Илон Маск е „тежок“ околу 13,3 милијарди долари, а се збогатил како соосновач на „Пејпал“. Холивудската актерка Амбер Херд се најде во центарот на вниманието кога го обвини сега веќе поранешниот сопруг Џони Деп дека ја претепал, а нивниот развод го проследија сите светски медиуми. Се чини дека Амбер повторно нема среќа во љубовта, бидејќи сега ја остави и милијардерот Илон Маск. Како што пишуваат американските медиуми, 31.годишната Амбер е очајна поради тоа што Илон Маск ставил точка на нивната едногодишна романса. „Раскина пред една недела. Дозна некои работи за нејзиното однесување, кои не му се допаднаа. Амбер е многу манипулативна, а понекогаш и себична. Илон е во Лос Ангелес, а таа е во Австралија“ наведува близок извор за „Мејл“. Илон Маск е „тежок“ околу 13,3 милијарди долари, а се збогатил како соосновач на „Пејпал“. Творец е на електричниот автомобил „Тесла“ и сопственик на приватната вселенска агенција „СпејсИкс“. Со Амбер Херд првпат е забележан во април додека го снимала филмот „Акванмен“, а ...
сите 4 | | | веќе видена

Да го сретнете на улица сигурно не би го препознале. Глумецот познат по драстичните промени на телесната тежина, поради улоги, со својот изглед скоро ја шокирал јавноста. Последен актерски предизвик за Кристиан Беил е отелотворување на бившиот американски поптретседател, Дик Чејни, во надоаѓачкиот биографски филм, поради што требало да се здебели, а тоа очигледно и му успеало.Глумецот е фатен во прошетка по Лос Ангелес, а со кусата, војничка, фризура и десетина килограми отповеќе потполно е непрепознтлив. Најголемата телесна трансформација на глумецот била за филмот „Машинист“, во 2004. година, кога за потребите на улогата спаднал на само 58. килограми, после што набил мускулна маса за да го отелотвори Бетмен, а веруваме дека дебелеењето, сепак, му било многу поедноставна задача отколку претходните.
сите 14 | | | веќе видена

Досега невиденото обезбедување за наши услови кое го имаат фудбалскиот екипи на Реал Мадрид и на Манчестер јунајтед при денешното пристигнување во Скопје, ги оневозможи фоторепортерите да ги овековечат мегаѕвездите на двата тима, но и покрај тоа се појави фотографија која одблиску го покажува Кристиано Роналдо како се шета во лобито на хотелот „Александар Палас“.
сите 5 | | | веќе видена

Екипата на Манчестер Јунајтед го одржува тренингот пред утрешниот натпревар од Суперкупот против Реал Мадрид. „Црвените ѓаволи“ имаа можност да се запознаат со теренот на Националната арена „Филип Втори“. Претходно Жозе Мурињо одржа прес-конференција на која истакна дека обожаватели на Јунајтед утре на теренот нема да ги видат Фил Џонс, Ерик Баји, како и повредените Рохо, Јанг. „Ќе се обидеме да победиме, но јасно е дека има разлика меѓу победниците во Лигата на шампионите и Лига Европа. Тешко е да се освои Лига Европа бидејќи има многу натпревари, патувања, а мотивацијата не е толку голема бидејќи не претставува „Елдорадо“ за фудбалерите. Најголемиот квалитет е во Лигата на шампионите, кога играте во ЛШ тука се најдобрите тимови во Европа и играте против нив, сепак ние веруваме дека е можно да победиме“ рекол Мурињо. На утрешниот натпревар Јунајтед ќе истрча на теренот без Фил Џонс, Ерик Баји, како и повредените Рохо, Јанг. Екстремно високите температури кои ги има во Скопје ќе бидат главниот проблем на ...
сите 206 | | | веќе видена

Рускиот милијардер, 50. годишниот Роман Абрамовиќ во последно го гледаат без сопругата, 36. годишната Даша, а парот потврди дека се разведува. „По 10 заеднички години донесовме тешка одлука. Се разделуваме, но ќе останеме блиски пријатели, родители и партнери во проектите кои заедно ги развивавме, стои во соопштението. Со заеднички сили ќе ги одгојуваме нашите две деца. Исто така заедно ќе работиме како соосновачи на Музејот на современи уметноси во Москва и културниот центар „New Holland Island“ во Санкт Петерсбург“ стои во соопштението. Рускиот милијардер и уредничката на магазин се запознаа во 2005. година, а се венчаа во приватност. Кога се запознале, сопственикот на фудбалскиот клуб Челзи уште беше во брак со Ирина Маладина, а откако се разведе од неа, во 2007. се ожени со Жукова. Првата сопруга му била Олга Јуревна Лисова. Милијардерот има пет деца од бракот со Ирина, а со Даша доби две деца.
сите 33 | | | веќе видена

Фудбалерите на европскиот првак Реал Мадрид пристигнаа во Скопје. Скопје денеска и утре е центар на фудбалска Европа, Реал Мадрид утре во 20:45 го играат натпреварот од Суперкупот на Европа против освојувачот на Лигата на Европа, Манчестер Јунајтед. Иако неговиот настап за Суперкупот беше под знак прашалник, во Скопје со тимот на Реал Мадрид, пристигна и најдобриот играч на светот Кристиано Роналдо.
сите 115 | | | веќе видена

Адвокатот на глумицата ја обвинил новинарката на Vanity Fair дека згрешила во пишувањето за тоа што се случувало на аудициите кои биле направени пред снимањето на филмот „Прво го убија татко ми“ во режија на Ангелина Џоли. Американското списание Vanity Fair објавило дека застанува зад неодамна објавеното итервју со глумицата и режисерка Ангелина Џоли за кое таа тврди дека не е точно, пишува BBC. Адвокатот на глумицата ја обвинил новинарката на Vanity Fair, Евгенија Перец дека згрешил во пишувањето за тоа што се случувало на аудициите кои биле направени пред снимањето на филмот „Прво го убија мојот татко“ во режија на Ангелина Џоли. Од списанието Vanity Fair рекле дека ги замолиле да го отстранат делот во кој се спомнуваат детали од аудициите за филмот во продукција на Нетфликс. Vanity Fair тоа го одбил па после преслушувањето на снимките од интервјуто објавиле дел во кој е документиран текот на аудицијата поради кои Џоли бил жестоко критикувана. Имено, за да пронајде глумци и глумици кои ќе ги толкуваат ...
сите 26 | | | веќе видена

Град Скопје во соработка со УЕФА, партнерите на УЕФА и ФФМ подготви музичка програма и активности во неутралната фан зона на плоштад „Македонија“ по повод утрешниот Суперкуп и дуелот на Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед на Градскиот стадион. Неутралната фан зона денеска и утре ќе биде отворена од 11 до 19 часот. Во 11 часот денеска ќе почне грас-рут турнир помеѓу момчиња кој се организира во склоп на „Трофеј турата“ на Фудбалската федерација на Македонија. Девојчињата кои ќе се натпреваруваат на грас-рут теренот ќе почнат утре во исто време. На голема бина поставена на плоштад „Македонија“ денеска ќе настапат Симона Попоска, диџеите Матс, Контру и Бранчез, а за утре се најавени настапите на Сара Мејс, диџеј Дела, Брас Брадрс и диџеј Боби. Сите посетители на неутралната фан зона ќе имаат можност да се фотографираат со трите трофеи на УЕФА, трофеите на Суперкупот, Лигата на шампионите и Лига Европа, а за анимирање и забавување со фановите ќе се погрижи и маскотата на Суперкуп 2017 Скопје. Дополнителни ...
сите 78 | | | веќе видена

Под покровителство на Град Скопје, од денеска до 12 август на Скопско кале ќе се одржува јубилејниот 10. Пиволенд 2017 . На фестивалот ќе настапат бендовите САФ, Ван Гог, Неверне Бебе, Сарс и Негатив, а за љубителите на фудбалот предвиден е директен пренос на натпреварот Реал Мадрид – Манчестер. Како посебно интересен организаторите го најавуваат концертот на девојките од Трибјут ту Бијонсе. Од 2008 година досега, на Пиволенд настапиле големи имиња од светот на музиката: Есма, Психомодо Поп, Дубиоза Колектив, Kosheen, Забрањено пушење, Рамбо Амадеус, Ортодокс Селтс, Синтезис, Кирил Џајковски, Stereo MC’s, Суперхикс, Гоце Арнаудов, Ритам Нереда, Ареа, Фолтин, Филм, Мањифико…
сите 61 | | | веќе видена

14:40 CineStar TV „Полноќ во Париз“(комедија, љуб овен, 2011) Содржина: Гил и Инез патуваат на одмор во Париз благодарение на деловниот пат на нејзините родители. Гил е успешен холивудски сценарист, но има проблеми со својот прв роман. Тој се вљубува во градот и мисли дека треба да се пресели после венчавката. Меѓутоа, Инез за разлика од него не мисли дека градот е романтичен и дека 20. години на минатиот век биле златно доба. Кога Инез ќе оди на танц, со свои пријатели, Гил оди во полноќна прошетка и пронаоѓа вистински извор и инспирација за пишување. Секојдневните ноќни прошетки на Гил по Париз би можеле да го доведат поблиску до срцето на градот, но и подалеку од жената со која треба да се ожени. Улоги: Овен Вилсон, Рејчел МекАдамс, Курт Фулер, Мими Кенеди. 15:00 Prva Plus „Тројцата мускетари“„Тројцата мускетари“(акција, авантура, љубовен, 2011) Содржина: Темпераментниот млад Д’Артањан ги здружува силите со тројца неконтролирани мускетари. Тие се познати како Атос, Портос и Арамис – тројца елитни воини во ...
сите 14 | | | веќе видена

19:15 Телма „Ветување“ – драма, романса,2013 Содржина: Во средиштето на Хонг Конг, поранешниот маринeц се вљубува во балерина од Кина. Наспроти големиот културен и религиозен притисок и двајцата ризикуваат се во потрага по вистинска љубов. Режија: Стенли Орцел. Улоги: Џенифер Бирмингем Ли, Кенди Чеун, Јоман Чианг. 22:05 „Специјалист“ – трилер, акција, 1004 Содржина: Реј Квик, поранешен ЦИА специјалист, експерт за експлозиви, ја напушти службата откако со еден колега направи фатална грешка поради која загинаа невини луѓе… Режија: Луис Љоса. Улоги: Силвестер Сталоне, Шерон Стоун, Џејмс Вудс.
сите 13 | | | веќе видена

„Никој не знае што ќе се случи кога заедно ќе го гледаат сензационалното зајдисонце. Можеби Хари ќе клекне пред Меган“ … Британскиот принц Хари и американската актерка Меган Маркл заминале на романтично патување во Африка, каде што го прославуваат 36.ттиот роденден на девојката. Тоа ги подгреало шпекулациите дека принцот можеби ќе ја запроси актерката. „Хари долго го планираше овој одмор. Мислеше на сè и се потруди да биде романтично. Ќе кампуваат под ѕвезди, ќе пловат со чамец преку езеро и ќе уживаат во долги прошетки“ открил извор близок до кралското семејство. Се шпекулира дека 32.годишниот Хари овој месец сака да ја запроси Меган Маркл, на 20.годишнината од смртта на неговата мајка, принцезата Дијана. Дестинацијата што ја одбрал за прослава на роденденот на девојка си е популарно место за меден месец. „Никој не знае што ќе се случи кога заедно ќе го гледаат сензационалното зајдисонце. Можеби Хари ќе клекне пред Меган“ додал извор близок до кралското семејство. Пред да заминат на Сафари во Африка, ...
сите 5 | | | веќе видена

По инцидентот на патеката се појавија натпреварувачите на 100 метри, трка која беше последна во кариерата на Јусеин Болт. Гол маж синоќа го проби обезбедувањето на стадионот во Лондон и истрча на тартанот, непосредно пред финалето на трката на 100 метри на Светското првенство во атлетика. Човекот истрча 30-40 метри пред обезбедувањето да го фати и да го спроведе надвор од стадионот. Човекот на своите гради имаше натпис: Мир + љубов. Непосредно по инцидентот на патеката се појавија натпреварувачите на 100 метри, трка која беше последна во кариерата на Јусеин Болт. Извор: Спорт клуб
сите 25 | | | веќе видена

Американецот Џастин Гетлин е новиот светски шампион на 100 метри. Тој имаше најбрзо време во финалето на најкусата делница на Светското првенство во Лондон – 9.92 секунди. Целиот спортски свет со нетрпение ја исчекуваше финалната трка на 100 метри на Светското атлетско првенство кое се одржува во Лондон. Причина за тоа е фактот што сите очекуваа величенствено простување од најдобриот спринтер на сите времиња, но неговиот најголем ривал, Џастин Гетлин го расипа целото шоу. Второто место му припадна на неговиот сонародник Кристијан Колмен, а трет беше бранителот на титулата, Јамајканецот Усеин Болт. Колмен истрча за (9.94), а Болт го освои само бронзениот медал (9.95). Британската публика го исвирка Џастин Гетлин и во полуфиналето и во финалето заради неговите допинг афери во минатото.
сите 58 | | | веќе видена

Изминатите недели Нејмар беше во центарот на вниманието, кога станува збор за неговиот професионален живот и преминувањето во ПСЖ…Но, откако таа работа се смири, сега на ред дошол неговиот љубовен живот…и девојката која го оставила… Со плата од неверојатни 600.000 фунти неделно, бразилскиот фудбалер Нејмар може да има што посака, освен жената која според тврдењата на неговите пријатели е љубовта на неговиот живот. Нејмар има автомобили вредни 18. милиони фунти, приватен авион вреден 14. милиони фунти и недвижнини ширум целиот свет па не е ни чудно што е еден од најпосакуваните ергени на светот. Но за жал, 21.годишната Бруна Маркезине тоа и не ја интересира многу. Откако поминале пет години заедно, манекенката и актерка го оставила по нивното патување на сафари во Јужна Африка во јуни оваа година. Неговите пријатели раскажуваат дека раскинувањето го уништило и дека тој се бори да продолжи понатаму без неа, додека судејќи по се’ Бруна воопшто не жали за прекинот на нивната врска. Додека медиумите ширум светот ...
сите 66 | | | веќе видена

15:45 RTL „Пинк Пантер 2“(комедија, 2009) Содржина: Очекувајте го неочекуваното. Украдени се највредните светски богатства, а последен на листата исчезнати е славниот дијамант „Пинк Пантер“. Инспекторот Драјфус (Џон Глис) собира тим на меѓународни стручњаци и детективи за да се вратат непроценливите артефакти. меѓу генијалците во екипата истражители е и инспекторот Жак Клузо (Стив Мартин), неспретен француски детектив кој конечно секогаш успева да ги улови крадците… Улоги: Стив Мартин, Жан Рено, Аишварија Раи, Џон Глис, Емили Миртимер, Енди Гарсиа, Алфред Молина, Џереми Ајронс. 16:00 Prva Plus „Илјада зборови“(комедија, 2012) Содржина: Џек МекКол е агент од областа на литературата, кој е голем дрдорко, но може да склучи секаква зделка за работа, кога било и каде било. Откако ќе му изнакаже лаги на еден гуру, одеднаш открива дека животот му зависи од едно волшебно дрво со илјада листови, по еден лист за секој збор што му преостанува. Сега Џек мора да престане да зборува и да смисли некој неверојатен начин на ...
сите 16 | | | веќе видена

22:05 Телма „Арго“ – драма, трилер, 2012 Содржина:На 4. ноември 1979. година непријателски сили ја напаѓаат амбасадата на САД во Техеран, Иран, земајќи 66. амеркански заложници. И покрај хаосот шестмина Американци успеваат да избегаат и да ги најдат заложниците. Знаејќи дека е прашање на време пред да бидат бегалците најдени и веројатно егзекутирани, американската влада го повикува извлекувачот Тони Мендез (Бен флек) да ги спаси. Планот на Мендез е да глуми холивудски продуцент кој е дојден во Иран да бара локации за снимање и ги обучува бегалците да глумат екипа во неговиот филм…Улоги; Бен Афлек, Брајан Кренстон, Алан Аркин, Џон Гудман. 23:30 МТВ „Жената од 5. кат“(мистерија,трилер, 2011) Содржина: Американскиот писател Том Рикс пристигнува очаен во Париз, за да го среди својот живот и повторно да ја освои љубовта на сопругата и ќерката. Но, работите не се одвиваат како што треба и тој завршува во еден сомнителен хотел во предградието, работејќи како ноќен чувар. Маргит е преубава, мистериозна туѓинка која ...
сите 5 | | | веќе видена

Во недела во 11:30, во продукција на „Кат Медиа“,на ТВ АЛФА можете да проследите нова епизода од КВАДРАТ – емисија за урбаното живеење. И низ најновата епизода ќе ве води Ана Николовска. Во најновото издание на „КВАДРАТ“ – инспирација, совет, идеја, тренд се’ што во треба за уредување на домот – меѓу другото ќе можете да видите: – како изгледа бањата на иднината, познатите брендови ги претставија решенијата во денешното издание на „Квадрат“ – туширањето добива нова димензија:што го прави поразличен иновативниот туш – 3Д принтерите се’ повеќе се применуваат секој ден – незаменливи при создавање на куќи но исто така и при изведба на секакви парчиња мебел – ќе бидат претставени малите попап кујни, навидум комода за телевизор а со отворање на вратичките се претвора во иновативна кујна -за арт глас (стакло) ќе проследите разговор со архитект Милка Черепналковска која ќе не запозне со употребат на ова се поатрактивно стакло – погледнете во каква куќа некогаш живеела славната двојка Џеј Ло и Марк Ентони, а која ...
сите 2 | | | веќе видена

NBC на малите екрани ја враќа хумористичнта серија „Вил и Грејс“, а глумците Ерик МекКормак и Шон Хејс повратничката сезона на медиумите им ја најавиле со бакнеж Серијата „Вил и Грејс“, телевизиската комедија заслужна за воведување на хомосексуалците во „меинстримот“ на поп културата многу пред истополовите бракови да станат легални, наесен се враќа на малите екрани, објавил NBC. Било договорено снимање на две нови сезони, во кои ѕвездите од изворната – Ерик МекКормик, Дебра Месинг, Шон Хејс и Меган Мулали ќе ги репризираат своите улоги. Серијата се прикажувала осум сезони, почнувајќи од 1998., а во продолжението потполно ќе биде игнорирано големото финале од 2006. Хомосексуалниот адвокат Вил (МекКормик) и неговата хетеросексуална пријателка Грејс (Месинг), кои биле раздвоени, во продолжението повторно живеат заедно во стан во Њујорк биејќи ги споиле новонастанатите околности. Наспроти нив и понатаму се „геј“ пријателот Џек (Хејс) и нарцисоидната Карен (Мулали). „Најважно и пред се, сакаме да бидеме забавни, ...
сите 12 | | | веќе видена

Нејмарманијата жестоко го потресува Париз, што покажуваат бројките во текот на првиот ден откако жител на Париз станал најскапиот фудбалер на светот. Благодарение на неограниченото катарско богатство, ПСЖ за бразилскиот ас на Барселона и платил 222. милиони евра и така го направил најскап во историјата. Секако, веднаш е активирана маркетиншката машинерија за да навивачите и колекционерите исплатат голем влог, а пионите на модерниот фудбал се сведени на конзументи и потрошувачи кои скапо плаќаат се’ што ќе им се фрли под нос, реагирале според ичекувањата. L'arrivée de Neymar au PSG a provoqué une fièvre acheteuse: 10.000 maillots ont été achetés en une seule journée https://t.co/RpmKELqfL9 pic.twitter.com/auVCDMNu4F — L'ÉQUIPE (@lequipe) August 4, 2017 Во четвртокот навечер ПСЖ објавил дека во петок наутро, неколку часови пред потпишувањето на Нејмар за новиот клуб, тргнува продажбата на дресови со неговото име над десетката. Encore quelques minutes à patienter au Mégastore du Parc ⏳ ...
сите 106 | | | веќе видена

next