12:15 FOX Movies „Кука“(комедија, авантура, семеен 1991) Содржина: Во верзијата на Спилберг на познатата книга на Џ.М Бери „Петар пан’, е пораснат. Сега е презафатен адвокат кој не се одвојува од својот мобилен телефон. Женет е со внуката на Венди и има две деца. Петар е толку зафатен што не сфаќа дека поради кариерата ќе го загуби смеејството. Исто така, тој воопшто не се сеќава на минатото. Со семејството оди во Лондон, во посета на својата баба која е вџашена кога ќе види колку Петар се променил. Но, кога капетан Кука ќе ги грабне неговите деца тој се враќа во Недојдија каде со помош на Звончица и загубените деца треба да се сети како повторно да стане вистински Петар Пан. Единствено така може да ги спаси своите деца… Улоги: Дастин Хофман, Робин Вилијамс, Џулија Робертс, Боб Хоскинс, Меги Смит. 13:10 CineStar Premiere 2 „Хачико:Приказна за кучето“(драма, семеен 200) Содржина: Оваа емотивна приказна е американска адаптација на јапонскиот филм за верното куче по име Хачико. Овој многу посебен пријател ќе го ...
сите 18 | | | веќе видена

19:15 Подалеку од неа“ – драма, 2006 Содржина: Еден човек се соочува со хоспитализација на неговата сопруга поради Алцхајмеровата болест и епифанија кога таа ги пренесува своите чувства на друг маж, Обри кој е во инвалидска количка, и исто така пациент во старечкиот дом. Режија: Сара Поли. Улоги: Џули Кристи, Мајкл Марфи, Гордон Пинсент. 22:05 „Опасни врски“ – драма, романса, 1988 Содржина: Во очи Француската револуција аристократскиот слој живее удобен живот полн со љубовни интриги. Филмот е награден со три „Оскари“. Режија: Стивен Фреарс. Улоги: Џон Малкович, Глен Клоуз,Мишел Фајфер.
сите 19 | | | веќе видена

Немилосрдниот диктатор Владимир Дукхович поставил исклучително висока цена за главата на нашиот духовит платен убиец. Дали неговиот хумор ќе му помогне во бегството? Во филмот со духовито преведен наслов „Чувај ме од грб“, Семјуел Л. Џексон го глуми најбарниот платен убиец на светот, Дариус Кинкејд.Врвниот телохранител Мајкл Брајс (Рајан Рејнолдс) добил задача да го заштити од било какви проблеми. Но, тој план набргу ќе се изјлови бидејќи ќе се покаже дека Кинкејд и Брус со години се заколнати непријатели. Но, со оглед на ситуцијата, сега мораат да станат нераздвојни.Немилосрдниот и крвожеден диктатор Владимир Дукхович (Гери Олдман) поставил исклучително висока цена за главата на симпатичниот платен убиец, па наскоро ќе започне неверојатно бркање со автомобили и чудни бродски вратоломии, а средбите со смртта ќе станат секојдневие како на Кинкејд така и на Брус. Погледнете го видеото: Во главните улоги се споментите Џексон и Рејнолдс, како и Олдман, а поддршка им даваат Селма Хаек, Елоди Јанг, Јоаким де ...
сите 4 | | | веќе видена

Сеуште сме под впечаток на вчерашниот ден кога на Европа и на светот му покажавме дека и во малечката Македонија може да се организира врвен спортски настан. Нема кој не се гордее со отворањето кога ја претставивме Македонија и покажавме какво срце имаме. Се’ беше на врвно ниво и за Скопје и Македонија на денот на Супер купот не се врза ниту еден скандал.Напротив, во светот „патуваат“ само позитивни коментари на кои треба да се гордееме. За време на свеченото отворање на Суперкупот на УЕФА во Скопје, 18 дечиња со оштетен слух од училиштето „Партенија Зографски“ на знаковен јазик ја отпеаја „A Sky Full of Stars“ од британскиот рок бенд Coldplay.Но и играорците од повеќе друштва придонесоа да се чувствуваме возвиешно. Победниците, Реал Мадрид, ги кажаа своите изјави,мисли за четвртата титула,а ние ви донесуваме неколку фотографии од најистакнатите фудбалери но и клубот Реал Мадрид од нивните профили на Инстаграм. Додека фудбалерите се врзуваат за новиот трофеј, клубот напоменува дека сето тоа, последниот ...
сите 39 | | | веќе видена

Иако некое време се шушкало дека работите во бракот на рускиот милијардер и неговата 16. години помлада сопруга, не се баш најдобри, дури сега стасала официјална потврда за разводот. Роман Абрамович и Даша Зукова објавиле официјално соопштение за јавност во кое откриват дека одлуката за разделбата бил тешка, дека не било едноставно да се донесе, и дека ќе останат не само во пријателски односи туку и дека ќе продолжат да соработуваат на деловните проекти кои порано заедно ги започнале. Освен тоа, секогаш ќе бидат тука, со заеднички сили, да ги изведат на пат и нивните две деца кои ги добиле во девет години долгиот брак. Двојката се запознала во 2005. година, три години подоцна „впловиле во брачните води“. Сепак, светот за тој брак дознал во 2014. година. Бидејќи Роман Абрамовил е „тежок“ 7,5 милијарди долари и се наоѓа на листата на 150. најбогати луѓе на светот, медиумите ова веќе го прогласиле за најскап развод во историјата на шоубизнисот, и наголемо се полемизира за тоа како парите ќе бидат поделени.
сите 7 | | | веќе видена

14:00 FOX Movies „Шангајско пладне“(комедија, акција, авантура 2003) Содржина: Чон Вонг, некогаш царски гардист во Кина, сега е шериф во гратчето Карсон во Америка, а неговиот некогашен помошник, ограбувач на возови, Рој О’ Банон, едвај преживува пишувајќи книга за авантурите на Чон. Но, кога Вонг ќе дознае дека бандити го убиле татко му, кои провалиле во кралската палата и го украле кралскиот печат тој сака криминалците да ги изведе пред лицето на правдата. Сестра му на Ванг дознава дека убијците избегале во Лондон па Ванг, заедно со Рој патува во Англија да се најде со сестра му и да го најде печатот… Улоги: Џеки Чен, Овен Вилсон, Ејдан Гилиан, Том Фишер. 16:25 CineStar Action „Кандидат“(драма, трилер, 2000) Содржина: После ненадејната смрт на потпретседателот на САД, претседателот, кој е при крај на својот мандат, се одлучува на неочекувн потег – како главен кандидат за потпретседател избира жена… Улоги: Џеф Бриџис, Гери Олдман,Џоан Ален, Кристијан Слејтер, Сем Елиот. 18:55 CineStar Action ...
сите 14 | | | веќе видена

19:15 „Само не вечерва“ – комедија,2006 Содржина: Дали некогаш сте имале една од оние ноќи кога ништо не изгледа дека оди добро? Дали некогаш сте имале работа што ве натера да размислите: “ова место ќе биде забавно ако нема толку проблеми”? Добредојдовте во пеколот за храна… Режија: Дејвид Едмундсон. Улоги: Курт Фини, Ангела Тримбур, Брет Лоренс. 22:05 „На смртоносна земја“ – трилер, акција, 1994 Содржина: Тајниот стручњак за експлозиви Тафт член на ЦИА, влегува во бизнис со Мајкл, кого го познава од деновите во Виетнам. Отвораат бушотина за нафта и поради откриени опасни грешки, партнерството се распаѓа а Тафт почнува да се одмаздува… Режија: Стивен Сигал. Улоги: Стивен Сигал, Мајкл Кејн, Џоан Чен.
сите 13 | | | веќе видена

Екипата на Реал Мадрид го освои Суперкупот по победата над Манчестер Јунајтед со 2:1 на вчерашниот натпревар кој се одржа на градскиот стадион „Филип Втори“ во Скопје. Ова за „Кралевите“ е четврти трофеј во Суперкуп натпреварувањата. Првото полувреме заврши со резултат 1:0 за „Кралевите“ по голот на Касемиро постигнат во 24 минута од натпреварот. Второто полувреме резултатски повторно го отвори кралскиот клуб со погодокот на Иско Аларкон во 52 минута за водство од 2:0. Надежта на „Црвените ѓаволи“ и големиот број навивачи на трибините на скопскиот стадион кои го бодреа Јунајтед, им ја врати Ромелу Лукаку со погодокот во 62 минута, но ова не беше доволно да се запре Реал иако екипата од Островото имаше неколку одлични топки кон голот кои сепак завршија во рацете на Кејлор Навас. Во текот на целиот натпревар, според статистиката екипата на Реал имаше поголем посед на топката. Атмосферата на стадионот „Филип Втори“ дополнително се загреа во 83 минута кога на теренот влезе, ѕвездата на Реал, Кристијано Роналдо, ...
сите 97 | | | веќе видена

Скопје го тресе фудбалска треска. Навивачи на Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед го „окупираа Скопје“. Среќниците кои на стадионот ќе го следат натпреварот се веќе на своите места и со нетрпение го очекуваат почетокот, а оние дома пред ТВ екраните ги прават последните подготовки пред директниот пренос… Но, двете екипи со своите поединци сосема поинаку го третират вечерашниот дуел. И, додека Рамос и Модриќ на своите Инстаграм профили поставиле барем по една фотка да потсетат каде се денес и што ќе прават, другите како да не се концентрирани на натпреварот или едноставно не му го даваат значењето кое Супер купот го има… Погледнете како тренираше Кристиано Роналдо на „Арената“ пред вечерашниот дуел: Сите голови постигнати на двата меча помеѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед во 2014. година
сите 43 | | | веќе видена

Последните неколку години ирската пејачка Шинеид О’Конор има проблеми со неколку болести, а последната снимка која ја објавила на Фејсбук ги загрижила не само нејзините обожаватели туку и колеги… Ирската пејачка Шинејс О’Конор сподели трогателна снимка на Фејсбук во која откри дека има суицидни мисли и дека живее сама во мотел во Њу Џерси, како и дека сите кренале раце од неа. Педесетгодишната пејачка објавила дванаесетминутно видео на својата официјална страница на Фејсбук во кое на обожавателите им рекла дека е препуштена сама на себе веќе две години, бидејќи „на нејзиното семејство и на Ирска не им е гајле за неа“. „Се надевам дека ова видео помогна. Не мене, туку на фактот дека јас сум само една од милион луѓе кои се како мене, кои немаат ресурси коишто јас ги имам во торбичката и во срцето да си помогнат себеси. Не постои никој во мојот живот освен мојот лекар, психијатар, најпрекрасниот човек на Земјата кој вели дека сум негов херој – а тоа е единственото што ме одржува во животот, фактот дека сум ...
сите 9 | | | веќе видена

Поранешниот тренер на Манчестер Јунајтед и една од најголемите легенди на трофејниот англиски клуб, Сер Алекс Фергусон, ја искористил посетата на Скопје за да го прошета градот. Популарниот Ферги во пресрет на вечерашниот натпревар на неговиот Јунајтед против Реал Мадрид на „Телеком Арена“ во Скопје во рамките на европскиот Суперкуп, одлучил да го прошета нашиот главен град, односно централното градско подрачје и старата скопска чаршија, каде што си направил и неколку фотки. Во меѓувреме, тренерот на македонскиот шампион Вардар, Гоце Седлоски се сретнал со својот пријател од Динамо Загреб, ѕвездата на Реал Мадрид – Лука Модриќ. И двајцата ги поврзува загребски Динамо, со оглед на тоа што овој клуб е матичен клуб на Модриќ, а Гоце Седлоски во својата кариера исто така ги бранеше боите на Динамо.
сите 16 | | | веќе видена

Реал Мадрид по шести пат ќе учествува во Супер купот. Досега има три победи и два пораза. – Манчестер Јунајтед во Супер купот има една победа и два порази Супер куп – факти – Реал Мадрид по шести пат ќе учествува во Супер купот. Досега има три победи и два пораза. – Манчестер Јунајтед во Супер купот има една победа и два порази. – Победниците од Лига на шампиони победиле во 22 од 41 претходни напревари од Супер купот. – Манчестер јунајтед учествувал досега трипати во Супер купот и победил еднаш – во ноември 1991 година против Црвена Ѕвезда. Оттогаш тој клуб двапати е поразен – 1-0 од Лацио во 1999 година и 2-1 пораз од Зенит Санкт Петербург во 2008 година. – Реал Мадрид победиле во три наврати. Шпанскиот клуб победил во 2002 година против Феенорд (3-1), Севилја 2-0 во Кардиф 2014 година и 3-2 против Трондхајм лани. Загубиле двапати – од Челзи во 1998 година1-0 и пораз од 2-1 и од Галатасарај во 2000 година. – Двата клуба играа на 24 јули во рамки на американска турнеја. Резултатот беше 1-1. Јунајтед победи ...
сите 128 | | | веќе видена

Британскиот актер Даниел Крег своевремено изјави дека попрво би си ги исечел вените отколку повторно да го игра Џејмс Бонд. Сепак, сега изгледа го повлекол зборот. Британски „Сан“ пишува дека Даниел Крег конечно се согласил на убедувањата на продуцентката на филмовите за агентот 007 Барбара Броколи и дека ќе се појави не во еден, туку во уште две продолженија. „Многу се дебатираше за тоа кој ќе биде следниот Бонд, но Барбара успеа да го убеди Даниел на уште два филмови“ рекол извор близок на весникот. „Го сака публиката од целиот свет и досега на франшизата и обезбеди пари на благајните, па шефовите се уште не се подготвени да се откажат од него“. Таблоидот тврди дека вториот од двата нови Бонд филмови на Крег ќе биде римејк на „Во служба на нејзиното височество“ (On Her Majesty’s Secret Service), филмот во кој агентот прв и последен пат го изграше Џорџ Лејзенби. Иако враќањето на Даниел Крег се уште официјално не е потврдено, развојот на франшизата во последните недели е во центарот на вниманието и е ...
сите 5 | | | веќе видена

Во Острозимје се враќа Бран Старк. На гледачите сеуште не им е јасно каква улога ќе одигра, а некои веќе почнале да нагаѓаат дека ќе го открие потеклото на Џон Најисчекуваната сезона на „Игри на престолите“ веќе добро се „загрева“. Серсеи уште еднаш покажала дека со неа никој не може да се шегува додека Теон уште еднаш го потврдил статусот на кукавица. Седмата сезона на гледачите им приуштила сцена од која на многумина им запрело срцето – а тоа е средбата на Даенерис и Џон. Иако многумина очекувале дека оваа двојка „ќе кликне“ на прва, тоа не се случило. Сепак,таа на Џон му дала змаево стакло но не поверувала во Белите одачи. Бран е „клучот“ Во Острозимје конечно се вратил Бран Старк. После емотивната средба на својата сестра Сенсеи и открива дека тој повеќе не е Бран туку троокиот гавран кој „гледа и знае се’“. На гледачите сеуште не им е јасно каква улога тој ќе одигра, а некои веќе почнале да нагаѓаат. Се смета дека токму неподвижното момче ќе стане клучот на целиот серијал, токму поради тоа што тој гледа ...
сите 4 | | | веќе видена

Минале 25. години од почетокот на емитувањето на најпопуларната тинејџерска серија во деведесеттите. Во седум сезони, „Мелроуз плејс“ ги следел животите на младите соседи во Калифорнија, а се појавил како „спин-офф“ на популарната „Беверли Хилс“. Хедер Локлир ја отелотворила фаталната богаташка Аманда Вудворд. Иако се појавила во бројни познати серии, многу повеќе се пишувало за нејзиниот приватен живот. Имала проблеми со зависности, а зад себе и два пропаднати брака. Даг Савант пред да стане глумец бил разнесувач на пица. Поради улогата на хомосексуалниот социјален работник Мат Филдинг станал своевидна геј икона. На сетот се вљубил во колешката Лора Лејтон со кој и се оженил. Томас Калабро е единствен глумец кој се појавил во сите епизоди на серијата, а го играл проблематичниот доктор Мајкл Малцини. Потоа се појавил во сериите како што се „ЦСИ:Њујорк“, „Сечи ме“, „Гли“… Кортни Торн Смит/Алисон Паркер Џек Вагнер/Др. Питер Бурнс Марсиа Крос/Др. Кимберли Шо Грант Скот/Џејк Хенсон Џоси Бисер/ Џејн Ендрјус ...
сите 2 | | | веќе видена

Критичарите се согласни околу тоа дека култната серија конечно добила достојна наследничка Минале скоро 20. години откако Кери, Саманта, Шарлот и Миранда влегоа во нашите животи и засекогаш ги променија. „Сексот и градот“ серијата која со години ги обликуваше женските мислења за модата, пријтелството, љубовните врски, кариерата, наметнувла трендови и ги учела жените да се изборат за себе, а нејзиното влијание е видливо и денес, 13. години после звршувањето на серијалот. А, се чини дека непрежалената серија конечно добила достојна телевизиска наследничка, во малку помодерна верзија.Станува збор за серијата „The Bold Type“ која со емитување започнала во средината на мај ова година а многу критичари веќе и го доделиле ласкавиот статус „Сексот и градот на новата генерација“. Популарната четворка ја замениле три најдобри пријателки кои работат во женското списание „Скарлет“, а приказната го следи нивниот деловен, но и приватен живот, токму како во култната серија од деведесеттите. Главните протагонистки се викат ...
сите 5 | | | веќе видена

15:35 CineStar Action „Завера Ешалон“(акција, криминалистички, 2009) Содржина: Приказна сместена во неколку светски метрополи го следи младиот ИТ техничар кој добива телефон на кој пристига порака од непознат број во која се упатствата како да се збогати… Улоги: Шеин Вест, Едвард Брнс, Винг Рејмс, Џонатан Прајс, Тамара Фелдман. 16:20 CineStar Premiere 1 „Машинист“(драма, трилер, 2004) Содржина: Психолошка драма со елементи на хорор. Тревор Резник веќе една година пати од хронична несоница. Претерано ослабнал, осамен е и потполно разочаран.На работа не комуницира скоро со никого, а после работ единствено се состанува со проститутка или оди во ресторан. Наскоро се случува нешто што го наведува да помисли дека кај него не се работи за обичен проблем со неспиењето: почнуваат халуцинации… На работа го прогонува еден работник кого никој не го гледа и кој толку го вознемирува што тој предизвикува тешка несреќа во која неговиот шеф останува без раце… Улоги: Кристијан Беил, Џенифер Џејсон Леи, Алтана Санчез-Гијо, Џон ...
сите 15 | | | веќе видена

19:15 „Губитници“ – драма, трилер, 2010 Содржина: Оваа експлозивна приказна зборува за предавство и одмазда на членови на елитни специјални единици испратени во џунглите на Боливија во мисија на уништување. Но, тимот наскоро разбира дека тие самите стануваат мета… Режија: Силвен Вајт. Улоги: Идрис Елба, Зое Салдана, Џефри Дин Морган. 22:05 „Приказна за љубовта и темнината“ – драма, историски, 2015 Содржина: Неверојатна драма снимена според романот продаден во милионски тираж „Приказни за љубовта и темнината“ на познатиот писател Амос Оз. Режија: Натали Портман. Улоги: Натали Портман, Гилад Кахана, Амир Теслер.
сите 11 | | | веќе видена

Ѕвездата на филмовите „Чувари на галаксијата“ Крис Прат и неговата сопруга, позната по улогите во комедиите како „Вресок“, Ана Фaрис, прексиноќа објавија дека се рзведуваат Крис Прат (38) и Ана Фaрис (40) важеа за една од најскладните светски двојки, кои за својата љубов раскажуваа бајковитo и со сериозна доза на романтика. Секогаш насмеани, секогаш полни со поддршка еден за друг. Меѓутоа, очигледно сè било глума. Ѕвездата на филмовите „Чувари на галаксијата“ Крис Прат и неговата сопруга, позната по улогите во комедиите како „Вресок“, Ана Фaрис, прексиноќа објавија дека се разделуваат. Светските медиуми експлодираа, а американските медиуми овој развод го прогласија за „официјален крај на љубовта“, бидејќи Крис и Ана беа навистина идеална двојка, или барем така изгледаше. Тие беа во брак од 2009 година и го имаат четиригодишниот син Џек. Преку две одвоени соопштенија, актерката Ана Фарис и Крис Прат потврдија дека се разведуваат, а како причина наведоа дека нивниот брак веќе подолго време не функционира иако ...
сите 6 | | | веќе видена

Пејачката имала и подолга листа на барања, меѓу кои слатки завиткани во црвено, цвеќе и пијалак, но не е прецизирано какви. Пејачката Кети Пери пеела 75. минути на приватна забава на моден бренд на стадион во Анахајм, Калифорнија, а за настапот наплатила 1,5 милиони долари. Наводно 32.годишната пејачка имала и подолга листа на барања, меѓу кои слатки завиткани во црвено, цвеќе и пијалак, но не е прецизирано какви. Кети Пери претходно настапила на култниот фестивал Гластонбери. Атмосферата на фестивалот, изјавила, била толку луда што таа заборавила на сè и се фрлила во публиката што и’ овозможила за првпат во животот „да сурфа врз раце“.
сите 5 | | | веќе видена

next