11 пати го освојувал насловот на светски првак, најуспешен е на СП и прв кој освоил три наслови на 100. и 200. метри. Непосредно пред 31. роденден настапува на последното СП во кариерата а од Лондон испраќа драматично предупредување. Усеин Болт, еден од најголемите спортисти во историјата, покрај се’ наведено е и осумкратен освојувач на олимписко злато, оди во заслужена пензија, но нема да се смири се додека не ја искорени чумата која го убива спортот. Откако победил во квалификационата трка на 100. метри, а пред денешните последни трки во кариерата: полуфинале на 100. метри а потоа и финале од 22:45 часот во истата дисиплина, на колегите им порачал: „Се надевам дека спортистите разбираат што се случува и дека ако не престанат со допингот спортот ќе умре. Спортот минува низ криза и ако младите спортисти не се однесуваат како што се очекува од нив, нема да му помогне ниту неопходното и итно потребно оздравување. Допингот е најголемо зло. Но, последните години направивме одлична работа, спортот е многу почист ...
сите 77 | | | веќе видена

Португалецот продолжува да се срамоти пред судот во Мадрид, пред кој се нашол поради обвинение дека ја оштетил Шпанија за 14,7 милиони евра данок. Медиумите откриваат детали од исказот на Кристијано Роналдо, на судијата му кажал дека во Англија никогаш немал вакви проблеми, па размислува за враќање на „Островото“. Тој исто така се правдал дека има завршено само шесто оделение, знае само фудбал да игра, па им верува на советниците и е убеден дека тие не му давале погрешни совети. „Во 2014 платив сè“ – рекол Роналдо. „Не разбирам ништо од ова“. „Имам завршено само шесто оделение, и знам само како добро да играм фудбал“. „Кога моите советници ќе ми кажат „Крис, сè е во ред“, им верувам“. „Си плаќам данок, сакам да бидам чесен и секогаш плаќам данок. Им верувам на моите советници, тие се најдобри. Ги плаќам солидно, па тие добро си ја вршат работата и сè оставам во нивни раце“, додал Роналдо. Потоа почнал да се фали објаснувајќи дека е скромен и чесен: „Не сакам да ме третирате подобро од другите затоа што сум ...
сите 111 | | | веќе видена

13:05 CineStar TV „Зошто сум во брак 2“(комедија, драма, љубовен 2010) Содржина: Четири многу блиски двојки секоја година, на одмор, се собираат на два дена и времето го минуваат така што ги разменуваат новостите за своите бракови и врски.Овој пат одморот го минуваат на Бахамите и едвај чекаат да се изназборат. Но, нивниот одмор во рајот го прекинува ненадејното доаѓање на бившиот маж на Шила, Мајк,кој се надева дека ќе успее да го уништи нејзиниот брак со Трој, и повторно ќе ја освои. Наскоро и останатите сфаќаат дека не се имуни на предизвиците на посветеност и верност на партнерот. Анѓела не верува дека нејзиниот маж, Маркус, ќе и остане верен сега кога станал популарен презентер на вести. Бракот на Даен и Тери трпи поради потполната посветеност на воспитувањето на децата. А Патриша, успешен психотерапевт, конечно мора да признае дека во нејзиниот наизглед успешен брак соГери, има многу сериозен проблем. Улоги: Тајлер Пери, Џенет Џексон, Џил Скот, Шерон Леал, Малик Јоба. 14:40 FOX „Добродојдовте во ...
сите 18 | | | веќе видена

19:15 „Жената на патникот низ времето“ – фантазија, мистерија, 2009 Содржина: Што ќе случи кога ќе ја сретнете љубовта на вашиот живот кога имате само шест години а тој е триесет и шест?!… Па ќе чекате на неговите посети низ времето надевајќи се дека ќе се сретнете во вистинското време! Хенри, е патник низ времето, библиотекар патник низ времето, но не по негов избор. Што значи тоа? Тој може да патува низ времето како резултат на некоја генетска мутација. Без предупредување тој исчезнува и се појавува на друго место. Постојано е под притисок каде ќе се појави наредниот пат, во кое време, постојано во потрага по облека затоа што каде и да се појавува се појавува без облека. Тоа е проклетството со кое мора да живее. Кога конечно Хенри се појавува во сегашноста, тој се среќава со Клер и како и сите вљубени тие стапуваат во брак. Романот ја следи приказната на нивните животи во минатото, сегашноста и иднината. Нивната борба да ја надминат пречката која се појавува меѓу нивната љубов, како и постојаната потрага ...
сите 18 | | | веќе видена

Британскиот глумец Роберт Харди, најпознат по улогата на волшебникот Корнелиус Фаџ од серијалот филмови за Хари Потер, починал вчера на 91.годишна возраст. Актерот живеел исполнет живот и имал „огромна театарска, филмска и телевизиска кариера, што траеше повеќе од 70 години“, стои во соопштението до јавноста на неговото семејство. Харди е роден на 29. октомври 1925. во англската област Глаучестершир. Други негови позначајни улоги се онаа на Винстон Черчил во неколку ТВ проекти, како и неговиот удел во „All Creatures Great and Small“ – една од подолгите британски сапуници во историјата
сите 14 | | | веќе видена

По ненадејниот упад на даночната полиција, Кристиано и Георгина се вратиле,сами, на јахта да уживаат во последните слободни денови, пред професионалните ангажмани на најдобриот фудбер во светот. Славниот фудбалер Кристијано Роналдо неодамна стана татко на близнаци, а за неколку месеци ќе го добие првото дете со неговата девојка Георгина Родригез. Се попопуларната двојка неделава уживала на јахта на Ибица, каде се разладувале и разменувале нежности.
сите 199 | | | веќе видена

Гледачите на популарната утринска емисија на британски “ITV” биле згрозени од водителот Емон Холмс кој во еден момент со крајно бизарен коментар навредил дете кое се бори со редок вид на карцином. Досон Вилок имал само 15. месеци кога му бил дијагностициран хепатобласт, односно канцер на црниот дроб. Неговите родители одлучиле да гостуваат во емисијата со цел да ја алармираат јавноста дека нивното дете ја губи битката со времето и дека итно им се потребни средства за лекување на сега веќе нивниот 22. месечен син во Америка. Холмс на семејството му посакал среќа во собирањето на потребните парични средства, но кога емисијата веќе била при крај, тој одлучил да се одјави на прилично бизарен начин. „Со среќа Досоне и да ни се вратиш кога повторно ќе ти порасне коса и ќе бидеш поубав“, изјавил Холмс и ја шокирал британската јавност и го навлекол гневот на социјалните мрежи. Инаку, малиот Досон посетувал хемотерапија, меѓутоа таквиот третман не вродил со резултати. Токму поради тоа неговите родители ја започнале ...
сите 3 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден и официјално беше познато оти Нејмар заминува за Франција во Пари Сен Жермен каде денеска воедно и е претставен на јавноста. Бразилскиот ас имаше можност да се соочи со медиумите со кои зборуваше за неговиот потег да ја „шутне“ Барселона и да дојде на „Паркот на Принцовите“ во Париз. Тој ги отфрли сите натписи, размислување и ставови на луѓето дека само поради парите решил да си замине од Барса. „Што можам да им кажам на луѓето кои не знаат ништо за мојот личен живот, никогаш не сум бил мотивиран од парите. Само размислувам да бидам среќен заедно со семејството, сакам тие да бидат среќни. Ако ги следев парите ќе бев на друго место, во други клубови и земји. Тажен сум што луѓето така размислуваат, среќен сум што ПСЖ веруваше во мене“ истакнал Нејмар кој воедно отфрли уште една теза дека доаѓа во Париз зошто сака да биде главна ѕвезда на клубот. New-look Neymar. pic.twitter.com/yDVUrLEfQb — SportsCenter (@SportsCenter) August 4, 2017 „Ова е амбиција, имаат слична амбиција како ...
сите 129 | | | веќе видена

Организаторите на фестивалот „Струмица опен 2017“ ја објавија овогодинешната програма за шестото издание што започна на 3 август и ќе трае до 13 август годинава. Велат дека за време на фестивалските денови на петте сцени ќе настапат 80 артисти кои ќе бидат распоредени на 20 различни настани. Последните три фестивалски денови ќе се одржат музички концерти на македонски и балкански музички имиња. На 11. август на сцената ќе настапат „Галија“, Гаро и браќата Тавитјан, Сергеј Четковиќ, Јелена Томашевиќ и Жељко Бебек, како и Галоски и „Пата Пата рекордингс“. Јелена Розга, Дани, „Ван Гог“, „Мистик“ и „Астра-ион проект“ се планирани за 12. август. Последната фестивалска вечер, публиката ќе ги види концертите на Нино Величковски, „Квин реал трибјут“, Дино Мерлин, „Сирилик“ и „Дисконектит“. Од „Струмица опен фест“ велат дека во петте изданија имале околу 900 илјади посетители, 400 изведувачи и 100. настани. Повеќе за официјалната и дополнителната програма на Фесјбук.
сите 14 | | | веќе видена

Во почетокот на месец мај Кристина Арнаудова ја пушти во радиоетерот песната „Љубена“ да се врти на македонските радиостаници, ветувајќи дека наскоро истата ќе добие и свој видеоспот. Темата чија музика ја потпишува Алена Попова, стиховите се на на самата Кристина, аранжманот го направи Дарко Тасев е снимено во новото студио на Кристијан Габроски, конечно ја доби својата визуелизација. „Звукот е оној што сте навикнале да го слушате од мене, кој сè уште и по толку години не можам да го сместам во ниеден жанр“ – вели Арнаудова за новата песна, со која паралелно ја претстави и ја својата нова фотосесија која ја изработија фотографот Жарко Ќулиќ и стилистот Ивана Кнез. Сега, кога видеото е за „Љубена“ кое го продуцираше „Горила Филмс“, а е во режија и монтажа на Јован Куциновски, Арнаудова ја најави неговата необична промоција. Еве што порача во постот на Фејсбук пејачката, најавувајќи ја премиерата на видеото за песната: „Ајде сега една игра за позабавна промоција! Тројца од вас,по случаен избор, кои ќе ...
сите 4 | | | веќе видена

12:35 CineStar Fantasy „Ондин“(драма, љубовен, 2009) Содржина: Ова е приказна за Сиракуза, обичен рибар кој во својата мрежа фаќа убава и таинствена жена. Жената е наизглед мртва, но потоа оживува пред неговите очи и тој почнува да мисли дека се’ му се присторува. Сепак, со помош на својата болна, но сепак непокорна ќерка Ени, тој почнува да верува дека е можно и таа жена да е остварување на митот. Ондин и Сиракуза страсно се вљубуваат но баш кога ќе помислиме дека ќе има среќен крај ќе се вмеша вистинскиот свет. После ужасна сообраќајна несреќа и враќањето на мрачни и насилни личности од минатото на Ондин, надежта сепак ќе победи и за Сиракуза, Ондин и Ени ќе осимне нов почеток… Улоги: Колин Фарел, Алиси Бачиеда, Дерви Кирван, Алисон Бери, Мерион О’Дваер. 13:00 FOX Movies „Во игра“(криминалистички, драма, 2009) Содржина: Згоден и смирен американски конгресмен, Стивен Колинс е иднина на својата политичка партија, почитуван вработен кој работи за претседателот на комитетот кој ги контролира трошоците на ...
сите 17 | | | веќе видена

Сабота и недела 13:00 „Емотикони:Филм“ – анимиран, 2017 Содржина: „Емотикон: Филм“ го открива тајниот свет во вашиот паметен телефон. Скриени во рамките на една апликација се наоѓа градот Текстополис, град во којшто живеат сите емотикони. Надевајќи се дека ќе бидат избрани од страна на корисникот на телефонот., секој емотикон има само еден израз, освен Џин, темпераментен емотикон кој има многу изрази. Решен да стане нормален како и другите емотикони, заедно со неговиот најдобар пријател Hi-5 и озогласениот програмер на кодови Jailbreak, тргнува во авантура низ апликациите на телефонот да го пронајде Код кој што ќе го поправи. Но, кога поголема опасност се заканува на телефон, судбината на сите емотикони зависи од тројцата пријатели кои мораат да го спасат нивниот свет пред да биде избришан засекогаш. Глумци: Патрик Стјуарт,Т.Ј. Милер, Џенифер Кулиџ. 17:30 „Си беше еднаш во Венеција“ – акција, комедија, 2017 Содржина:Стив Форд (Брус Вилис) е малку познат приватен детектив од Лос Анџелес, чии професионални и ...
сите 19 | | | веќе видена

„Амитивил:Будење“ – хорор, трилер, 2017 (Сала 1 – 21:00, 23:20) Содржина: Belle (Bella Thorne),нејзината помлада сестра и братот близнак James (Cameron Monaghan) кој е во кома и нивната самохрана мајка Joan (Jennifer Jason Leigh) се селат во нова куќа. Селидбата е мотивирана од напорот да се заштедат пари за медицинските трошоци за James. Сепак почнуваат да се случуваат чудни настани во куќата, како што е чудесното опоравување на James. Belle почнува да се сомнева дека нејзината мајка не им ја кажува целата вистина за новиот дом. Таа открива дека е тоа озогласената куќа Амитвил каде што биле извршени масовни убиства . Улоги: Бела Торн, Камерон Монаган,Џенифер Лејсон Леи, Џенифер Морисон. „Валеријан и градот на илјада планети“ – научна фантастика, авантура, 2017 (Сала 6 – 17:40, 20:20, 23:00,Сала 7 – 21:40) Содржина: Филмот претставува нова авантура на Лук Бесон, режисер на „Професионалец“, „Петтиот елемент“ и „Луси“, филм базиран на стрип од 80-те кој што бил инсипрација на голем број уметници, писатели и ...
сите 20 | | | веќе видена

Одамна е познато дека социјалните медиуми во Македонија многу често се користат за „самопромовирање“, што и не е така лошо. Но, кога станува збор за дечиња, секаде во светот нивниот лик е замаглен, освен кај нас. Така и даниел Кајмакоски кога постира фотографии од синот Давид го дава цел негов лик. Јасно е дека младиот тато сака да се пофали со наследникот па често известува каде се’ биле со Давид. Даниел Кајмакоски прв пат стана татко на 23. февруари кога со сопругата Христина тој го доби малиот Давид. И, Давид веќе потпорасна па младите родители ги искористија летните денови малку да се одморат. А, каде би оделе ако не во родниот крај на нашиот познат пејач,Струга. Очигледно и за семејството Кајмакоски важи онаа народната „Како Струга нема друга“ за што сведочат и фотографиите кои Даниел ги постираше на социјалните мрежи.
сите 10 | | | веќе видена

19:15 Телма „Бркотница 3“ – трилер, акција, 2007 Содржина: По обид за атентат врз амбасадорот Хан, Ли и Картер заминуваат во Париз за да заштитат една Французинка која ги знае тајните лидери… Режија: Брет Ратнер. Улоги: Џеки Чен, Крис Такер, Макс фон Сидов. 22:10 Телма „Изгубени момци: Жед“ – акција, хорор, 2010 Содржина: Неблагодарниот живот на ловец на вампири го зеде својот данок за Едгар Фрог. Откако го изгуби најдобриот пријател и колега вампир, животот на Сем почна да пропаѓа . Тој е принуден да ја продаде својата наградувана колекција на стрипови за да плати кирија, кога вампирот Гвен има нова понуда за него… Режија: Дарио Пиана. Улоги: Кори Фелдман, Кејси Б. Долан. 23:30 ТВ „Најдолгиот пат“ – историски, 1976 Содржина:Филмот е снимен според вистински настани за македонскиот отпор против Турците. Во март 1903 година, македонските комити ја напаѓаат турската чета и ја ликвидираат. За одмазда, турската војска ги опколува блиските села и ги заробува мажите. Повеќе од 200 луѓе се затворени и осудени во ...
сите 21 | | | веќе видена

Младите родители Бредли Купер и Ирина Шајк веќе со месеци од јавноста го кријат својот приватен живот, но овојпат тоа не им успеало. Познатиот пар, глумецот Бредли Купер и манекенката Ирина Шајк моментално се наоѓаат во Лос Ангелес, и се трудат слободното време да го посветат еден на друг. Топлиот летен ден бил идеална прилика да прошетаат по улиците на градот, а друштво им правела нивната петмесечна ќерка Леа. Гордиот тато во повез од еластична марама го носел своето девојче, а внимание посветил и на жената која не ја испуштал од рака. Во следниот момент, Ирина, како секоја одговорна мајка, морака да подготви млеко во шишенце, а тато Бредли потоа трпеливо го хранел девојчето.
сите 9 | | | веќе видена

„Не се работи за тоа да имаш мускули или стомачни. Јас немам, зашто за тоа е потребно многу труд…“ Актерката, која е и мајка, целосно се соблекла за фотосесијата, изјавувајќи дека не се обидува да го направи своето тело нешто што не е. Софија Вергара на свои 45. години гордо позираше за познатиот магазин „Вуменс хелт“. „Еве жена, која има 45 години и е во можност да го покаже своето тело. Не е како порано, кога само млади девојки можеа да излезат на насловните на списанијата“ изјавила Вергара за списанието. Актерката, која е и мајка, целосно се соблекла за фотосесијата, изјавувајќи дека не се обидува да го направи своето тело нешто што не е. „Не се работи за тоа да имаш мускули или стомачни. Јас немам, зашто за тоа е потребно многу труд… Имам лоши колена и многу тенки коски. Би сакала да сум поатлетски градена, но не е можно кога имаш џиновски гради“ додала Софиа Вергара. Striking Sofia Vergara goes completely NAKED on magazine cover as she says working out is complete 'torture' https://t.co/Nr24X12Ry1 — ...
сите 16 | | | веќе видена

Бразилецот Неимар ќе заработува 45 милиони евра годишно во ПСЖ без даноци, пренесува БиБиСи. Тоа е 3,75 милиони евра месечно или 865 илјади неделно, што е 123.626 дневно или 5.151 на час, односно 85 евра за минута. Се очекува Нејмар со „Светците“ да потпише петгодишен договор, па со отштета од 222. милиони евра колку што Барселона ќе добие за него, ПСЖ ќе потроши околу 445. милиони евра за потписот на Неимар. Бразилецот во моментот е единствениот фудбалер кој заработува повеќе од спонзорски договори отколку што добива од договорот со клубот за кој игра. Тој од „Најк“, „Жилет“, „Панасоник“ и „Битс“ годишно добива по 40. милиони евра. Покрај многуте коментари за овој трансфер се огласил и Жосе Мурињо кој навел дека 222. милиони евра не се многу пари за Неимар. Пред извсно време и Буфон беше со слична констатација, па останува да се замисли следниот историски договор, но повеќе од очигледно е дека врвните спортисти енормно ги кренаа цените за своите услуги но и на спонзорствата. L'entraîneur de Manchester ...
сите 89 | | | веќе видена

14:35 CineStar TV „Господин и госпоѓа Смит“(комедија, акција,криминалистички, 2005) Содржина: Најпосакуваните звезди на Холивуд го толкуваат улогите на господин и госпоѓа Смит. Тие се здодевен брачен пар, а всушност кријат еден од друг дека се смртоносни платени убијци кои работат за соперничките организации. Со убиствена мешавина на акција, возбудување, комедија и сексуален набој, господин и госпоѓа Смит даваат потполно ново значење на заветот – додека смртта не не раздели… Улоги: Бред Пит, Ангелина Џоли, Винс Воуг, Адам Броди, Кери Вашингтон. 15:00 Prva Plus „Државен непријател“(акција, криминалистички, драма 1998) Содржина: Почитуван адвокат во Вашингтон, не знаејќи за што станува збор,превзема видео лента која открива вмешаност на висок функционер од државна безбедност во политичко убиство. Тој станува мета на специјални сили кои се обидуваат да дојдат до лентата. Животот му се претвора во очајничка трка да се спаси и да ја докаже својата невиност… Улоги: Вил Смит, Џин Хекман, Џон Војт, Лиса Бонет, ...
сите 19 | | | веќе видена

19:15 Телма „Господин добар“ – акција, авантура, 1997 Содржина: Кинески готвач случајно се поврзува со репортер кој неочекувано снимил дилери на дрога при преговори. И двајцаата бегаат од банди кои се обидуваат да ја добијат видео лентата. Режија: Само Хунг. Улоги: Џеки Чен, Ричард Нортон, Мики Ли. 20:50 МТВ „Пресуда“ – 1977 Содржина: Никола Лазаревски е добитник на 13 Ноемвриската награда за сценографија во филмот. Партизанот Митко Ангелов го напушта боиштето во однапред изгубена битка и заминува со воз да ја посети мајка си која се вратила од заробеништво. Веднаш по враќањето, го прогласуваат за дезертер, му го одземаат оружјето и го врзуваат. Партизаните му подготвуваат заседа на германскиот конвој, а комесарот решава да го прати Ангелов во битка, без оружје, за самиот да се избори за нова пушка. Режија: Трајче Попов Улоги: Благоја Чоревски, Данчо Чевревски, Драги Костовски, Ѓокица Лукаревски, Илија Милчин, Јанез Врховец, Мето Јовановски, Петар Арсовски, Жарко Радиќ.
сите 8 | | | веќе видена

next