крис иако знае дека е голем проект е подготвена да ...
сите 10 | | | веќе видена

Како што седмата сезона од „Игри на престолите“ се наближува кон крајот, Инстаграм профилот на главната актерка – Емилија Кларк се полни. Можеби го знаете нејзиниот колега, ко-ѕвезда Кит Харингтон како црниот, груб Џон Сноу но во нејзниот најнов пост таа го прикажува во малку поинакво светло, па макар и на само 10 секунди. “Мислам, Боже Господе! Ова е само едно домашно милениче на змеј но мисли дека е еден од нив”, напишала Кларк под веселиот клип на Харингтон кој се обидува да го имитира џиновскиот змеј. За фановите на Game of Thrones, чија бројка изнесува околу 8,4 милиони – навистина нема подобро од тоа да гледаат еден од своите омилени карактери како се забавува кога камерите не снимаат, особено кога половина од нив навиваат за можната романса помеѓу Џон Сноу и Даенерис Таргериен.
сите 8 | | | веќе видена

Таен агент на МИ6 е испратен во Берлин за време на Студената војна за да го истражува убиството на колега агент и да ја пронајде листата на двојни агенти. Оригинален наслов: Atomic Blonde Почеток на филмот: 17.08.2017 Траење на филмот: 119 Минути Земја / година: USA/2017 Жанр: Акција, Трилер Глумци: Charlize Theron, James McAvoy, John Goodman, Sofia BoutellaРежија: David Leitch Најдобриот таен агент на МИ6, овојпат жена, агентката Лорен Бротон (Терон), подеднакво сензуална и дива, подготвена е да преживее на нејзината невозможна мисија. Испратена сама во Берлин за да извлече бесценето досие надовор од дестабилираниот град, таа ги здружува силите со шефот на станицата Дејвид Персивал (Џејмс МекАвој) за да се извлече од најкрвавите игри на шпиони. Многумина го споредуваат филмот со John Wick.
сите 2 | | | веќе видена

Австралискиот тенисер Ник Кирјос се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Синсинати, откако успеа да го совлада Рафаел Надал со 6:2, 7:5. Лошото момче на светскиот тенис уште еднаш потврди дека најдобро игра против најдобрите, максимално го искористи лошито старт на Надал и победи во два сета. Кирјос, во првиот сет, против новиот број 1, направи два брејка и лесно стигна до 6:2. Во вторито сет пресуден беше 11 гем, кој Кирјос на сервисот на Надал го освои без загубен поен. Австралиецот во полуфиналето ќе игра против ветеранот Давид Ферер, кој успеа да го совлада Доминик Тим.
сите 15 | | | веќе видена

На програмата се дела од У. Виџаја, Ли Зили, Ц. Куи, Ф. Сај и Ж. Масене. Гостин на ударни инструменти ќе биде Ајкут Коселерли. Индонезиско-германското дуо: Исканадар Виџаја на виолина и Норман Виџаја на пијано, вечерва, ќе одржи концерт на „Охридско лето“ со што ќе го затворат музичкиот дел од програмата на 57-то издание на фестивалот. На програмата се дела од У. Виџаја, Ли Зили, Ц. Куи, Ф. Сај и Ж. Масене. Гостин на ударни инструменти ќе биде Ајкут Коселерли. Концертот ќе се одржи во црквата „Света Софија“, со почеток во 22 часот. Искандар Виџаја е роден во Берлин, започнува да учи виолина на четиригодишна возраст, а дипломира виолина на Универзитетот во Берлин во 2010 година. Соработува со некои од најпознатите диригенти и музичари на денешницата како Зубин Мехта, Кристоф Ешенбах, Роландо Вилазон, Фазил Сај и други. Настапува со престижни оркестри меѓу кои: оркестрите во Берлин, Минхенската филхармонија, оркестарот „Тонхале“ во Цирих, Варшавската филхармонија, Радио –симфонискиот оркестар во Виена, како и ...
сите 19 | | | веќе видена

Меѓу пријавените маратонци се и тројцата македонски пливачи – Евгениј Поп-Ацев, Александар Илиевски и Александар Панчевски. Во водите на Охридското Езеро денеска ќе се плива 31. Охридски пливачки маратон, што е редовна трка од „Гран при“ серијата маратонски трки на отворени води на Светската пливачка федерација (ФИНА). На стартот закажан за напладне кај Свети Наум треба да се појават 22 пливачи, од кои 15 во машка и седум во женска конкуренција. Се очекува првите од нив патеката „Климе Савин“, долга 30 километри, да ја испливаат за околу пет и пол часа, зависно од временските прилики. Меѓу пријавените маратонци се и тројцата македонски пливачи – Евгениј Поп-Ацев, Александар Илиевски и Александар Панчевски. Охридскиот маратон се одржува под покровителство на претседателот на Република Македонија, со награден фонд од 10 илјади долари. Коорганизатори на трката се општина Охрид, Пливачката федерација на Македонија и Агенцијата за млади и спорт. Минатата година најуспешен во машка конкуренција беше нашиот Томи ...
сите 37 | | | веќе видена

Јана Бурческа полека се подготвува за преземањето на две нови улоги – сопруга и мајка. Македонската пејачка, која годинава нè претставуваше на Евровизија, го покажа трудничкото стомаче „ишарано“ со траги од бакнежи, додека уживаше на моминска забава со блиските. 24,годишната изведувачка на „Денс Алон“ неодамна откри дека ќе добие ќерка. Јана објави дека е бремена непосредно пред да настапи на евровизиската сцена, а истата вечер доби и предлог за брак.
сите 8 | | | веќе видена

16:00 FOX Movies „Господин Дидс“(комедија, 2002) Содржина: Дидс има пицерија и живее скромно во гратчето каде што сите го обожуваат. Мирниот и идиличен живот ќе го возбуди веста дека Дидс наследил 40. милиони долари и влијателна медиска империја од својот вујко. Тој оди во Њујорк да го води бизнисот но со себе ги понесува вредностите на добродушните луѓе од неговото гратче што предизвикува смеа во суровиот свет на милионерите. Господин Дидс е постојан следен и од новинарка која лажно се претставува… Улоги: Адам Сандлер, Винона Рајдер, Џон Тортуро, Ален Коверт. 16:40 CineStar Fantasy „Прв грев“(љубовен, криминалистички, 2001) Содржина:Убава затвореничка на свештеникот му се исповеда со приказната како се нашла во затвор.Се започнало кога богат кубански одгледувач на кафе, Луис Антонио Варгас, од САД нарачал сопруга преку оглас, а кога пристигнала, се изненадил со нејзината убавина, бидејќи фотографијата која му била испратена не го доловувала нејзиниот вистински изглед. Џулија Расел, како што дојденката се ...
сите 4 | | | веќе видена

19:15 Телма „Шум на радоста“ – комедија, музички, 2012 Содржина: Спероу се конфорнтира со новоименуваната директорка на нејзиниот хор Ви Роуз Хил, во врска со насоката на групата додека се на пат за национален натпревар. Режија: Тод Граф. Улоги: Доли Партон, Кеке Палмер, Квин Латифа, Џереми Џордан. 20:20 МТВ „Напад на Вол Стрит“- драма, акција, трилер,2013) Содржина: Џим е просечен Њујорчанин кој живее со мирен живот, има добра работа како службеник во компанија која се бави со обезбедување. Ја сака својата жена Роуз, која се опоравува од тешка болест. Но, се се менува кога економската криза ќе направи Џим да загуби се. Исполнет со без Џим „пука“ и тргнува да се осветува. Кој му го земал животот? Здравственото сигурување повеќе не сака да и покрива трошоците за лекувањето на неговата жена, а заштеденото се топи заради погрешни инвестиции на неговиот брокерски советник. Единствено што може е да го возврати ударот на они кои придонеле за неговото пропаѓање – на финансиските институции од „озлогласената“ улица. ...
сите 3 | | | веќе видена

Во денешното издание на „Урбан блок“ на Кат продукција, кое се емитува на ТВ Алф во 12:30 часот ќе гледате: – Се’ што треба да знаете за косата во и по летото – Како да се ослободите од првите знаци на стареење во најчивствителната регија на лицето – Доктор Тихомир Петровиќ ќе говори на темата „Полови преносливи болести“ – Последен повик за плажа. Откријте кои дестинции се поволни за патување дури и во есенските денови
сите 3 | | | веќе видена

За своите пластични операции никогаш не говорела. Признала дека го оперирала носот, како што таа вели, поради девијации на септумот, но никогаш не признала дека ги з големила градите… Во 1990. година Зринко Тутиќ „намирисал“ дека Северина би можела да стане нова ѕвезда, на Загрепскиот фестивал победила со песната „Затвори ги очите додека свири музиката“. Кога и се јавил на Северина и и’ понудил соработка се јавила нејзината мајка Ана и прашала „Дали е тоа оној Зринко или некој не зае….?“. Договорот го потпишале во 1992. година. Тогаш со позајмени 4.000 марки го изнајмила својот прв стан во Загреб а денес не и е проблем за фустан да одвои 4.000 евра. Толку „искеширала“ за модел на Гучи. Освен тоа корекцијата на устата со хијалуронска киселина која на лицето му го враќа младешкиот изглед го платила помеѓу 250. и 500. евра. Во фризерски салон во Сплит си ставила екстензии и „ја збогатила“ косата. Но, тоа е мал износ за разлика од она што Севе го одвоила за својот „мејковер“. Кога имала 17. години одржувала ...
сите 6 | | | веќе видена

Џенифер Лопез одличната линија во 49. година ја одржува со редовно вежбање, а овојпат на социјалните мрежи документирала како тоа изгледа. Направила неколку фотки, а една од нив посебно го привлекла машкиот дел од публиката. Откако во март почнала да се забавува со маркантниот играч на Безбол, Алекс Родригез, пејачката и глумица блеска а според многумина изгледа подобро од било кога.
сите 14 | | | веќе видена

Нетфликс го најави својот голем проект – „The Kominsky Method“ во кој ќе глумат Мајкл Даглас и Алан Аркин. Предвидено е да има 10. епизоди од по 30. минути, кои ќе го прикажуваат животот на Сенди Комински (Мајкл Даглас), поранешен глумец кој некогаш бил славен за кусо време, а сега е ценет холивудски професор по глума. Алан Аркин ќе го глуми неговиот агент. На Мајкл Даглас по 40 години ова ќе му биде прва телевизиска улога . Последната серија во која глумел била „The Streets of San Francisco“ прикажувана во 70.тите години. Сценариото, заедно со Даглас, го потпишува Чак Лоре, автор „Теорија за големата експлозија“ и „Два и пол мажи“. Освен тоа, од Нетфликс најавуваат дека тие ќе ја емитуваат новата вестерн серија за браќата Коен, но и дека од пензија го извлекле Дејвид Летерман.
сите 5 | | | веќе видена

Вардар има зошто да се надева и да верува во историски успех за пласман во групна фаза на едно големо европско натпреварување, откако изминатава вечер одигра неверојатно добар тактички натпревар против големиот фаворит Фенербахче. Турскиот фудбалски гигант си замина за Истанбул со негатива од 2:0, па без разлика на тоа што тренерот Кочаман се обиде да наведе дека неговиот тим сигурно ќе направи пресврт на домашен терен, тоа не ја спречи комплетната македонска јавност да го одбележи големиот резултат, а во таа насока продолжија и медиумите од Балканот. Хрватските и српските медиуми со големо внимание го проследија феноменалниот резултат на „Филип втори“, а какви наслови наменија за храбрата и машка игра на „вардарци“ ви доловуваме преку нивните официјални изданија. – Скопската бајка продолжува, падна и Фенер на „Филип втори“, – напиша Спорт Клуб. – Македонците ја креираа сензацијата на вечерта: Не ги поремети ниту заминувањето на Седлоски, падна големиот великан Фенербахче, – вели Јутарњи лист во својата ...
сите 148 | | | веќе видена

Со настапот на Сергеј Четковиќ вечерва на Кејот 13 Ноевмри во 21. часот и официјално ќе започне првиот викенд од големата забава „Супер Скопје“. На оваа локација во рамките на „Супер Скопје“, покрај вечерашниот концерт на Четковиќ, скопјани утре, сабота, од 21. часот ќе се забавуваат со Бајага и Инструктори. За дополнителна одлична забава се погрижи и Градот Скопје кој донесе одлука за продолжување на работното време на угостителските објекти за еден час на датумите кога ќе се одржува „Супер Скопје“. За потсетување, во рамките на „Супер Скопје“ ќе се одржат настапи во наредниве 4 викенди со концерти на разни локации каде е подготвена одлична музичка програма. – Супер Скопје на 25. и на 26. август ќе се оганизира во Старата Скопска Чаршија, каде: На 25. август (петок) забавата ќе биде на плоштадот Скендер Бег каде ќе настапат Трикс (Trix), Гоца Тржан, Цена (Cena) и Гоце САФ На 26. август (сабота) забавата ќе биде на плоштадот пред „Свети Спас“ каде ќе настапат Оркестра (Orcestra), Фанки Гуру (Funky Guru), ...
сите 100 | | | веќе видена

next