„Кога не сакаше да ми прати пари, не разговаравме една година. Но сега мислам дека тоа е една од најдобрите работи кои ги направила за мене, заклучила убавата актерка“ заклучила убавата глумица. Денес славната актерка на 18 години се преселила од Чикаго во Њујорк, но наскоро останала без пари. Хали Бери (50) тогаш едно време живеела во засолниште за бездомници. Вели дека ја барала мајка и да и прати пари, но ја одбила. Денес вели дека за тоа и е неизмерно благодарна. „Кога не сакаше да ми прати пари, не разговаравме една година. Но сега мислам дека тоа е една од најдобрите работи кои ги направила за мене“ заклучила убавата актерка. После тоа се вработила како келнерка и нашла сместување, а кариерата и тргнала по нагорен пат.
сите 24 | | | веќе видена

Иако тој во своите снимки и понатаму безгрижно танцува и позира, во стврноста го мчат некои работи, како фактот дека му ја заплениле јахтата како и неколку недвижнини. Го нарекуваат најсекси „деденце“ на светот, но изгледот моментално неможе да му помогне на 50 годишниот Италијанец Џанлука Ваки, кој скоро секој ден се фали со своето богатство на Инстаграм, каде го следат дури 11 милиони луѓе. Имено, иако тој на своите снимки и понатаму безгрижно игра и позира, во реалноста го мачат некои сериозни работи, како фактот дека му запленети јахтата и неколку недвижнини, пишува „Unilad“. Откако беше упатен повик да му се помогне на наследникот на фармацевсткото царство да го отплати својот долг 10,5 милиони евра, интернетот реагирал на начинот на кој знае, со немилосрдни шеги на сметка на богаташот и неговиот хедонистички стил на живот. Инаку, Ваки во животот нема ништо работено ниту ден, па некои луѓе на Фејсбук решија да му помогнат.Направена е страница „Да му најдеме работа на Џанлука Ваки“, која предизвика голем ...
сите 2 | | | веќе видена

14:40 FOX „Судијата Дред“ (акција, криминалистички, 1995) Содржина: Судијата Дред е полицаец кој беспоштедно е верен на одржувањето на редот и законот. Она што Дред не може да го претпостави е дека еден злосторник и корумпиран судија коваат завреа да го преземат градот. Планот им е да го осудат за убиство бидејќи на тој начин не би им била закана. Дред завршува во затвор, но успева да го возврати ударот благодарение на судијата Херши, неговата партнерка и Ферги, добар пријател. Улоги: Силвестер Сталоне, Арманд Асанте, Роб Снајдер, Макс вон Сидоу. 15:05 CineStar TV „Скршени крила“(криминалистички, драма, трилер, 2007) Содржина: Животот е добар кон среќниот брачен пар Нил и Еби од Чикаго, нивната врска и понатаму е полна со страст. Нил има одлична работа, а со раѓањето на преубавата ќерка Софија двојката прераснува во семејство исполнето со љубов. Но, се’ може да се промени во момент, во моментот кога ќе се појави грабнувачот, садист, Рајан, и ја прекинува среќата на семејството. Рајан знае се што треба за ...
сите 16 | | | веќе видена

Во денешното издание на „Урбан блок“ на Кат продукција, кое се емитува на ТВ Алф во 12:30 часот ќе гледате: – Како да ја заштитиме косата пред изложување на сонце, но и како да ја рехидрираме откако летото ќе си го направи своето: стручни совети од Мелина Милески но и Валентина Трајковска – Со доктор Аница Несторовска ќе можете да проследите разговор за ордониксија: како трајно да се исправат ноктните плочи кои деформираат но и предизвикуваат болни промени – кои се најпознатите кожни болести кај децата, како да ги препознаете и што да превземете, совети и насоки од доктор Тихомир Цветковиќ – погледнете ги најубавите и најмагичните туристички дестинации на волшебната Шпанија
сите 4 | | | веќе видена

08:00 МТВ „Ѕвездена прашина“ – авантура, фантазија, 2007 Содржина:Дејството на филмот почнува во мирното англиско село Ѕид наречено според камениот ѕид, со кој селаните со векови го штитат селото од натприродниот паралелен свет што се наоѓа од другата страна. Овде, момчето Тристан Торн, на најубавата девојка од селото чие срце сака да га освои, и’ ветува ѕвезда што паѓа. Но за да го одржи ветувањето, тој ќе мора да премине преку забранетиот ѕид и да зачекори во кралството на вечната магија и легенда, на која и тој ќе се приклучи. Тристан открива дека паднатата ѕвезда не е она што очекувал, туку интересна млада жена која се повредила за време на нејзиното патување низ вселената. Филмот е инспириран од книгата на визионерот и автор на бестселери Нил Гејмен, кој е добитник на награди за новели, стрипови, сценарија. Книгата „Ѕвездена прашина” е објавена во 1997, кога е прогласена за најдобра новела. Улоги: Роберт де Ниро, Сиена Милер, Мишел Фајфер, Клер Дејнс, Чарли Кокс, Руперт Еверет, Питер О’ Тул. 23:30 МТВ ...
сите 6 | | | веќе видена

Во 2003 година истражувачи од Кембриџ и од Оксфорд излегле со став дека и двајцата научници, Алберт Ајнштајн и Исак Њутн,имале одредена форма на аутизам Аутизам е медицинска состојба што се јавува во различни степени. Некои луѓе со ова нарушување на невролошкиот развој, кое се одликува со намалена способност за социјализација и комуникација и со ограничено и повторливо однесување, водат сосема нормален живот, постигнале огромен успех и стекнале статус на светски ѕвезди. Меѓу нив, пишува „ТВОвермајнд“ е и Кортни Лав. На вдовицата на Курт Кобејн, на 9. годишна возраст и’ дијагностицирале аутизам во поблага форма, состојба со која се борела како дете. Била проблематичен тинејџер, имала проблеми на училиште, користела дрога, но со текот на годините успеала да ги надмине личните проблеми и да се стекне со статус на славна личност. Тим Бартон На Тим Бартон, пак, официјално не му е дијагностициран аутизам, но тој и неговата сопруга Хелен Бонам Картер, според неговото однесување, биле убедени дека познатиот режисер ...
сите 6 | | | веќе видена

Додека пеела еден од своите најголеми хитови од почетокот на кариерата, Бритни Спирс не ни помислувала дека ќе уследи вистински шок. На концертот на една од најголемите музички ѕвезди, Бритни Спирс, во Лас Вегас, се случил инцидент во кој, благодарение на брзата реакција на обезбедувањето, немало последици. Концертот на поп принцезата Бритни Спирс во Лас Вегас бил прекинат, откако на сцената втрчал маж. Обезбедувањето реагирало со молскавична брзина и мажот бил фрлен на под. „Има ли пиштол?“ прашувала преплашената Бритни, јавува ТМЗ. Пејачката била во шок, а концертот прекинат. Како што се заклучи подоцна, пиштол сепак немало, а мажот кој влетал на сцената бил 37.годишниот Џес Веб. Тој на концертот во Планет Холивуд, на почетокот се однесувал немирно, а кога обезбедувањето го замолило да се смири влегол на сцената.
сите 9 | | | веќе видена

Претходно рекордот го држел Дејв Вард, спикер на телевизијата КTRK-TV во Хјустон кој како водител работел 49. години и 218. дена, а се пензионирал во мај. Американскиот телевизиски водител Дон Алхарт поставил нов светски рекорд за најдолга кариера на водител на ТВ вести. Гинисовата книга на рекорди минатата недела испратила потврда за новиот рекорд на Алхарт, кој веќе 51. година работи како водител на телевизијата WHAM-TV во Рочестер во државата Њујорк. Алхарт почнал да работи на таа телевизија на 6. јуни 1966. година. Претходно рекордот го држел Дејв Вард, спикер на телевизијата КTRK-TV во Хјустон кој како водител работел 49. години и 218. дена, а се пензионирал во мај.
сите 4 | | | веќе видена

Бали бег по венчавката со Фахрие бил на слатки маки. Дали сопругата да ја доведе во неговиот ергенски стан, да купува нов дом или пак да се всели кај неа… Еден месец по венчавката на популарната турска актерска двојка Фахрије Евџан и Бурак Озчивит, тие се уште добиваат огромното медиумско внимание.Кога новата брачна двојка решила да живее во станот на Фахрие, многумина го Бурак го нарекле домазет. Станот во кои сега тие живеат се наоѓа во европскиот дел на Истанбул, а Фахрие го купила многу порано пред да го запознае Бурак. Станот е дуплекс кој има 240 квадратни метри и прекрасен балкон со прекрасен проглед. Во долниот дел се салонот, кујната, три спални соби и бањата. На горниот кат се работната соба, уште една бања, гардероба и уште една голема спална соба.
сите 4 | | | веќе видена

„Дури и да ги знам причините за разводот, тоа не е ничија работа, освен нивна“. Непосредно пред да го потврдат разводот, руските медиуми се распишаа дека Абрамович „фрлил око“ на 41.годишната балерина Диана Вишњева која во моментот е со својот сопруг во Лондон, бидејќи ја глуми Ана Каренина со балетскиот ансамбл „Марински театар“ во Кралската оперска куќа. Интересно е дека Абрамович е голем љубител на балетот и дека е донатор на прославениот руски театар „Бољшој“. Во светот на балетот го вовела токму Даша Жукова, неговата бивша сопруга и голем почитувач на уметноста. Убавата Диана во неделата била на натпреварот на неговиот клуб Челзи со навивачки шал околу вратот што било доволно да ги поттикнат гласините. Балерината, руските медиуми, првпат ја поврзале со Абрамович пред три години, но нејзиниот татко и Роман ги негирале наводите. Луѓе блиски на Абрамович ги отфрлијле озборувањата како „целосна бесмислица“, посебно затоа што не постојат никакви докази. Портпаролот на Абрамович одбил да ја коментира оваа ...
сите 2 | | | веќе видена

Рафаел Надал е поразен во осминафиналето на Мастерсот во Монтреал и тоа од 143. играч во светот, Канаѓанинот Денис Шаповалов со 2:1 во сетови. Надал ги шокирал своите навивачи ширум светот со поразот од Шаповалов бидејќи Канаѓанинот го запрел Шпанецот во враќањето на првото место на АТП листата. За враќањето на тронот му било потребно да стигне барем до полуфиналето на Роџерс купот, но во тоа го запрела младата надеж на Канада. После првиот сет во кој Шаповалов освоил само четири поени на сервис на Рафа изгледало дека тоа ќе биде рутинска победа за легендарниот Шпанец. Меѓутоа, домашниот тенисер одлично го отворил вториот сет и повел со 4:1, Надал успеал да се врати во мечот и стасал до 4:4, но Шаповалов со брејк во десеттиот гем го одвел мечот во трет сет. А, во третиот сет се играл тајбрејк. Надал во три гема имал шест брејк топки и ниту една не искористил. Во тајбрекот Шпанецот имал предност од 3:0, а потоа до крајот на мечот од следните осум поени освоил само еден. Колку агресивно играл младиот Канаѓанин ...
сите 52 | | | веќе видена

На својот Твитер профил славната глумица објавила едноминутна снимка од својата аудиција од 1991. година, благодарение на која ја добила улогата во филмот „Сирови страсти“ и со тоа си ја отворила вратата на Холивуд. Ретки се оние кои не се сеќаваат на славната сцена од „Сирови страсти“ во која Шерон Стоун седи, облечена во бело, на полициско испитување, како осомничена за убиство, пред детективот кого го отелотворува Мајкл Даглас. #BasicInstinct audition tape for #WaybackWednesday pic.twitter.com/TaApP2HmJS — Sharon Stone (@sharonstone) August 9, 2017 Сензуално вовлекувајќи го димот од цигарата, Шерон има прекрстени нозе, а во еден момент полека ја спушта ногата, за да ја префрли на другата, и е видливо дека под здолништето нема ништо. Но, малку е познато како ја добила улогата. Сега славната глумица, 25. години после снимањето на филмот, на својот Твитер профил објавила едноминутна снимка од аудицијата, благодарение на која ја добила улогата на фатална заводничка. „Да се добие улогата на Кетрин Тремел не ...
сите 25 | | | веќе видена

13:40 CineStar Premiere 1 „Викторија:Животот на младата кралица“драма, биографски, 2009) Содржина: Раскошна историска драма која говори за младоста на еден од најуспешните монарси во британската историја – за кралицата Викторија и нејзината легендарна романса и брак со принцот Алберт. На само еден месец до својот 18. роденден, принцезата Викторија го наследува престолот после смртта на својот чичко, кралот Вилијам Четврти. Немала среќно детство. Била приморана да живее под т.н. Кенсингтонски правила:Никогаш не смеела да биде сама, никогаш не смеела да си игра со другите деца, никогаш не смеела да спие покрај својата мајка и не смеела да оди по скали, а да некој не ја држи за рака. Личниот секретар на нејзината мајка, сер Џон Конрој, се обидел да ја натера да потпише спогодба според кој нејзината мајка ќе владее како регент додека Викторија не наполни 25. години. И покрај притисоците и физичките закани Викторија одбила. Како кралица Викторија своето владеење го започнува успешно и конечно ослободена од ...
сите 16 | | | веќе видена

19:15 „Младост“ – драма, 2016 Содржина: Фред и Мик, двајца стари пријатели се на одмор во еден елегантен хотел во подножјето на Алпите. Фред е поранешен композитор и диригент, а сега е во пензија. Мик, кој е филмски режисер, сѐ уште работи. Тие со љубопитност и нежност гледаат на збрканите животи на нивните деца, на младите полетни сценаристи што му помагаат на Мик и на другите гости во хотелот. Додека Мик макотрпно се труди да го заврши сценариото за филмот што смета дека ќе биде негов последен важен филм, Фред нема никаква намера да се врати на својата музичка кариера. Но некој по секоја цена сака повторно да го види како диригент. Улоги: Мајкл Кејн, Харви Кајтел, Рејчеј Вајс, По Дено, Џејн Фонда. 22:05 „Војна“ – криминалистичка драма, 2016 Содржина: Приказна за дански командант, кој е обвинет за цивилни злосторства во Авганистан, додека се обидувал да го спаси својот тим. Режија: Тобиас Линдхолм. Улоги: Тува Новотни, Пило Ашбек.
сите 17 | | | веќе видена

“Сите мислат дека двајцата повторно ќе бидат заедно, и не би било изненадување да потврдат дека се смириле и дека се откажале од разводот”, наведуваат извори од окружението на Бред и Ангелина. Во септември 2016. година Ангелина Џоли поднела барање за развод од Бред Пит, и било само прашање колку ќе трае бракоразводната парница. Меѓутоа, уследил целосен шок, и американските медиуми тврдат дека славниот пар се откажал од разводот, како и дека Анџелина е подготвена да се смири со Бред. Многу работи се пишувале изминатите 10. месеци, дека Бред ја изневерувал Анџелина, дека таа го оставила него, дека е виновна нејзината анорексија, како и проблемите на Бред со алкохолот… А вистината, како и секогаш, е некаде на средина, и како што наведува US Weekly, се’ се променило во мај, по интервјуто на Пит за списанието GQ, во кое признал дека има голем проблем со алкохолот и дека почнал со лекување. “Разводот е откажан. Веќе неколку месеци двајцата воопшто не се трудат околу парницата, и повеќе никој не верува дека воопшто ...
сите 20 | | | веќе видена

Сопругата на претседателот на САД вработила адвокатка која решава многу случаи. Пред година дена, Наташа Пирц Мусар, го имала првиот разговор со Меланија Трамп, идната прва дама на САД. Сѐ започнало со телефонскиот разговор со еден американски адвокат кој и’ кажал дека Меланија бара адвокат кој ќе ја претставува во Словенија и дека одбрала тоа да биде Наташа. “Разговарав со Меланија околу тоа што се случува во Словенија. Зборувавме за тоа како започнале да објавуваат скандалозни приказни и дека ја злоупотребуваат нејзината слава. Таа ми кажа дека не сака да тужи никого, ниту пак го прави тоа за пари бидејќи не и требаат пари, но некои граници мора да постојат”, раскажува Мусар. Сопругата на Трамп имала посебна причина да ангажира адвокат во земјата. Тогаш еден магазин објавил дека Меланија, тогаш Кнавс, работела за модната агенција Паола Замполија во Њујорк и дека агенцијата се занимавала со ескорт за богати клиенти. Неколку недели подоцна Наташа Мусар го тужела магазинот. Меѓутоа, тогаш веќе Daily Mail исто ...
сите 9 | | | веќе видена

Шведскиот фудбалер, Златан Ибрахимовиќ, не престанува да го воодушевува светот со своите потези. Ибрахимовиќ кој и понатаму се опоравува од повредата на коленото, направил еден деловен потег кој ќе воодушеви милиони негови обожаватели. Имено, Златан ставал косопственик на шведска компанија која развива и прави игрички за мобилни телефони. И после две години развивање Златан Ибрахимовиќ добил своја игричка, која се вика едноставно „Златан“. Тој на својот профил на Инстаграм го објавил првото видео како би требало да изгледа игричката. Погледнете во видеото како сето тоа изгледа.
сите 3 | | | веќе видена

Сабота и недела 13:00 „Емотикони:Филм“ – анимиран, 2017 Содржина: „Емотикон: Филм“ го открива тајниот свет во вашиот паметен телефон. Скриени во рамките на една апликација се наоѓа градот Текстополис, град во којшто живеат сите емотикони. Надевајќи се дека ќе бидат избрани од страна на корисникот на телефонот., секој емотикон има само еден израз, освен Џин, темпераментен емотикон кој има многу изрази. Решен да стане нормален како и другите емотикони, заедно со неговиот најдобар пријател Hi-5 и озогласениот програмер на кодови Jailbreak, тргнува во авантура низ апликациите на телефонот да го пронајде Код кој што ќе го поправи. Но, кога поголема опасност се заканува на телефон, судбината на сите емотикони зависи од тројцата пријатели кои мораат да го спасат нивниот свет пред да биде избришан засекогаш. Глумци: Патрик Стјуарт,Т.Ј. Милер, Џенифер Кулиџ. 15:00 „Штефан Цвајг:Збогум Европа“ – драма, 2017 Содржина: Филмот ги следи годините на егзил во животот на Штефан Цвајг, еден од најчитаните писатели на ...
сите 7 | | | веќе видена

„Амитивил:Будење“ – хорор, трилер, 2017 (Сала 9 – 22:00) Содржина: Belle (Bella Thorne),нејзината помлада сестра и братот близнак James (Cameron Monaghan) кој е во кома и нивната самохрана мајка Joan (Jennifer Jason Leigh) се селат во нова куќа. Селидбата е мотивирана од напорот да се заштедат пари за медицинските трошоци за James. Сепак почнуваат да се случуваат чудни настани во куќата, како што е чудесното опоравување на James. Belle почнува да се сомнева дека нејзината мајка не им ја кажува целата вистина за новиот дом. Таа открива дека е тоа озогласената куќа Амитвил каде што биле извршени масовни убиства . Улоги: Бела Торн, Камерон Монаган,Џенифер Лејсон Леи, Џенифер Морисон. „Анабела: Почеток“ – хорор, трилер, 2017 (Сала 5 – 18:15,20:30, 22;45) Содржина: Неколку години по трагичната смрт на нивната ќерка, кукларот и неговата сопруга примаат во нивниот дом калуѓерка и неколку девојчиња од затвореното сиропиталите, по што набрзо тие стануваат мета на демонската кукла, Анабела. Улоги:Стефани Сигмур, ...
сите 13 | | | веќе видена

Исчезнувањето на Џим Кери од големите филмски платна не остави нас неговите фанови да се чудиме каде е и што прави во животот. Одговорот е тука и тој е прилично неверојатен. Џим Кери некогаш беше кралот на филмските комедии, но изминатите неколку години целосно го снема на филмскиите платна. Последните негови улоги беа во 2013-та и 2014-та година кога се појави во “The Incredible Burt Wonderstone” “Kick-Ass 2” and “Dumb and Dumber То”… но тие не поминаа најдобро кај филмските критичари, публиката па и бокс офисот. Сето ова го постави прашањето: “Каде по ѓаволите исчезна Џим Кери од тогаш и што прави?” Но тој го даде одговорот на ова прашање пуштајќи го во етерот неговиот документарец за уметноста “I Needed Color” /Ми требаше боја. Шест-минутното видео објавено на Vimeo пред две недели дури сега започна да станува вирално, најверојатно бидејќи не се позамарал околу неговиот маркетинг. Но откако јавноста го откри, за многу кратко време собра прегледаност од повеќе од 2 милиони пати. Документарецот го прикажува ...
сите 11 | | | веќе видена

next