Како службена причина за смртта е наведено невнимателното возење на Анри Пол, а за се’ придонеле и папарците кои ги прогонувале принцезата и нејзиниот дечко, Доди Ал Фаед, по улиците на Париз. Возачот на лимузината Пол бил пијан и имал дури пет пати повеќе алкохол во крвта од дозволеното,а истрагата заклучила дека Дијана и Фаед би преживеле да биле врзани. Оваа несреќа однела три животи, но донела и мноштво теории на завера. Како што напоменува Daily Beast и самата кралица, онака патем, дофрлила дека на Дијана некој и ги подмачкал кочниците. Во текот на истрагата било објавено писмото на Дијана кои му го испратила на батлерот, Пол Барел, во 1993. година, десетина месеци пред разидувањето на Дајана и Чарлс. „Еве седам покрај маса во октомври и само сакам да имам некого да ме прегрне и охрабри, да можам да останам јака и со крената глава. Оваа фаза од мојот живот е најопасна бидејќи мојот сопруг планира сообраќајна несреќа. Дефект на кочниците би довеле до тешка повреда на главата и така би имал одврзани раце ...
сите 13 | | | веќе видена

Круз моментално вежба за акциските сцени во продолжување на култниот „Топ Ган“. Според зборувањето,на членовите на екипата од филмскиот сет, Круз во костумот на Маверик изгледа исто како пред 31. година Том Круз (55) во 1986. година во филмот „Топ Ган“ го отелотворил пилотот Пит „Маверик“ Мичел. Својата улога ќе ја репризира и во продолжението кое светлината на денот ќе ја види во 2019. година. Продолжувањето ќе го има насловот „Топ Ган:Маверик“. Холивудскиот глумец потврдил дека наскоро ќе започне снимањето на вториот дел од култниот филм, но не сакал да открие детали, па поради тоа не е познато дали своите улоги ќе ги повторат и Вал Килмер и Мели МекГилис. „Тонот на филмот ќе биде ист. Музиката повторно ќе ја работи Харолд Фалтермаер. Сите пилоти се враќаат со потребата од брзина и големите машини. Тоа ќе биде филм за натпреварување, како и првиот. Многу сум возбуден, тоа ми е голем предизвик“ рекол неодамна Круз. Иако никој од продукцијата не сакал да открие кој се’ ќе биде во филмот, Вал Килмер изјавил ...
сите 11 | | | веќе видена

Оскаровката блеснала во филмот „Атомска русокоса“, напнат акциски трилер кој ја следи најдобрата шпионка на МИ6 во градот кој може секој момент „да експлодира“ под притисок на револуција и предавство. Филмот „Атомска русокоса“ минатиот четврток почнал да се прикажува во Америка со неверојатно отворање од 1,5 милиони долари. Критичарите се воодушевени од филмот и на Rotten Tomatoes е оценет со 75%. „Атомска русокоса“ остварил сличен резултат како и Фоксовиот „Кингсман:Тајна служба“ кој во 2015. година отворил со 1,4 милиони долри, а во викенд отворањето остварил дури 36,2 милиони долари. Агентката Лорен Брајтон (Шарлиз Терон) е испратена во Берлин, во невозможна мисија. Треба да испорача досие од непроценлива важност. Се здружува со шефот на станицата Дејвид Персивал (Џејмс МекАвој, „Подвоен“ во серијалот за Иксмените) за да ја одигра најсмртоносната игра на шпион. Режијата на „Атомска русокоса“ ја потпишува Дејвид Леит, коредител на филмовите за Џон Вик и режисер на филмот „Дедпул 2“, кој замислил брутален и ...
сите 23 | | | веќе видена

Пејачката близнаците го родила кон средината на јуни. Додека Бијонсе и Џеј Зи се постојано во теретана, нивните деца ги чуваат шест дадилки. Поп дивата одвишните килограми ги симнува со личен тренер Бијонсе (35) само неколку недели по раѓањето на близнаците веќе покажала завидна фигура. Момчето Сир Картер и девојчето Руми ги родила во средината на јуни. Пејачката со сопругот Џеј Зи (47) е видена пред приватна теретана во близина на нивниот имот во Лос Ангелес. Бијонсе сеуште има стомаче, но во топ форма ќе ја врати приватниот тренер со кого вежба со години, Марко Боргес. Мајката на три деца за вежбање облекла црни хеланки и маичка од сопствениот бренд Ајви Парк. Близнаците и ќерката Блу Ајви ги чуваат дури шест дадилки. Неодамна пишувало дека секоја од нив има плата од 100.000 долари годишно. „Близнаците не спијат во исто време, па за секој од нив земала по три дадилки кои работат на смени од по осум часови“ реко извор.
сите 11 | | | веќе видена

Барселона потврдила дека Неимар утрово побарал заминување од клубот кога ПСЖ ќе ја активира клаузулата за оштета од 222. милиони евра. „Барселона им се врати на тренинзите во среда наутро, веднаш по американската турнеја. Првиот тренинг е одржан утрово во спортскиот центар Жоан Гампер. Во пресрет на утринскиот тренинг Неимар присутните ги известил за желбата да го напушти клубот и добил дозвола да ’го прескокне’ тренингот за да го реши прашањето на својата иднина“ стои во соопштението на Барселона. Бразилецот ќе стане најскап фудбалер во историјата на фудбалот, дури двојно поскап од досегашниот рекордер Пол Погба. Ќе потпише договор на пет години, а годишно ќе заработува по 30.милиони евра. Дека Неимар заминува потврдил и Меси кој од Бразилецот се простил со порака на Инстаграм. „Беше големо задоволство да ги делам сите овие години со тебе, пријателе. Ти посакувам среќа во новата фаза од животот“ напишал Меси. Неимар во Барселона пристигнал пред четири години, постигнал 105. гола во 186. натпревари и освоил ...
сите 82 | | | веќе видена

Жозе Мурињо брутално му одоворил на Антонио Конте. Неговиот наследник на клупата на Челзи изјавил:„Не смееме да дозволиме да ни се случи истото она и под Мурињо – освојување на титулата, па наредната сезона 10. место“ порачал Конте пред сезоната во која со Сините го брани насловот на англиски првак. На неговиот претходник, денес тренер на Јунајтед, кој го освоил споменатиот наслов, но поради падот на кој Конте потсетил и’ добил отказ, не му требало долго да одговори на ова боцнување. Контрата на Посебниот била далеку поубиствена од нападот на Конте:„Би можел да одговорам на неколку начини, но не сакам да ја загубам косата зборувајќи за Антонио Конте“ им рекол на новинарите, при тоа имитирајќи го опаѓањето на косата. Ако треба да се објасни, дури и за Мурињо, ова е отровен вербален напад, да потсетиме дека Конте уште пред две и пол децении, како фудбалер во раните 20. тти години ја загубил косата, односно станал ќелав.. Мурињо сакал да го повреди бидејќи на Конте косата му е голема слабост. Никако не можел да ...
сите 25 | | | веќе видена

„Моја цел е победа во Лондон. Сакам да се простам како победник. Меѓутоа, ги исполнив сите свои спортски цели и време е за прошка.На спортот му донесов прекрасни резултати и забава“ порачал неодамна Усеин Болт и го најавил крајот на кариерата. Но, на најбрзиот човек не му верува неговиот ривал, Американецот, Џастин Гетлин… „Не му верувајте, тој би можел да и се врати на атлетиката. Зошто да не? Има статус на рок ѕвезда, може да патува по светот, да се забавува, а потоа да каже ’Сакам се’ да освојам уште еднаш’. Можеби ќе земе една година одмор, а потоа ќе каже ’го сакам ова, не можам толку бргу да оставам се’“ нагласил Гетлин. Сепак, како одговор на Гетлин и останатите, еве како изгледа графичкиот приказ на светскиот рекорд на Болт (9,58 секунди) од 2009. година. Анализата ги открила сите детали и неговото тајно оружје со кое влегол во историјата. The Secrets of the 100m World Record. Ahead of the World Championships, Eurosport analyses the race that saw @usainbolt break the WR in 2009 ...
сите 71 | | | веќе видена

Златан Ибрахимовиќ е слободен играч и како таков е еден од најпожелните во преодниот рок, без оглед на годините и повредата поради која и’ го напуштил Манчестер Јунајтед. Италијанските медиуми пишуваат дека за неговите услуги бил зинтересиран Милан, а и самиот играч со задоволство би се вратил на Сан Сиро. Кон неговата желба придонесува и партнерката Хелена Сегер која отсекогаш уживала во Италија.
сите 20 | | | веќе видена

Фондацијата на американскиот глумец Џорџ Клуни има намера да донира 2,25 милиони долари за отворање седум училишта за 3.000 сириски деца бегалци во Либан „Фондацијата не сака да се дозволи илјадници млади луѓе да останат загубена генерација”. Тие се жртви на географијата и состојбите, но тоа не значи дека нема надеж. Со оваа иницијатива ние имаме за цел -помош и обезбедување образование за сириските деца бегалци, и од нив да произлезат идните лидери, коишто на нивната генерација очајно им требаат“ соопштиле актерот и неговата сопруга Амал Клуни. Освен „Клуни Фондацијата за правда”, во проектот учествуваат и Гугл и Хјулет-Пакард. Од Фондот за деца при Обединетите Нации (УНИЦЕФ), којшто раководи со проектот, соопштиле дека поддршката од семејството Клуни е „инвестирање во иднината на целиот регион”. Либан веќе ги осознал добрите намери на ѕвездите од џет-сетот, додаваат оттаму. Либанскиот министер за образование, Маруан Хамаде изјави дека неговата држава е благодарна на хуманиот гест.
сите 23 | | | веќе видена

Нашата претставничка на Евровизија е во седмиот месец од бременоста и веќе знае како ќе се вика нејзината неродена ќерка Македонската претставничка на годинешниот избор на песна на Евровизија, Јана Бурческа, која со промотивниот спот за евровизиската песна објави дека е бремена, веќе е во седмиот месец од бременоста. Одлично ја поднесува, нема никакви проблеми и мачнини, освен што многу спие. Таа, нејзиниот вереник Александар и целата јавност веќе подолго време знаат дека носи девојче за кое веќе имаат одбрано и име, но се уште не сакаат да го објават. Иако не станува збор за планирана бременост, вели дека таа била најубавото изненадување кое им се случило. На прашањето дали е подготвена да стане мајка со оглед на тоа што денес возрастната граница за првата бременост е поместена па девојките забременуваат се подоцна, обично после 30-тата, а таа има само 24, Јана вели: „Возраста според мене е различна од зрелоста, подготвеноста и зрелоста се кај секого индивидуални и се личен избор во кој момент од животот ќе ...
сите 12 | | | веќе видена

ПСЖ сака да истакне колку Неимар е посебен па нема да го претставува на класичен начин, на тревникот на Паркот на принцевите… најверојатно ќе биде претставен на плоштадот Трокадеро, во позадина на кој е Ајфеловата кула Бразилскиот офанзивец ја напушти спонзорската турнеја во Шангај и допатува во Дубаи, каде би требало во Доха да ги одработи лекарските прегледи во организација на францускиот вицешампион ПСЖ. Наскоро ќе биде соборен светскиот рекорд. 25. годишниот Нејмар е пред потпис со ПСЖ во трансфер вреден околу 222 милиони евра. Барселона одлучи да го продаде бразилскиот бисер после „сапуницата“ која трае последниве недели. Neymar has landed in Dubai and quoted the Bible as speculation mounts over a €222m move to PSG: https://t.co/WDPJSrEObr pic.twitter.com/Pcp7a2QPfV — ESPN FC (@ESPNFC) August 1, 2017 Прашање на време е само кога ќе падне рекордот на Пол Погба, кој беше лидер една година. Манчестер Јунајтед за францускиот играч од средниот ред на Јувентус му плати 105 милиони евра. Нејмар не само што ќе ...
сите 14 | | | веќе видена

12:50 CineStar TV „Правила на привлечност“(комедија, љубовен, 2004) Содржина: Одри Вудс и Даниел Раферти се двајца адвокати кои водат бракоразводни парници. Иако се бават со иста работа во приватниот живот многу се разликуваат. Одри слепо се држи до правилата додека Даниел повеќе се потпира на среќата. Кога познатата двојка Серена и Том ќе ги зангажираат за развод двајцата адвокати стануваат вистински непријатели. Имено, ниту Одри ниту Даниел никогаш не загубиле случај… Улоги: Пирс Броснан, Џулиан Мур, Мајкл Стерн, Паркер Поуси, Френсис Фишер. 13:00 FOX Movies „Свршувачка“(комедија, драма, љубовен 2009) Содржина: Кога моќниот уредник на издавачка куќа, Маргарет, ќе се соочи со депортација во нејзината родна Канада, таа ќе објави дека всушност е свршена со својот помошник Едрју, кого со години го мачела. Тој прифаќа да учествува во таа шарада, но само под услов да отпатуваат на Аљаска, да го запознаат неговото семејство…Маргарет ќе упаѓа од една во друга ситуација во кои не се снаоѓа додека таа и Ендрју без ...
сите 16 | | | веќе видена

19:15 Телма „Опушти се“ – комедија, 2011 Содржина: Филмот ги следи испреплетените приказни на Волтер Дишман, меланхоличен службеник за условно ослободување, кој се бори со својот распаднат брачен живот, и три ексцентрични екс-осуденици неодамна ставени под негов надзор. Режија: Брајан Џет. Улоги: Дејвид Денман, Џилијан Џејкобс, Кевин Харт. 21:45 МТВ „Мис Стон“ – воен, 1958 Содржина:Дејствието во филмот се базира на вистински настан. Во 1901 година пиринскиот цар Јане Сандански со неговата чета ја грабнува американската мисионерка Мис Стон. За нејзиниот откуп се побарани 25.000 златни лири за набавка на оружје. Мис Стон во почетокот се противи да го потпише барањето, но откако поминува низ неколку борби водени со турскиот аскер, застанува на страната на четата на Јане Сандански. Таа го потпишува писмото, и барањата на крај биле исполнети. Режија: Жика Митровиќ. Улоги: Олга Спиридоновиќ, Илија Милчин, Марија Точиноски, Илија Џувалековски, Петре Прличко. 22:05 Телма „Колонија“ – драма, трилер, 2015 Содржина: ...
сите 13 | | | веќе видена

До сега само некои епизоди од серијата, „Ballers“ и „Room 104“, го нашле својот пат на интернет, како и сценариото на „Игри на престолите“, но останува неодговорено прашањето колку точно е украдено. Додека фановите со нетрпение ја очекуваат секоја епизода од новата сезона на „Игра на престолите”, хакери објавиле дека ги „украле“ наредните епизоди и се закануваат дека ќе ги пиратираат пред нивната премиера. Имено, како што пренесува „Ентертејнмент Викли“, заштитата на ХБО е пробиена, и оттаму се преземени 1,5 терабајти податоци. Од украдените фајлови, хакерите пуштија онлајн необјавени епизоди од сериите „Ballers” и „Room 104″, како и трејлери за следната четврта епизода од „Игра на тронови”. Од ХБО го потврдиле хакирањето, но не откриваат што се’ се наоѓа во посед на хакерите, кои се закануваат и дека наскоро „следи уште повеќе”. Сајберкриминалците дел од хакираните содржини испратиле и до одредени новинари.
сите 11 | | | веќе видена

Рајан Рејнолдс на Твитер ја најавил глумицата која ќе ја отелотвори Домина во продолжувањето на минатогодишниот хит „Дедпул“. Some people just know how to work a red carpet. #Domino #DeadPool2 pic.twitter.com/llCc8JfKT6 — Ryan Reynolds (@VancityReynolds) July 31, 2017 „Некои луѓе едноставно знаат како „да оперираат на црвениот тепих“ напишал Рејнолдс покрај првата фотографија на Зази Бетц во улогата на хероината. Badass pic.twitter.com/vbpEdq52Df — Solhaan (@Solhaan) July 31, 2017 26. годишната глумица со германско потекло со глума се бави само неколку години, а најуспешна улога досега и била онаа во хит серијата „Атланта“. Така Биц се приклучила на ионака импресивната листа на глумци во продолжувањето на филмот кое во кината пристига наредното лето.
сите 22 | | | веќе видена

„Ти посакувам среќен роденден, беше невиден непријател и конкуренција, а уште подобар пријател и поддршка“ рекол глумецот најпознат по улогите на боксерот Роки Балбоа и Рамбо Глумецот Силвестер Сталоне (71) на социјалните мрежи објавил дел од говорот кој му го посветил на славеникот Арнолд Шварценегер (70). „Ти посакувам среќен роденден, беше невиден непријател и конкуренција, а уште подобар пријател и поддршка“ рекол глумецот најпознат по улогите на боксерот Роки Балбоа и Рамбо Двајцата акциски јунаци откако срдечно се прегрнале, Сталоне на Шварценегер му посакал само да „продолжи да ниже јаки удари“. Шварценегер пак рекол дека едвај чека повторно да работи со најдрагиот колега. Арнолд Шварценегер вчера го прославил 70. роденден. Зад себе има богата кариера – бил бодибилдер, глумец па гувернер на Калифорнија. Освен тоа, тој е и татко на пет деца.
сите 9 | | | веќе видена

Кристиано Роналдо бил во судот во Мадрид бидејќи го товарат дека ги скрил парите кои ги заработил до 2011. до 2014. година, на сметка на користење на своето име. Станува збор за затајување на 14,7 милиони евра. „Да не се викам Кристиано Роналдо и не сум славен не би ниту седел тука“ кукал најдобриот фудбалер на светот во судницата. Неговите зборови не и се допаднале на судијката Моника Гомез Ферер… „Грешите!Многу анонимни луѓе се наоѓале на ваше место. Вие сте под истрага поради криминални дејствија засновани на докази на државниот обвинител и моја должност е да донесам одлука“. Меѓутоа, Роналдо не се откажал. Сметал дека е обвинет само поради тоа што е познат фудбалер… „Не, не. Ова се случува само поради тоа што јас сум Кристиано Роналдо“. Карлос Кусадо од министерството за финансии изјавил дека на Роналдо му се заканува затворска казна од две до дури седум години затвор. Ако се извлече со најблага условна казна,Роналдо нема да мора во затвор и казната ќе може да ја ислужи условно. Наводно, Португалецот ...
сите 116 | | | веќе видена

Никако да завршат проблемите на поранешниот светски тениски рекет број еден Србинот Новак Ѓоковиќ. Тој иако одби да оди на операција поради тешките повреди на лакотот, на тенисерот ни лекарствата против болка не му помагаат. И како тоа да не е доволно, Ноле има и други проблеми кои гои мачат, а особено го погодила постапката на неговиот татко Срѓан, со кого како што се шушка во јавноста, извесно време не е во добри односи. Срѓан Ѓоковиќ минатата недела дошол во Црна Гора на одмор, пренесуваат српските медиуми. Семејството Ѓоковиќ има луксузен стан во пристаништето Порто Монтенегро во Тиват, но овојпат Срѓан дошол без сопругата Дијана. Ова особено го налутило Новак, па како што пренесува изворот близок на српскиот таблоид „Стар”, имале жестока расправија преку телефон. „Ѓоковиќ во моментов е мошне исцрпен. Никогаш не бил олку слаб ментално и физички. Затоа се врати во Белград каде ќе оди на преглед за раката кај еден од најдобрите специјалисти, бидејќи повредата мора што побргу да ја излекува. Срѓан отиде на ...
сите 14 | | | веќе видена

Во пресрет на националниот празник Илинден, вечер од 20.30 часот на плоштадот „Македонија“ ќе се одржи концерт на камерен оркестар под диригентство на Бисера Чадловска, на кој солистка ќе биде оперската певица Весна Ѓиновска-Илкова. На концертот, кој е насловен „Ноти за Илинден“, ќе бидат изведени дела од Моцарт, Бокерини, Качини, Пучини, Пиацола, Брамс, Агостини и Григ. Празничната програма е дополнета со делото „Тешкото“ на Глигор Смокварски и со фрагмент од балетот „Макеоднска повест“. Ќе настапат обоистите Томе Атанасов и Васил Атансов и Влатко Митев на фолкорен тапан. Концертот го организира Конгресниот центар „Александар Македонски“, со поддршка на Град Скопје.
сите 16 | | | веќе видена

Во вечерниот термин од 20:15 МТВ, како играна серија, ќе го прикажува „Трето полувреме“. Серијата е инспирирана од вистинските случувања во Македонија за време на бугарската окупација во Втората светска војна, а премиерно беше изведена на 15-ти септември 2012 година на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. „Трето полувреме“ – играна серија, 2011 Содржина:„Трето полувреме“ е приказна за неколку луѓе кои што ги сплотува најважната споредна работа на светот – фудбалот, во најтурбулентното време во историјата на светот – Втората светска војна. Во серијата се прикажани играчите на ФК Македонија и нивниот германско-еврејски тренер Рудолф Шпиц, кој ги води по патот кон титулата Шампион на нацистичката фудбалска лига. Основачот на клубот, Димитрија, треба да избере меѓу неговата љубов кон новиот тим и лојалноста кон новиот поредок. Коста, најдобриот напаѓач во тимот е познат шверцер кој што се вљубува во една убава и богата девојка. Ребека е Еврејка, која што прифаќа во нејзината ...
сите 2 | | | веќе видена

next